Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερώτηση για συμβόλαιο Cosmote και διακοπή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 14/03/2013 - 21:58

Έκανα πριν δυο, τρεις μήνες, το Δεκέμβριο του 2012, 18μηνο συμβόλαιο για το καρτοσυμβόλαιο 25 με έκπτωση στο πάγιο στα 22.5 ευρώ το μήνα.

Τότε αυτός που μου είχε κάνει την προσφορά, μου είχε πει οτι μπορώ να διακόψω όποτε θέλω, αρκεί να επιστραφεί το μηνιαίο ποσό της επιδότησης (προφανώς τα 2.5 ευρώ το μήνα) για το σύνολο των μηνών που κράτησα τη σύνδεση.

Σήμερα το βράδυ που μίλησα με εξυπηρέτηση πελατών, μου είπαν οτι δεν ξέρουν και ότι είμαι δεσμευμένος και ότι πρέπει να μιλήσω με το τμήμα διακοπών από αύριο κτλ.

Για να ξέρω τι θα περιμένω... Γνωρίζει κανείς τι παίζει σε αυτές τις περιπτώσεις? Αν επιστρέψω το ποσό, με δεσμεύει κάτι άλλο? Έχει κανείς εμπειρία από κάτι τέτοιο?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/03/2013 - 22:12

Αν δεν πάρεις κάποια επιδότηση ή έκπτωση παγίου μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις. Το γράφει και στο συμβόλαιό σου αυτό.Αν φύγεις επιστρέφεις το ποσό που σου έδωσαν.
Πρόσφατα κι εγώ διέκοψα ένα πρόγραμμα που είχα και πήγα αλλού.

Αναρτημένη εικόνα


#3   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 14/03/2013 - 22:14

Έχω πάρει έκπτωση παγίου 2.5 ευρώ το μήνα. Δηλαδή αν κάνω αύριο διακοπή, πληρώνω 4 μηνες x 2.5 ευρώ = 10 ευρω και φεύγω χωρίς πρόβλημα;

#4   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/03/2013 - 22:31

Κανονικά ναι έτσι λέει και στο συμβόλαιό σου. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Η διακοπή κάνει 30 μέρες όμως να ξέρεις εκτός και κάνεις φορητότητα που είναι υποχρεωμένοι να την κάνουν σε 3 εργάσιμες.
Εγώ επειδή είχα παρόμοια φάση και θεώρησα γελοίο το χρόνο των 30 ημερών έκανα φορητότητα σε κάρτα και έγινε σχετικά πιο γρήγορα μετά βέβαια από 3-4 απορρίψεις για να με τρενάρουν. Σε 10 μέρες έγινε..

Αναρτημένη εικόνα


#5   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 14/03/2013 - 22:58

θα πληρωσεις ενα ποσον και εφυγες

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#6   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 14/03/2013 - 23:06

Οκ, σας ευχαριστώ guys!

#7   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 16/03/2013 - 17:32

Έτσι ειναι .. Θα πληρώσεις 2,5 ευρώ επί 3 ή 4 μηνες και φεύγεις αμέσως.. Αν κάνεις φορητότητα θα γινει μέσα σε 3 εργάσιμες .. Αν το κάνεις καρτοκινητό στην ίδια εταιρία 1 μηνα .. Το ίδιο και η διακοπή..
Αυτά.. Με τίποτα άλλο δεν είσαι δεσμευμένος..

#8   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 16/03/2013 - 17:41

Κανονικά ναι έτσι λέει και στο συμβόλαιό σου. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Η διακοπή κάνει 30 μέρες όμως να ξέρεις εκτός και κάνεις φορητότητα που είναι υποχρεωμένοι να την κάνουν σε 3 εργάσιμες.
Εγώ επειδή είχα παρόμοια φάση και θεώρησα γελοίο το χρόνο των 30 ημερών έκανα φορητότητα σε κάρτα και έγινε σχετικά πιο γρήγορα μετά βέβαια από 3-4 απορρίψεις για να με τρενάρουν. Σε 10 μέρες έγινε..


Στο καρτοσυμβόλαιο τελικά δεν πάει αναλογικά το πάγιο; Σου επέστρεψαν τα χρήματα από το πάγιο που είχες προπληρώσει στην αρχή;

#9   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/03/2013 - 17:49

Εχτές βγήκε ο λογαριασμός Alex και μου έστειλαν mail. Κανονικά πλήρωνα 13,50 ευρώ και ήρθε 16,50 για περίοδο χρήσης από 8-27 Φλεβάρη που το διέκοψαν μετά από πολλές απορρίψεις. Όταν τους απείλησα με ΕΕΤΤ τότε το έκαναν ίδια μέρα, μου έλεγαν όπως σου είχα πει τεχνικοί λόγοι κτλ... Τώρα το 16,50 από που προκύπτει; Μου χρέωσαν όλο το ποσό γιατί είναι καρτοπρόγραμμα και χρεώνεται προκαταβολικά λέει και αν θέλεις καταναλώνεις τα credits αλλά η έκπτωση πήγε αναλογικά για τους μήνες που ήμουν στην Vodafone.Δλδ για τις 20 μέρες. Χρεώνουν όλο το πόσο αλλά η έκπτωση αναλογικά..Δεν είχα πληρώσει τίποτα στην αρχή όπως γίνεται σε συμβόλαιο.
Αυτό με την έκπτωση είναι μέγιστο νταβατζιλίκι. Ας μου έλεγαν 3 ευρώ τέλη αποσύνδεσης αλλά αυτό..

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 16/03/2013 - 17:53

Αναρτημένη εικόνα


#10   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 16/03/2013 - 17:55

Το πάγιο που σου ήρθε για ποια περίοδο ειναι; Στον αναλυτικο λογαριασμό .. Εκτός από πανω πανω που λεει περιοδο χρησης λογαριασμού.. Εκει που αναφέρει το πάγιο "πχ Καρτοπρόγραμμα 25" σου λέει το ποσό χωρίς ΦΠΑ και σου λέει οτι το πάγιο ειναι από Χ ημερομηνία έως Ψ..

#11   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/03/2013 - 17:57

Δεν έχει έρθει ακόμα λογαριασμός, τον είδα ηλεκτρονικά. Λέει περίοδος χρήσης από 8-27 Φλεβάρη, έκπτωση 40% προνομιακή κτλ και αφαιρούν μικρότερο ποσό απ όσο κανονικά αφαιρούσαν στους προηγούμενους λογαριασμούς..;)
Πήρα τηλ και μου είπαν αυτό που σου λέω πάνω.

Αναρτημένη εικόνα


#12   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 16/03/2013 - 18:05


Και στο my account μπορεις να δεις κανονικά το λογαριασμό σου αν πατησεις εκει που λέει "τελευταίος λογαριασμός"

Νομιζω καταλαβα.. Εννοουν οτι στο καρτοπρόγραμμα μπαινει όλο το ποσό στην αρχή του μηνα.. Για παραδειγμα αν ειχες συμβόλαιο με παγιο 20 ευρώ και σου εδινε 50 λεπτά ομιλίας.. Αν ήθελαν να σε χρεώσουν για μισό μηνα... Θα σε χρέωναν 10 ευρώ (μισο παγιο) και θα σου εδιναν 25 λεπτά (τα μισα παλι) ενώ στο καρτοπρόγραμμα σε χρεώνουν πρώτη του μηνα 20 ευρώ και σου πιστώνονται κατευθειαν .. Σαν να έχεις βάλει κάρτα χωρις να εχει σημασια πότε θα τα καταναλώσεις..

#13   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/03/2013 - 18:08

Ναι στο myaccount το είδα. Αυτό που λες ακριβώς είναι, χρεώνουν εφάπαξ στην αρχή.
Επίσης η έκπτωση όπως σου είπα πήγε μόνο για τις μέρες που ήμουν δλδ στα 2/3. Ήμουν 20 μέρες και αφαίρεσαν τα 2/3.

Αναρτημένη εικόνα





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες