Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Jailbreak ads... Apple style


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 28/05/2013 - 12:06

Είναι γεγονός πως το Jailbreak απευθύνεται σε μία μικρή μερίδα χρηστών, μικρότερη του 5% επί του συνολικού αριθμού χρηστών iOS συσκευών. Ο βασικότερος λόγος με τεράστια διαφορά είναι πως το μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών απλώς δεν ενδιαφέρεται για να τροποποιήσει το λειτουργικό της συσκευής του, κάνοντάς το Jailbreak.

Γιατί; Είτε γιατί είναι ευχαριστημένος με τα όσα του προσφέρει το iOS, είτε γιατί δεν γνωρίζει για τις επιπλέον δυνατότητες που μπορεί να του προσφέρει μία Jailbroken συσκευή.

Έχοντας κατά νου το 2ο σκέλος της απάντησης, ο alexsoto9 δημιούργησε μία σειρά διαφημιστικών για το Jailbreak προσπαθώντας να αγγίξει το ύφος της Apple. Η βασική ιδέα είναι πως, ίσως, αν υπήρχε μεγαλύτερη προώθηση από τους developers που διαθέτουν τις εφαρμογές τους στο Cydia, τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά:

YouTube link

Winterboard
Theme: Ayecon
Auxo
IntelliScreenX
SubtleLock
BiteSMS
Zephyr
Zeppelin
ActiveDock
Barrel
Infinidock



YouTube link


Winterboard
Theme: Newport
DashboardX
Auxo
IntelliScreenX
BiteSMS
Zephyr
Zeppelin
ActiveDock
Barrel
Infinidock
LivePapers
NowListening
FlagPaint
Springtomize



YouTube link

Velox

Abstergo
Atom
Luna
Pluck
Subtlelock
Winterboard
Sarif (Theme)
Zeppelin
Snowcover


Πως σας φαίνεται η ιδέα του alexsoto9; Πιστεύετε πως μία τέτοια κίνηση (αν θα μπορούσε να οργανωθεί από τον Saurik και τους developers) θα άλλαζε την κατάσταση;
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iJohnNic

iJohnNic

    iPH Contributor

  • 1.673 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 28/05/2013 - 12:46

Πρώτα απ'ολλα πολύ ωραία περιγραφή :) . Ωραία βίντεο και αναλυτικά φυσικά απο εσένα iPhoneHellas και πιστεύω ναι γιατί όχι :)

iOs 7! 


#3   iSklikas

iSklikas

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Twitter:@isklikas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:yaskas01

Δημοσίευση 28/05/2013 - 13:23

Έχοντας γνώση από το σχολείο μου εδώ στην Ολλανδία που δεν είναι καθόλου περίεργο να δεις ότο οι περισσότεροι μαθητές έχουν iPhone γιατί έτσι αξιοποιούν τα χρηματά τους λέω ότι ενώ εγώ έχω jailbreak στο δικό μου οι συμμαθητές μου το θαυμάζουν και λένε τι τέλειο που είναι αλλά ακόμα και έτσι δε θέλουν να μπουν στη διαδικασία να κάνουν jailbreak είτε επειδή θεωρούν ότι είναι παράνομο, είτε επειδή θέλουν να κάνουν αναβαθμίσεις λογισμικού στο μέλλον είτε επειδή βαριούνται να μπουν στο φαύλο κύκλο του να κάνουν jailbreak και μετά να ψάχνουν για καλά tweaks για μέρες. Οι περισσότεροι βρίσκονται στην τελευταία κατηγορία γι'αυτό 2 πράγματα μπορούν να αλλάξουν την κατάσταση. Πρώτο και πιο βασικό ένα τεράστιο redesign για το Cydia, που θα κάνει την εύρεση tweaks πιο ευχάριστη και εύκολη (σα το προσφατο concept του Sentry). Δεύτερον υπάρχει λόγος που το jailbreak έγινε δημοφιλες κατα το 4.3.χ γιατί τότε αρκούσε το safari. Καταλαβαίνω ότι αυτό δεν είναι πάντα δυνατό και μόνο η Apple μπορεί να μας δώσει αυτή τη δυνατότητα για πάντα. Μακάρι να ερθει η μερα που το iOS θα εχει και ενα tweak store από μονο του και ας εχει μονο widgets και ας μην εχει tethering... #WeWantAnOpeniOS :/

#4   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/05/2013 - 13:25

Καταπληκτικά βίντεο. Σε ποιον δεν αρέσουν αυτά τα tweaks ρε παιδιά. Υπάρχουν μερικά που είναι τόσο καλογραμμένα και καλαίσθητα, που οχι απλώς δεν επιβαρύνουν το κινητό αλλά του δίνουν διαφορετική αξία. Για να μην πω ότι μερικά (λέγε με Auxo) είναι πιο Apple-design level από ότι οι αντίστοιχες υλοποιήσεις της Apple.

#5   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 28/05/2013 - 13:42

Παιδιά στο 2ο βίντεο στο 6ο-7ο δευτερόλεπτο αυτό που έχει τον καιρό πάνω πάνω σαν widget ξέρετε πως το βάζουμε; Αν μπορεί κάποιος να μου στείλει με pm τις οδηγίες θα ήμουν ευγνώμων! Ευχαριστώ

#6   iSklikas

iSklikas

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Twitter:@isklikas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:yaskas01

Δημοσίευση 28/05/2013 - 14:09

Παιδιά στο 2ο βίντεο στο 6ο-7ο δευτερόλεπτο αυτό που έχει τον καιρό πάνω πάνω σαν widget ξέρετε πως το βάζουμε; Αν μπορεί κάποιος να μου στείλει με pm τις οδηγίες θα ήμουν ευγνώμων! Ευχαριστώ


Το DashBoard X είναι που σου επιτρέπει να βάλεις Notification Center widgets στο Springboard. Εκεί έχει βάλει το widget του καιρού.

#7   jojos

jojos

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/05/2013 - 14:19

Θα μπορούσε να το έχει κάνει λίγο πιο καλοδουλεμμένο πάντως. Μιά πραγματική διαφήμιση της Αππλε ποτέ δεν θα είχε lag ανάμεσα στις σκηνές! ;)

#8   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 28/05/2013 - 14:45

Το DashBoard X είναι που σου επιτρέπει να βάλεις Notification Center widgets στο Springboard. Εκεί έχει βάλει το widget του καιρού.

Σε ευχαριστώ πολύ

#9   thanwin

thanwin

    iPH Enthousiast

  • 380 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:thanostheracer

Δημοσίευση 28/05/2013 - 19:07

Θα μπορούσε να το έχει κάνει λίγο πιο καλοδουλεμμένο πάντως. Μιά πραγματική διαφήμιση της Αππλε ποτέ δεν θα είχε lag ανάμεσα στις σκηνές! ;)

Δεν είναι lag απλώς έχει χαμηλώσει σχεδόν κλείσει το τραγούδι γιατί είναι φτιαγμένο μόνο για διαφημίσεις της Apple από ειδικό συνθέτη διαφημιστικών. Έτσι θα ακουγόταν άλλη λέξη κάθε φορά που θα γινόταν αυτό!!! Κατάλαβες;;;

#10   matzos

matzos

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/05/2013 - 07:58

Εγω ειμαι περιεργος, απο αυτους που εχουν Iphone ποσοι ξερουν οτι υπαρχει οντως jb?
Επιπροσθετως ποσοι χρησιμοποιουν το iphone για να μπαινουν ΜΟΝΟ fb, twitter και αλλα social media ;;;
Ποσοι συνδεουν το iphone στο itunes για συγχρονισμο και μεταφορα apps, books, music κτλπ;
Ξερω τουλαχιστο 20 ατομα στο στενο μου κυκλο που δεν εχουν κανει ποτε συγχρονισμο το iphone με computer - οσο για το icloud οι μισοι κατοχοι αμφιβαλω αν εχουν ιδεα τι ειναι
Ξερω τουλαχιστο 5 γυναικες (χωρις να θελω να γινω κοινωνικος ρατσιστης) που εχουν iphone για να μπαινουν fb μονο και να ποσταρουν φωτος κ likes και να πληκτρολογουν μηνυματα με touch.
Αλλα να το παω παραπερα ακομη κα ιγω που ειχα jb απο το πρωτο Iphone 3G πλεον το κανω απο συνηθεια εχω 5-10 tweaks μεσα χαριν ευκολιας (sbesettings, navigate from maps, novoice calls, callerid, swipeselection - το πλεον βολικο για μενα) και τελος. ουτε σπασμενη εφαρμογη εχω (για να κανω ευκολα restore απο icloud) και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το γυρισω σε official.

#11   andrewntua

andrewntua

    iPH User

  • 159 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/05/2013 - 08:11

Καλημέρα φίλε matzos , πολυ κόσμος θέλει λίγα πράγματα απο το κινητό του , όπως για πχ αυτά που αναφέρεις , αλλα όλοι μας θελουμε σταθερότητα . Οταν δουλεύει η συσκευη απροβληματιστα κι καλύπτει το 80 + % των αναγκών σου γιατί να ψάχτεις ;
Ασε που θέλει κι μια διαδικασία , εύκολη δύσκολη πρέπει να κανείς κάποια βήματα πέρα απο το να πατησεις το κουμπί της έναρξης για να έχεις jb .

#12   katakefalos

katakefalos

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 29/05/2013 - 09:17

Απλότητα και σταθερότητα είναι αυτή που κάνει το iphone να ξεχωρίζει.Αν είναι να φτύσεις αίμαι για να κάνεις ενα σωστό Jailbrake με κίνδυνο την αστάθεια τα κρασαρίσματα των εφαρμογών και το κλείδωμα στην επόμενη αναβάθμιση γιατί να το κάνεις; Ποιος θέλει να μπεί σε αυτήν την διαδικασία; Μόνο κάποιος που ασχολείται και σκαλίζει τα τηλέφωνα.Ο περισσότερος κόσμος θέλει να κάνει την δουλειά του.Και ποιά είναι αυτή; Να χρησιμοποιεί το τηλέφωνο/εφαρμογές για τις ανάγκες του χωρίς προβλήματα.
Βέβαια η αλήθεια είναι πως αν η διαδικασία του Jailbrake/Root (για Android) ήταν πιο εύκολη (τύπου Jailbrake.com) νομίζω περισσότερος κόσμος θα δοκίμαζε τουλάχιστον να το κάνει.Ας κοιτάξουν οι κύριοι να κάνουν πιο εύκολη την διαδικασία Jailbrake κι ας αφήσουν τα διαφημιστικά βί :unsure: ντεο.

#13   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/05/2013 - 09:25

Γιατι η διαδικασια με το evasion δεν ειναι ευκολη ?

#14   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/05/2013 - 10:18

Για την χαμηλή διείσδυση του jailbreak δεν φταίει τόσο το ίδιο το Jailbreak(και το Cydia) όσο του ότι προφανώς πάνω από το 80% των χρηστών δεν ξέρει/θέλει να χρησιμοποιεί το κινητό του στο έπακρο...

Να μην αναφέρω αρκετούς που το παίρνουν μόνο για το στιλ(μούρη) και η μόνη εφαρμογή που μπαίνουν στην διαδικασία να περάσουν είναι το facebook(για να μπορούν να ανεβάζουν φώτο "uploaded by iOS"-όχι για κανέναν άλλο λόγο), άντε και κανένα instagram!

Και φυσικά μην ξεχνάμε αρκετούς επαγγελματίες που προτιμούν πλέον τα iPhone(bye-bye Blackberry) σαν επαγγελματικές συσκευές και κάνουν χρήση κυρίως τηλεφώνου-email!

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 29/05/2013 - 10:26


#15   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/05/2013 - 10:31

Πολυ καλη ιδεα, εκπληκτικη υλοποιηση των βιντεο! Μπραβο!!!

ΥΓ. Αφου ειναι μολις 5% οι jailbreak συσκευες γιατι τετοια πρεμουρα να μας το κλειδωνει με καθε μικρο update?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες