Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

iPhone 4 Πρόβλημα με ακουστικότητα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   SaFiS

SaFiS

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 12/03/2013 - 22:25

Χαιρετώ το forum.Το πρόβλημά μου απευθύνεται κυρίως σε τεχνικούς αλλά όποιος ξέρει να βοηθήσει ευπρόσδεκτος.
Έχω ένα iPhone 4 ενός φίλου το οποίο αφού κάναμε Unlock απο Τ-Mobile Germany (άσχετο αλλά ας αναφέρω την ιστορία του) τελευταία άρχισε να του κάνει κόλπα με την ακουστικότητα.Δλδ. εκεί που μιλάει ξαφνικά δεν τον ακούνε.Αφού κάναμε Restore και Setup as New (δεν έκανε Jailbreak) του το έφτιαχνε πάλι ανα διαστήματα.Μου το έδωσε λοιπόν να το δοκιμάσω για λίγες μέρες και έχω καταλήξει πως πρόκειται για ψυχρή κόλληση στην μητρική.Όταν παρουσιάζεται το πρόβλημα, είτε μιλώντας απευθείας είτε με Bluetooth, στρώνει κατευθείαν αν χτυπήσω το τηλέφωνο ελαφρά.Απο λίγο που έχω ψάξει στο Internet καταλαβαίνω πως ευθύνεται το Audio IC.Μπορεί να το επιβεβαιώσει κανείς? Να δοκιμάσω ζέσταμα με SMΤ Station ή να κάνω την πατέντα με το κομμάτι πλαστικό ωστέ να ασκείται πίεση στο IC?

Συμβουλές ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   batjump

batjump

    iPH Contributor

  • 1.467 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/03/2013 - 23:49

καλησπερα Φιλε μου οντως ευθυνεται το Audio IC
και για να εχεις επιτυχια 100% πρεπει να το κανεις re-balling

#3   SaFiS

SaFiS

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 13/03/2013 - 00:36

@batjump: Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση.Για το re-balling το ήξερα απλά καταλαβαίνεις πως θέλει να την βγάλει φθηνά αν γίνεται.Δεν ασχολούμαι επαγγελματικά, απλά έχω γνώσεις σε δύσκολες κολλήσεις (περισσότερο με κονσόλες).Χονδρικά μια τέτοια επισκευή πόσο βγαίνει ωστέ να τον ενημερώσω και αν θέλει να το φτιάξει σωστά, αποφασίζει.Αν δεν επιτρέπεται εδώ στείλε μου αν θες ένα pm.

Ευχαριστώ.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες