Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

OS X Mavericks: H νέα έκδοση του λειτουργικού της Apple με Finder tabs, Tags και Multiple Displays


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
780 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 27/06/2013 - 11:46

Το αναφέρω και πιο πάνω έχω ελάχιστα πράγματα ανοιχτα και μου τρωει τόσο (φαίνεται κ στο screenshot τι ειναι ανοιχτο), ενώ σε Mountain Lion για να μου φαει τόσο πρέπει να ανοίξω 4πλάσια πράγματα.. θα δοκιμάσω σταδιακά να την δεσμεύσω όλη για να παρατηρήσω αν θα ξεκινήσει να σέρνεται γενικα το συστημα. Αν κ δε θα πολυφανει μιας και θα cachάρει ο ssd αλλα πιστευω να καταλάβω αυτη τη διαφορά.

Πάντως απο άποψη θερμοκρασιών (δουλεύω το Macbook με το mTower σε εξωτερικη οθόν)η είναι αρκετά καλύτερο το Mavericks :D

@toxotis70 μμ λές να ισχύει πλέον στο OS X το ρητό που και χουν και στα linux? ("Free memory is wasted memory")

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 27/06/2013 - 21:40

δεν ειναι παντα κακο να τρωει οση μνημη βρει…
Με τη νεα δυναμικη διαχειριση μνημης μπορει να καταναλωνει και να αποδεσμευει οση μνημη χρειαζεται , αναλογα με τα προγραμματα που τρεχουν.
Εξαρταται και απο τα προγραμματα… πχ το after effects τρωει ΟΛΗ τη μνημη με το που ανοιγει, και αποδεσμευει οση χρειαζεται οταν του ζητηθει.
Μην αγχωνεστε λοιπον με τη διαθεσιμη μνημη….

Αυτα με την μνημη δεν ειναι καλα νεα...μαλλον ακομα το αντιμετωπιζουν...εσεις λεγατε επανω για το οτι το Μαβερικ θα ειναι κατι σαν το σνοου λεοπαρντ....αγαπητε για να καυταλαβω , εννωεις οτι ενα προγραμμα θα κανει για παρτυ του reserve full memory και αν του ζητηθει θα δωσει καποιο μερος της μνημης σε αλλη εφαρμογη , αν οχι θα την κρατα για παρτυ του...??
Πραγματικα μια ετσι μια γιουβετσι...δεν καταλαβαινω την νεα φιλοσοφια στο θεμα διαχειρηση πορων...καλυτερη η μαλ@#$%α τελικα...??

#108   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/06/2013 - 23:48

Πιστεύω στην τελική έκδοση θα στρώσει. Στην παρουσίαση έλεγαν για λιγότερη κατανάλωση από τον Safari ειδικά (πέρα του ότι θα είναι πιο γρήγορος) και γενικότερα καλύτερη διαχείριση.

Δεν νομίζω να μείνει έτσι.
Once You Go Mac You Never Go Back

#109   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 28/06/2013 - 01:37

Πιστεύω στην τελική έκδοση θα στρώσει. Στην παρουσίαση έλεγαν για λιγότερη κατανάλωση από τον Safari ειδικά (πέρα του ότι θα είναι πιο γρήγορος) και γενικότερα καλύτερη διαχείριση.

Δεν νομίζω να μείνει έτσι.

Μακαρι Δημητρη , απο το στομα σου και στου Κρεγκ Φεντεριτσι το αυτι...και εγω αυτο νομιζω ειναι ακομα πραματα που εχουν να λυσουν μεχρι την τελικη εκδοση , οποτε και τοτε θα κρινουμε , ακομα ειναι πολυ νωρις...αλλα ειναι παραλογο και οξυμορο να μιλας για καλυτερη διαχειρηση πορων και παρακαλω να το εισαγεις και ως νεο φιουτσερ του νεου λειτουργικου απο την μια και απο την αλλη να γινεται καννιβαλισμος της μνημης , οπως παρατηρησαν τα παιδια...αρα αναμενουμε διωρθωσεις...λογικα !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 28/06/2013 - 01:39


#110   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 29/06/2013 - 03:48

Λοιπόν παιδιά δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, η αν υπήρχε ήδη στο ML (δεν νομίζω) αλλα με την DP2 Mavericks αν πας με τον κέρσορα πάνω στην μπαταριά, σου εμφανίζει πλέον ποια εφαρμογή είναι η πιο 'αχόρταγη'.

Αυτή που καταναλώνει πιο πολύ δλδ.

Σε εμενα αν δείτε είναι το safari (λες και δεν το ξέραμε) και αν την πατήσω μου ανοίγει και τον αναλυτικό πίνακα διαχείρισης.

Δείτε σκριν σοτ: εδώ





ps: πάνω από την εφαρμογή σαφάρι, γραφει στα γαλλικά: ''εφαρμογές 'λιγούρικες' σε ενέργεια'' (ελεύθερη μετφρ. /.... κοινώς πολυδάπανες )

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 29/06/2013 - 03:55

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#111   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 29/06/2013 - 15:34

Ναι, απο Mavericks Developer Beta 1 το χουν εισάγει αυτό.. (το χαν πει και στην WWDC)

Το παρατήρησα με το που το εγκατέστησα μου βγαζει σαν πιο "ενεργοβόρα" εφαρμογή που τρέχει το Spotlight.. (ε εκανε indexing λογικο)

Πάντως για τον Safari που τρωει πολυ το παρατήρησα όταν τρέχει η διερεγασία FlashPlayer Plug-in, οταν τρέχει ενα site με html5 δε τρωει τοσο ενέργεια (λογικό αφού ειναι hardware accelerated).

Θα δοκιμάσω την τελέυταία Build του Chromium να δω μηπως εχει διαφορές απο Safari.. αν και λογικα το ιδιο πολυ θα καταναλωνει αν η σελιδα που ναι ανοιχτη θα χει flash μέσα.

#112   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 29/06/2013 - 16:11

Ααα ΟΚ, εγώ μόλις το παρατήρησα αυτό με το πιο 'ενεργοβορα'.

Ρε παιδιά μήπως ξέρει κάνει πως τερματίζουμε/σβηνουμε το Kernel_Task απο τον πίνακα διαχείρισης, γιατί μου τρώει πολύ ενέργεια. (μεταξύ 800 mo και 900 mo)

Δεν ξέρω αν γίνεται επειδή δείχνει υποτίθεται ότι τρέχει σαν τασκ από την στιγμή που είναι ανοικτός ο υπολογιστής, αλλα κρίμα να μην υπάρχει τρόπος, γιατί μιλάμε για πολύ ενεργοβορο!!

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#113   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 29/06/2013 - 20:11

Ααα ΟΚ, εγώ μόλις το παρατήρησα αυτό με το πιο 'ενεργοβορα'.

Ρε παιδιά μήπως ξέρει κάνει πως τερματίζουμε/σβηνουμε το Kernel_Task απο τον πίνακα διαχείρισης, γιατί μου τρώει πολύ ενέργεια. (μεταξύ 800 mo και 900 mo)

Δεν ξέρω αν γίνεται επειδή δείχνει υποτίθεται ότι τρέχει σαν τασκ από την στιγμή που είναι ανοικτός ο υπολογιστής, αλλα κρίμα να μην υπάρχει τρόπος, γιατί μιλάμε για πολύ ενεργοβορο!!


Αυτό το kernel_task με έχει φάει εδώ και πολύ καιρό. δυστυχώς τόσο τρώει και στην 10.8.4 (μέχρι την 10.8.2 ήταν στα 400-500, ενώ αν μπεις σε "safe mode" πιάνει πάντα 200-250).

Μεγάλη ιστορία. δυστυχώς δεν διορθώνεται κάπως απο ότι ξέρω.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#114   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 29/06/2013 - 20:15

Για όνομα του Θεού, αφήστε το kernel_task ήσυχο. Αυτό ειναι το λειτουργικό ! Ανάλογα με το τι έχετε σηκώσει θα χρησιμοποιεί λιγότερα η περισσότερα resources αλλα δεν γίνεται χωρίς αυτό ...


#115   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 30/06/2013 - 03:23

Kαι πως θα το κάνει αυτό ρε φιλε μου, αφού έχω μονο safari και τρώει λες και έχω ανοικτά photoshop parallels iMovie, iPhoto, intaglio και καμια 10αρια 3D desigh Apps!! :rolleyes:

Πλακα κάνω βεβαια, και όπως προανέφερα το περίμενα ότι δεν σβήνεται. Αλλα λέω δεν θα ήταν άσχημα αν κάναμε ένα νταμπλ-κλικ, και να σβήναμε ότι δεν χρησιμοποιούμε εκείνη την συγκεκριμένη στιγμή, και όταν το ξαναχρειαζόμασταν, δεν θα με χάλαγε αν έκανε και 1 η 2 δευτ. παραπάνω για να το 'ψάξει ΄από την στιγμή που δεν το έχει ήδη κρατημένο σαν τασκ όπως υποτίθεται ότι κάνει τώρα.

Προτιμάω δλδ να περιμένω λίγα δευτρ. παραπάνω μέχρι να βρει την επομενη εφαρμογή, παρα να βλέπω την ήδη μικρή μνήμη που έχω στον Air (4gb) να λιώνει λες και είναι γρανίτα κάτω από τον ήλιο! B)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#116   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 03/07/2013 - 22:28

Βρήκα λύση! :rolleyes:

Ακούει στο όνομα Opera . Μόλις την δοκίμασα με Μαβερικς, και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Θα τόλμαγα να έλεγα ένα τακ πιο γρήγορο από τον safari! Εργονομικό όμορφα προσαρμοσμένο για Mac, και από κατανάλωση, safari >Opera ανοικτά και τα δυο με τα ιδια ταμπς, στις ίδιες σελίδες, Safari 534,8 Μο, Opera 54,3 Mo ... !! <_<

Tα μόνα αρνητικά που βρήκα, ήταν ότι ακόμη δεν μπορώ να συγχρονίσω ταμπς, σελ. κτλ από τον σαφάρι. Αν και το προτείνει, σε εμένα δεν εμφανίζει καθόλου το συννεφάκι (του σινκ) κάτω αριστερά στον μπραουσερ, και μου λέει κάτι του στιλ 'ότι μικρότερο από την έκδοση 15 δεν γίνεται να μπλα μπλα...' Και καλα ότι δεν έχω την τελευταία έκδοση, αλλα δεν παίζει, μιας που αυτό το update είναι το πιο πρόσφατο!
Και επίσης δεν μπορώ να ενεργοποιήσω ορθογράφο. Παρόλο που λέει ότι χρησιμοποιεί αυτόματα από ντεφοου του Μακ την γλώσσα της επιλογής μας, ενώ τα υπογραμμίζει κόκκινα, δεν μου εμφανίζει τίποτα! Ούτε αντ λεξιλόγιο με αφήνει να κάνω, ούτε ένα πλαγκιν ένα εξτενσιον, κάτι τέλος πάντων κάτι σαν ορθογράφο στα ελληνικά!

Κατά τ'αλλα πολύ καλός.




υ.γ. ίσως να τρώω αυτά τα bugs λόγο Μαβερικς...λέω ίσως!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 03/07/2013 - 22:30

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#117   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 04/07/2013 - 11:59

Βρήκα λύση! :rolleyes:

Ακούει στο όνομα Opera . Μόλις την δοκίμασα με Μαβερικς, και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Θα τόλμαγα να έλεγα ένα τακ πιο γρήγορο από τον safari! Εργονομικό όμορφα προσαρμοσμένο για Mac, και από κατανάλωση, safari >Opera ανοικτά και τα δυο με τα ιδια ταμπς, στις ίδιες σελίδες, Safari 534,8 Μο, Opera 54,3 Mo ... !! <_<

Tα μόνα αρνητικά που βρήκα, ήταν ότι ακόμη δεν μπορώ να συγχρονίσω ταμπς, σελ. κτλ από τον σαφάρι. Αν και το προτείνει, σε εμένα δεν εμφανίζει καθόλου το συννεφάκι (του σινκ) κάτω αριστερά στον μπραουσερ, και μου λέει κάτι του στιλ 'ότι μικρότερο από την έκδοση 15 δεν γίνεται να μπλα μπλα...' Και καλα ότι δεν έχω την τελευταία έκδοση, αλλα δεν παίζει, μιας που αυτό το update είναι το πιο πρόσφατο!
Και επίσης δεν μπορώ να ενεργοποιήσω ορθογράφο. Παρόλο που λέει ότι χρησιμοποιεί αυτόματα από ντεφοου του Μακ την γλώσσα της επιλογής μας, ενώ τα υπογραμμίζει κόκκινα, δεν μου εμφανίζει τίποτα! Ούτε αντ λεξιλόγιο με αφήνει να κάνω, ούτε ένα πλαγκιν ένα εξτενσιον, κάτι τέλος πάντων κάτι σαν ορθογράφο στα ελληνικά!

Κατά τ'αλλα πολύ καλός.




υ.γ. ίσως να τρώω αυτά τα bugs λόγο Μαβερικς...λέω ίσως!


Δείχνει όντως πολύ καλό.

Χάνει δυστυχώς σε σχέση με το safari σε πράγματα όπως τα iCloud tabs και τα share buttons που χρησιμοποιώ πολύ.

Ας ελπίσουμε οτι θα γίνει ο safari πιο γρήγορος και με χαμηλότερη κατανάλωση μνήμης σύντομα :)
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#118   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 04/07/2013 - 20:20

Ο σαφαρι ειναι ακομα σε μπετα...προφανως και θα καλυτερεψει...απο καθε αποψη !!
Ο οπερα που βαλατε ειναι ο καινουριος με την νεα μηχανη ??

#119   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 04/07/2013 - 21:33

Ναι... Με το web kit :)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#120   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 04/07/2013 - 21:35

Ναι... Με το web kit :)

Super...!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες