Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

mac και εξωτερικός σκληρός


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
91 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 18/06/2013 - 22:54

Αυτά ήταν τα 7. 8. Κλπ που δεν έγραψα. Εσύ μπορεί να τα κανείς manually, εγώ προτιμώ μόνα τους.

Προφανως, δεν μπορω να σε πεισω οτι δεν εχω απολυτως κανενα περφορμανψε προβλημα χωρις καμμια maintenance ενεργεια απο την μερια μου.

Αλλα κανεις δεν μπορει να πεισει και μενα οτι αν τρεξει ολα τα scripts στο onyx και καθαρισει τα caches και κανει και οτι αλλο θες με αυτο οτι το επομενο boot θα ειναι πιο γρηγορο. Καθε αλλο !! Θα ειναι πιο αργο ...


Δεν φανταζεσαι ποσοι διαμαρτυρονται στο mac για αργο boot και στην ουσια δεν εχουν επιλεξει το start up disk στα system preferences !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/06/2013 - 22:56

Προφανως, δεν μπορω να σε πεισω οτι δεν εχω απολυτως κανενα περφορμανψε προβλημα χωρις καμμια maintenance ενεργεια απο την μερια μου.

Αλλα κανεις δεν μπορει να πεισει και μενα οτι αν τρεξει ολα τα scripts στο onyx και καθαρισει τα caches και κανει και οτι αλλο θες με αυτο οτι το επομενο boot θα ειναι πιο γρηγορο. Καθε αλλο !! Θα ειναι πιο αργο ...


Δεν φανταζεσαι ποσοι διαμαρτυρονται στο mac για αργο boot και στην ουσια δεν εχουν επιλεξει το start up disk στα system preferences !!


Καλά πολλά έχουμε δει κατά καιρούς, anyway σεβαστές όλες οι απόψεις.
Once You Go Mac You Never Go Back

#33   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:00

Προφανως, δεν μπορω να σε πεισω οτι δεν εχω απολυτως κανενα περφορμανψε προβλημα χωρις καμμια maintenance ενεργεια απο την μερια μου.

Αλλα κανεις δεν μπορει να πεισει και μενα οτι αν τρεξει ολα τα scripts στο onyx και καθαρισει τα caches και κανει και οτι αλλο θες με αυτο οτι το επομενο boot θα ειναι πιο γρηγορο. Καθε αλλο !! Θα ειναι πιο αργο ...


Δεν φανταζεσαι ποσοι διαμαρτυρονται στο mac για αργο boot και στην ουσια δεν εχουν επιλεξει το start up disk στα system preferences !!

Εδω θα συμφωνησω...απο προσωπικη εμπειρια μετα απο καθαρισμο το μπουτ γενικα και σε Πι-Σι ακομα ειναι ποιο αργο....!! Αυτο πως εξηγειτε....?? Μια φορα ετρεξα το Ονιξ , δεν ενθουσιαστηκα....αντιθετος πειραξε πραματα που δεν ηθελα κτλ κτλ...και δεν αλλαξε τιποτα στην περφορμανς μα τιποτα !! παντως οντως χωρις χρηση τετοιων προγραμματων δεν εχω δει το παραμικρο αρνητικο στην περφορμανς του μηχανηματος...αντιθετος απολυτα σταθερο !! Κουκις κτλ τα θαριζω μανουαλι...και αυτα που εγω θελω !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 18/06/2013 - 23:03


#34   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:08

Εδω θα συμφωνησω...απο προσωπικη εμπειρια μετα απο καθαρισμο το μπουτ γενικα και σε Πι-Σι ακομα ειναι ποιο αργο....!! Αυτο πως εξηγειτε....?? Μια φορα ετρεξα το Ονιξ , δεν ενθουσιαστηκα....αντιθετος πειραξε πραματα που δεν ηθελα κτλ κτλ...και δεν αλλαξε τιποτα στην περφορμανς μα τιποτα !! παντως οντως χωρις χρηση τετοιων προγραμματων δεν εχω δει το παραμικρο αρνητικο στην περφορμανς του μηχανηματος...αντιθετος απολυτα σταθερο !! Κουκις κτλ τα θαριζω μανουαλι...και αυτα που εγω θελω !!


Γιατι ολα αυτα τα caches υπαρχουν για καποιο λογο. Υπολογιστηκαν και γεμισαν εξαρχης για να επιταχυνουν καποια διαδικασια ... Οταν τα σβησεις ξεκινας απο την αρχη (θα ξαναφτιαχτουν και αυτο παιρνει χρονο) και επιπλεον κινδυνευεις να το κανεις με ενα τροπο που τα αφηνει corrupted...
To μονο maintenance που χρειαζεται το mac (αλλα βασικα ειναι για δικο σου καλο) ειναι να παιρνεις backup τακτικα. Κατα τα αλλα ξερει να φροντιζει τον εαυτο του αρκετα καλα ... ;)
(και επισης, για αυτους που ελεγα παραπανω, καλο ειναι να ξερεις ποτε εχει ξεκινησει το boot και ποτε το EFI firmware ακομη ψαχνει για bootloader) ...

#35   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:14

Kαι μιας μιλάμε για μπουταρισματα, με 'ζεστό' μηχάνημα, από την στιγμή που ακουστεί ο ήχος μέχρι το μηλαράκι του log in, 14δευτ. περίπου με το Μαβερικς σε Macbook Air, 13, του 2012. (με 120 χρησιμοποιημένα στα 240 gb SSD και 4gb μνήμη)
Έχουμε δουλειά ακόμα ... :)


Για το θέμα τώρα που αναφέρεται, καλό το μανουαλ καθάρισμα αρκεί να έχεις χρόνο και γνώσεις για το που να ψάξεις και το τι να σβήσεις. Μερικές φορές ένα τόσο μικρο αρχειακι μπορεί να σου κολλήσει όλο το μηχάνημα που λέει ο λόγος.

Εγώ προσωπικά η μέσω τερμιναλ (Ονιξ) η μέσω το ουτιλιτι του Μac (σχεδόν το ίδιο με το Ονιξ είναι), η με το CleanMyMac, αλλα μετά το καθάρισμα την ξαναβγάζω πάλι την εφαρμογή. (τα φοβάμαι κάτι τέτοια προγραμματάκια...βαραίνουν πολύ) :P

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 18/06/2013 - 23:17

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#36   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:18

Εγώ δεν βλέπω μήλαράκι πια! Μας τέλειωσε!

Edit: spinning circle εννοούσα! Μη βαράτε!

Τελευταία επεξεργασία από: Researcher, 18/06/2013 - 23:20


#37   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:20

Εγώ δεν βλέπω μήλαράκι πια! Μας τέλειωσε!


Blame your exceptional SSD !! ;)

#38   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:22

Το ίδιο μηχάνημα έχω με τον researcher αλλά με vertex 3 πάνω και επίσης ούτε εγώ βλέπω μηλαρακι καθόλου.
Once You Go Mac You Never Go Back

#39   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:25

Εγώ μόλις το είδα με το Μαβερικς. (the spinning beach ball of death) :rolleyes:

Κόλλησε το σύμπαν. hard reboot και συνεχίζουμε ... ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 18/06/2013 - 23:27

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#40   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:25

B

Τελευταία επεξεργασία από: Researcher, 18/06/2013 - 23:26


#41   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:30

Το ίδιο μηχάνημα έχω με τον researcher αλλά με vertex 3 πάνω και επίσης ούτε εγώ βλέπω μηλαρακι καθόλου.

Αλλος ξεφτιλος και αυτος ;)

Κανενας απο αυτους δεν συγκρινεται με τον μανισιο του 15'' rmbp .Ειναι πολυ καλυτεροι ... Και εχω μολις 6 δευτερολεπτα απο το power button μεχρι την 'gina '

#42   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:31

Αλλος ξεφτιλος και αυτος ;)

Κανενας απο αυτους δεν συγκρινεται με τον μανισιο του 15'' rmbp .Ειναι πολυ καλυτεροι ... Και εχω μολις 6 δευτερολεπτα απο το power button μεχρι την 'gina '


Xa xa. Τον μηχανικό που είχε το macbook pro τον έβαλα στην θέση του Superdrive του iMac, εκεί είμαι με Vertex 2 :P
Once You Go Mac You Never Go Back

#43   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:33

Ζήλεψε και το δικό μου του Researcher :D

https://www.dropbox....-13 0 24 33.mov
Once You Go Mac You Never Go Back

#44   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:35

Ζήλεψε και το δικό μου του Researcher :D

https://www.dropbox....-13 0 24 33.mov


Μα τι κάνει τοση ώρα ?? :P

#45   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/06/2013 - 23:36

Μα τι κάνει τοση ώρα ?? :P


Άστα, μέχρι να bootarei φτιάχνω καφέ, τρώω κι αυτό ακόμα! (Χρυσές εποχές Windows he he he).
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες