Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4S πρόβλημα με το WiFi!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
123 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/05/2014 - 19:48

Έχω το γνωστό πρόβλημα με το wifi στο iphone 4s (αγορασμένο 11/2012) μετά την αναβάθμιση στο ios 7.

 

Στο OTEShop (από όπου το αγόρασα) μου είπαν ότι η εγγύηση είναι 1 χρόνος.

 

Τους κατήγγειλα στο συνήγορο του καταναλωτή και μου έστειλαν επιστολή να πάω το κινητό μου για να το ελέγξουν. Πριν από λίγες ημέρες μου απάντησαν ότι δεν καλύπτεται από την εγγύηση και το κόστος επισκευής είναι 210€!!! 

 

Εννοείται πως δεν πρόκειται να τους αφήσω έτσι και θα το συνεχίσω μέχρι να βγάλω άκρη.

 

Μήπως να απευθυνθώ και κάπου αλλού; Έχετε ακούσει για παρόμοιες καταστάσεις;

Δε πληρώνεις τίποτα και σε κανέναν. Ούτε δικηγόρο χρειάζεσαι.

 

Θα πας ξανά τη συσκευή και θα ζητήσεις να σταλεί στο Service με εκτυπωμένο αυτό.

 

 

Για τις αγορές που πραγματοποιούνται από καταναλωτές στην Ελλάδα και την Κύπρο, η περίοδος για την έγερση απαιτήσεων που σχετίζονται με ελαττώματα μη συμμόρφωσης με τη σύμβαση πώλησης είναι 2 έτη από την ημερομηνία παράδοσης. Αυτές οι απαιτήσεις υπόκεινται στις προϋποθέσεις και τις απαιτήσεις που επιβάλλονται από την τοπική νομοθεσία.

 

Αλλά και τους νόμους απο εδώ.

 

Παρόμοιο περιστατικό εδώ. Μπορείς να πάρεις και στο Support της Apple εδώ να ανοίξεις Case iD.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   sotathan

sotathan

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/05/2014 - 20:28

Δε πληρώνεις τίποτα και σε κανέναν. Ούτε δικηγόρο χρειάζεσαι.

 

Θα πας ξανά τη συσκευή και θα ζητήσεις να σταλεί στο Service με εκτυπωμένο αυτό.

 

 

Αλλά και τους νόμους απο εδώ.

 

Παρόμοιο περιστατικό εδώ. Μπορείς να πάρεις και στο Support της Apple εδώ να ανοίξεις Case iD.

 

Εννοείται πως δε θα πληρώσω τπτ και σε κανένα.

Μπορείς να μου ξαναστείλεις το link για το Support της Apple;



#108   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/05/2014 - 20:30

Εννοείται πως δε θα πληρώσω τπτ και σε κανένα.

Μπορείς να μου ξαναστείλεις το link για το Support της Apple;

Τηλ εδώ 00800 44145417.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#109   sotathan

sotathan

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/05/2014 - 21:24

Λοιπόν παιδιά ακούστε τη συνέχεια:

 

Μίλησα με το support της Apple, οι οποίοι με διαβεβαίωσαν για τα 2 χρόνια εγγύησης του καταστήματος πώλησης (1 χρόνος της Apple).

Τύπωσα τους νόμους, email επικοινωνίας με Apple κτλ. και πήγα στο κατάστημα να απαιτήσω αντικατάσταση συσκευής.

 

Σήμερα με πήραν τηλ. και μου είπαν ότι απέρριψαν και πάλι το αίτημά μου γιατί βρήκαν υγρασία στη συσκευή...

Πόσο τραγικοί μπορεί να είναι; Εννοείται πως δεν μου έπεσε νερό στη συσκευή...

 

Επίσης, έχουν τραβήξει φωτογραφίες με υγρασία στο εσωτερικό της απ' ότι μου είπαν και να πάω να τις δω.

Τους απάντησα ότι έχω και εγώ φωτογραφίες με τη συσκευή ακέραια πριν τους τη παραδώσω και θα τους καταγγείλω είτε για ψευδή δικαιολογία είτε για καταστροφή της συσκευής μου, όπως επίσης και για ταλαιπωρία γιατί δεν έχω τη συσκευή μου για περίπου 1 μήνα πλέον...

 

Όλη αυτή η συζήτηση με τον "προϊστάμενο" καταστήματος πώλησης OTEShop.

Ζήτησα το τηλ. του service και το όνομα του υπαλλήλου που εξέτασε τη συσκευή μου αλλά δεν μου το έδωσε λέγοντας ότι αύριο το πρωί θα με ενημερώσουν γιατί είναι απόγευμα και είναι κλειστό το service. Μετά μου είπε ότι θα λείπει και αυτός αύριο και να ζητήσω κάποιον άλλον... Γαμώ την Ελλάδα μου...

 

Θα πάω αύριο το πρωί από εκεί και θα γίνει πανικός...



#110   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/05/2014 - 21:46

Καιρό είχε να κάνει την εμφάνιση της η αγαπημένη υγρασία του Γερμανού.

 

Φυσικά για όλο αυτό το μπάχαλο εδώ, με Resellers και παρόχους να κάνουν ο,τι γουσταρούν, ευθύνη έχει και η ίδια η Apple.

 

Σε σώνουν οι φώτος απο τους αισθητήρες που έχεις. Διαφορετικά θα έπρεπε να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας.. Και δε θα 'σουν ο πρώτος.

 

Εύχομαι αύριο να βγάλεις άκρη και μη κάνεις τη χάρη σε κανέναν. Και φυσικά να πας απο εκεί. Μπροστά στο κόσμο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#111   tomster

tomster

    iPH Addict

  • 612 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/05/2014 - 22:23

Οι άνθρωποι δεν παίζονται.

#112   Labrosviz

Labrosviz

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Twitter:@labrosviz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:summergreek

Δημοσίευση 26/08/2014 - 18:27

Ρε παιδια μηπως γνωριζεται εαν με την αναβαθμιση σε ios 8 θα ληθει το προβλημα με το wi fi στο iphone 4s ?εχετε ακουσει τιποτα η όχι ?



#113   KostasKor

KostasKor

    iPH Contributor

  • 1.896 μηνύματα
  • Twitter:@kostasspil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 26/08/2014 - 18:48

Ρε παιδια μηπως γνωριζεται εαν με την αναβαθμιση σε ios 8 θα ληθει το προβλημα με το wi fi στο iphone 4s ?εχετε ακουσει τιποτα η όχι ?

προκειται για προβλημα hardware, οποτε χλωμο.



#114   nikolaos42

nikolaos42

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 26/08/2014 - 22:37

Τα ίδια και σε 'μένα... Το βάζω στο ψυγείο για 10-15' και δουλεύει για μερικές ώρες μετά πάλι τα ίδια, πάλι ψυγείο... Μόνο επειδή όταν το βγάζω είναι κάπως γλιστερό (προφανώς έχει υγρασία πάνω του) και ψιλοφοβάμαι μήπως το χαλάσω γενικότερα... Αλλά τι να το κάνεις το κινητό χωρίς wifi...... Επειδή ακριβώς παίζει στάνταρ κάτι με την υπερθέρμανση στο δικό μου και τώρα φέτος με τις ζέστες εμφανίστηκε (και με την αναμονή για το νέο iphone), ελπίζω όταν χειμωνιάσει να στρώσει γιατί έχω φτιαχτεί άσχημα με την πάρτη του


Τελευταία επεξεργασία από: nikolaos42, 26/08/2014 - 22:40


#115   kinakos

kinakos

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα

Δημοσίευση 01/09/2014 - 20:24

Γεια σε όλους,

είμαι σε 6.1.2 (jailbreak) και σκέφτομαι και εγώ να πάω σε 7.1.2 (επίσης jailbreak) πριν βγει η 8.

Έχω ενδοιασμούς γιατί το τηλέφωνο είναι σε ipnone 4s 32Gb και φοβάμαι το θέμα του WiFi αλλά δεδομένου ότι η 7.1.2 θα είναι η τελευταία jailbreak δεν θέλω να μείνω για πάντα στην 6 (προβλήματα ασυμβατότητας αρχίζουν σιγά σιγά).

Έχουμε καμιά πληροφορία ποια iphone 4s έχουν το πρόβλημα (πχ serial number range ή 32gb models)?

Υπάρχει κάποια πρακτική για να μειώσουμε τις πιθανότητες να πάθει ζημιά το iphone κατά το upgrade (πχ αναβάθμιση χωρίς θήκη και σε δροσερό περιβάλλον ;)

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ.



#116   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 01/09/2014 - 20:38


Γεια σε όλους,

είμαι σε 6.1.2 (jailbreak) και σκέφτομαι και εγώ να πάω σε 7.1.2 (επίσης jailbreak) πριν βγει η 8.

Έχω ενδοιασμούς γιατί το τηλέφωνο είναι σε ipnone 4s 32Gb και φοβάμαι το θέμα του WiFi αλλά δεδομένου ότι η 7.1.2 θα είναι η τελευταία jailbreak δεν θέλω να μείνω για πάντα στην 6 (προβλήματα ασυμβατότητας αρχίζουν σιγά σιγά).

Έχουμε καμιά πληροφορία ποια iphone 4s έχουν το πρόβλημα (πχ serial number range ή 32gb models)?

Υπάρχει κάποια πρακτική για να μειώσουμε τις πιθανότητες να πάθει ζημιά το iphone κατά το upgrade (πχ αναβάθμιση χωρίς θήκη και σε δροσερό περιβάλλον ;)


Ποια είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ.

Ρωσικη ρουλετα ειναι φιλε. Ειναι σαν το αποφθεγμα του λαχειου...κι να σου κατσει;;
Περα απο την πλακα δεν εχεις την δυνατοτητα να το ελεγξεις μεσω καποιου σειριακου αν ανηκει στα προβληματικα.

#117   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/09/2014 - 20:45

 

Γεια σε όλους,

είμαι σε 6.1.2 (jailbreak) και σκέφτομαι και εγώ να πάω σε 7.1.2 (επίσης jailbreak) πριν βγει η 8.

Έχω ενδοιασμούς γιατί το τηλέφωνο είναι σε ipnone 4s 32Gb και φοβάμαι το θέμα του WiFi αλλά δεδομένου ότι η 7.1.2 θα είναι η τελευταία jailbreak δεν θέλω να μείνω για πάντα στην 6 (προβλήματα ασυμβατότητας αρχίζουν σιγά σιγά).

Έχουμε καμιά πληροφορία ποια iphone 4s έχουν το πρόβλημα (πχ serial number range ή 32gb models)?

Υπάρχει κάποια πρακτική για να μειώσουμε τις πιθανότητες να πάθει ζημιά το iphone κατά το upgrade (πχ αναβάθμιση χωρίς θήκη και σε δροσερό περιβάλλον ;)

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ.

 

Δε μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό. "Kinder - έκπληξη" είναι.

 

Απλά αναβαθμίζεις και τέλος. Αν είσαι εντός 2ετίας απο την αγορά, σε περίπτωση που γκριζάρει, μιλάς με InfoQuest.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#118   kinakos

kinakos

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα

Δημοσίευση 01/09/2014 - 21:01

Αν έχω καταλάβει καλά το πρόβλημα δημιουργείται λόγο υπερθέρμανσης κατά την διάρκεια της αναβάθμισης. Αν κρατούσαμε αρκετα χαμηλά την θερμοκρασία την ώρα του update μήπως αυτό βοηθούσε;



#119   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 01/09/2014 - 21:03

Αν έχω καταλάβει καλά το πρόβλημα δημιουργείται λόγο υπερθέρμανσης κατά την διάρκεια της αναβάθμισης. Αν κρατούσαμε αρκετα χαμηλά την θερμοκρασία την ώρα του update μήπως αυτό βοηθούσε;

οχι δεν ισχυει αυτο που λες.

#120   Dynamics

Dynamics

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 06/09/2014 - 06:24

καλημέρα!Για να μην ανοίγω νέο θέμα...φίλος με ρώτησε να κάνω ποστ για ένα 4ς που θέλει να πάρει.Το κινητό είχε γκρι wifi μετά από αναβάθμιση που έγινε στην 7.1.2!Το κινητό που είδαμε από ιμει είναι ενεργοποιημένο Ιανουάριο του 2013 όπως λέει το  http://iphoneimei.info .άρα το κινητό έχει εγγύηση έως τον Ιανουάριο του 2015?Δεν υπάρχει απόδειξη αλλά το κινητό είναι από Ελλάδα και χωρίς κλειδώματα!καλύπτεται από την εγγύηση το πρόβλημα με το wifi?αν ναι που το πάμε για επισκευή?μιλάμε με InfoQuest. όπως είπε ένας φίλος ποιο πάνω?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες