Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Επιτέλους θα ξεφορτωθώ τα CD μου...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 06/12/2009 - 19:54

Πήγα και χτύπησα ένα WD TV Live και ένα εξωτερικό σκλήρό (WD Elements 1TB), και τώρα θα κάτσω να τα περάσω όλα στο δίσκο. Το TV Live το έχω συνδέσει με την TV και το Home Theater, και απο εβδομάδα θα δώ πως θα το συνδέσω και με το δίκτυο (καλώδιο ή ασύρματο; το μεν καλώδιο θέλει μεγάλη διαδρομή, το μεν ασύρματο θέλει ψάξιμο γιατί υποστηρίζονται λίγα σχετικά μοντέλα wireless USB, και αμα θελήσω να κάνω stream κανα απαιτητικό αρχείο ταινίας, μάλλον θα χρeiαστώ και νέο router...). H ουσία είναι πάντως πως θα φύγει ο βραχνάς των CDs, έχω βαρεθεί να θέλω να ακούσω κάτι συγκεκριμένο και να κάθομαι να ψάχνω στις στοίβες...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2009 - 13:23

Για το ίδιο πρόβλημα εγώ μάλλον θα καταφύγω σε mac mini Ευτυχώς έχω περάσει σε mp3 όλη τη συλλογή μου CD σε Mp3 192k με όλα τα tags οπότε ακούγεται και κατηγοριοποιείται super!!!!

Βέβαια το θέμα του δικτύου παραμένει. Ακόμα και το ασύρματο n δεν είναι κατάλληλο για video streaming οπότε τη λύση του ethernet που να πηγαίνει γύρω γύρω σε καναλάκια δεν την γλιτώνουμε. Σκέφτομαι και για δικτυακό NAS αλλά λέω να μου μείνει και τίποτα για φαγητό και ρούχα αυτά τα Χριστούγεννα.....

#3   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/12/2009 - 13:55

Πήγα και χτύπησα ένα WD TV Live και ένα εξωτερικό σκλήρό (WD Elements 1TB), και τώρα θα κάτσω να τα περάσω όλα στο δίσκο. Το TV Live το έχω συνδέσει με την TV και το Home Theater, και απο εβδομάδα θα δώ πως θα το συνδέσω και με το δίκτυο (καλώδιο ή ασύρματο; το μεν καλώδιο θέλει μεγάλη διαδρομή, το μεν ασύρματο θέλει ψάξιμο γιατί υποστηρίζονται λίγα σχετικά μοντέλα wireless USB, και αμα θελήσω να κάνω stream κανα απαιτητικό αρχείο ταινίας, μάλλον θα χρeiαστώ και νέο router...). H ουσία είναι πάντως πως θα φύγει ο βραχνάς των CDs, έχω βαρεθεί να θέλω να ακούσω κάτι συγκεκριμένο και να κάθομαι να ψάχνω στις στοίβες...


να βαλεις Gigabit ethernet οπωσδηποτε.
αυτοι οι δισκοι υποστηριζουν Gigabit, οποτε και το router που θα παρεις να ειναι Gigabit.
και απο καλωδια CAT 5E ή CAT 6.

για σοβαρο streaming μουσικης και βιντεο, απλα ξεχνα το wireless!

#4   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2009 - 19:37

Έχει φτιάξει κανείς ένα παρόμοιο "σύστημα"; Δηλαδή να έχει μόνιμα ένα σκληρό με το WD TV Live (ή κάτι παρόμοιο) με την τηλεόραση και να περνάει εκεί μέσω δικτύου ταινίες από έναν υπολογιστή.

Αν γνωρίζει κάποιος έναν οδηγό ή το έχει κάνει ο ίδιος θα ενδιαφερόμουν!

#5   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 08/12/2009 - 20:19

Έχει φτιάξει κανείς ένα παρόμοιο "σύστημα"; Δηλαδή να έχει μόνιμα ένα σκληρό με το WD TV Live (ή κάτι παρόμοιο) με την τηλεόραση και να περνάει εκεί μέσω δικτύου ταινίες από έναν υπολογιστή.

Αν γνωρίζει κάποιος έναν οδηγό ή το έχει κάνει ο ίδιος θα ενδιαφερόμουν!


Εγώ το στήνω τώρα. Όσο για οδηγό, τι να τον κάνεις, τα πράγματα είναι απλά, το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να διαβάσεις τα manual των συσκευών σου και να αποφασίσεις πως θα τις συνδέσεις...

#6   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2009 - 20:22

ΟΚ, γράψε μου εντυπώσεις! Θα κάνεις και αυτό με το δίκτυο;

#7   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2009 - 20:36

Μερικες τηλεοράσεις (σχεδόν όλα τα μοντέλα τωρα) παίρνουν USB δίσκους πάνω! Η LG μου πχ παίρνει τον 500αρη lacie που έχω για ταινίες και μουσική! Υποστηρίζουν Divx και Xvid αλλά και Matroska για ριπαρίσματα απο blu-ray!

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι συνδέσεις το δίσκο πάνω! Εγώ έτσι την βγάζω!!!

Τελευταία επεξεργασία από: iPodTouchPro, 08/12/2009 - 21:55


#8   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/12/2009 - 21:00

Νομίζω αυτές οι τηλεοράσεις πρέπει να είναι φετινά μοντέλα. Καλή φάση αλλά που τέτοια τύχη να είχαμε όλοι (δυστυχώς). Τι να πω και εγώ με την τηλεόραση των ~20 χρόνων :P Ίσα με μένα είναι, μαζί μεγαλώσαμε!! χαχαχα.

Όσον αφορά το media pc ακόμα και με wifi δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα εκτός αν θες να μεταφέρεις τεράστια δεδομένα....

ΥΓ: Λέτε να είμαι τυχερός και να έχει και εμένα usb??? Να την ψάξω!!!

#9   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 08/12/2009 - 21:36

Πολλές τηλεοράσεις έχουν USB θύρα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως μπορούν να πάρουν επάνω εξωτερικούς σκληρούς και να παίξουν ταινίες. Συνήθως έχουν USB για να παίρνουν stick και να δείχνουν φωτογραφίες. Εκτός κι αν μιλάμε για πολύ πρόσφατα μοντέλα, οπότε πάω πάσο. Η δική μου Bravia πάντως, δεν παίρνει εξωτερικό σκληρό, κι ας έχει USB (είναι αγορασμένη προ 8-10 μηνών)...

ΟΚ, γράψε μου εντυπώσεις! Θα κάνεις και αυτό με το δίκτυο;


Ναι, θα πάρω καλώδιο τελικά, ασύρματο είναι μεγάλη μανούβρα...

#10   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2009 - 21:53

Ωραίος!!! Σημείωση: Η δική μου LG έχει θύρα USB αλλά απο κάυω γράφει "SERVICE ONLY" οπότε προφανώς είναι για υπηρεσίες ξενοδοχείων. Κλαψ! :(

Τελευταία επεξεργασία από: iPodTouchPro, 08/12/2009 - 21:54





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες