Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Samsung Galaxy S4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
883 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   jastonas

jastonas

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Twitter:@jastonas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/03/2013 - 22:51

Ταχυτητα.... αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ απο ολα τα χαρακτηριστικα μιας συσκευης... να γινονται ολα οσο πιο γρηγορα γινεται... γι αυτο φορτιζω δυο φορες την ημερα....


Νομιζω οτι ειναι χρονισμενος στα 1.8 ο octacore... αν δεν κανω λαθος...


Το infographic λέει 1.6 ο όκτα, 1.9 ο σναπντράγκον

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 15/03/2013 - 22:56

Που χρειάζεσαι δλδ τόση ταχύτητα ώστε να κάνεις overclocking?

H front camera τι χαρακτηριστικά έχει; Δεν το έχω δει γι αυτό ρωτάω. Από οθόνη πάντως σκίζει(χαρακτηριστικά εννοώ). Οι CPU είναι υπερβολές για κινητά γιατί δεν εξυπηρετούν προς το παρόν πουθενά.

Front camera 2mpx

Και το gsmarena στα 1.6ghz λεει, αλλα νομιζω καπου ειδα να γραφει στα 1.8

#138   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 15/03/2013 - 22:57

Ταχυτητα.... αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ απο ολα τα χαρακτηριστικα μιας συσκευης... να γινονται ολα οσο πιο γρηγορα γινεται... γι αυτο φορτιζω δυο φορες την ημερα....


--


θα σου πω ενα μυστικο ... 99% του χρονου η CPU περιμενει input απο σενα ( απο το touch ) η events απο το network,
Το ποσο γρηγορος ειναι ο επεξεργαστης αφορα το υπολοιπο 1%. Καταλαβαινεις οτι η ταχυτητα του επεξεργαστη εχει ελαχιστη σημασια σε ενα smartphone. Εκτος και αν παιζεις συνεχως παιχνιδια η τρεχεις προγραμματα που κανουν protein folding, η 3d rendering η υπολογισμους στατικοτητας η CFD στο κινητο. Αλλα αν το κανεις αυτο εχεις αλλα σοβαροτερα προβληματα (π.χ. θα πρεπει να μαθεις να διαλεγεις το σωστο εργαλειο για καθε δουλεια).

#139   Panos1985

Panos1985

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Panos1985

Δημοσίευση 15/03/2013 - 22:59

Θα μας τρελανετε μερικοι εδω μεσα...Δεν μπορει να συμβαινει αυτο....Απο εκει που μας λεγατε προβατα γιατι αγοραζουμε ενα κινητο το οποιο εχει ΙΔΙΟ σχεδιο πολλα χρονια ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ που ουτε ο καλυτερος ζογκλερ δεν κανει διαβασα οτι καλα εκανε η σαμσουνγκ και ΔΕΝ αλλαξε το σχημα γιατι αρεσε στον κοσμο και σε αυτο βασιστηκε η επιτυχια του...Ακουσον ακουσον...Σας δουλευει η σαμσουνγκ ρεεεεεε...Σας πεταξε εναν octacore ,( εχει καμια σχεση με τον octapus? Να φωναξω τον spiderman γιατι φοβηθηκα) και ξαφνικα ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ διαφορα απο το s3 εγινε το απολυτο οπλο των απανταχου , αντικειμενικων και πανω απ ολα μη προβατοποιημενων gadgetακησων....Παρτε το s3s σας τωρα και ονειρευτειτε οτι στελνετε βιντεακια με bt 400 mb σε διακοπες....Τι αλλο θα ακουσω θεε μου...Το iphone ειναι για γυναικες ειπε ο αλλος...Φιλαρακι τραγουδακια και φωτο με bt στελνουν τα γυμνασιόπαιδα και τα κοριτσακια..

#140   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 15/03/2013 - 23:01

θα σου πω ενα μυστικο ... 99% του χρονου η CPU περιμενει input απο σενα ( απο το touch ) η events απο το network,
Το ποσο γρηγορος ειναι ο επεξεργαστης αφορα το υπολοιπο 1%. Καταλαβαινεις οτι η ταχυτητα του επεξεργαστη εχει ελαχιστη σημασια σε ενα smartphone. Εκτος και αν παιζεις συνεχως παιχνιδια η τρεχεις προγραμματα που κανουν protein folding, η 3d rendering η υπολογισμους στατικοτητας η CFD στο κινητο. Αλλα αν το κανεις αυτο εχεις αλλα σοβαροτερα προβληματα (π.χ. θα πρεπει να μαθεις να διαλεγεις το σωστο εργαλειο για καθε δουλεια).


Συμφωνώ σ αυτό και το έχω πει καιρό σχετικά με τις ταχύτητες. Έχω μια ένσταση όμως. Όταν βγήκε το ipad 4 με καλύτερη CPU(μόνο) άλλα μας έλεγες..;)
Τα κυρίαρχα specs σε ένα ΚΙΝΗΤΟ είναι η οθόνη, η ram, η μπαταρία και μετά όλα τα υπόλοιπα. Η ραμ όχι τόσο στο iOS.

Αναρτημένη εικόνα


#141   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 15/03/2013 - 23:03

Θα μας τρελανετε μερικοι εδω μεσα...Δεν μπορει να συμβαινει αυτο....Απο εκει που μας λεγατε προβατα γιατι αγοραζουμε ενα κινητο το οποιο εχει ΙΔΙΟ σχεδιο πολλα χρονια ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ που ουτε ο καλυτερος ζογκλερ δεν κανει διαβασα οτι καλα εκανε η σαμσουνγκ και ΔΕΝ αλλαξε το σχημα γιατι αρεσε στον κοσμο και σε αυτο βασιστηκε η επιτυχια του...Ακουσον ακουσον...Σας δουλευει η σαμσουνγκ ρεεεεεε...Σας πεταξε εναν octacore ,( εχει καμια σχεση με τον octapus? Να φωναξω τον spiderman γιατι φοβηθηκα) και ξαφνικα ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ διαφορα απο το s3 εγινε το απολυτο οπλο των απανταχου , αντικειμενικων και πανω απ ολα μη προβατοποιημενων gadgetακησων....Παρτε το s3s σας τωρα και ονειρευτειτε οτι στελνετε βιντεακια με bt 400 mb σε διακοπες....Τι αλλο θα ακουσω θεε μου...Το iphone ειναι για γυναικες ειπε ο αλλος...Φιλαρακι τραγουδακια και φωτο με bt στελνουν τα γυμνασιόπαιδα και τα κοριτσακια..

Χωρις καμια ουσιαστικη διαφορα με το s3?? Για πες μου ενα χαρακτηριστικο του hardware που ειναι ιδιο... επιπλεον, πιο λεπτο με μικροτερο bazel και μεγαλυτερη οθονη με full hd αναλυση.... τι βλεπεις ιδιο εσυ?? Απλα το σχημα... ε και?? Τι θα επρεπε να κανει απο αποψη design δηλαδη???

#142   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 15/03/2013 - 23:07

θα σου πω ενα μυστικο ... 99% του χρονου η CPU περιμενει input απο σενα ( απο το touch ) η events απο το network,
Το ποσο γρηγορος ειναι ο επεξεργαστης αφορα το υπολοιπο 1%. Καταλαβαινεις οτι η ταχυτητα του επεξεργαστη εχει ελαχιστη σημασια σε ενα smartphone. Εκτος και αν παιζεις συνεχως παιχνιδια η τρεχεις προγραμματα που κανουν protein folding, η 3d rendering η υπολογισμους στατικοτητας η CFD στο κινητο. Αλλα αν το κανεις αυτο εχεις αλλα σοβαροτερα προβληματα (π.χ. θα πρεπει να μαθεις να διαλεγεις το σωστο εργαλειο για καθε δουλεια).

Εχει διαφορα οταν υπερχρονιζεις σε input events, ταχυτητα browsing και τρεξιμο παιχνιδιων... διαλεξες εσυ το καταλληλο εργαλειο για ολα αυτα που προανεφερες, με καλυψες, ασε με εμενα με το λαθος εργαλειο, θα το υποστω

τι λεει ο απο πανω μου ,ελεος. o panos1985 εννοω

Αυτο που διαβαζεις λεω... αληθεια ειναι, ναι...

#143   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 15/03/2013 - 23:07

Χωρις καμια ουσιαστικη διαφορα με το s3?? Για πες μου ενα χαρακτηριστικο του hardware που ειναι ιδιο... επιπλεον, πιο λεπτο με μικροτερο bazel και μεγαλυτερη οθονη με full hd αναλυση.... τι βλεπεις ιδιο εσυ?? Απλα το σχημα... ε και?? Τι θα επρεπε να κανει απο αποψη design δηλαδη :huh:

Καλύτερο hardware και μεγαλύτερη οθόνη είχε και το 5 αλλά το κράξατε μερικοί γι αυτό..Επίσης είναι πιο λεπτό..
Αντίθετα στο Sg4 που είναι ίδιο επικαλείστε το καλύτερο hardware.
Το λες λίγο κωλοτούμπα αυτό..

Αναρτημένη εικόνα


#144   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 15/03/2013 - 23:07

Συμφωνώ σ αυτό και το έχω πει καιρό σχετικά με τις ταχύτητες. Έχω μια ένσταση όμως. Όταν βγήκε το ipad 4 με καλύτερη CPU(μόνο) άλλα μας έλεγες.. ;)
Τα κυρίαρχα specs σε ένα ΚΙΝΗΤΟ είναι η οθόνη, η ram, η μπαταρία και μετά όλα τα υπόλοιπα. Η ραμ όχι τόσο στο iOS.

Μαρκ, το ipad ειναι tablet - δεν ειναι κινητο. Πολλοι αντικατεστησαν τα PC τους με αυτο. Εγω το χρησιμοποιω αποκλειστικα για διαβασμα και διαφορα αλλα ελαφρια αλλα πολλοι κανουν διαφορες σοβαρες δουλειες με αυτο. Και εννοω πολλοι . Οχι πεντε-εξι γκικουλες που συχναζουν στο xda για την τελευταια rom (συνοδευομενη βεβαια απο αναλυτικο οδηγο εγκαταστασης).

#145   dj_akis

dj_akis

    iPH Addict

  • 629 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:dj_akis

Δημοσίευση 15/03/2013 - 23:08

Θα μας τρελανετε μερικοι εδω μεσα...Δεν μπορει να συμβαινει αυτο....Απο εκει που μας λεγατε προβατα γιατι αγοραζουμε ενα κινητο το οποιο εχει ΙΔΙΟ σχεδιο πολλα χρονια ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ που ουτε ο καλυτερος ζογκλερ δεν κανει διαβασα οτι καλα εκανε η σαμσουνγκ και ΔΕΝ αλλαξε το σχημα γιατι αρεσε στον κοσμο και σε αυτο βασιστηκε η επιτυχια του...Ακουσον ακουσον...Σας δουλευει η σαμσουνγκ ρεεεεεε...Σας πεταξε εναν octacore ,( εχει καμια σχεση με τον octapus? Να φωναξω τον spiderman γιατι φοβηθηκα) και ξαφνικα ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ διαφορα απο το s3 εγινε το απολυτο οπλο των απανταχου , αντικειμενικων και πανω απ ολα μη προβατοποιημενων gadgetακησων....Παρτε το s3s σας τωρα και ονειρευτειτε οτι στελνετε βιντεακια με bt 400 mb σε διακοπες....Τι αλλο θα ακουσω θεε μου...Το iphone ειναι για γυναικες ειπε ο αλλος...Φιλαρακι τραγουδακια και φωτο με bt στελνουν τα γυμνασιόπαιδα και τα κοριτσακια..

ξεχασες να αναφερεις και την λειτουργεια IR για τηλεκοντρολ για ολες τις ηλεκτρ. συσκευες. οπως καναμε και με το Nokia 7650 οταν ειμασταν παιδια.... :P

#146   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 15/03/2013 - 23:14

Μαρκ, το ipad ειναι tablet - δεν ειναι κινητο. Πολλοι αντικατεστησαν τα PC τους με αυτο. Εγω το χρησιμοποιω αποκλειστικα για διαβασμα και διαφορα αλλα ελαφρια αλλα πολλοι κανουν διαφορες σοβαρες δουλειες με αυτο. Και εννοω πολλοι . Οχι πεντε-εξι γκικουλες που συχναζουν στο xda για την τελευταια rom (συνοδευομενη βεβαια απο αναλυτικο οδηγο εγκαταστασης).

Και πάλι (και ως tablet) για κάποιον επαγγελματία δεν είναι ότι καλύτερο να κάνεις 3D rendering σε ένα iPad αντί για ένα PC.Θα σου βγουν τα μάτια λίγο.
Κι εγώ προσπάθησα να το χρησιμοποιήσω για κάποιες εξομοιώσεις hardware αλλά παρόλη την ευκολία που μου προσέφερε στο τέλος το παράτησα..
Οι βελτιώσεις σε CPU γίνονται για λόγους μάρκετινγκ και εξέλιξης τεχνολογίας. Οι εφαρμογές που υπάρχουν πολύ δύσκολα να χρησιμοποιήσουν πλήρως τέτοιες CPU.
Σε 1-2 χρόνια μπορεί. Είναι από τις λίγες περιπτώσεις που το hardware εξελίσσεται γρηγορότερα από το software(παραβιάζοντας το νόμο του Moore).

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 15/03/2013 - 23:15

Αναρτημένη εικόνα


#147   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 15/03/2013 - 23:14

Καλύτερο hardware και μεγαλύτερη οθόνη είχε και το 5 αλλά το κράξατε μερικοί γι αυτό..Επίσης είναι πιο λεπτό..
Αντίθετα στο Sg4 που είναι ίδιο επικαλείστε το καλύτερο hardware.
Το λες λίγο κωλοτούμπα αυτό..

Και το s4 ειναι πιο λεπτο απο τον προκατοχο του.... ιδιο δεν θα το ελεγα, ισα ισα εχασε την συμμετρια του design του αφου πηρε μονο σε υψος

#148   Panos1985

Panos1985

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Panos1985

Δημοσίευση 15/03/2013 - 23:15

Χωρις καμια ουσιαστικη διαφορα με το s3?? Για πες μου ενα χαρακτηριστικο του hardware που ειναι ιδιο... επιπλεον, πιο λεπτο με μικροτερο bazel και μεγαλυτερη οθονη με full hd αναλυση.... τι βλεπεις ιδιο εσυ?? Απλα το σχημα... ε και?? Τι θα επρεπε να κανει απο αποψη design δηλαδη???



Και σου επιστρεφω την ερωτηση και περιμενω να μου πεις τι ιδιο εχει το iphone 5 με το 4s...Εκτος το σχεδιο...Τι θα επρεπε να κανει απο αποψη design? εσεις τα λεγατε και τα κραζατε....Τωρα καλα εκανε η samsung...Μπεεεεε

#149   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 15/03/2013 - 23:16

Και το s4 ειναι πιο λεπτο απο τον προκατοχο του.... ιδιο δεν θα το ελεγα, ισα ισα εχασε την συμμετρια του design του αφου πηρε μονο σε υψος

Ωραία εγώ σου είπα όμως.Και το 5 ήταν πιο λεπτό και πιο ελαφρύ και καλύτερο σε hardware.Εκεί κράξαμε (κι εγώ μαζί) που δεν άλλαξε το σχέδιο. Τώρα γιατί επικαλείσαι μόνο το hardware?

Αναρτημένη εικόνα


#150   trelopapaki

trelopapaki

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:neyromanths

Δημοσίευση 15/03/2013 - 23:18

δεν με χαλαγε φιλε το S4 ,
απλα θα προτιμουσα iphone λογω IOS ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΠΩΣ οι περισσοτεροι απο εδω μεσα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες