Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 5S τον Αύγουστο, νέα iPad τον Απρίλιο (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/03/2013 - 11:51

Αναρτημένη εικόνα


Δημοσίευμα του iMore αναφέρει ότι το επερχόμενο iPhone 5S θα κυκλοφορήσει αυτό το καλοκαίρι και συγκεκριμένα τον Αύγουστο ενώ τα επόμενης γενιάς iPad, δηλαδή το iPad 5 και iPad mini 2, αναμένονται, ίσως, και τον Απρίλιο! Σχεδιαστικά το iPhone 5S θα είναι παραπλήσιο με το περσινό iPhone 5 με καλύτερο επεξεργαστή και βελτιωμένη κάμερα.

Ο Rene Ritchie του iMore διατηρεί, ωστόσο, τις επιφυλάξεις του όσον αφορά την ύπαρξη του iPad mini με Retina οθόνη για τον Απρίλιο μιας και όλοι αναμέναμε ότι κάτι τέτοιο θα συνέβαινε τον Οκτώβριο και δεδομένων των τεχνικών δυσκολιών, ίσως, ο Απρίλιος δεν είναι αρκετός. Ως εκ τούτου ενδέχεται η αναβάθμιση του Απριλίου να είναι μικρή με βελτιώσεις στον επεξεργαστή και την κάμερα.

Δεν είναι η πρώτη φορά που ακούμε φήμες για κυκλοφορία του νέου iPhone το καλοκαίρι, κατά πάσα πιθανότητα στα πλαίσια της ετήσιας WWDC. Αναμένουμε, βέβαια, με εξαιρετικό ενδιαφέρον και το νέο iOS 7 και τις εκπλήξεις που αυτό επιφυλάσσει.


[via iMore]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Scouter7883

Scouter7883

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/03/2013 - 12:05

Ειναι δεδομένο ότι θα αργισει τόσο το iphone;
Αξίζει να περιμένουμε και να μη πάρουμε το σημερινό iphone;
Τι παραπάνω θα εχει εκτός απο την υποτιθέμενη καλύτερη κάμερα
και iOS 7;
Και ερωτώ γιατι πιθανόν σε κάποιους φίλους να μην επηρεάζει η κάμερα
και όσον αφορά τον iOS 7 λογικά θα φτάνει μια αναβάθμιση.

#3   urahara

urahara

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:Urahara

Δημοσίευση 05/03/2013 - 13:10

Η apple δέχεται μεγάλη επίθεση απο το android τώρα τελευταια και έχει πάθει γενικότερα ενα ταράκουλο με την αγορά. Θεωρεί πως πρέπει να είναι πάντα ενα βήμα μπροστά απο τον ανταγωνισμό και ειδικότερα απο τον κύριο ανταγωνιστή της την Samsung. Αν πάμε πίσω κάθε φορά οι δυο εταιρείες βγάζουν νέο προιόν σχεδόν μαζί. Η apple έχει δικό της κοινό που την ακολουθεί, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να βγάζει με τέτοια μαζικότητα συσκευές, το θεωρώ μεγάλο φάουλ.

#4   Spirusd

Spirusd

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 05/03/2013 - 15:11

Η apple δέχεται μεγάλη επίθεση απο το android τώρα τελευταια και έχει πάθει γενικότερα ενα ταράκουλο με την αγορά. Θεωρεί πως πρέπει να είναι πάντα ενα βήμα μπροστά απο τον ανταγωνισμό και ειδικότερα απο τον κύριο ανταγωνιστή της την Samsung. Αν πάμε πίσω κάθε φορά οι δυο εταιρείες βγάζουν νέο προιόν σχεδόν μαζί. Η apple έχει δικό της κοινό που την ακολουθεί, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να βγάζει με τέτοια μαζικότητα συσκευές, το θεωρώ μεγάλο φάουλ.

Ποια ειναι ακριβώς η μαζικοτητα στις συσκευές;

#5   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 05/03/2013 - 15:37

Η apple με το iOS δεν έχει ανταγωνιστή το Android. Άλλη κατηγορία πελατών, άλλες ανάγκες, άλλο budget, άλλη φιλοσοφία.

Ίσα ίσα που της κάνει καλό να προστίθενται κάθε μέρα νέοι χρήστες smartphones. Έχει περισσότερες πιθανότητες ένας χρήστης Android να μεταπηδήσει σε iOS παρά το αντίθετο (μέχρι τώρα βέβαια γιατί και το Android βελτιώνεται ταχύτατα).

Εάν έχει μια διαρροή είναι από τους χρήστες jailbreak, οι οποίοι επειδή σε λίγο καιρό δεν θα μπορούν να κάνουν jb θα μεταπηδήσουν στο Android που τους δίνει (ακόμα) την ευκαιρία να αισθάνονται "ελεύθεροι".

Αλλά αυτό το 5& άντε 6% το καλύπτει κάλλιστα με νέους πιστούς πελάτες!

Γιατί δυστυχώς πολλοί από αυτούς ζητούν την "ελευθερία" τους σε ένα λειτουργικό (άσχετα εάν είναι δεμένοι χειροπόδαρα σε όλα τα άλλα στη ζωή τους :P ).

Η τεχνολογία εξελίσσεται ραγδαία και κάθε 8 μήνες θα παρουσιάζει νέες συσκευές και πολύ συντομότερα νέες εκδόσεις iOS.

Αυτό είναι υγιέστατο γιατί και μειώνει τις διαρροές πωλήσεων αλλά και κάνει πιο προσιτά τα παλαιότερα μοντέλα.

Πρόβλημα σημαντικό θα έχουν όσοι θέλουν να έχουν το "τελευταίο".

Αυτό ξεχάστε το! Πάνε αυτές οι εποχές ανεπιστρεπτί! Ούτε το τελευταίο κινητό θα έχουμε από δω και μπρος ούτε το τελευταίο ακίνητο ούτε το τελευταίο αυτοκίνητο..Αλλά η ζωή συνεχίζεται (και ίσως να είναι και καλύτερα έτσι)!

#6   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/03/2013 - 15:45

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να βγάζει με τέτοια μαζικότητα συσκευές, το θεωρώ μεγάλο φάουλ.


Η απαντηση ειναι πολυ απλη. Για να εχει παντα αυτο το "αγαθο" που λεγετε ΔΟΥΛΕΙΑ....

Δεν ειναι φαουλ γι'αυτη αλλα τακτικη ΣΥΝΗΘΩΣ...
Ενα επισης παραδειγμα για να καταλαβεις :η δυνατοτητα να υπαρχει πχ.ενα κινητο σημερα με καμερα 25megapixels ,να ξερεις οτι μπορει να ειναι εφικτο σημερα(εννοω τεχνολογικα). Εσυ ομως μεχρι να το δεις θα εχει βγαλει αλλα 15 μοντελα πριν με λιγοτερα...

#7   TheKelm

TheKelm

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/03/2013 - 16:10

Η απαντηση ειναι πολυ απλη. Για να εχει παντα αυτο το "αγαθο" που λεγετε ΔΟΥΛΕΙΑ....

Δεν ειναι φαουλ γι'αυτη αλλα τακτικη ΣΥΝΗΘΩΣ...
Ενα επισης παραδειγμα για να καταλαβεις :η δυνατοτητα να υπαρχει πχ.ενα κινητο σημερα με καμερα 25megapixels ,να ξερεις οτι μπορει να ειναι εφικτο σημερα(εννοω τεχνολογικα). Εσυ ομως μεχρι να το δεις θα εχει βγαλει αλλα 15 μοντελα πριν με λιγοτερα...

Σωστος αλλα κατα τη γνωμη μου η απαντηση δεν ειναι ΔΟΥΛΕΙΑ, ειναι ΣΥΝΦΕΡΟΝΤΑ. :) Καλα το ειπες αυτο με τα 25 mp καμερα. Αντι να το κανουν αμεσως ασε να μας παρουν λιγα λιγα τα λευτα και μετα το κοτσαρουν στην αγορα.

#8   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 05/03/2013 - 16:17

Άμα το κάνουν αμέσως και έχει 1500euros θα το έπαιρνες?
Αυτό λέγεται marketing και όχι συμφέροντα

#9   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/03/2013 - 16:19

Εάν έχει μια διαρροή είναι από τους χρήστες jailbreak, οι οποίοι επειδή σε λίγο καιρό δεν θα μπορούν να κάνουν jb θα μεταπηδήσουν στο Android που τους δίνει (ακόμα) την ευκαιρία να αισθάνονται "ελεύθεροι".


Σχεδόν σε κάθε σου post αναφέρεσαι στο τέλος του jb οπότε υποθέτω πως θα έχεις τις πληροφορίες σου και δεν λες μπούρδες, έτσι θέλω να σε ρωτήσω αν ξέρεις ακριβή ημερομηνία για να έχω προλάβει να αγοράσω συσκευή με android...μην μείνω χωρίς smartphone και τρέχω τελευταία στιγμή!

Το καταλάβαμε δεν γουσταρεις jb (και ας μην ξέρεις τι είναι) ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ είναι δικαίωμα σου αλλά τουλάχιστον μην λες ότι σου κατέβει στο κεφάλι.
Ολη αυτή η antijb μανία και έρχεται το τέλος να δείτε τι θα πάθετε μου θυμίζει stewie griffin και world domination...

#10   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 05/03/2013 - 16:21

Ακόμα και να λάνσαραν τώρα με 1500ευρώ κάτι που έχει σκοπό να λανσαριστεί 2-3 χρόνια μετά(έτσι πάει η τεχνολογία, κάτι που έχει αναπτυχθεί δίνεται στην αγορά μετά από 2-3 χρόνια) δεν θα τους σύμφερε γιατί μετά από 2-3 χρόνια δεν θα είχαν τι να πουλήσουν...
Άρα δεν δίνουν μια τεχνολογία αν δεν έχουν "ξεζουμίσει" μια άλλη και όχι μόνο για λόγους τιμής αλλά και για λόγους ύπαρξης μιας εταιρίας.

Αν πχ έδινε η Apple το Retina model πριν 2 χρόνια τώρα τι θα έδινε σαν καινοτόμο; Έπρεπε να χαλάσει πολύ περισσότερα σε έρευνα για κάτι άλλο.

Αναρτημένη εικόνα


#11   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 05/03/2013 - 16:32

Σχεδόν σε κάθε σου post αναφέρεσαι στο τέλος του jb οπότε υποθέτω πως θα έχεις τις πληροφορίες σου και δεν λες μπούρδες, έτσι θέλω να σε ρωτήσω αν ξέρεις ακριβή ημερομηνία για να έχω προλάβει να αγοράσω συσκευή με android...μην μείνω χωρίς smartphone και τρέχω τελευταία στιγμή!

Το καταλάβαμε δεν γουσταρεις jb (και ας μην ξέρεις τι είναι) ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ είναι δικαίωμα σου αλλά τουλάχιστον μην λες ότι σου κατέβει στο κεφάλι.
Ολη αυτή η antijb μανία και έρχεται το τέλος να δείτε τι θα πάθετε μου θυμίζει stewie griffin και world domination...



Εσένα γιατί σε πιάνει ο πόνος ρε συ Taigetos? Είπα τίποτα προσωπικό για σένα? Σε έθιξα πουθενά?
Εγώ αυτό πιστεύω και αυτό θα λέω. Εσύ έχεις δικαίωμα να κάνεις το αντίθετο..no problemo

Δε θα μπορούν λοιπόν να κάνουν jb, γιατί αφενός θα αργεί πολύ να βγει (όπως και αυτό το τελευταίο), αλλά και επειδή οι αναβαθμίσεις στο iOS θα είναι πιο συχνές. As simple as it is.
Δεν είναι θέμα πληροφορίας..Θέμα λογικής εξέλιξης είναι, όπως πάνε τα πράγματα.

Επίσης σε πληροφορώ ότι δικαίωμά μου είναι να λέω ΚΑΙ ότι μου κατέβει στο κεφάλι..

Τέλος δεν είναι antijb μανία. Ας βγάλει κάτι πραγματικά διαφορετικό, πρακτικό και ασφαλές το jb και δεν έχω κανένα μα κανένα λόγο να μην το κάνω και εγώ.

Εσύ γιατί κόπτεσαι από την "antijb μανία" μου όπως την χαρακτήρισες? Πουλάς εφαρμογές για jb?

#12   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/03/2013 - 18:17

Εσένα γιατί σε πιάνει ο πόνος ρε συ Taigetos? Είπα τίποτα προσωπικό για σένα? Σε έθιξα πουθενά?
Εγώ αυτό πιστεύω και αυτό θα λέω. Εσύ έχεις δικαίωμα να κάνεις το αντίθετο..no problemo

Δε θα μπορούν λοιπόν να κάνουν jb, γιατί αφενός θα αργεί πολύ να βγει (όπως και αυτό το τελευταίο), αλλά και επειδή οι αναβαθμίσεις στο iOS θα είναι πιο συχνές. As simple as it is.
Δεν είναι θέμα πληροφορίας..Θέμα λογικής εξέλιξης είναι, όπως πάνε τα πράγματα.

Επίσης σε πληροφορώ ότι δικαίωμά μου είναι να λέω ΚΑΙ ότι μου κατέβει στο κεφάλι..

Τέλος δεν είναι antijb μανία. Ας βγάλει κάτι πραγματικά διαφορετικό, πρακτικό και ασφαλές το jb και δεν έχω κανένα μα κανένα λόγο να μην το κάνω και εγώ.

Εσύ γιατί κόπτεσαι από την "antijb μανία" μου όπως την χαρακτήρισες? Πουλάς εφαρμογές για jb?


Το γεγονός ότι βγήκαν 2 αναβαθμίσεις σε μικρό χρονικό διάστημα με μικρο διορθώσεις και ΟΧΙ για να κλείσουν exploits δεν σημαίνει ότι αυτό θα συνεχίσει να γίνεται άρα είναι άκυρο αυτό περί συχνων αναβαθμίσεων που αναφέρεις (εκτος αν ανακοινωσε η apple οτι θα αλλάξει τακτική και δεν ενημερώθηκα) όπως και επίσης ότι θα αργεί να βγει όπως λες καθώς αν λάβουμε υποψην μας το τελευταίο jb από όταν συστάθηκε η ομάδα των evad3rs και δούλεψαν λίγο εντατικά (βάλε και την καθυστέρηση για μερικά παραπάνω donations) δεν χρειάστηκαν πάνω από 1-2 εβδομάδες.

Αν είσαι από αυτούς που πιστεύουν ότι η apple θέλει αλλά δεν μπορεί να κόψει το jb ειλικρινά δεν έχει νόημα η κουβέντα.

Και πάλι θα σου πω πως είναι δικαίωμα σου και δεν με αφορά τι θα κανείς εσύ με την δική σου συσκευη και τι πιστεύεις αλλά μην το παίζεις και ξερόλας σε κάτι που δοκιμασίες για μερικές ώρες και τα έκανες θάλασσα, γιατί κάπου αναφέρεις ότι σου πήρε 6 ώρες να ξεμπερδεψεις.

Δεν καταλαβαίνω τι διαφορετικό, πρακτικό και ασφαλές ζητάς από την στιγμή που δεν ξέρεις πως ΕΙΝΑΙ το jb στην μορφή που βρίσκεται τώρα...

Δεν είμαι developer, καμμία απολύτως σχέση με το αντικείμενο.

Και για το τέλος να αναφέρω πως και αύριο να τελείωνε το jb δεν θα με πείραζε, θα μου κακό φαινόταν για μερικές ημέρες αλλά θα συνήθιζα.
Έχω χρησιμοποιήσει καθαρό iPhone και iPad και κανω αυτά που χρειάζομαι, δεν θα πήγαινα σε android σε καμιά περίπτωση.

Τελευταία επεξεργασία από: taigetos, 05/03/2013 - 18:22


#13   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/03/2013 - 18:29

Και για να επιστρέψουμε ontopic, το iPhone 5 με καλύπτει απόλυτα αυτό που θα αλλάζα, αν η apple έκανε ουσιαστικές αλλαγές θα ήταν το iPad και αυτό που θα με έκανε να αφήσω το 3 για το 5; Θα ήταν η μείωση του βάρους του και να είναι λίγο πιο λεπτό.

#14   TheKelm

TheKelm

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/03/2013 - 18:37

Πιστευω πως η Apple το 5S και το καινουριο ipad θα τα κανει πολυ ανταγωνηστικα. Βγαζει βεβαια πολλες συσκευες αν και θα ηταν καλυτερο να προσπαθει να κλεισει τα κενα τα οποια κλεινει το JB. Μακαρι να δουμε κατι καλο...

#15   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 05/03/2013 - 18:39

Σε τι βοηθάει τον average user να κλείνει τα κενά του JB?

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες