Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

"Τι θα ψήφιζες σήμερα;" ΔΩΡΕΑΝ εφαρμογή iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
115 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/04/2013 - 12:20

Φιλε ειτε αποφασισεις εσυ οτι εχει σχεση με δημοσκοπηση η οχι, παλι θα την χρησιμοποιησει πολυς κοσμος, θα την ευχαρηστιθει και θα βγαλει τα συμπερασματα του. Βγαλε το αχτι σου δεν υπαρχει προβλημα, εγω διασκεδαζω με το γεγονος οτι εχεις λυσσαξει με την εφαρμογη που εφτιαξα.

Αντι να κατακρινεις την δουλεια των αλλων, κανε και εσυ κατι δημιουργικο, θα νιωσεις καλυτερα.

Οπως ξανα ειπα ο μεσος χρηστης δεν ειναι μιζερος και δε θα παρει ολες τις συσκευες της γειτονιας να ψηφιζει συνεχεια για να αλλοιωσει το αποτελεσμα. Αν γινουν χιλιαδες οι ψηφοι (ειναι ηδη κοντα 400) δεν θα παιζει κανενα ρολο αυτο γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια εχει προσβαση σε μια μονο συσκευη. Μπορει να πει στους αλλους στο σπιτι να ψηφισουν αλλα δεν μπορει να τους κανει να ψηφισουν το ιδιο κομμα! Αν οντως ολοι στο σπιτι ψηφιζουν το ιδιο κομμα τοτε ουτως η αλλως ειναι σωστες οι ψηφοι.

Προφανως δεν ξερεις (και ουτε εισαι υποχρεωμενος) πως γινεται η σταθμιση μιας δημοσκοπησης στη στατιστικη. Στο τμημα μαθηματικων στα πανεπιστημια το διδασκουν αυτο αν θες μπορεις να πας. Τα ποσοστα σταθμιζονται αναλογα με την προελευση των ψηφων. Δηλαδή αν π.χ. οι ψηφοι ενος κομματος ειναι δυσαναλογα πολλες στην ηλικια 20-29, το σταθμισμενο αποτελεσμα δεν θα υπολογιζεται απλα αθροιζοντας και διαιροντας τις ψηφους. Αν θες να δεις το αποτελεσμα χωρις καμια σταθμιση μπορεις να πατησεις το ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ.


Εσύ ξέρεις πως γίνεται στάθμιση δηλαδή και μας λες αυτό; Μπορείς να σταθμίσεις το απροσδιόριστο της ψήφου σε διαρκώς μεταβαλλόμενες συνθήκες; Επέρχεται ο ανθρώπινος παράγοντας που ποτέ δεν μπορεί να προβλέψει η στατιστική. Το αποτέλεσμα με στάθμιση είναι 30% ΧΑ αυτή τη στιγμή. Ο νοών νοείτω.
Γενικά συμφωνώ με τη λογική του alej απόλυτα, δεν είναι εργαλείο αλλά παιχνίδι και έτσι το αντιμετωπίζω.
Κάνε τη δουλειά σου λοιπόν, άσε μας να έχουμε την άποψή μας βεβαίως, κι εμείς τη δική μας.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 09/04/2013 - 12:24

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 09/04/2013 - 12:38

Φιλε ειτε αποφασισεις εσυ οτι εχει σχεση με δημοσκοπηση η οχι, παλι θα την χρησιμοποιησει πολυς κοσμος, θα την ευχαρηστιθει και θα βγαλει τα συμπερασματα του. Βγαλε το αχτι σου δεν υπαρχει προβλημα, εγω διασκεδαζω με το γεγονος οτι εχεις λυσσαξει με την εφαρμογη που εφτιαξα.

Αντι να κατακρινεις την δουλεια των αλλων, κανε και εσυ κατι δημιουργικο, θα νιωσεις καλυτερα.

Οπως ξανα ειπα ο μεσος χρηστης δεν ειναι μιζερος και δε θα παρει ολες τις συσκευες της γειτονιας να ψηφιζει συνεχεια για να αλλοιωσει το αποτελεσμα. Αν γινουν χιλιαδες οι ψηφοι (ειναι ηδη κοντα 400) δεν θα παιζει κανενα ρολο αυτο γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια εχει προσβαση σε μια μονο συσκευη. Μπορει να πει στους αλλους στο σπιτι να ψηφισουν αλλα δεν μπορει να τους κανει να ψηφισουν το ιδιο κομμα! Αν οντως ολοι στο σπιτι ψηφιζουν το ιδιο κομμα τοτε ουτως η αλλως ειναι σωστες οι ψηφοι.

Προφανως δεν ξερεις (και ουτε εισαι υποχρεωμενος) πως γινεται η σταθμιση μιας δημοσκοπησης στη στατιστικη. Στο τμημα μαθηματικων στα πανεπιστημια το διδασκουν αυτο αν θες μπορεις να πας. Τα ποσοστα σταθμιζονται αναλογα με την προελευση των ψηφων. Δηλαδή αν π.χ. οι ψηφοι ενος κομματος ειναι δυσαναλογα πολλες στην ηλικια 20-29, το σταθμισμενο αποτελεσμα δεν θα υπολογιζεται απλα αθροιζοντας και διαιροντας τις ψηφους. Αν θες να δεις το αποτελεσμα χωρις καμια σταθμιση μπορεις να πατησεις το ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ.


Για να ξεκαθαρίσουμε ακόμα περισσότερο τα πράγματα, μιας και ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ με σπουδές και στην στατιστική επιστήμη (δεν ξέρω αν είσαι σχετικός με την έννοια) θα σου το πω στεγνά και κοφτά : Δεν έχει την παραμικρή σχέση με δημοσκόπηση η εφαρμογή σου. Το δε θέμα της στάθμισης που αναφέρεις είναι για να τα λες σε καθηγητές στατιστικής και να μην πάρεις μάθημα ποτέ...
Την κατέβασα, την είδα, την έβγαλα αλλά όπως είπα για χαβαλέ μπορεί να κρατηθεί.
Ούτε άχτι έχω, ούτε έχω λυσσάξει με την εφαρμογή σου, αδιάφορη μου είναι. Μπράβο σου για την προσπάθεια αλλά να μάθεις να ακούς και τους άλλους.
Δεν χρησιμοποίησα απαξιωτικές εκφράσεις και πίστεψέ με το δικό μου δημιουργικό κομμάτι είναι καθαρά επιστημονικό - όχι ψυχαγωγικό... (δεν το απαξιώνω, απλά αναφέρθηκε)
Όλα αυτά τα αναφέρω γιατί έχω κουραστεί να βάζουν ένα μανδύα ψευτοεπιστήμης σε ότι πασάρουν και να έχουν και θράσος από πάνω. Όπως π.χ. έγινε με την θέρμανση φέτος το χειμώνα όπου είδαμε ένα κάρο ''πατέντες'' ντυμένες με επιστημονικές εκφράσεις και εξυπνάδες...
Μην το συνεχίσεις, η επόμενη ατάκα είναι όπως στην άγρια δύση: Πίσσα και πούπουλα!!!

#108   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/04/2013 - 12:40

Μονο εγω με τον omilliti μπορουμε να σας πουμε πιι θα ψηφιστει πρωτο κομμα σε αυτη την εφαρμογη!!!
6 idevices εγω+4 αυτος και πειτε μας ποιον θελετε να δειτε πρωτο!!!

#109   ObliviusApps

ObliviusApps

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Twitter:@ObliviusApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/04/2013 - 14:54

https://itunes.apple...app/id623625700

Αναρτημένη εικόνα

Ξεπεράσαμε τις 400 ψήφους.

Γρεβενά, Ζάκυνθος, Λευκάδα οι μόνες εκλογικές περιφέρειες που δεν έχουν ακόμα ψήφο.

Επίσης η εφαρμογή φιγουράρει στα featured του App store για την κατηγορία Social Networking.

Μερικές πληροφορίες για όσους χρήστες τυχόν ενδιαφέρονται να μάθουν τι σημαίνει στάθμιση ψήφων:


Πολλοί χρήστες αναρωτιούνται γιατί δεν συμφωνούν οι αριθμοί των ψήφων που εμφανίζονται με τα ποσοστά. Αυτό συμβαίνει επειδή γίνεται στάθμιση των ποσοστών την οποία μπορείτε να απενεργοποιήσετε πατώντας ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΉ.

Για παράδειγμα: Οι ψήφοι ενός κόμματος μπορεί να είναι δυσανάλογα πολλές σε μια μόνο μια περιφέρεια ή σε μια μόνο ηλικία. Η σύγκριση γίνεται με το ποσοστό όλων συνολικά των ψηφοφόρων σε αυτή την περιφέρεια και ηλικία, με βάση τα στοιχεία που αντλήσαμε απο την τελευταία απογραφή της Ελλάδας. Έτσι οι ψήφοι όλων των κομμάτων σε κάθε περιφέρεια, ηλικία και φύλο, πολλαπλασιάζονται με έναν συντελεστή ώστε να σταθμιστούν, έτσι ώστε το αποτέλεσμα να είναι πιο ρεαλιστικό.

Η στάθμιση δεν ευνοεί κανένα κόμμα συγκεκριμένα, αλλά επηρεάζει τις ψήφους ΌΛΩΝ των κομμάτων σε κάθε περιφέρεια, ηλικία και φύλο.

#110   ObliviusApps

ObliviusApps

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Twitter:@ObliviusApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 13/04/2013 - 15:24

Διαθέσιμη η καινούργια έκδοση της εφαρμογής, που περιέχει και γράφημα με την μεταβολή των ποσοστών απο μέρα σε μέρα

https://itunes.apple...app/id623625700

#111   epirate

epirate

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/04/2013 - 03:29

θα πρότεινα να έβαζες επιλογή να δούμε ανά περιφέρεια τις ψήφους

#112   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 17/04/2013 - 11:09

Εγώ απλά αναρωτιέμαι ΠΟΣΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ μια τέτοια εφαρμογή, ΕΙΔΙΚΑ στους καιρούς που ζούμε...

#113   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 17/04/2013 - 11:36

Εγώ απλά αναρωτιέμαι ΠΟΣΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ μια τέτοια εφαρμογή, ΕΙΔΙΚΑ στους καιρούς που ζούμε...


Απ' ότι φαίνεται, καθόλου...

#114   ObliviusApps

ObliviusApps

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Twitter:@ObliviusApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 18/04/2013 - 17:59

Σε λίγες μέρες θα κυκλοφορήσει η εφαρμογή Universal για χρήση και στο ipad.

Αναρτημένη εικόνα

#115   ObliviusApps

ObliviusApps

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Twitter:@ObliviusApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/05/2013 - 14:37

Πάνω από 1200 ψήφοι μέχρι στιγμής...

https://itunes.apple...app/id623625700

#116   ntsili

ntsili

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2013 - 20:04

Τη ρίξανε?




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες