Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iPhone 5C: Αυτό είναι το 'φτηνό' iPhone;


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
748 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#286   eski

eski

    iPH Junior

  • 371 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/07/2013 - 10:02

Ξέρει κανείς τι μνήμη θα έχει;
Γιατί όπως γνωρίζετε η ποσότητα μνήμης ειναι πολύ πιο σημαντική από τη CPU κ τα πιο ακριβά chip
Αν δηλ. για λόγους οικονομίας η μνήμη ειναι όπως στα iPhone 4 & 4s (<512MB) και 100$ να το βάλουμε θα πιάσει πάτο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#287   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 29/07/2013 - 10:07

μονο και μονο που εκανε την πουστι@ και εφαγε το ipad 3rd gen μεσα σε 8 μηνες εχει φαει χ απο εμενα οσο αφορα tablet.κινητο ενταξει πασο με βολευει για καθ μερα λογω δουλειας αλλα μεχρι εκει.τπτ παραπανω.γιαυτο πηρα και galaxy tab 3.το θεωρω πιο τιμιο εξ αρχης να ξερω τι παιζει.και οχι με βαζεις στην πριζα στα χωνω τα φραγκα και μετα μου το πετας.και μου ριχνεις στην αγορα το πιο ακυρο ολων το πιο σιχαμα ολων mini ipad...ενα ipad 2 αλλα σε mini και του βαζεις specs 2 ετων πισω και κοβεις το ipad 3rd.εισαι ξεφτιλα.τελος.απαραδεκτο.


Το iPad 3 το "έφαγε" λόγο lighting connector. Εάν και για μένα αυτοι που αγόρασαν 3 απλα βιάστηκαν.
Τα specs τα είδες γιατι το πήρες? το SoC του iPad 3 ειναι απλα απαράδεκτο. Καλα κάνανε και το βγαλανε το 4.
Το ανανέωσαν και πάνω στις γιορτές για να πουλήσει.
Οσο για το μίνι. Πέρα οτι ειναι απο τα πιο όμορφα ταμπλετς και πουλάει σαν τρελο. Εγω μόλις πάρω retina macbook θα πάω άμεσα σε μίνι.

Μπορει το μίνι να εχει specs Ipad 2 αλλα το SoC του ειναι αναβαθμισμένο. Δεν το ίδιο με το παλιο iPad 2.
Ακόμα και το iPad 2 που πουλάνε τώρα εχει αναβαθμισμένο Α5 SoC.
Ξεφτίλα και απαράδεκτο για ενα μηχάνημα που πουλάει σαν τρελο και ΔΕΝ κολλάει πουθενα οπως κάνουν τα galaxy και γενικά ολα τα android; Για μένα έχεις λάθος.

Μια φορα εγινε αυτο με το iPad αμφιβάλλω άμα θα ξανα γινει.
Το έκαναν για κάποιο λόγο.
Οσο κυνηγας την τεχνολογία τόσο πίσω μένεις.

#288   Helix

Helix

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 29/07/2013 - 10:08

Το τι σημασία έχει η μνήμη θα το δούμε εν καιρώ. Μέχρι και το iOS6, μια χαρά λειτουργούσαν οι συσκευές με λίγη μνήμη. Δεν είχε πολλές απαιτήσεις το λειτουργικό. Τώρα για το iOS7 ακούγεται ότι θέλει παραπάνω... αυτό θα φανεί στην πορεία...

Πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να πατώσει Apple συσκευή επειδή "δεν έχει πολλή RAM". Δε διαφημίζουν τα specs αλλά την εμπειρία χρήσης. Εάν αυτή είναι καλή, κανέναν δεν ενδιαφέρει αν μέσα έχει 1GB ή 128MB μνήμη.

#289   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 29/07/2013 - 10:08

Ξέρει κανείς τι μνήμη θα έχει;
Γιατί όπως γνωρίζετε η ποσότητα μνήμης ειναι πολύ πιο σημαντική από τη CPU κ τα πιο ακριβά chip
Αν δηλ. για λόγους οικονομίας η μνήμη ειναι όπως στα iPhone 4 &amp; 4s (<512MB) και 100$ να το βάλουμε θα πιάσει πάτο


1GB θα ειναι λογικα για να τρέχει iOS 7-8 καλα.

#290   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/07/2013 - 11:13

Και 1GB λίγο είναι.Αλλά τόσο λογικά θα βάλουν στο 5c ( φθηνό ). Εγώ αν έχω μερικές εφαρμογές ανοιχτές πάει στα 400mb ελεύθερα..Με το ios 7 μπορεί να πηγαίνει στα 200-100mb ελεύθερα με αυτά που διαβάζω ότι θα είναι βαρύ.
Πάντως την Apple δεν την παίρνει να αφήσει 1GB το 5s-6.Γιατί ο ανταγωνισμός εδώ και πάρα πολλούς μήνες έχει 2GB,και τώρα θα πάνε στα 3GB.Επίσης θα έχει 4πύρηνο και όχι διπύρηνο επεξεργαστή υπερχρονισμένο στα 2.00ghz που λέγεται,γιατί
θα έχει πολύ μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας και άμα αφήσει την ίδια μπαταρία θα τελειώνει αμέσως.Ενώ με τον 4πύρηνο θα έχει λιγότερη κατανάλωση με την ίδια μπαταρία και τα ίδια mhz.

#291   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/07/2013 - 11:15

Το C ειναι για τις Colotoumbes...μα τι ομορφο πλαστικο, επιτελους δεν χρειάζομαι θηκη κτλ

#292   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/07/2013 - 11:20

Και 1GB λίγο είναι.Αλλά τόσο λογικά θα βάλουν στο 5c ( φθηνό ). Εγώ αν έχω μερικές εφαρμογές ανοιχτές πάει στα 400mb ελεύθερα..Με το ios 7 μπορεί να πηγαίνει στα 200-100mb ελεύθερα με αυτά που διαβάζω ότι θα είναι βαρύ.
Πάντως την Apple δεν την παίρνει να αφήσει 1GB το 5s-6.Γιατί ο ανταγωνισμός εδώ και πάρα πολλούς μήνες έχει 2GB,και τώρα θα πάνε στα 3GB.Επίσης θα έχει 4πύρηνο και όχι διπύρηνο επεξεργαστή υπερχρονισμένο στα 2.00ghz που λέγεται,γιατί
θα έχει πολύ μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας και άμα αφήσει την ίδια μπαταρία θα τελειώνει αμέσως.Ενώ με τον 4πύρηνο θα έχει λιγότερη κατανάλωση με την ίδια μπαταρία και τα ίδια mhz.

ενα γιγα δεν ειναι καθολου λιγο, τηλεφωνο ειναι οχι pc! σε ARM τρεχουν οι επεξεργαστες οχι σε x86. μην πιανεστε απο τις χαζομαρες του marketing! μια 3rd party εφαρμογη ποσο μνημη νομιζεις οτι πιανει? 300mb? 500 πιανει ολο το λειτουργικο.... ασε που εχει και τρομερη διαχειρηση στο multitask και κανει οικονομια στη μνημη, 4πυρηνο να τον κανει τι? νομιζεις οτι τα τηλεφωνα που εχουν τον χρησημοποιουν? εφε ειναι! η την μνημη 3 gb την καταναλωνουν? τωρα αν θελει για εφε να βαλει καλος, αλλα οχι οτι εχει σημασια! καταφεραμε και καναμε τα gb της μνημης λες και ειναι σταγαλια. καποτε ενα pc με 1gb μνημη ηταν super και μην μου πεις ενα τηλεφωνο εχει καλυτερο hardware... αν θελουν μνημη να μεγαλωσουν ας το κανουν στην gpu

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#293   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 29/07/2013 - 11:24

Και 1GB λίγο είναι.Αλλά τόσο λογικά θα βάλουν στο 5c ( φθηνό ). Εγώ αν έχω μερικές εφαρμογές ανοιχτές πάει στα 400mb ελεύθερα..Με το ios 7 μπορεί να πηγαίνει στα 200-100mb ελεύθερα με αυτά που διαβάζω ότι θα είναι βαρύ.
Πάντως την Apple δεν την παίρνει να αφήσει 1GB το 5s-6.Γιατί ο ανταγωνισμός εδώ και πάρα πολλούς μήνες έχει 2GB,και τώρα θα πάνε στα 3GB.Επίσης θα έχει 4πύρηνο και όχι διπύρηνο επεξεργαστή υπερχρονισμένο στα 2.00ghz που λέγεται,γιατί
θα έχει πολύ μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας και άμα αφήσει την ίδια μπαταρία θα τελειώνει αμέσως.Ενώ με τον 4πύρηνο θα έχει λιγότερη κατανάλωση με την ίδια μπαταρία και τα ίδια mhz.


Σιγα μην το κάνει και over clocking στα 3!!!
Dual core στα 2.0ghz η apple;
Με την καμια!
2GB ίσως το παει ναι.
Το iμήλοτηλεφωνω 5 εχε 500mb - 600mb free τρέχοντας iOS 7 γιατι το c να εχει λιγότερο;

Εγω πάντως δεν περιμένω κανένα comeback αυτο το χρονο απο την apple.
Θα κάνω το ωραίο μ μαύρο 5 αντικατάσταση με το ίδιο αλλα με όνομα 5ς.


#294   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 29/07/2013 - 11:27

ενα γιγα δεν ειναι καθολου λιγο, τηλεφωνο ειναι οχι pc! σε ARM τρεχουν οι επεξεργαστες οχι σε x86. μην πιανεστε απο τις χαζομαρες του marketing! μια 3rd party εφαρμογη ποσο μνημη νομιζεις οτι πιανει? 300mb? 500 πιανει ολο το λειτουργικο.... ασε που εχει και τρομερη διαχειρηση στο multitask και κανει οικονομια στη μνημη, 4πυρηνο να τον κανει τι? νομιζεις οτι τα τηλεφωνα που εχουν τον χρησημοποιουν? εφε ειναι! η την μνημη 3 gb την καταναλωνουν? τωρα αν θελει για εφε να βαλει καλος, αλλα οχι οτι εχει σημασια! καταφεραμε και καναμε τα gb της μνημης λες και ειναι σταγαλια. καποτε ενα pc με 1gb μνημη ηταν super και μην μου πεις ενα τηλεφωνο εχει καλυτερο hardware... αν θελουν μνημη να μεγαλωσουν ας το κανουν στην gpu


Συμφωνώ άμα κάνουν την gpu ακόμα πιο δυνατή με ενα dual core στα 1.6 μια χαρα θα είναι και θα παίζει τα πάντα πολυ καλύτερα! Άντε να βάλουν και 2GB RAM για να εχει περιθώριο να ανεβάσει την απόδοση των εφαρμογών!

#295   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/07/2013 - 11:31

Η Apple έδωσε λειτουργικό που θέλει μεγάλη επεξεργαστική ισχύ. Λέγε με iOS 7.

Θα κάνει αναβάθμιση στον επεξεργαστή λοιπόν στο 5S μιας και πάντα είναι απο τις βασικές αλλαγές των S εκδόσεων.

Όχι όμως τρελά πράγματα. Οι μεγάλες αλλαγές εκεί αλλά και στην εμφάνιση με σωστή αύξηση (επιτέλους) της οθόνης για το 6 ή όπως αλλιώς θα λέγεται.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#296   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/07/2013 - 11:33

Η Apple έδωσε λειτουργικό που θέλει μεγάλη επεξεργαστική ισχύ. Λέγε με iOS 7.

Θα κάνει αναβάθμιση στον επεξεργαστή λοιπόν στο 5S μιας και πάντα είναι απο τις βασικές αλλαγές των S εκδόσεων.

Όχι όμως τρελά πράγματα. Οι μεγάλες αλλαγές εκεί αλλά και στην εμφάνιση με σωστή αύξηση (επιτέλους) της οθόνης για το 6 ή όπως αλλιώς θα λέγεται.

τα στοιχιματα να πεφτουν... 5s η 6 το επομενο iphone?

εγω λεω 6 με 2 οθονες το 5s θα το πηδηξουνε αυτη τη φορα

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#297   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/07/2013 - 11:35

Το λειτουργικό της Apple δεν έχει καμία σχέση με το Android. Αν βγάλει 4πύρηνο θα χρησιμοποιεί όλους του πυρήνες. Και παλιά με τα pc μια χαρά κάναμε τις δουλείες μας με 256mb. Τα χρόνια περνάνε και οι απαιτήσεις μεγαλώνουν. Εγώ είπα για 4πύρηνο για μεγαλύτερη αυτονομία και δύναμη.Ο διπύρηνος δεν τα έχει και τα 2. Θα δούμε σε λίγους μήνες.
Πάντως και εγώ marios092 θα πάω σε μαύρο φέτος λέω από άσπρο. Το βλέπω ποιο ωραίο.

#298   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/07/2013 - 11:35

τα στοιχιματα να πεφτουν... 5s η 6 το επομενο iphone?

εγω λεω 6 με 2 οθονες το 5s θα το πηδηξουνε αυτη τη φορα


Δεν είναι τον Μajor αναβαθμίσεων μέσα σε ένα χρόνο η Apple..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#299   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/07/2013 - 11:36

Το λειτουργικό της Apple δεν έχει καμία σχέση με το Android. Αν βγάλει 4πύρηνο θα χρησιμοποιεί όλους του πυρήνες. Και παλιά με τα pc μια χαρά κάναμε τις δουλείες μας με 256mb. Τα χρόνια περνάνε και οι απαιτήσεις μεγαλώνουν. Εγώ είπα για 4πύρηνο για μεγαλύτερη αυτονομία και δύναμη.Ο διπύρηνος δεν τα έχει και τα 2. Θα δούμε σε λίγους μήνες.
Πάντως και εγώ marios092 θα πάω σε μαύρο φέτος λέω από άσπρο. Το βλέπω ποιο ωραίο.

το μαυρο ειναι για τα αγορια το ασπρο για τις κοπελες..... (παει με σκοτωσανε)

Τελευταία επεξεργασία από: valsamis, 29/07/2013 - 11:36

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#300   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/07/2013 - 11:37

τα στοιχιματα να πεφτουν... 5s η 6 το επομενο iphone?

εγω λεω 6 με 2 οθονες το 5s θα το πηδηξουνε αυτη τη φορα


Και εγώ πιστεύω φέτος αντί για 5s θα δούμε 6. Τώρα το πως θα είναι θα δείξει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες