Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iPhone 5C: Αυτό είναι το 'φτηνό' iPhone;


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
748 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#331   PaulReal

PaulReal

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2013 - 16:19

Ρε παιδιά χαχαχα ακόμα και το όνομα "iphone των φτωχών" με κάνει να γελάω, πραγματικά.
Και από κάτω να βλέπεις όλους να μιλάνε, για οθόνες 4.0 και αναλύσεις retina χαχαχα

Με το ipad αυτό που έκανε τους περισσότερους (ακόμα και μένα) να λέμε ότι αποκλείεται να βγει κάτι τέτοιο, είναι ότι δεν είχαμε υπολογίσει ότι το ipad mini βγήκε για να ανταγωνιστεί μια νέα κατηγορία που ονομάζεται mini tablets και η amazon και google έχουν κάνει τα βήματά τους. Τωρα δηλ. ποιός ο λόγος να βγάλουν ένα υποδεέστερο σε τιμή κινητό αλλά με specs και μέγεθος οθόνης που να καταργούν τα iphone 4, 4s; αλλά με ένα απλό πλαστικό και να το κοντράρουν με το iphone 5 (έτσι φαντάζομαι θα σκεφτεί η αγορά).

Τελευταία επεξεργασία από: PaulReal, 01/08/2013 - 16:20


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#332   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/08/2013 - 08:05

Αναρτημένη εικόνα


Σύμφωνα με κινέζικη ιστοσελίδα το φημολογούμενο φθηνό πλαστικό iPhone 5C της Apple θα διαθέτει κάμερα 8 megapixels με κάλυμμα από ζαφείρι, όπως και στο iPhone 5. H παρακάτω φωτογραφία φαίνεται ότι απεικονίζει το εξάρτημα της κάμερας που μοιάζει αρκετά με αυτό που υπάρχει στο iPhone 5, χωρίς, βέβαια, να μπορούμε να εγγυηθούμε για την γνησιότητά του. Από την άλλη, το iPhone 5S αναμένεται να κυκλοφορήσει με κάμερα 12 megapixels.

Αναρτημένη εικόνα


[via MacRumors]

Follow me on twitter


#333   panagiotisgr

panagiotisgr

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/08/2013 - 10:13

δεν βλέπω τον λόγο κινητό που θα βγει 2014 να μην έχει τουλάχιστον 8MP camera. Ειδικά με τις τιμές της Apple

#334   Notis7

Notis7

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Notis7

Δημοσίευση 02/08/2013 - 10:50

δεν βλέπω τον λόγο κινητό που θα βγει 2014 να μην έχει τουλάχιστον 8MP camera. Ειδικά με τις τιμές της Apple


Εγώ φίλε μου πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο που ένας απλός χρήστης θέλει ένα τηλεφωνο με πάνω από 4MP.
Αν ένας χρήστης θα ήθελε να βγάλει εικόνες σε διαστάσεις Α3 κ πάνω, να είσαι σίγουρος πως αυτό δεν θα το έκανε όχι μόνο με το iPhone, αλλά με κανένα άλλο κινητό.

#335   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/08/2013 - 11:59

παιδια πλεον τα mp ειναι φρου φρου, νομιζω οτι μια εικονα πανω απο 2500 πιχελ ειναι ακρος περιτη για ενα απλο χρηστη, και ενας επαγγελματιας δεν θα παρει κινητο για να κανει δουλεια, πλεον μετραει μονο η ποιοτητα του φακου και ποσο καθαρη ειναι μια φωτο, το ποσο μεγαλη ειναι.... ειναι λιγο μαρκετινγ

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#336   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/08/2013 - 12:58

Για καλη φωτο χρειαζεται μεγαλος αισθητηρας(βλεπε dslr)...
Με τους αισθητηρες με μεγεθος φακης που εχουν τα περισσοτερα κινητα οσα MPixel και να "ταζουν" παλι καθαρη φωτογραφια δυσκολα θα βγαλουν!
Η Nokia ηταν σε καλο δρομο με τη σειρα Ν και τη συνεργασια με την C. Zeiss αλλα τωρα το γυρισε στους αλγοριθμους κι αυτη...


#337   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 02/08/2013 - 13:30

τη νοκια δε μπορει να τη πιασει κανενας στο θεμα φωτογραφια....


http://www.goodbyte....iginal-size.jpg

#338   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 02/08/2013 - 17:07

Ακριβώς!!!
Αυτό το "παραμύθι" με τα ΜΡ, είναι για να "ψαρώνουν" τους αδαής χρήστες και να χώνουν χρήμα για ΑΧΡΗΣΤΑ πράγματα.

Ναι μεν "καλά είναι να 'χεις πολλά ΜΡ"... αλλά ΔΙΧΩΣ καλό φακό/αισθητήρα κτλ., θα συνεχίζεις να βγάζεις ΤΡΙΧΕΣ φωτό. Μην ακούτε 'μένα (έναν πτωχό και τίμιο γραφίστα), τραβάτε σε έναν επαγγελματία φωτογράφο να σας τα πει κι αυτός.
Όσο αφορά μάλιστα κάμερες ΣΕ ΚΙΝΗΤΑ, ΠΟΤΕ ΤΟΥΣ δεν θα φτάσουν μια slr καλή ημι-επαγγελματική φωτογραφική μηχανή - διότι ΤΕΤΟΙΑ χρειάζεστε, άπαξ και σαν ενδιαφέρει ΠΟΙΟΤΙΚΟ αποτέλεσμα σε φωτό. Τώρα, αν είστε σαν τον μπαμπά μου που με μια... αρχαία Kodak (με καρούλι-φιλμ) κάνει την δουλειά του στις διακοπές που πάει με την μάνα μου, τότε δεν υπάρχει λόγος καν να ασχολείστε με ΜΡ κτλ.

Και τέλος, εάν σας ενδιαφέρει - ακόμα πολλούς - να ΤΥΠΩΝΕΤΕ τις φωτογραφίες σας στο κοινό/κλασσικό χαρτί φωτογραφίας, πάνω από 4ΜΡ ΔΕΝ χρειάζεστε μηχανή! Με 8ΜΡ (της δικής μου), έχω βγάλει φωτό που την χρησιμοποίησα σε ΑΦΙΣΑ ΔΡΟΜΟΥ (!!!), για πελάτη μου, σε στάση λεοφορείου!

Τελευταία επεξεργασία από: lupushegemonia, 02/08/2013 - 17:09


#339   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 02/08/2013 - 17:09

To λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι ότι τα Mpixels είναι το μέγεθος της φωτογραφίας και όχι η ποιότητα/λεπτομέρεια ανάλυσης....

Αναρτημένη εικόνα


#340   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 02/08/2013 - 17:59

Πάντως και με το 5ρι βγάζει τρομερές φωτο!
Εμένα μου αρέσει και βγάζω μπόλικες φωτο!
Το έχω σαν χόμπι αλλα με το κιν μ την έχω βρει δεν χρειάζομαι κάτι καλύτερο για εμένα!
Μια 12ρα μέγα πιξελ με καλύτερο iso και οπτικά θα ηταν οτι πρπει για το επόμενο iPhone.
Πόσο μάλλον αν το φτηνό iPhone εχει την ιδια κάμερα με το 5.

Τελευταία επεξεργασία από: Marios092, 02/08/2013 - 17:59


#341   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/08/2013 - 21:30

Με τη διαφορά βέβαια πως το 5 έχει την ίδια κάμερα με το 4S.

Καμία αναβάθμιση εκεί. Στο μονό πυ υστερεί στο συγκεκριμένο κομμάτι είναι στο νυχτερινό.

Ανέκαθεν το iPhone "πόναγε" εκεί.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#342   souzana

souzana

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Twitter:@soyz__
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:souzi13

Δημοσίευση 02/08/2013 - 23:06

Το σημειο που πονάει είναι η μπαταρία τι να λέμε τώρα

#343   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/08/2013 - 01:26

Καλύτερα να έμεναν στα ίδια mp και να έβαζαν κανά φακό της προκοπής. Τα 12 mp τι τα θέλετε; θα τυπώσετε ταπετσαρία τοίχου. Στην ουσία τα mp είναι το πιο άχρηστο πράγμα αφού με την ποιότητα των φακών στα κινητά η ανάλυση θα είναι τραγική σε τέτοιο μέγεθος. Μιλάω γενικά για τα κινητά, όχι μόνο για iphone.

#344   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/08/2013 - 00:01

Καλύτερα να έμεναν στα ίδια mp και να έβαζαν κανά φακό της προκοπής. Τα 12 mp τι τα θέλετε; θα τυπώσετε ταπετσαρία τοίχου. Στην ουσία τα mp είναι το πιο άχρηστο πράγμα αφού με την ποιότητα των φακών στα κινητά η ανάλυση θα είναι τραγική σε τέτοιο μέγεθος. Μιλάω γενικά για τα κινητά, όχι μόνο για iphone.


Γενικά έχεις απόλυτο δίκιο...
Εκτός κι αν μιλάμε για τα 41mpx Pureview του Nokia 808 και του καινούργιου Lumia 1020 που περιμένουμε

#345   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 04/08/2013 - 01:11

Γενικά έχεις απόλυτο δίκιο...
Εκτός κι αν μιλάμε για τα 41mpx Pureview του Nokia 808 και του καινούργιου Lumia 1020 που περιμένουμε

Για το lumia δεν εχω ιδέα για να πω την αλήθεια. Όσο για το 808 το νούμερο και πάλι δεν είναι λίγο μάρκετινγκ;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες