Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ακούω όταν με καλούν, αλλά δε με ακούν!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
38 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   SubGam3R

SubGam3R

    iPH Enthousiast

  • 464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/04/2013 - 13:15

Μια χαρά φτιάχνεται αλλα δεν ειναι το μικρόφωνο αλλα το audio ic που θέλει reballing

Μάλιστα, ευχαριστώ πολύ λοιπόν!
Απλά αν κάποιος ξέρει να απαντήσει πόσο περίπου στοιχίζει και αν μπορώ να το πάω σε κάποιο κατάστημα, αλλιώς και παιδιά του forum αν δεν υπάρχει κάποιο κατάστημα εδώ στην Θεσσαλονίκη, αρκεί να διορθωθεί!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Tolee1992

Tolee1992

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/04/2013 - 13:32

Κατα πασα πιθανοτητα το προβλημα ειναι στο chipset του ηχου!90% hardware!αν κανεις ρεστορε,θα φυιαξει για καμια ωρα.Μετα παλι τα ιδια!

#18   varaderos

varaderos

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 22/04/2013 - 16:18

Λοιπόν παιδιά, τα νεότερα από το τηλέφωνο είναι ότι ως δια μαγείας ( ; ) έχει φτιάξει, αλλά όχι εντελώς.
Τι εννοώ!
Αν εξαιρέσω εκείνες τις 1-2 μέρες που είχε το πρόβλημα, μετά από τότε δε μου το ξανάκανε. Μπορώ να μιλάω και να με ακούνε. Απλά μια φορά στο τόσο (μια φορά την ημέρα περίπου) μπορεί να το παρουσιάσει. Τότε το χτυπάω ελαφρά στο πίσω μέρος (εκεί όπου είδα ότι είναι το audio IC) και φτιάχνει. Χωρίς να κάνω restore ή κάτι άλλο.
Αυτό βέβαια δεν είναι λύση. Γιατί εκτός του ότι ζω με το φόβο αν θα με ακούσουν σε μια κλήση, δε ξέρω και κάτα πόσο θα κρατήσει αυτό. Μπορεί κάποια στιγμή να μη πιάνει πλέον το κόλπο και στην ουσία να μην έχω τηλέφωνο πια.
Στο Γερμανό της πόλης μου που το πήγα (μιας και με πληροφόρησαν ότι εκεί είναι ένας τεχνικός ο οποίος ασχολείται με iPhone) μου είπε ότι φταίει το μικρόφωνο και ότι πρέπει να έχει πάρει κάτι μέσα και θέλει καθάρισμα. Είναι πακέτο όμως να το κάνει γιατί έχει δεκάδες βίδες. Του έριξε λίγο σπρέι και μου το έδωσε πίσω, λέγοντάς μου, ότι αν σταματήσει να λειτουργεί να του το πάω να το ανοίξει.
Οταν του ανέφερα τον όρο audio IC και ότι άλλο μου είπατε εδώ μέσα, με κοίταζε σαν χάνος. Κατάλαβα ότι μάλλον δεν είναι και πολύ σχετικός ή απλά ξέρει κάποια στάνταρ πράγματα και αυτό είναι όλο.
Επειδή τα χέρια μου δεν πιάνουν (ούτε έχω τα κατάλληλα εργαλεία να το κάνω) τι μου προτείνετε να κάνω για να μπορέσω να το φτιάξω, ώστε να μη ξαναπαρουσιάσει το συγκεκριμένο πρόβλημα;
Να το πάω στο τεχνικό του Γερμανού, δείχνοντας του το βιντεάκι από το Youtube που φτιάχνουν το audio IC ή να το στείλω σε κάποιον από τους τεχνικούς του forum?

#19   billys1211

billys1211

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 22/04/2013 - 16:21

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα σε 4άρι ενώ λειτουργεί κανονικά σε viber κτλ στις κανονικές κλήσεις δεν ακούω αυτόν που μιλάει και δεν με ακούει και αυτός.Είμαι και μετά από jb σε 6.1.3 tetherd και πρίν ήμουν σε 6.1 αλλά δεν έστρωσε.Τι μπορεί να φταίει?

#20   varaderos

varaderos

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 15/05/2013 - 07:56

Παιδιά, ενώ το πρόβλημα έχει ελαχιστοποιηθεί, πρόσεξα ότι μου το κάνει όταν μιλάω πολυ ώρα σε μια κλήση η όταν κάνω μαζεμένες κλήσεις συνεχώς. Υπάρχει περίπτωση να υπερθερμενεται κάποιο τσιπακι και να το κάνει αυτο;

#21   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 15/05/2013 - 08:00

λόγο θερμότητας επηρεάζεται το audio IC. κάποια στιγμή θα σταματήσει τελειώς. Στείλε μου ένα pm να σου δώσω ένα tip να το κρατήσεις αρκετό καιρό σε ζωή χωρίς να χρειαστεί να επισκευτείς τεχνικό.

#22   n00binator

n00binator

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/05/2013 - 08:43

Εύκολη λύση για να αποφύγεις το IC reball είναι να βάλεις ένα μικρό τετράγωνο κομματάκι από παλιά sim ή πιστωτική κάρτα πάνω στο Audio IC που σου είπαν τα παιδιά για να το πιέζει πάνω στην logic. Το έχω κάνει σε 2-3 τηλέφωνα που δεν δούλευαν καθόλου και έχει κρατήσει ακόμα. Το Audio IC είναι αυτό http://cdn.macrumors..._audio_chip.jpg

Πρέπει να λύσεις το iPhone, να βγάλεις την logic board και να αφαιρέσεις και ένα σιδερένιο καπάκι που έχει πάνω. Αν δεις 2-3 guides και πιάνει το χέρι σου δεν είναι πολύ δύσκολο. Αν είναι εντός Αθηνών και θες να στο κάνω εγώ στείλε μου ένα pm.

Τελευταία επεξεργασία από: n00binator, 15/05/2013 - 08:45


#23   varaderos

varaderos

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 15/05/2013 - 11:20

Δε θέλει αλλαγή το μικρόφωνο όπως μου είπαν στο Γερμανό;

#24   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/05/2013 - 11:45

Δε θέλει αλλαγή το μικρόφωνο όπως μου είπαν στο Γερμανό;

φίλε ο ανθρωπος είναι άσχετος...μη το πάς

#25   varaderos

varaderos

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 15/05/2013 - 11:52

Ωχ!!!
Καλα που δε το άφησα στα χέρια του!

#26   varaderos

varaderos

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 19/05/2013 - 19:26

Μάλλον το τηλέφωνο είναι ΟΚ!
Πήγα σε ένα τεχνικό στα Γιάννενα (τα στοιχεία του μπορώ να τα δώσω σε όποιον είναι από κοντινές περιοχές) ο οποίος αφού ζέστανε κάμποση ώρα το audio IC, μετά έβαλε ένα κομματάκι πλαστικό πάνω του και έκλεισε το τηλέφωνο.
Εκανε δηλαδή ότι μου είπατε οι περισσότεροι εδώ μέσα.
Από ότι φαίνεται (είναι η τρίτη μέρα που το έχω πάρει από την επισκευή) είναι εντάξει. Δε μου έχει ξανακάνει το πρόβλημα, όσες κλήσεις και αν έχω (εισερχόμενες - εξερχόμενες) και όση ώρα και αν μιλάω σε μια κλήση (παλιότερα μετά από 7-8 λεπτά συνεχούς ομιλίας, δεν με άκουγε ο συνομιλητής).
Τώρα το πόσο θα κρατήσει έτσι, είναι άλλο θέμα.
Ελπίζω να κρατήσει αρκετά πάντως... :D

Ευχαριστώ πολύ όλους εδώ μέσα για την απλόχερη βοήθεια που μου πρόσφεραν!!! :rolleyes:

#27   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 19/05/2013 - 19:43

αυτό που σου έκανε ονομάζεται reflow. σου ζέστανε το IC για να μαλακώσουν οι επαφές και να κολλήσουν (όσο γίνεται) πάνω στην πλακέτα. και πρόσθεσε και το πλαστικό. Πιστεύω ότι για αρκετό διάστημα δεν θα έχεις πρόβλημα.

#28   varaderos

varaderos

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 19/05/2013 - 20:03

Μακάρι!

ΤΗΝΧ πάντως ρε συ! ;)

#29   Helix

Helix

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 19/05/2013 - 20:10

Παιδιά τι εννοείτε "reballing" στο Audio IC; Δεν είναι σε BGA package για να μπορεί να γίνει reballing. Άλλο το reflow, αυτό δεν είναι το ίδιο.

#30   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 22/05/2013 - 23:04

Μακάρι!

ΤΗΝΧ πάντως ρε συ! ;)

πόσο σου πήρε φίλε?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες