Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iPhone 5C: Αυτό είναι το 'φτηνό' iPhone;


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
748 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/07/2013 - 09:50

Να βάλω και έναν άλλο παράγοντα στην συζήτηση. Το iOS 7 το οποίο είναι βαρύ λειτουργικό. Ακόμα και στα 4άρια, έχουν αφαιρεθεί κάποια features ώστε να τρέχει καλύτερα αλλά και πάλι, σερνεται... Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα καταλήξει σαν το 3G με 4.2.1 όπως πολλές φορές βλέπετε τον Νίκο να λέει σε πολλά τόπικς.

Στο θέμα μας τώρα, ένα φθηνό iPhone θα πρέπει να τρέχει το iOS 7 αξιοπρεπως για να τραβήξει καταναλλωτες. Αν είναι να το τρέχει σαν το 4αρη τότε γιατί κάποιος να πάρει πλαστικό iPhone και να μην πάρει 4αρη μόνο και μόνο για την ποιότητα κατασκευής.

Αν πάλι το τρέχει σαν το 4S ισχύει το ίδιο πράγμα με παραπάνω. Θα μου πείτε, θα το πάρει για την διαφορά στην τιμή... Συμφωνώ αλλά η διαφορά αυτή πρέπει να είναι σχετικά μεγάλη αλλιώς παίρνεις ένα μεταχειρισμένο 4S.

Άλλος ένας παράγοντας είναι και πως θα το διαθεσουν οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας. Συνήθως σου κάνουν συμβόλαιο 2 ετών. Θα έπρεπε στο "φθηνό iPhone" να κάνουν για ένα χρόνο. Άλλη μια λύση είναι το πουλάνε μόνο μέσω Apple Store και να είναι ξεκλείδωτο. Σήμερα αναρτήθηκε και ένα τοπικ από τον Sepsis που έλεγε πως η Apple θέλει ο κόσμος να παίρνει και το iPhone από τα Apple Stores ώστε να έρχεται σε επαφή με τις άλλες συσκευές... Με λίγα λόγια, θέλει μια συσκευή "κράχτη"...

Ίσως λοιπον το "φθηνό iPhone" να διατήθεται μόνο μέσω Apple Store σε χαμηλή τιμή και να λειτουργεί σαν κράχτης. Μπορεί αυτό να μην είναι η γνωστή πολυτική της Apple αφού μέχρι σήμερα μόνο με το όνομα Apple πουλούσε, αλλά αυτές οι φήμες για φθηνά iPhone και περισσότερο κόσμο στα Apple Stores με κάνουν να πιστεύω οτι πραγματικά ο ανταγωνισμός πλησιάζει. Βέβαια το τελευταίο είναι καλό για εμάς...

Θα δούμε... Ο Σεπτεμβρης κοντά είναι!

Τελευταία επεξεργασία από: Kmphotographer, 05/07/2013 - 09:51


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/07/2013 - 10:32

Συμφωνώ ότι όσοι παίρνουν iPhone τα αξιοποιούν σε λιγότερο από 25% των δυνατοτήτων τους. Αμφιβάλλεις όμως ότι δεν υπάρχει αντίστοιχο ποσοστό στους galax-άτους;
Με την επιθετική καμπάνια της τελευταίας, νομίζω ότι μεγάλωσε η μερίδα των αγνωσιακών χρηστών.

Ειδικά όταν τους το "πλασάρουν" σαν τον iPhone 4S/5 killer των 350€!

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 05/07/2013 - 10:33


#108   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/07/2013 - 17:22

Συμφωνώ ότι όσοι παίρνουν iPhone τα αξιοποιούν σε λιγότερο από 25% των δυνατοτήτων τους. Αμφιβάλλεις όμως ότι δεν υπάρχει αντίστοιχο ποσοστό στους galax-άτους;
Με την επιθετική καμπάνια της τελευταίας, νομίζω ότι μεγάλωσε η μερίδα των αγνωσιακών χρηστών.

Διαφωνώ στο περί jailbreak. Είναι καλό να υπάρχει για μα βγαίνουν ιδέες, αλλά προτιμώ την Apple να υλοποιεί με τον δικό της τρόπο οτιδήποτε νέο, χωρίς να θυσιάζονται χρήσιμες υπηρεσίες και σταθερότητα (όσο καλή και να έχει γίνει πλέον με σωστή χρήση jb)


Σίγουρα υπάρχουν και οι γαλαξάτοι αλλά πες μου σε σύγκριση με τα iphone πόσοι είναι? ένα 20%? Όσοι παίρνουν καθαρά για εφέ παίρνουν iphone επειδή πολύ απλά είναι apple και νομίζουν ότι κρατάνε διαμάντια στα χέρια τους. Δε νομίζω πως έχω λάθος σ' αυτό. Νομίζουν πως το να έχουν iphone ανεβαίνουν ένα σκαλοπάτι πιο πάνω. Τέλος που αναφέραμε το jb, εννοείται ότι θα ήθελα να δω όλα τα tweaks από την apple. Πολλύ φοβάμαι όμως ότι αυτό δε θα το δούμε ποτέ.

#109   golfy

golfy

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/07/2013 - 17:42

Ειδικά όταν τους το "πλασάρουν" σαν τον iPhone 4S/5 killer των 350€!


Δεν ειναι?

#110   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/07/2013 - 17:44

Πραγματικά έχω τρομερά μεγάλη περιέργεια για το "φθηνό" iPhone.

#111   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/07/2013 - 14:28

Αναρτημένη εικόνα


Μετά τις διαρροές φωτογραφιών του φημολογούμενου φθηνότερου iPhone από το nowhereelse.fr την περασμένη βδομάδα το Techdy δημοσιεύει τώρα αυτό που φαίνεται ότι είναι η ολοκληρωμένη εμφάνιση της συσκευής σε μια σειρά φωτογραφιών και βίντεο υψηλής ανάλυσης. Μια διαφορά σε σχέση με τις μέχρι τώρα πληροφορίες είναι η χρησιμοποίηση μαύρου πλαισίου για το μπροστινό μέρος της συσκευής που σύμφωνα με την ιστοσελίδα θα χρησιμοποιηθεί σε όλες τις χρωματικές παραλλαγές. Η κατασκευή του είναι από πλαστικό υψηλής ποιότητας με οθόνη τεσσάρων ιντσών, όπως το iPhone 5.



H εταιρεία πουλάει ήδη το συγκεκριμένο σχέδιο ως 'Basic Bear' στα $199 με λειτουργικό σύστημα Android, χωρητικότητα 16GB και επεξεργαστή Snapdragon.


[via MacRumors]

Follow me on twitter


#112   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 06/07/2013 - 14:38

3GS it's aliveee!

You'll Never Walk Alone


#113   gore

gore

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/07/2013 - 14:49

καλα αυτη η εμμονη που εχουν να αντιγραφουν τα τηλεφωνα της apple και να βαζουν android :lol: εχει καταντησει μεγαλη αηδια.

#114   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 06/07/2013 - 16:10

Δεν είναι τόσο άσχημο.

#115   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 06/07/2013 - 16:43

Αν και offtopic να πω και εγώ πως ότι ισχύει πλέον για το iphone ισχύει και για το galaxy. Λες και δεν κάνει κανείς μόστρα με το Galaxy S4 (η παλιότερα με το Ν95 πριν βγουν τα καλά OS)!Το χειρότερο είναι που παίρνει κάποιος φτηνό galaxy και νομίζει πως πήρε το S4 επειδή λέει galaxy. Και ακόμα πιο χειρότερο είναι να νομίζει κάποιος πως κατάφερε κάτι σημαντικό επειδή πέρασε (και η λέξη αυτή έχει σημασία) μια ROM σε ένα android. Αν οι χρήστες iphone αποζητούν το image του ακριβού κινητού τότε οι χρήστες των Γαλαξίων αποζητούν το image του hardcore gadgetακια (άσχετα αν δεν ξέρουν τι είναι το terminal ή τι σημαίνει βάζω άλλο kernel)! Κλείνω το offtopic εδω λέγοντας πως είναι τραγικό να μπαίνει κάποιος σε ένα site που λέγεται iphone και να κράζει το iphone. Να κάνει σωστή συζήτηση ναι αλλά να κράζει δεν υπάρχει λόγος να σπαταλάει τον χρόνο του ούτε και εγώ να βλέπω τα ποστ του.

Για το τελευταίο βίντεο που δείχνει το πλαστικό iphone μου κάνει εντύπωση που παρουσιάζετε σαν "φθηνό" phone. Μια και φαίνεται ξεκάθαρα πως μιλάμε για ένα case. Χωρίς πλάκα δείτε το σχέδιο του Lumia 620 με το άσπρο καπάκι.

ΥΓ, Φανατικοί andoidakides τρέξτε να αγοράσετε αυτό που δείχνει το βίντεο! Ετσι θα μπορείτε να κάνετε "μόστρα" οτι έχετε iphone αλλά θα έχετε και τις δυνατότητες του android ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: aliengoa, 06/07/2013 - 16:49


#116   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2013 - 19:18

To περίμενα πιο άσχημο, αλλά πραγματικά (όχι εντυπωσιάστηκα) αλλά ξαφνιάστηκα ευχάριστα.

Μου αρέσει ο unibody συνδυασμός και φαίνεται πως η πλαστικούρα είναι ο παράγοντας που θα το φθηνήνει. Δε θα το προτιμήσω βέβαια έναντι του ακριβού μοντέλου, αλλά σίγουρα θα αλλάξει το παιχνίδι των εταιρειών και το market share!

#117   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/07/2013 - 20:03

Lumia 520


#118   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2013 - 20:07

Αναρωτιέμαι τι Specs θα έχει , μιας και το IPhone 5 είναι είδη κατά πολύ outdated.
Ίσως να είναι σαν το 5άρι σε Spec.

#119   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/07/2013 - 20:30

Νομίζω ήρθε η ώρα να περάσει και η γυναίκα μου από μήλο μεριά και να αποχωριστεί το Nokia 610

#120   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/07/2013 - 21:41

To περίμενα πιο άσχημο, αλλά πραγματικά (όχι εντυπωσιάστηκα) αλλά ξαφνιάστηκα ευχάριστα.

Μου αρέσει ο unibody συνδυασμός και φαίνεται πως η πλαστικούρα είναι ο παράγοντας που θα το φθηνήνει. Δε θα το προτιμήσω βέβαια έναντι του ακριβού μοντέλου, αλλά σίγουρα θα αλλάξει το παιχνίδι των εταιρειών και το market share!

Ακριβως την ιδια εντυπωση...ΑΝ ειναι ετσι...εμενα μου αρεσε...πλαστικουρα ΟΚ σιγουρα...αλλα δεν το λες καθολου ασχημο , αντιθετος....ειναι βασικα το ιδιο με το 5αρι αλλα απο πλαστικο με μικρες διαφορες σχεδιαστικες στις καμπυλες στο φινιρισμα !!
Το μαυρο με ασπρο μου αρεσε πολυ , γενικα αυτος ο χρωματικος συνδιασμος μου αρεσει , το τρεχον σκετο ασπρο και σκετο μαυρο οχι τοσο...θελω να σπαει !!
Προφανως θα εχει τα ιδια χαρακτηριστικα ή σχεδον ιδια με το ακριβοτερο αδερλφακι 5ς - μαζι λογικα θα κυκλοφορησουν - ....απλα τα υλικα θα κατεβασουν την τιμη...αντι για Αλουμ. θα εχει πλαστικο...να δουμε και ποσο ποιο φτηνο....κανα 500αρι+++ να μην εχει λογικα...??

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 06/07/2013 - 21:43


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 14

0 μέλη, 14 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες