Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περίπτερο...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2009 - 21:57

...ζητάω να εργαστώ, ως υπάλληλος! Είμαι στο χώρο τα τελευταία 7 χρόνια και φυσικά, γνωρίζω πολύ καλά το αντικείμενο! Δυστυχώς (ή ευτυχώς, όπως το πάρετε) είναι το μόνο που ξέρω να κάνω... και το μόνο που μπορώ! Βλέπετε, είμαι (μανιώδης) καπνιστής και είναι η μοναδική δουλειά, για μένα, όπου δε θα στερηθώ το τσιγαράκι μου!
Είμαι 38 ετών, έλληνας, παντρεμένος, μένω στη Πετρούπολη και διαθέτω μεταφορικό μέσο.

Ευχαριστώ τους φίλους moderators που φιλοξενούν το -εντελώς άσχετο με το χώρο- topic μου. Συγγνώμη, κιόλας για το θάρρος και το θράσος μου, αλλά είμαι από το Πάσχα χωρίς δουλειά. Κι όπως όλοι γνωρίζουμε, "ο πνιγμένος, από τα μαλλιά του πιάνεται"!...

Και πάλι ευχαριστώ για τη κατανόηση

xilaren

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2009 - 22:12

Και γιατί ψάχνεις μόνο για περίπτερο ;;;

#3   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2009 - 22:23

Έχεις δει τη Λιάνα Κανέλλη στη τηλεόραση, έτσι;... Ε, αυτό ακριβώς είμαι κι εγώ: ¨Ενας λάτρης του καπνίσματος! Δε μπορώ χωρίς το τσιγάρο, οπότε, όπως καταλαβαίνεις, φίλε kitkat1, είναι η μόνη δουλειά που μπορώ να κάνω! (άσε, που τη ξέρω, κιόλας!)
Αυτά!
Σε ευχαριστώ για το ενδιφέρον σου
xilaren

#4   reg

reg

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2009 - 23:17

Πρόσεχε όμως γιατί είσαι σε κρίσιμη ηλικία, ο καρκίνος και τα εμφράγματα καραδοκούν. Με συγχωρείς που σου τα λέω τόσο απότομα αλλά το κάνω για το καλό σου, μήπως ταρακουνηθείς λίγο και κόψεις το κάπνισμα. Είναι κρίμα να πεθάνεις από τα σαράντα. Επίσης, υποστηρίζοντας τόσο ένθερμα το κάπνισμα δίνεις το κακό παράδειγμα και στους άλλους. Εγώ κάπνιζα περίπου τέσσερα χρόνια. Το έκοψα στα 23 μου. Τώρα είμαι 25,5 χρονών και αισθάνομαι πολύ καλύτερα από τότε, προσέχω τη διατροφή μου, γυμνάζομαι και θα ήθελα να μην είχα καπνίσει ποτέ!

Τελευταία επεξεργασία από: reg, 12/12/2009 - 23:20


#5   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2009 - 23:24

Και εδω ερχεται η ατακα που ειχα διαβασει σε ενα φορουμ στην υπογραφη ενως χρηστη!!! «Εχω διαβασει τοσα πολλα για το τσιγαρο κ το ποτο που αποφασησα να κοψω............... Το διαβασμα» χεχε

#6   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2009 - 00:54

Φίλε reg, σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και τις συμβουλές σου! Ξέρεις, όμως, ποιό είναι το θέμα; Είμαι συνειδητοποιημένος και ενημερωμένος για τα κακά αποτελέσματα του τσιγάρου, που συνήθως έχουν άσχημο τέλος. Πρόσεξε, όμως: Το τσιγάρο είναι η μόνη "αμαρτία" που επιτρέπω στην καθημερινή μου ζωή -μαζί με το καφέ, βεβαίως - βεβαίως. Δεν πίνω -παρά πολύ σπάνια καμμια μπυρίτσα, κι αυτή "παιδική" (με 4% αλκοόλ). Δεν ξενυχτάω -παρά μόνο αν "κολλήσω" στο PS3 και ξεχαστώ. Τα μόνα που απολαμβάνω σε αυτή τη ρημάδα τη ζωή είναι το καφεδάκι μου, το τσιγαράκι μου και το (καλό) φαγητό.
Όταν λέω πως έχω καταντήσει σα τη Λιάνα Κανέλλη, δεν υπερβάλλω. Ειλικρινά, δε μπορώ χωρίς το τσιγάρο! Ξέρεις ότι απέρριψα δουλειά ως ταμίας στα διόδια; Μας απαγόρευαν το καφέ και το τσιγάρο (παρ' όλο που δεν ήταν κλειστός ο χώρος, όπως όλοι ξέρετε). Άσε που το τσιγάρο θα έκανε περισσότερο καλό, μιας και ήταν τέτοια η φύση της εργασίας, που ένα τσιγαράκι θα σου έδιωχνε το άγχος και το στρες και θα σε έκανε να σκεφτείς με πιο καθαρό μυαλό. Μας επιτρέπανε 1/2 ώρα διάλειμμα στο 8ωρο. Ε, λοιπόν, μέσα σε αυτό το μισάωρο, έπινα 2 καφέδες και κάπνιζα μισό πακέτο τσιγάρα! Για να πάρω τη καφεϊνη και τη νικοτίνη που έπρεπε ώστε να ανταπεξέλθω. Ήταν καλύτερο αυτό; Δε το νομίζω! Γι αυτό και έκατσα μόνο 2 μέρες...
Πέρα από το ότι έχω εθιστεί στη νικοτίνη, λατρεύω το κάπνισμα! Το απολαμβάνω, με όλη μου την ψυχή! Εδώ, ταξίδια κάνω με το αεροπλάνο, και προσπαθώ να κοιμάμαι για να μη ζητάω καφέ και συνεπώς τσιγάρο. Ξέρεις τί πονοκέφαλοι και ημικρανίες με πιάνουν άμα στερηθώ αυτά τα δύο;
Όπως βλέπετε, η δουλειά του περιπτερά, είναι η μόνη που μου αρμόζει -ειδικά τώρα με τα νέα αντικαπνιστικά μέτρα. Πώς είπατε; Ντελίβερι; Δε θέλω να επιβαρύνω το μηχανάκι μου με χλμ και δε μου αρέσει να οδηγώ ξένα οχήματα...
Σας τα είπα, ξαλάφρωσα, και... με γνωρίσατε καλύτερα!

Ευχαριστώ
xilaren

ΥΓ. Φίλε Μιχάλη, τη καλησπέρα μου! ::)

#7   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2009 - 01:40

με άτομο στην οικογένεια που χρόνια προσπάθησα να του κόψω το τσιγάρο
ακόμη και με τσίχλες νικοτίνης ή τα patches
ακόμη και μετά από εγκεφαλικό και καρκίνο, ακόμη συνεχίζει


η μόνη γιατρειά φίλε μου?


το ηλεκτρονικό τσιγάρο...

περπατούσε ένα οικοδομικό τετράγωνο και λαχάνιαζε.... τώρα περπατάει 2 χλμ και είναι μια χαρά

επίσης το ηλεκτρονικό τσιγάρο επιτρέπεται σε κλειστούς χώρους, δεν προκαλεί παθητικό κάπνισμα

και γλυτώνεις αρκετά βλαβερά στοιχεία του κλασικού τσιγάρου

δοκιμάζεις και βρίσκεις την γεύση που θες με αρώματα ή και την βαρύτητα του τσιγάρου που ήδη κάνεις

στο συνιστώ!

#8   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2009 - 02:07

Σοβαρά;... Ναι, έχω ακούσει γι' αυτό, αλλά το θεωρώ "απάτη" -φαντάσου, ούτε καν "υποκατάστατο". Πάντως, σίγουρα εσύ ξέρεις κάτι παραπάνω, μιας και έχεις προσωπική εμπειρία από άτομό σου.
Ξέρεις, όμως, ποιό είναι το "γαμώ το" με μένα, φίλε Τάσο; Μου αρέσει που καπνίζω, το θέλω, το ζητάω! Ξέρω ότι ακούγεται λίγο κουτό, αλλά έτσι είναι.
Η αλήθεια είναι πώς δεν έχω επιχειρήσει ποτέ να το κόψω. Δεν έχω δοκιμάσει. ('Ισως μετά από κανα έμφραγμα να βάλω μυαλό και να αποφασίσω να το κάνω, παρ' όλο που, όπως υποστηρίζω "εγώ θα πεθάνω με το τσιγάρο στο χέρι"...)
Από την άλλη, όμως, δε σου κρύβω ότι αν μου δινόταν η δυνατότητα να το κόψω -ή, έστω, να το ελαττώσω- θα το έκανα, με την προϋπόθεση ότι δε θα στερηθώ τη νικοτίνη, τη γεύση και όλα αυτά τα "ωραία" που βρίσκω στο κάπνισμα -τρομάρα μου!
Νομίζω ότι θα το δοκιμάσω -με την πρώτη ευκαιρία, πάντα, έτσι; Μην ξεχνάμε πως στην ουσία πρόκειται για μια φαρμακευτική αγωγή... Και σίγουρα, κάτι τέτοιο, θέλει χρόνο και χρήμα.
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου! Κι εσένα, και όλα τα παιδια μου με αντιμετωπίζουν καρτερικά και με στωικότητα

xilaren

#9   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2009 - 02:14

οχι, το δικό μου άτομο δεν μάσησε ούτε με το εγκεφαλικό φίλε μου ούτε με τον καρκίνο

απλά, είπα ΕΓΩ πως θα το κάνει το ηλεκτρονικό και το έκανε

πως? τις παρήγγειλα όλες τις μάρκες, όλες τις γεύσεις, όλες τις βαρύτητες
βολεύτηκε μία συγκεκριμένη μάρκα και παρήγγειλα 5 κομμάτια από αυτό ώστε να έχει ένα σε κάθε αμάξι, στην τσάντα, στο σπιτι

ωστε μην τυχόν καμιά φορά δεν το βρει και πει κάπνισα κανονικό

ξέρεις, στα πολλά "ντουζένια" της, η μάνα, θα κάνει και ένα κανονικό

ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΤΕΡΕΙΣΑΙ νικοτίνη φίλε, νικοτίνη έχει μέσα και παίρνεις την "ντόπα" (σορρυ για την λέξη) που θέλει ο καπνιστής

δεν στερείσαι τίποτα

γλυτώνεις την μυρωδιά του τσιγάρου... και το κάψιμο της κάφτρας

και ξέρεις και κάτι.... κάθε μποτίλια διαρκεί περισσότερο... και σου έρχεται και πιο φτηνά!

σου χαρίζω μία από τις μποτίλιες να κάνεις ένα να δοκιμάσεις, μου λες τι τσιγάρο κάνεις και πόσα mg νικοτίνης και θα σου φέρω ένα να το δοκιμάσεις

#10   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2009 - 02:26

xilaren Καλησπερα!

Λίγο άσχετο με το ποστ και την ζητηση εργασίας αλλά θέλω να επιμείνω πάνω σε αυτό που θα πώ! Προσωπικά είμαι στα 26 μου χρόνια και απο αυτά καπνίζω τα τελεφταία 5! Το τσιγάρο είναι μεγάλος εθισμός γενικότερα γιατί ένα απο τα λίγα πράγματα που πιάνουν πολλές αισθήσεις ταυτόχρονα! (Γευση, οσμή, αφή) και φυσικά είναι και μια συνήθεια αφού αν το σταματήσεις ψάχνεις κατι να εχεις στα χερια σου συνέχεια και συνηθως θες να φάς κάτι!

Ομως πραγματικά δεν πιστεύω πως υπάρχει άνθρωπος που δεν μπορεί να το κόψει! Ολοι μας μπορούμε να πούμε οτι είμαστε συνειδητοποιημένοι καπνιστές αφού και εγώ το ξεκινησα μετά το στρατό και όχι για μαγκιά η κάτι τετοιο! Μου άρεσε η μυρωδιά του και το δοκίμασα! Θυμάμαι πάντα σαν παιδί καθόμουν στον πατέρα μου δίπλα όταν κάπνιζε!

Υστερα απο αρκετά χρόνια ο πατέρας αναγκάστηκε να το κόψει για λόγους υγείας! Και εκείνος έλεγε ακριβώς τα ίδια με σένα! Το ίδιο βλέπω και στον δικό μου εαυτό! Λέω πως δεν θέλω να το κοψω γιατί μου αρέσει! ΌΜΩΣ αυτο που ουσιαστίκα κάνουμε είναι να κοροιδέυουμε τους εαυτούς μας! Να τους λέμε πως το χρειαζομαστε, οτι καθαρίζει το κεφάλι μας και διάφορα άλλα που ακούμε όλοι μας συχνά! Πολλοί καπνιστές, μεταξί αυτών και εγώ δεν θέλουμε να δεχτούμε πως μας κάνει κακό και προσπαθούμε να στηριχτούμε στα καλά που μας κάνει! Αν όμως το δεις σε μεγάλο χρονικό διάστημα και όχι στο διαστημα που διαρκεί ένα τσιγάρο είναι κακό! Θυμάμαι πριν το αρχίσω έτρεχα με μεγάλη ευκολία ενώ τωρα κάνω το παραμικρό βήμα και λαχανιάζω!

Σαν νοοτροπία τώρα έχω μεγαλώσει με μια φράση που την άκουγα συχνά μικρός και όπου την ακολούθησα μου έχει βγεί σε καλό! "Δεν υπάρχει τίποτα που να μην μπορείς να κάνεις αν πραγματικά το θες"!!! Σύμφωνα με αυτό, το πρόβλημα αιστιάζεται στο αν πραγματικά το θέλουμε ή όχι! Μέχρι τώρα δεν το θέλω! Ίσως αργότερα όμως να το θελήσω! Η δύναμη της θέλησεις είναι το μεγαλύτερο πράγμα στον κόσμο! (Γνώμη μου πάντα)!
Δεν υπήρχε ποτέ τίποτα που να ήθελα πραγματικά και να μην μπορούσα να το κάνω! Μπορεί να έκανα φοβερή υπομονή για αυτό, αλλά πάντα εβρισκα την άκρη! ΌΛΟΙ μας μπορούμε, φτάνει να το θέλουμε!

Φιλικά!!!!

#11   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2009 - 02:28

Είσαι πολύ καλός... Και σε ευχαριστώ ξανά για το ενδιαφέρον σου, φίλε Τάσο! Θα σου πω τί καπνίζω και θα δεχτώ να δοκιμάσω αυτό τα "μαραφέτι". Αλλά, δε θα δεχτώ -και σε παρακαλώ γι' αυτό- να μου το προσφέρεις έτσι, για τα ωραία μου τα μάτια. Θα σου το πληρώσω. Δε σου το χαρίσανε κι ούτε το βρήκες στο δρόμο, έτσι; (Εκτός κι αν είσαι ο γενικός αντιπρόσωπος του προϊόντος ή θες να το διαφημίσω -με φαντάζεσαι σε αφίσες με 2 φωτό μου σε στυλ "πριν και μετά";)
Καπνίζω, που λές, καπνό... Τον πράσινο... (Δεν τον ονομάζω, για να μη θεωρηθεί διαφήμιση). Και μάλιστα, τον καπνίζω από τότε που ήρθε στην Ελλάδα -Νοέμβριος του 1994! Δυστυχώς, όμως, σε αντίθεση με άλλους καπνούς, αυτός δε γράφει περιεκτικότητα σε νικοτίνη. Οπότε, φέρε μου να δοκιμάσω ότι νομίζεις εσύ.
Και πάλι σε ευχαριστώ, τόσο για το ενδιαφέρον σου, όσο και για την ευγενέστατη χειρονομία σου!

xilaren

#12   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2009 - 02:35

Μιχάλη μου! Αγορίνα μου! Τώρα σε αγαπάω διπλά!!! χα χα χα... (Βλέπεις, τρέφω μια μεγάλη αγάπη στους καπνιστές).
Πέρα από την πλάκα, τώρα χαίρομαι που με καταλαβαίνεις και με συμπονάς! Έχεις μεγάλο ταλέντο σε αυτό, ξέρεις... Απλά, να, βρε παιδί μου... Εμένα μου αρέσει το τσιγάρο, το απολαμβάνω, το επιζητώ! Με τον καφέ, μετά από ένα ωραίο γεύμα, όταν στρεσσάρομαι, όταν είμαι χαρούμενος... Γενικά, σε κάθε μου στιγμή!
Όπως είπα και πριν, δεν έχω αποπειραθεί ποτέ να δοκιμάσω να το κόψω... Τί να πώ; Ίσως τα καταφέρει η μέθοδος του φίλτατου Τάσου!...
Πάντως, σε ευχαριστώ για τη συμπαράστασή σου!

Φιλικά
xilaren

#13   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2009 - 02:47

Μα και μένα μου αρέσει! και εγώ ξυπνάω και έχω το πακετο δίπλα μου! Πολλές φορές ξυπνάω το βράδυ και κανω τσιγάρο και ξαναπέφτω! Αυτά όμως δεν το κάνουν(το τσιγάρο) καλό για την υγεία μας!!! Απλά ακόμα δεν θέλουμε να το δούμε!

Κοίτα ένα τρανό παράδειγμα! Ο πατέρας μου το έκοψε γιατί ο γιατρός του είπε: Ή το τσιγάρο ή εσύ! Ο Τάσος πιο πάνω μας λέει την δική του εμπειρία! Και κάθε μέρα ακούμε διάφορα αλλά εμείς εκεί!

Δεν θέλουμε να τα ακούσουμε ουσιαστικά όλα αυτά! Θα ξημερώσει όμως μια μέρα που θα πρέπει! Και μιας και δεν είσαι μόνος σου σε αυτή τη ζωή και έχεις όπως είπες παιδιά, μπορεί για σένα να μην πρέπει αλλά ίσως για εκείνα να πρέπει! (βλέπεις εγώ είμαι ακόμα μόνος και κάνω ακόμα ότι θέλω)!

Αλλά πραγματικά πιστεύω πως όλοι μας μπορούμε να κάνουμε κάτι που θέλουμε πολύ!!! Άλλοι με αυτά που λέω με θεωρούν πολύ δυνατό χαρακτήρα και άλλοι πολύ χαζό και άπειρο ακόμα! Πραγματικά δεν ξέρω! Ο χρόνος θα δείξει!

#14   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2009 - 02:57

(Όχι, εντάξει, παιδιά δεν έχω ακόμα... Τη Μπιλίτσα μόνο -τη γυναίκα, δηλ.- της οποίας, μάλιστα, τα μαύρα δε της πάνε καθόλου!)
Πάντως, είναι, όντως αυτό που λες: ΘΕΛΗΣΗ!... Έλα μου, όμως, ντε, που εγώ δεν την έχω -για το συγκεκριμένο θέμα, πάντα, έτσι; Για το κόψιμο του τσιγάρου. Ναι, έχω επιμονή, έχω υπομονή, έχω και θέληση και καταφέρνω ότι βάλω σκοπό. Αλλά, βρε συ Μιχάλη! Μου αρέσει το άτιμο! Το αγαπάω!
Δεν ξέρω... Ίσως αν έρθω ποτέ στο δίλημμα "το τσιγάρο ή κάτι άλλο (πολύ αγαπητό μου)", ίσως τότε να αποφασίσω -σαν το τραγούδι του Καρβέλα, ένα πράμα...
Θα δείξει... Όπως πολύ σωστά είπες!

(Πολύ Φιλικα)
xilaren

#15   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2009 - 03:17

Ίσως είμαι από τους μόνους που απολαμβάνω και θέλω να συνεχίσω να απολαμβάνω το (στριφτό πάντα) τσιγαράκι μου και το καφεδάκι μου. Χωρίς να έχω την αυταπάτη πως το στριφτό είναι πιο υγιεινό από τα τσιγάρα με φίλτρο, βλέπω κατ'αρχήν να με επηρεάζει πολύ λιγότερο στην γυμναστική που κάνω (βάρη) και δεν βρίσκομαι ποτέ να ανάβω ένα τσιγάρο απο αμηχανία/συνήθεια/άγχος και να το μετανιώνω. Το στριφτό έχει την τελετουργία του και ειδικά όταν δουλεύεις το αφήνεις και στην άκρη και σβήνει... Καπνίζω αρκετά χρόνια - όχι από μικρός όμως ευτυχώς - και παράλληλα (όχι ταυτόχρονα) γυμνάζομαι χωρίς (ακόμα τουλάχιστον) να με έχει επηρεάσει (η σίγουρα βλαβερή) συνήθεια του καπνίσματος. Ξέρω και κόσμο πάντως που - παρομοίως - καπνίζει (και με μέτρο) στριφτό τσιγάρο, αν και ο πιό πολύς κόσμος βρίσκεται στη θέση να προσπαθεί να κόψει το κάπνισμα...

Ήθελα πάντως να εκφράσω μια απορία: όταν δουλεύεις σε περίπτερο πότε προλαβαίνεις να να καπνίσεις; Δεν νομίζω να έχω πετύχει περιπτερά να καπνίζει για αυτό ρωτάω...

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 14/12/2009 - 03:19


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες