Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

iphone 5vs galaxy s4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1636 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1531   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/07/2013 - 21:07

Αυτα τα κάνουν χρόνια οι κατασκευαστές αυτοκινήτων. Οπότε η Sammy περνάει σε νέο επίπεδο. Εμπνευσμένο από την φύση... τώρα και από την βιομηχανία των αυτοκινήτων. #gs4 #crapware

λες να το κανει και στα ψυγεια που βγαζει? αχαχαχ

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1532   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/07/2013 - 21:14

λες να το κανει και στα ψυγεια που βγαζει? αχαχαχ

Αυριο θα βαλω υδραργυρικο θερμομετρο στον καταψυξτη και θα ποσταρω τα αποτελεσματα σε σχεση με την ψηφιακη μετρηση που αναγραφεται στην οθονη του ψυγειου.
Πλεον δεν εμπιστευομαι κανεναν!!!

#1533   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/07/2013 - 21:15

Αυτα τα κάνουν χρόνια οι κατασκευαστές αυτοκινήτων. Οπότε η Sammy περνάει σε νέο επίπεδο....


Και για τους πιτσιρικαδες, τα εχουν κανει και πολλοι σοβαροι και λιγοτεροι σοβαροι παικτες (Intel, AMD, Cyrix, IBM, Dell) στην δεκαετια του 90 στο ανελεητο κυνηγι των megaFLOPS τοτε ...

#1534   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/07/2013 - 21:23

"Cheap plastic, and now cheap tricks. What's next?"
(απο εναν στο phonearena)

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#1535   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 30/07/2013 - 21:25

Στεφανακο, μαθε πρωτα τι θα πει big.LITTLE αρχιτεκτονικη και πως χρησιμοποιηται και μετα θα μου μιλας για αυτα. Ισως ετσι δεις και ποσες αμετρητες π@π@ριες εχει κανει η Samsung στην υλοποιηση της με τον 5410 (γελαει ο κοσμος που ξερει )

Τωρα τι σου λεω εγω, τι μου λες εσυ.... το οτι στα benches αφηνει την gpu να τρεξει στα 533mhz, δεν μου λεει κατι... το bench test ειναι 2 λεπτα υποθεση, οταν παιζεις ενα βαρυ παιχνιδι δεν υπαρχουν ορια... ισως να κρινει σωστο οτι στις.υπολοιπες εφαρμογες ειναι ιδανικο να τρεχει στα 480 mhz η gpu... εχω ποσταρει βιντεο με το game performance του i9500 που τα παει μια χαρα, οποτε δεν βρισκω τον λογο του κακου σε αυτην την φιλοσοφια των benches... αφου απ'τα λεγομενα σου φαινεται οτι δεν ξερεις πως δουλευει ρε φιλε ο octa5, τι μου λες?

#1536   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 30/07/2013 - 21:29

και στο idle οι μεγαλοι πυρηνες τρεχουν στο full,
ασχετο αλλα τον επεξεργαστη τον σχεδιασε η apple, και η sammy απλα τον κατασκευασε, δεν εβαλε χερι στην λειτουργεια και στον τροπο που δουλευει, να ξερετε τι λετε

Με ποια τεχνογνωσια παληκαρι μου καλο τον σχεδιασε η apple? Εχεις εργοστασιο σχεδιασμου chipset κ δεν το ξερω? Απο αλλου δεν αγοραζεις ολα τα εξαρτηματα του hardware των συσκευων σου? Δεν αμφιβαλλω οτι ισως σχεδιαστηκε απο αλλα προσωπα, ομως δεν εχουν καμια σχεση με την apple.... μην τρωτε παραμυθι στα αυτια, αν ειχες τετοια δυναμικη θα κατασκευαζες ηδη τα δικα αου chipset κ δεν θα ειχες αναγκη να σπρωχνεις δολλαρια σε τριτους κατασκευαστες....

#1537   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/07/2013 - 21:37

Με ποια τεχνογνωσια παληκαρι μου καλο τον σχεδιασε η apple? Εχεις εργοστασιο σχεδιασμου chipset κ δεν το ξερω? Απο αλλου δεν αγοραζεις ολα τα εξαρτηματα του hardware των συσκευων σου? Δεν αμφιβαλλω οτι ισως σχεδιαστηκε απο αλλα προσωπα, ομως δεν εχουν καμια σχεση με την apple.... μην τρωτε παραμυθι στα αυτια, αν ειχες τετοια δυναμικη θα κατασκευαζες ηδη τα δικα αου chipset κ δεν θα ειχες αναγκη να σπρωχνεις δολλαρια σε τριτους κατασκευαστες....

χαχαχαχαχαχ η ασχετοσηνh παει συνεφοοοοοο η APPLE σε συνεργασια με την εκαστοτε εταιρια σχεδιαζουν τι θα γινει και πως! νομιζεις περνει απο το ραφι εναν επεξεργαστη και τον βαζει?

η Nvidia μαλιστα ειχε παει καποτε στην αππλε για hybrid sli ιδεες και αρεσε στην αππλε αλλα της ειπε δεν μπορει ν αδουλεψει για εμας και η nvidia σχεδιασε ιδικα διαμορφομενο για τα apple mac τοτε!
ολο το hw στα apple προιοντα ειναι σχεδιασμενο σε συνεργασια με τις εταιαριες που το παραγουν

Τελευταία επεξεργασία από: valsamis, 30/07/2013 - 21:38

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#1538   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/07/2013 - 21:41

Τωρα τι σου λεω εγω, τι μου λες εσυ.... το οτι στα benches αφηνει την gpu να τρεξει στα 533mhz, δεν μου λεει κατι... το bench test ειναι 2 λεπτα υποθεση, οταν παιζεις ενα βαρυ παιχνιδι δεν υπαρχουν ορια... ισως να κρινει σωστο οτι στις.υπολοιπες εφαρμογες ειναι ιδανικο να τρεχει στα 480 mhz η gpu... εχω ποσταρει βιντεο με το game performance του i9500 που τα παει μια χαρα, οποτε δεν βρισκω τον λογο του κακου σε αυτην την φιλοσοφια των benches... αφου απ'τα λεγομενα σου φαινεται οτι δεν ξερεις πως δουλευει ρε φιλε ο octa5, τι μου λες?


Εγω ξερω πολυ καλα πως δουλευει. Εσυ προφανως δεν ξερεις οτι μπορεις να επιλεξεις που θα τρεξει ο κωδικας (αν θα τρεξει στα A7 η στα Α15). Διαβασε λιγο και θα μαθεις πως επιτυγχανεται αυτο. Απο το ιδιο το αρθρο που παρεθεσα

Using System Monitor I kept an eye on CPU frequency while running the same tests. Firing up GLBenchmark 2.5.1 causes a switch to the ARM Cortex A15 cluster, with a default frequency of 1.2GHz. The CPU clocks never drop below that, even when just sitting idle at the menu screen of the benchmark.

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα
Left: GLBenchmark 2.5.1 (1.2 GHz), Right: GFXBench 2.7 (250 MHz - 500 MHz)


Run GFXBench 2.7 however and the SoC switches over to the Cortex A7s running at 500MHz (250MHz virtual frequency). It would appear that only GLB2.5.1 is allowed to run in this higher performance mode



.

Ενα benchmark, το GLBenchmark 2.5.1 τρεχει ολο στους Α15. Ενα αλλο, το GFXBench 2.7 τρεχει στους A7. Η διαφορα τους ειναι οτι το πρωτο ειναι γνωστο στο TwDVFSApp...


#1539   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/07/2013 - 21:43

Με ποια τεχνογνωσια παληκαρι μου καλο τον σχεδιασε η apple? Εχεις εργοστασιο σχεδιασμου chipset κ δεν το ξερω? Απο αλλου δεν αγοραζεις ολα τα εξαρτηματα του hardware των συσκευων σου? Δεν αμφιβαλλω οτι ισως σχεδιαστηκε απο αλλα προσωπα, ομως δεν εχουν καμια σχεση με την apple.... μην τρωτε παραμυθι στα αυτια, αν ειχες τετοια δυναμικη θα κατασκευαζες ηδη τα δικα αου chipset κ δεν θα ειχες αναγκη να σπρωχνεις δολλαρια σε τριτους κατασκευαστες....


Αυτο σβηστο γρηγορα και εμεις θα κανουμε οτι δεν το ειδαμε ...

#1540   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 30/07/2013 - 21:44

χαχαχαχαχαχ η ασχετοσηνh παει συνεφοοοοοο η APPLE σε συνεργασια με την εκαστοτε εταιρια σχεδιαζουν τι θα γινει και πως! νομιζεις περνει απο το ραφι εναν επεξεργαστη και τον βαζει?

η Nvidia μαλιστα ειχε παει καποτε στην αππλε για hybrid sli ιδεες και αρεσε στην αππλε αλλα της ειπε δεν μπορει ν αδουλεψει για εμας και η nvidia σχεδιασε ιδικα διαμορφομενο για τα apple mac τοτε!
ολο το hw στα apple προιοντα ειναι σχεδιασμενο σε συνεργασια με τις εταιαριες που το παραγουν

Μαλλον εσεις ειστε παντελως ασχετοι ρε φιλε, βαρεθηκα να λεμε τα ιδια κ τα ιδια... εχεις τμημα σχεδιασμου chipsets, σε ξαναρωταω.... με ποια τεχνογνωσια θα πεις στην nvidia τι θα σου φορεσει πανω? Πες μας οτι σχεδιασατε και τα haswell intel που θα μπουν στα macbook εσεις εκει στην apple.... ελα, πες το κ αυτο.... μετα εμεις τρωμε παραμυθα απο την samsung... ειστε απιστευτοι, πραγματικα δηλαδη
... εχετε κ στομα να μιλησετε για τον octa5, εσεις που εν ετει 2013 εχετε αναλυση κατω του 720p στις mobile devices σας.... ουτε τα γελια δεν μπορω να βαλω, γιατι ειναι για κλαμματα η ιστορια... δεν μου λες, μεταξυ μας τωρα... τι εχεις να πεις για το πλαστικο iphone? Ειναι polycarbonate αρα ειναι υψηλης ποιοτητας ε?

#1541   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 30/07/2013 - 21:48

Εγω ξερω πολυ καλα πως δουλευει. Εσυ προφανως δεν ξερεις οτι μπορεις να επιλεξεις που θα τρεξει ο κωδικας (αν θα τρεξει στα A7 η στα Α15). Διαβασε λιγο και θα μαθεις πως επιτυγχανεται αυτο. Απο το ιδιο το αρθρο που παρεθεσα

Using System Monitor I kept an eye on CPU frequency while running the same tests. Firing up GLBenchmark 2.5.1 causes a switch to the ARM Cortex A15 cluster, with a default frequency of 1.2GHz. The CPU clocks never drop below that, even when just sitting idle at the menu screen of the benchmark.

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα
Left: GLBenchmark 2.5.1 (1.2 GHz), Right: GFXBench 2.7 (250 MHz - 500 MHz)


Run GFXBench 2.7 however and the SoC switches over to the Cortex A7s running at 500MHz (250MHz virtual frequency). It would appear that only GLB2.5.1 is allowed to run in this higher performance mode



.

Ενα benchmark, το GLBenchmark 2.5.1 τρεχει ολο στους Α15. Ενα αλλο, το GFXBench 2.7 τρεχει στους A7. Η διαφορα τους ειναι οτι το πρωτο ειναι γνωστο στο TwDVFSApp...


Μονο η apple θα μπορουσε να εχει chipset που σε benchmark θα εβαζε σε λειτουργια τους Α7 επεξεργαστες.. εννοειται οτι θα χρησιμοποιησει τους Α15 αγορι μου... επειδη πολλα λες οτι ξερεις απο κωδικα αλλα δεν σε βλεπω πολυ γατονι, οταν ξεπερασει ενα οριο θερμοκρασιας το συστημα, θα μπουνε οι Α7 στο παιχνιδι... μηπως το σχεδιασε η εταιριαρα σου κ αυτο? Ελεος παναγια μου....

#1542   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 30/07/2013 - 21:50

Αυτο σβηστο γρηγορα και εμεις θα κανουμε οτι δεν το ειδαμε ...

Ε αντε, βγαλε ενα chipset να σε δω ρε μεγαλε.... με τα τεραστια μυαλα εκει μεσα... ξεχασα, ο σχεδιασμος του control center στην ios7 ξεστραγγισε ολες τις γνωσεις των ανθρωπων που εχετε εκει μεσα...

#1543   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/07/2013 - 21:51

Μαλλον εσεις ειστε παντελως ασχετοι ρε φιλε, βαρεθηκα να λεμε τα ιδια κ τα ιδια... εχεις τμημα σχεδιασμου chipsets, σε ξαναρωταω.... με ποια τεχνογνωσια θα πεις στην nvidia τι θα σου φορεσει πανω? Πες μας οτι σχεδιασατε και τα haswell intel που θα μπουν στα macbook εσεις εκει στην apple.... ελα, πες το κ αυτο.... μετα εμεις τρωμε παραμυθα απο την samsung... ειστε απιστευτοι, πραγματικα δηλαδη
... εχετε κ στομα να μιλησετε για τον octa5, εσεις που εν ετει 2013 εχετε αναλυση κατω του 720p στις mobile devices σας.... ουτε τα γελια δεν μπορω να βαλω, γιατι ειναι για κλαμματα η ιστορια... δεν μου λες, μεταξυ μας τωρα... τι εχεις να πεις για το πλαστικο iphone? Ειναι polycarbonate αρα ειναι υψηλης ποιοτητας ε?


