Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPad mini με λεπτότερο σχεδιασμό το Φθινόπωρο, Retina μοντέλο το 2014 (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/06/2013 - 09:55

Αναρτημένη εικόνα


Αναλυτής της DisplaySearch αναφέρει ότι η Apple δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει φέτος αυτό που αναμένει πολύς κόσμος: iPad mini με Retina οθόνη. H εταιρεία αναμένεται να αναβαθμίσει τη σειρά iOS συσκευών της το προσεχές Φθινόπωρο και πολλοί περιμένουν ότι θα δούμε το πολυπόθητο iPad mini με Retina οθόνη. Ο Richard Shim, ωστόσο, της DisplaySearch ισχυρίζεται ότι το Retina μοντέλο δεν θα κυκλοφορήσει πριν το 2014.

Συγκεκριμένα, για το ερχόμενο Φθινόπωρο θα πρέπει να αναμείνουμε iPad mini με oθόνη 7.9 ιντσών ανάλυσης 1024x768 με λειτουργικό iOS 7 και επεξεργαστή Α6 με ακόμα λεπτότερο σχεδιασμό σε σχέση με το τωρινό μοντέλο. Το Retina μοντέλο, σύμφωνα με τον ίδιο, αναμένεται να μπει στην παραγωγή στις αρχές του 2014.


[via MacRumors]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   eytyxhs

eytyxhs

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Twitter:@Eytyxhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:eytyxhs

Δημοσίευση 20/06/2013 - 11:21

Εεεε και εγώ δεν το αγοράζω.(πάλι)

Τελευταία επεξεργασία από: eytyxhs, 20/06/2013 - 11:21


#3   kikintzo

kikintzo

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/06/2013 - 12:03

Αν γίνει πραγματικά τεράστιο λάθος.
Λες και το τωρινό είναι σαν τσιμεντόλιθος, 30 κιλά.
Δώσε οθόνη στο λαό όχι μόνο σχεδιασμό να χαμε να λέγαμε.

#4   nikosR1

nikosR1

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/06/2013 - 12:10

Ναι αλλα αμα σκεφτουμε οτι θα βγαλουν κ λεπτοτερο κ ελαφρυτερο ipad 5, αμα εβγαζε τωρα το μινι με ρετινα, δε νομιζω να επαιρνε κανεις το 5αρι.
Οποτε το σκεφτηκαν βαση πωλησεων πιστευω.

#5   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/06/2013 - 12:22

Έχει μία λογική το mini να είναι μισό βήμα πίσω από το "κανονικό" για λόγους marketing. Αλλά αυτό δεν εξαρτάται αποκλειστικά από τα specs του mini, μπορεί το ipad5 να είναι ένα βήμα μπροστά σε specs και να μην δημιουργείται δίλημμα στον αγοραστή ακόμα και αν το mini έχει retina..

#6   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 20/06/2013 - 13:33

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο κι όσοι το ισχυρίζονται καλύτερα να μην ασχολούνται με τεχνολογικά θέματα και να αλλάξουν δουλειά!
Από τη στιγμή που το iPad mini (1) θα πάρει τη iOS 7 δεν υπάρχει λόγος κάποιος να πάρει το iPad mini (2) εκτός από μια οθόνη retina.
Ήταν άλλωστε κι ο λόγος που το iPad mini (1) δεν είχε retina ώστε η αναβάθμισή του να είναι σχετικά ''εύκολη''.
Αν, λέω αν κάνει τέτοιο λάθος η apple, θα πάει άπατο, εκτός κι αν π.χ. πουν το iPad mini (1) έχει πλέον 300,00€ και το iPad mini (2) 360,00€ και με πλάγιο κι ύπουλο τρόπο σε αναγκάζουν να το πάρεις... (πεις ε, εγώ 360,00 € υπολόγιζα, τόσα θα δώσω και πάλι.) αλλά ουσιαστικά είναι ύπουλος τρόπος!

#7   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 20/06/2013 - 13:45

σκατα στα μουτρα τους...περιμενα πως και πως το φθινοπωρο για iphone 5s και ipad mini retina μαμω το μπελα σας...

#8   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 21/06/2013 - 13:29

Ελπίζω να μην ισχύει γιατί περίμενα να βγει με retina ώστε να το αγοράσω

#9   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2013 - 13:52

σκατα στα μουτρα τους...περιμενα πως και πως το φθινοπωρο για iphone 5s και ipad mini retina μαμω το μπελα σας...


Θα κάνεις οικονομία με το 5S μόνο!

#10   frank44

frank44

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 21/06/2013 - 14:09

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο κι όσοι το ισχυρίζονται καλύτερα να μην ασχολούνται με τεχνολογικά θέματα και να αλλάξουν δουλειά!
Από τη στιγμή που το iPad mini (1) θα πάρει τη iOS 7 δεν υπάρχει λόγος κάποιος να πάρει το iPad mini (2) εκτός από μια οθόνη retina.
Ήταν άλλωστε κι ο λόγος που το iPad mini (1) δεν είχε retina ώστε η αναβάθμισή του να είναι σχετικά ''εύκολη''.
Αν, λέω αν κάνει τέτοιο λάθος η apple, θα πάει άπατο, εκτός κι αν π.χ. πουν το iPad mini (1) έχει πλέον 300,00€ και το iPad mini (2) 360,00€ και με πλάγιο κι ύπουλο τρόπο σε αναγκάζουν να το πάρεις... (πεις ε, εγώ 360,00 € υπολόγιζα, τόσα θα δώσω και πάλι.) αλλά ουσιαστικά είναι ύπουλος τρόπος!

Δεν είμαι σίγουρος ότι με τη retina στο mini θα υπάρχει τόση μεγάλη διαφορά στην εικόνα.Από εκεί και πέρα οποιαδήποτε αναβάθμιση στα specs καλοδεχούμενη!!

#11   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 21/06/2013 - 14:17

Δεν είμαι σίγουρος ότι με τη retina στο mini θα υπάρχει τόση μεγάλη διαφορά στην εικόνα.Από εκεί και πέρα οποιαδήποτε αναβάθμιση στα specs καλοδεχούμενη!!

Η διαφορα στην ευκρινεια της οθονης ειναι τεραστια.

Οχι τοσο σε ταινιες και multimedia αλλα σε διαβασμα.Μια συγκριση με το iPad θα σε πεισει;)

#12   frank44

frank44

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 21/06/2013 - 14:28

Η διαφορα στην ευκρινεια της οθονης ειναι τεραστια.

Οχι τοσο σε ταινιες και multimedia αλλα σε διαβασμα.Μια συγκριση με το iPad θα σε πεισει ;)

1) Δεν μιλάμε για τις ίδιες ίντσες , όσο μεγαλύτερη οθόνη τόσο μεγαλύτερη και η διαφορά (ξέρω από 8 σε 10 ίντσες δεν είναι και τεράστια η διαφορά)
2) Αν σε ταινίες και multimedia δεν ειναι μεγάλη η διαφορά δεν αξίζει να κάνεις τη μετάβαση μόνο για την οθόνη. ;)

#13   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 21/06/2013 - 14:39

1) Δεν μιλάμε για τις ίδιες ίντσες , όσο μεγαλύτερη οθόνη τόσο μεγαλύτερη και η διαφορά (ξέρω από 8 σε 10 ίντσες δεν είναι και τεράστια η διαφορά)
2) Αν σε ταινίες και multimedia δεν ειναι μεγάλη η διαφορά δεν αξίζει να κάνεις τη μετάβαση μόνο για την οθόνη. ;)

Αναλογα με τη χρηση που κανεις προκυπτουν κι οι αναγκες σου.

Εγω που περναω πολλες ωρες διαβαζοντας πχ, δεν το αγγιζω καν το mini της γυναικας μου.

Αντιθετα, στο mini παιζω πιο ανετα κανενα παιχνιδακι λογω του μικρου του βαρους σε σχεση με το iPad.

#14   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 21/06/2013 - 14:55

1) Δεν μιλάμε για τις ίδιες ίντσες , όσο μεγαλύτερη οθόνη τόσο μεγαλύτερη και η διαφορά (ξέρω από 8 σε 10 ίντσες δεν είναι και τεράστια η διαφορά)
2) Αν σε ταινίες και multimedia δεν ειναι μεγάλη η διαφορά δεν αξίζει να κάνεις τη μετάβαση μόνο για την οθόνη. ;)


Διαφωνω εντελως ... Ολη η ιστορια στις retina ειναι ο τροπος που κανουν render το κειμενο ... Δεν υπαρχει τιποτε πιο ξεκουραστο για οσους διαβαζουν πολυ !! Στο κειμενο φαινεται η μεγαλh διαφορα και οχι στις ταινιες. η ειδοποιος διαφορα στις ρετινα δεν ειναι η μεγαλη αναλυση αλλα το παρα πολυ μικρο pixel (i.e. το μεγαλο PPI)

#15   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 21/06/2013 - 14:58

Περίμενα και εγώ μπας και βγάλει Retina iPad mini φέτος αλλα τζίφος.Δεν πειράζει θα αγοράσω ενα iPad mini στην γυναίκα μου και βλέπουμε για του χρόνου.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες