Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

iphone 5vs galaxy s4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1636 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1591   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 31/07/2013 - 13:09

δεν ειναι κενοτομο να βαζεις το πρωτο AI? ρε παιδια αυτο που λες οσο και αν το μαθεις το προγραμμα εσυ θα εισαι που θα δινεις τις εντολες! το ios 7 ΤΙΣ ΔΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕΙ, το δικο μου τηλεφωνο θα εκτελει διαφορετικα πραγματα απο οτι το δικο σου! τι αλλο να σου πω να το καταλαβεις......
αναλογα με τον τροπο ζωης μου και το που ειμαι τι κανω και τι διαβαζω θα εκτελει αντιστοιχα και τις ενημερωσεις που πρεπει, το δικο σου iphone θα κανει τα πραγματα βασει του δικου σου τροπου ζωης!!!!

δεν θα λες εσυ οταν εχει wifi κανε update! το ios θα καταγραφει οταν εσυ εισαι σπιτι ποσες ωρες εισαι στο wifi θα φτιαχνει πλανο και βαση των στοιχειων που θα εχει συλλεξει θα βγαλει δικο του προγραμμα να εκτελεσει...

Καλα, κατσε να μπει αυτη η λειτουργια που λες πρωτα να δουμε οως δουλευει και το ξανασυζηταμε... σου ειχα στειλει screenshot με τον διαχειριστη εφαρμογων που κραταει στην μνημη το facebook για παραδειγμα που χρησιμοποιω συχνα, ετσι ωστε οταν χρειαστει να ξαναανοιξει η εφαρμογη, να γινεται ακαριαια... σου εξηγω οτι δεν προσφερει τιποτα το καινουριο η apple με αυτην την λειτουργια που θελουν να προσθεσουν στο ios7, αλλα δεν θες να το καταλαβεις... να μην μιλησω για τα data plan για τα updates μεσω wifi... το εχουμε εδω και καιρο στο android... ποια ειναι η διαφορα? Νομιζεις οτι αν συνδεθεις σε wifi στις 10 το πρωι, δεν θα σου κανει αυτοματο update τις εφαρμογες επειδη συνηθως συνδεεσαι στις 3 το μεσημερι? Ρε μην τρωτε παραμυθια, η apple παντα εβρισκε τροπο να κανει μαρκετινιστικες δηλωσεις... κατσε να το δεις στην πραξη κ το ξανασυζηταμε μετα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1592   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/07/2013 - 13:31

Καλα, κατσε να μπει αυτη η λειτουργια που λες πρωτα να δουμε οως δουλευει και το ξανασυζηταμε... σου ειχα στειλει screenshot με τον διαχειριστη εφαρμογων που κραταει στην μνημη το facebook για παραδειγμα που χρησιμοποιω συχνα, ετσι ωστε οταν χρειαστει να ξαναανοιξει η εφαρμογη, να γινεται ακαριαια... σου εξηγω οτι δεν προσφερει τιποτα το καινουριο η apple με αυτην την λειτουργια που θελουν να προσθεσουν στο ios7, αλλα δεν θες να το καταλαβεις... να μην μιλησω για τα data plan για τα updates μεσω wifi... το εχουμε εδω και καιρο στο android... ποια ειναι η διαφορα? Νομιζεις οτι αν συνδεθεις σε wifi στις 10 το πρωι, δεν θα σου κανει αυτοματο update τις εφαρμογες επειδη συνηθως συνδεεσαι στις 3 το μεσημερι? Ρε μην τρωτε παραμυθια, η apple παντα εβρισκε τροπο να κανει μαρκετινιστικες δηλωσεις... κατσε να το δεις στην πραξη κ το ξανασυζηταμε μετα

επιδη δεν μπορεις να καταλαβεις πως λειτουργει δεν σημαινει πως ειναι παραμυθι!
σου εξηγησα τι κανει, μην πας να μου συγκρηνεις το multitask του ios με το android διοτι εχουν τελειος διαφορετικο τροπο λειτουργιας.
το καθε ενα δουλευει τελειος διαφορετικα.

φυσικα και θα το δουμε στην πραξη, βεβαια μην νομιζεις οτι θα καταλαβεις τι γινετε... οτι ειναι να κανει θα το κανει κατο απο το καπο.... οι αναλυτες και οι καλοι προγραμματιστες θα μπορεσουν να αλακαλυψουν τι κανει, εμενα με νιαζει να ανοιγω το τηλεφωνο και να ειναι ολα ενημερωμενα :)

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#1593   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 31/07/2013 - 13:40

επιδη δεν μπορεις να καταλαβεις πως λειτουργει δεν σημαινει πως ειναι παραμυθι!
σου εξηγησα τι κανει, μην πας να μου συγκρηνεις το multitask του ios με το android διοτι εχουν τελειος διαφορετικο τροπο λειτουργιας.
το καθε ενα δουλευει τελειος διαφορετικα.

φυσικα και θα το δουμε στην πραξη, βεβαια μην νομιζεις οτι θα καταλαβεις τι γινετε... οτι ειναι να κανει θα το κανει κατο απο το καπο.... οι αναλυτες και οι καλοι προγραμματιστες θα μπορεσουν να αλακαλυψουν τι κανει, εμενα με νιαζει να ανοιγω το τηλεφωνο και να ειναι ολα ενημερωμενα :)

Γιατι, εμεις ανοιγουμε το τηλεφωνο μας κ δεν ειναι ολα εμημερωμενα? Εμενα με ενδιαφερει η εμπειρια χρησης, οχι με ποιον τροπο γραφτηκε ο εκαστοτε κωδικας, ή αν το κανει η εταιρια της συσκευης μου αυτοματα για μενα... θεωρω καλυτερο να εχω μια εφαρμογη κ να κανω παππαδες μονος μου και να εχω τον πληρη ελεγχο της συσκευης μου απο το να αποφασιζει καποιος αλλος για μενα... κ να μου λεει οτι εχω αξιοπιστο λειτουργικο... αυτο ελειπε, ενα κλειδωμενο λειτουργικο να μην δουλευε κ αξιοπιστα... το ηλεκτρονικο σου ρολογακι που εχει κ αυτο ενα ειδος κωδικα μεσα, δουλευει ακομη πιο αξιοπιστα σε πληροφορω.... αφου δεν μπορεις να παρεμβεις πουθενα... αρα, καπου κερδιζεις, καπου χανεις... γουστα ειναι ολα αυτα, αναλογα τις απαιτησεις του καθενος...

#1594   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/07/2013 - 13:43

Γιατι, εμεις ανοιγουμε το τηλεφωνο μας κ δεν ειναι ολα εμημερωμενα? Εμενα με ενδιαφερει η εμπειρια χρησης, οχι με ποιον τροπο γραφτηκε ο εκαστοτε κωδικας, ή αν το κανει η εταιρια της συσκευης μου αυτοματα για μενα... θεωρω καλυτερο να εχω μια εφαρμογη κ να κανω παππαδες μονος μου και να εχω τον πληρη ελεγχο της συσκευης μου απο το να αποφασιζει καποιος αλλος για μενα... κ να μου λεει οτι εχω αξιοπιστο λειτουργικο... αυτο ελειπε, ενα κλειδωμενο λειτουργικο να μην δουλευε κ αξιοπιστα... το ηλεκτρονικο σου ρολογακι που εχει κ αυτο ενα ειδος κωδικα μεσα, δουλευει ακομη πιο αξιοπιστα σε πληροφορω.... αφου δεν μπορεις να παρεμβεις πουθενα... αρα, καπου κερδιζεις, καπου χανεις... γουστα ειναι ολα αυτα, αναλογα τις απαιτησεις του καθενος...

συγνομη αλλα αγοραζεις SMARTPHONE για να ειναι SMART! δηλαδη να σε διορθωνει οπου χρειαζετε, και να εκτελει και καποια πραγματα για να σου γλυτωσει χρονο..

αλλιος δεν ειναι smartphone....

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#1595   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 31/07/2013 - 13:51

συγνομη αλλα αγοραζεις SMARTPHONE για να ειναι SMART! δηλαδη να σε διορθωνει οπου χρειαζετε, και να εκτελει και καποια πραγματα για να σου γλυτωσει χρονο..

αλλιος δεν ειναι smartphone....

Χαχαχαχαααχαααααααχαχαχαχαχχαχαα..... smartphone το iphone...Ισα ισα, στα λογια μου ερχεσαι... μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ειχατε καν αυτοματη ενημερωση εφαρμογων... μπαινεις στον browser, βαζεις να φορτωσεις μια σελιδα κ αν γυρισεις σε αλλη εφαρμογη, παραμενει στασιμος ο browser... πανω απο 8 tabs δεν μπορουσατε να ανοιξετε στον safari... ανακαλυψατε τον διαμοιρασμο αρχειων μεσω wifi το 2013, κι αυτο μονο στα.μετρα του iphone5... bluetooth transfer?? I don't know this word... ετσι ειναι τα smartphones? Οκ φιλε, επειδη προφανως εισαι προκατειλημενος κ μαλλον δεν εχεις ιδεα απο τις δυνατοτητες του android, σταματαω εδω... καλο μεσημερι...

#1596   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 31/07/2013 - 13:52

συγνομη αλλα αγοραζεις SMARTPHONE για να ειναι SMART! δηλαδη να σε διορθωνει οπου χρειαζετε, και να εκτελει και καποια πραγματα για να σου γλυτωσει χρονο..

αλλιος δεν ειναι smartphone....


αφου ειναι τοσο σμαρτ γιατι το auto correct του ειναι μαπα?

αυτα τα ΑΙ που διαβαζω ειναι μαρκετινιστικες παπαριες...

#1597   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 31/07/2013 - 14:01

αφου ειναι τοσο σμαρτ γιατι το auto correct του ειναι μαπα?

αυτα τα ΑΙ που διαβαζω ειναι μαρκετινιστικες παπαριες...

Εσυ εκει σταθηκες... στο auto correct.... το οτι δεν μπορεις να αλλαξεις ουτε ενα εικονιδιο ας πουμε, το καθιστα smartphone, επειδη σε προστατευει απο την κακογουστια που σε δερνει, για να μην χαλασεις την ομοιογενεια του συστηματος...

#1598   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 31/07/2013 - 14:05

Οριστε οταν λετε οτι εχετε smartphone, πως πρεπει να αλληλεπιδρουν οι εφαρμογες μαζι του... επειδη ο φιλος parafron μιλησε για auto correcr.... αν το βγαλει αυτο στο επομενο ios η apple, σιγουρα θα προκειται περι καινοτομιας...

Συνημμένα αρχεία



#1599   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/07/2013 - 15:12

αφου ειναι τοσο σμαρτ γιατι το auto correct του ειναι μαπα?

αυτα τα ΑΙ που διαβαζω ειναι μαρκετινιστικες παπαριες...

δεν μας πειραζει, ασε εμας να εχουμε αυτες τις π@π@ριες ....

Οριστε οταν λετε οτι εχετε smartphone, πως πρεπει να αλληλεπιδρουν οι εφαρμογες μαζι του... επειδη ο φιλος parafron μιλησε για auto correcr.... αν το βγαλει αυτο στο επομενο ios η apple, σιγουρα θα προκειται περι καινοτομιας...

τι ακριβως κανει ομως? δεν λεει

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#1600   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 31/07/2013 - 15:21

τωρα αν δεν καταλαβαινεις τι εγραψα και τι κανει δεν μπορω να κανω κατι!
ουτε θα κατσω να ξαναεξηγησω οποιος καταλαβε καταλαβε, οποιος εχει την διαθεση να διαβασει τι κανει το multitask ας διαβασει.

http://bytenow.net/2...ios-7-unveiled/

Apple has also given Multitasking a AI twist by learning when you access certain applications.

http://bgr.com/2013/...on-analysis-3d/

αν ειχαν ολοι την νοοτροποια σας η τεχνολογια δεν θα πηγαινε ποτε μπροστα, ανοιξτε λιγο το μυαλο σας και δειτε τι εχει κανει και τι οχι και αν λεω βλακιες


μπορεις να μου δωσεις μερικα παραδειγματα?

το να κανουν update οι εφαρμογες μονο οταν ειμαι σε wifi ειναι παλιο...κατι αλλο θελω να μου πεις.

#1601   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/07/2013 - 15:31

μπορεις να μου δωσεις μερικα παραδειγματα?

το να κανουν update οι εφαρμογες μονο οταν ειμαι σε wifi ειναι παλιο...κατι αλλο θελω να μου πεις.

παραπανω ανεφερα παρα πολλα! δεν διαβαζεις?
και μαλιστα το αρθρο λεει ακριβως τι κανει, τα ιδια θα ξαναγραφω? διαβασε πιο πισω

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#1602   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 31/07/2013 - 15:35

διαβασα αλλα δεν ειδα να αναφερεις καποιο παραδειγμα...το οτι θα καταγραφει ποτε ειμαι σπιτι δεν ειναι παραδειγμα

#1603   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/07/2013 - 15:47

διαβασα αλλα δεν ειδα να αναφερεις καποιο παραδειγμα...το οτι θα καταγραφει ποτε ειμαι σπιτι δεν ειναι παραδειγμα

αντε παλι θα με παιθανετε εσεις :P

λοιπον εχεις ios 7! πρωτη μερα, εισαι σπιτι απο τις 9-14 και εισαι wifi full το συστημα καταγραφει οτι αυτην την ωρα εισαι εκει και εχεις wifi σημα, ταυτοχρονα καταγραφει πιες εφαρμογες ανοιγεις συχνα, πχ το fb ολη την ωρα και το rss reader στις 10 και 12
δευτερη μερα κανεις ακριβως το ιδιο, εχεις τις ιδιες ωρες wifi διαβαζεις τις ιδες εφαρμογες κτλ.... καταγραφετε
τριτη μερα παρομιο... το λειτουργικο σου λεει ο κυριος που με αγορασε εχει full wifi απο τις 9-14 οποτε μεσα σε αυτο το διαστημα οταν εχω μπαταρια πανω απο 50% θα αρχησω να κανω τα automatic update μου! κατα τις 10 διαβαζει rss αρα εκεινη την ωρα και μιση ωρα πριν και μετα θα ενημερωνο αυτη την εφαρμογη συνεχεια ωστε οταν την ανοιξει να ειναι updated!

αυτο πανω κατω ειναι χοντρικα ενα διαγραμμα του πως θα καταλαβαινει και να δινει προτερεοτητες! αυτο θα το κανει ολη μερα πχ αν το απογευμα εισαι σπιτι με wifi θα καταγραφει οτι εχει και αυτη την ωρα να κανει update! θα σου ενημερωνει τις εφαρμογες σου κοντα την ωρα που βλεπει οτι τις χρησημοποιεις, το fb αν το ανοιγεις ολη την ωρα θα το εχει updated full time!

βαλανε και τα triggers δηλαδη οταν πατας το εικονιδιο να μπεις σε μια εφαρμογη δεν ανοιγει την εφαρμογη και update ΑΛΛΑ πριν εχει ανοιξει η εφαρμογη με το πατημα εχει στειλει ιδοποιηση εχει ενημε ρωσει background την εφαρμογη και οταν ανοιξει ειναι ετοιμη!

και ολα αυτα χωρις να πειραξει το multitask που εχει ηδη, δηλαδη τον τροπο λειτουργιας.

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#1604   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 31/07/2013 - 15:58

αντε παλι θα με παιθανετε εσεις :P

λοιπον εχεις ios 7! πρωτη μερα, εισαι σπιτι απο τις 9-14 και εισαι wifi full το συστημα καταγραφει οτι αυτην την ωρα εισαι εκει και εχεις wifi σημα, ταυτοχρονα καταγραφει πιες εφαρμογες ανοιγεις συχνα, πχ το fb ολη την ωρα και το rss reader στις 10 και 12
δευτερη μερα κανεις ακριβως το ιδιο, εχεις τις ιδιες ωρες wifi διαβαζεις τις ιδες εφαρμογες κτλ.... καταγραφετε
τριτη μερα παρομιο... το λειτουργικο σου λεει ο κυριος που με αγορασε εχει full wifi απο τις 9-14 οποτε μεσα σε αυτο το διαστημα οταν εχω μπαταρια πανω απο 50% θα αρχησω να κανω τα automatic update μου! κατα τις 10 διαβαζει rss αρα εκεινη την ωρα και μιση ωρα πριν και μετα θα ενημερωνο αυτη την εφαρμογη συνεχεια ωστε οταν την ανοιξει να ειναι updated!

αυτο πανω κατω ειναι χοντρικα ενα διαγραμμα του πως θα καταλαβαινει και να δινει προτερεοτητες! αυτο θα το κανει ολη μερα πχ αν το απογευμα εισαι σπιτι με wifi θα καταγραφει οτι εχει και αυτη την ωρα να κανει update! θα σου ενημερωνει τις εφαρμογες σου κοντα την ωρα που βλεπει οτι τις χρησημοποιεις, το fb αν το ανοιγεις ολη την ωρα θα το εχει updated full time!

βαλανε και τα triggers δηλαδη οταν πατας το εικονιδιο να μπεις σε μια εφαρμογη δεν ανοιγει την εφαρμογη και update ΑΛΛΑ πριν εχει ανοιξει η εφαρμογη με το πατημα εχει στειλει ιδοποιηση εχει ενημε ρωσει background την εφαρμογη και οταν ανοιξει ειναι ετοιμη!

και ολα αυτα χωρις να πειραξει το multitask που εχει ηδη, δηλαδη τον τροπο λειτουργιας.


και η χρησιμοτητα αυτου ποια ειναι?
οτι θα ειναι ενημερωμενες αυτες οι εφαρμογες που χρησιμοποιω πιο συχνα?

#1605   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/07/2013 - 16:06

και η χρησιμοτητα αυτου ποια ειναι?
οτι θα ειναι ενημερωμενες αυτες οι εφαρμογες που χρησιμοποιω πιο συχνα?

η χρησημοτητα του... βασικα να σου ξεκινησω αλιως... το ios εχει ενα καταπληκτηκο multitasking (fast app switch) για την ακριβεια,
για να μην τρωει πορους και μπαταρια οταν πατας το home button και η εφαρμογη παει στο backfround (και δεν εχει προγραμματιστει να κανει κατι) γινετε FREEZE και δεν τρωει τιποτα! 50 εφαρμογες να εχεις στο background δεν παιζει κανενα ρολο στην χρηση ουτε στην καταναλωση.

ενα μειονεκτημα που εχει αυτο το συστημα ειναι οτι ετρεχε background λιγα πραγματα, οπως το να παιζει μουσικη, το να παιζει βιντεο, το να κανει update, download . κατι αλλο δεν δουλευε στο background. οποτε σε μερικες εφαρμογες οταν τις ανοιγες αυτες εκανα και refresh εκεινη την ωρα! βεβαι αν ο προγραμματηστης ηταν γατα υπηρχε τροπο να προγραμματησει το onresume στην εφαρμογη και να μην χρειαστη να κανει refresh! πχ μερικα παιχνιδια οταν τα ξεκινας πανε απο το αρχικο μενου ενω αλλα συνεχησουν εκει που το σταματησες! καθαρα θεμα γραψηματος εφαρμογης.

τωρα με αυτο το συστημα και ιδικα με τα trigger το refresh στις idle εφαρμογες θα γινετε στο background οποτε εσυ οταν ανοιγεις την εφαρμογη θα ειναι σαν να μην την εκλεισες ποτε, και παραλληλα οσο δεν την χρησημοποιεις αυτη δεν θα τρωει πορους!
με το AI που βαλανε θα προσπαθησει το συστημα να κανει αυτα τα backfround updateσ με βαζη την καθημερηνοτητα σου απο μονο του!

πραγματικα πηγαν στο επομενο σταδιο το multitask στο ios και προσωπικη μου αποψη το εχουν κανει αψογο! βεβαια πρεπει να το δουμε και στην πραξη, στην θεωρια ολα καλα ειναι!

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (2)