Oi ARM ειναι απλως ενα specification και ενα instruction set. Η Apple ειναι απο τις λιγες εταιρειες στον κοσμο που εχει κανει license το specification της ARM αλλα διατηρει το δικαιωμα να παρουσιαζει δικα της implementation. Και αυτο ακριβως κανει απο τον A6 και μετα !! Ολο το implementation μεχρι το VLSI layout ειναι δικο της ! Απο την samsung χρησιμοποιει μονο το foundry !

Μην τρελαινεσαι ρε συ... Οταν δεν ξερεις κατι η εχεις κανει λαθος καλο ειναι να το παραδεχεσαι και οχι να ριχνεις στην κουβεντα οτι π@π@ρια σου περασει απο το μυαλο ...

#1544   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/07/2013 - 21:51

Μαλλον εσεις ειστε παντελως ασχετοι ρε φιλε, βαρεθηκα να λεμε τα ιδια κ τα ιδια... εχεις τμημα σχεδιασμου chipsets, σε ξαναρωταω.... με ποια τεχνογνωσια θα πεις στην nvidia τι θα σου φορεσει πανω? Πες μας οτι σχεδιασατε και τα haswell intel που θα μπουν στα macbook εσεις εκει στην apple.... ελα, πες το κ αυτο.... μετα εμεις τρωμε παραμυθα απο την samsung... ειστε απιστευτοι, πραγματικα δηλαδη
... εχετε κ στομα να μιλησετε για τον octa5, εσεις που εν ετει 2013 εχετε αναλυση κατω του 720p στις mobile devices σας.... ουτε τα γελια δεν μπορω να βαλω, γιατι ειναι για κλαμματα η ιστορια... δεν μου λες, μεταξυ μας τωρα... τι εχεις να πεις για το πλαστικο iphone? Ειναι polycarbonate αρα ειναι υψηλης ποιοτητας ε?

ολο το hw που μπαινει στα apple προιοντα ειναι σχεδιασμενο απο την αππλε! δεν το παραγει το σχεδιαζει σε συνεργασια με την εκαστοτε εταιρεια σου λεω! εχεις δει πουθενα otherboard με thunderbolt εκτος apple? αν ηταν ιδια motherboard δεν θα ειχε και αλλο προιον thunderbolt? σταματα αμα δεν ξερεις, εισαι λαθος σε αυτο τον τομεα. δεν εχει εργοστασιο να τα φτιαξει αλλα εχει engineers να τα σχεδιασουν, γιαυτο και η αππλε ποτε δεν εχει στιρηχτει σε drivers αλλων εταιρων!

τωρα για το πλαστικο ακομα δεν ξερουμε τι υλικο θα ειναι! προσωπηκα θα παρω παλι το μεταλικο διοτι αυτο μαρεσει!
η αππλε αν εχεις ακουσει συνεντευξεις θα δεις οτι ποτε δεν ειπε κατι κατα για πλαστικο η για μεγαλυτερη οθονη! σε προσφατη συνεντευξη του cook που τον ρωτησαν για megaλυτερη οθονη ειπε πως μεχρι στιγμης ριχνουμε ολη την ενεργεια μας στο ενα iphone και στο μελλον θα δουμε και για κατι αλλο αν το αποφασησουμε!
το θεμα με το πλαστικο και την οθονη διμηουργηθηκε απο fan boys και μονο

το πλαστικο θα το βγαλει και εχει συμβουλευετι 100 συμβουλους και 100 αναλυτες!!!!! αυτοι ξερουν αν πρεπει η οχι να το βγαλει

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#1545   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/07/2013 - 21:53

Μονο η apple θα μπορουσε να εχει chipset που σε benchmark θα εβαζε σε λειτουργια τους Α7 επεξεργαστες.. εννοειται οτι θα χρησιμοποιησει τους Α15 αγορι μου... επειδη πολλα λες οτι ξερεις απο κωδικα αλλα δεν σε βλεπω πολυ γατονι, οταν ξεπερασει ενα οριο θερμοκρασιας το συστημα, θα μπουνε οι Α7 στο παιχνιδι... μηπως το σχεδιασε η εταιριαρα σου κ αυτο? Ελεος παναγια μου....

Διαβαζεις καθολου ??
Μονο το ενα benchmark χρησιμοποιει τους A15 ... To αλλο benchmark χρησιμοποιει τους A7... Η διαφορα ειναι οτι το ενα benchmark ειναι απο αυτα που μαγειρευει η Sammy !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες