Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 19 ψήφοι

[Οδηγός] Υποβάθμιση Carrier Settings σε Cosmote/Vodafone (Επιστροφή του 3G διακόπτη/Καλύτερη μπαταρία)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1920 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1861   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 15/01/2015 - 09:49

οκ μετα πρεπει να ειναι ετσι το κινητο σου.

IMG_0012_zps98d61979.jpgIMG_0007_zpsf4672e81.jpgIMG_0008_zpsa94fea36.jpgIMG_0009_zps6fb5842f.jpgIMG_0011_zps96340d2d.jpg

Έγινε με μία τροποποίηση εκτός αν το έγραφες και δεν το πρόσεξα. Άλλαξα το permission σε όλα τα αρχεία απο r/m σε m/m.
Όπως και να έχει πολύ καλός οδηγός. Ευχαριστώ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1862   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 15/01/2015 - 10:36

Έγινε με μία τροποποίηση εκτός αν το έγραφες και δεν το πρόσεξα. Άλλαξα το permission σε όλα τα αρχεία απο r/m σε m/m.
Όπως και να έχει πολύ καλός οδηγός. Ευχαριστώ.

Τελικά είσαι οκ ;

Θα ζητήσω από mod το μεσημέρι που θα είμαι σπίτι να μου κανει edit το ποστ και να προσθέσω ότι πρέπει να γίνει αλλαγή στο permission των αρχείων μόλις κάποιος τα κατεβάσει.



#1863   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 15/01/2015 - 10:39

Τελικά είσαι οκ ;
Θα ζητήσω από mod το μεσημέρι που θα είμαι σπίτι να μου κανει edit το ποστ και να προσθέσω ότι πρέπει να γίνει αλλαγή στο permission των αρχείων μόλις κάποιος τα κατεβάσει.

Κομπλέ, δουλεύει τέλεια.

#1864   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 15/01/2015 - 10:50

Κομπλέ, δουλεύει τέλεια.

Πολύ ωραία :)



#1865   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 15/01/2015 - 14:43

Τωρα παρατηρησα,σε vodafone ειμαι,οτι δε μου βγαζει μετρητη χαρακτηρων.
Εχω κανει τη διαδικασια του ποστ 1509.
Ξερει κανεις πως και αν διορθωνεται?

#1866   meres

meres

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2015 - 10:23

Επισης αλλαζουμε κ το ShowLTEWarningUnsupportedCarrier σε false !
 

Αυτό τί κάνει?!

Επίσης, υπάρχει flipswitch toggle για να μη πηγαίνουμε από το μενού;

Το flipswitch LTE toggle με γυρνάει μεταξύ 3G/4G και πρέπει να ξαναπάω από το μενού για να αλλάξω σε 2G 

 

Edit: Τη λύση νομίζω την έχει δώσει ο φίλος παραπάνω!!:

 

2) Εγκαθιστούμε από Cydia το Rubik (Το συγκεκριμένο tweak αν το έχουμε enabled κλείνει τα δεδομένα και το 3g όταν συνδεθούμε σε κάποιο wifi ή κλειδώσουμε τη συσκευή). Το σημαντικότερο στο συγκεκριμένο tweak είναι ότι ακόμα και χωρίς να το έχουμε ενεργοποιημένο, μας δίνει την δυνατότητα να έχουμε έναν διακόπτη 3g στο control center (εγώ τον ενεργοποίησα μέσω του cccontrols) αν έχουμε το flipswitch (με το cccontrols εγκαθίσταται κι αυτό). Έχοντας μόνιμα απενεργοποιημένο το Rubik ο διακόπτης 3G που έχει προστεθεί δεν χάνεται, και όταν ανοίγουμε τον διακόπτη του 3g μέσω του cccontrols μας γυρνάει σε 3g και όταν τον κλείνουμε μας γυρνάει σε 2g. 

 

Τελευταία επεξεργασία από: meres, 16/01/2015 - 10:29


#1867   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 21/01/2015 - 17:18

Προσωπικά θεωρώ πιο βολικό τρόπο τον παρακάτω (και έχω την εντύπωση ότι έτσι μπορεί να έχει καθένας όλους τους διακόπτες χωρίς κολλήματα, safe mode, κλπ). Τονίζω ότι τα παρακάτω είναι βήματα που έχουν προτείνει άλλα παιδιά εδώ μέσα, κι όχι δικά μου, απλά τα αντιγράφω εδώ αφού προσπάθησα λίγο να τα ενοποιήσω και να τα συμμαζέψω σε έναν οδηγό - αλλά και για να μην τα ψάχνει ο κόσμος σε 2 διαφορετικά παλαιότερα posts:

1) Εγκαθιστούμε από Cydia τα CCControls και Filza File Manager (καλύτερος από το iFile)

2) Εγκαθιστούμε από Cydia το Rubik (Το συγκεκριμένο tweak αν το έχουμε enabled κλείνει τα δεδομένα και το 3g όταν συνδεθούμε σε κάποιο wifi ή κλειδώσουμε τη συσκευή). Το σημαντικότερο στο συγκεκριμένο tweak είναι ότι ακόμα και χωρίς να το έχουμε ενεργοποιημένο, μας δίνει την δυνατότητα να έχουμε έναν διακόπτη 3g στο control center (εγώ τον ενεργοποίησα μέσω του cccontrols) αν έχουμε το flipswitch (με το cccontrols εγκαθίσταται κι αυτό). Έχοντας μόνιμα απενεργοποιημένο το Rubik ο διακόπτης 3G που έχει προστεθεί δεν χάνεται, και όταν ανοίγουμε τον διακόπτη του 3g μέσω του cccontrols μας γυρνάει σε 3g και όταν τον κλείνουμε μας γυρνάει σε 2g.

3) Βάζουμε τη συσκευή σε airplane mode

4) Με Filza File Manager στην διαδρομή var/mobile/library/carrier bundles/overlay θα δούμε 2 αρχεία , επιλέγουμε αυτό που δεν περιέχει την λέξη default. Μόλις το ανοίξουμε επιλέγουμε Enable4GBDefault και από value yes το απενεργοποιουμε σε no. Back-Save-Done μετα.

5) Απενεργοποιούμε το airplane mode

Πλέον έχουμε τους διακόπτες που θέλουμε.

- Μόνο θέμα που υπάρχει είναι ότι κάθε φορά που κάνουμε reboot στην συσκευή πρέπει να ξανακάνουμε την διαδικασία από την αρχή για να έχουμε 2g/3g/4g πίσω. Αλλά αλήθεια πόσες φορές θα χρειαστεί να κανουμε reboot; Εγώ σχεδόν ποτέ δεν κάνω. Επίσης αν όντως χρειαστεί να κάνουμε reboot, μπαίνοντας στον Filza μας πηγαίνει κατευθείαν στο folder που είμασταν και πριν, οπότε η διαδικασία είναι σύντομη... (βήμα 4).

*Να σημειώσω ότι κι εγώ δεν έχω ενεργοποιήσει μέσω cosmote το 4g - το θεωρώ άχρηστο ακόμα στη χώρα μας με την κάλυψη που υπάρχει. Φαντάζομαι αν το χει κάποιος ενεργοποιημένο από τον πάροχο, μπορεί να χρησιμοποιεί και τον διακόπτη 4G/LTE. Τουλάχιστον εμένα με πηγαίνει κανονικά στις ρυθμίσεις σε 4G - χωρίς κολλήματα, όταν πατάω τον σχετικό διακόπτη στο CCControls. Αν μπορεί κάποιος (που έχει το 4G ενεργοποιημένο στο πρόγραμμά του από τον πάροχο) να μας επιβεβαιώσει ότι λειτουργεί σωστά κι αυτό...;


credits στους χρήστες toliscs, userk

το εκανα κανονικα και μολις ανοιγω το wifi κλεινουν τα δεδομενα και μολις τα κλεινω επανερχεται σε 3g. Αυτο ειναι το νορμαλ, η αν θελω να το βαλω σε 2g απλα κλεινω τον διακοπτη 3g απο cccontrols;(κοσμοτε εχω και μετα την επανεκινηση το ξαναεκανα)

Τελευταία επεξεργασία από: kostakiss, 21/01/2015 - 17:21


#1868   meres

meres

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2015 - 17:20

Τίποτα, δε χρειάζεται καν να το κάνεις enable!



#1869   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 21/01/2015 - 17:37

Οταν παυει να ειναι συνδεδεμενο στο wifi γιατι δεν κλεινει; :P
Αν δεν ειναι enable δεν λειτουργει

Τελευταία επεξεργασία από: kostakiss, 21/01/2015 - 17:38


#1870   meres

meres

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2015 - 17:41

Τι ακριβώς θες να κλείνει όταν αποσυνδεθείς από το wifi?



#1871   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 21/01/2015 - 17:45

Ο διακοπτης του wifi, να δουλευει παντα το 1 απ τα 2 για να "καιει" λιγοτερο

Τελευταία επεξεργασία από: kostakiss, 21/01/2015 - 17:46


#1872   meres

meres

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2015 - 17:50

Ο διακοπτης του wifi, να δουλευει παντα το 1 απ τα 2 για να "καιει" λιγοτερο

Αυτό το κάνεις αν θες με το activator! Έχει επιλογή Left Wifi

 

 

το εκανα κανονικα και μολις ανοιγω το wifi κλεινουν τα δεδομενα και μολις τα κλεινω επανερχεται σε 3g. Αυτο ειναι το νορμαλ, η αν θελω να το βαλω σε 2g απλα κλεινω τον διακοπτη 3g απο cccontrols;(κοσμοτε εχω και μετα την επανεκινηση το ξαναεκανα)

 

Aν έχεις ενεργοποιήσει το "Change 3G state" στο Rubik, τότε ναι, θα γυρίσει σε 3G

Αν θέλεις 2G, κλείνεις το διακόπτη 3G από το cccontrols.

Προσωπικά έχω ενεργοποιήσει μόνο το "Change Data State" ώστε να μου ανοίγει μεν τα δεδομένα, αλλά να με αφήνει σε 2G. Και αν θέλω 3G/4G το κάνω από τους διακόπτες στο control center


Τελευταία επεξεργασία από: meres, 21/01/2015 - 17:52


#1873   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 21/01/2015 - 17:52

Οκ thanks. Τελικα το νορμαλ μετα τις παραπανω ρυθμισεις, ειναι μολις κλεινω το wifi να με γυρναει σε 3g και αν θελω να κλεινω το 3g(toggle) και να μενει το 2g?

#1874   tommis

tommis

    iPH Enthousiast

  • 492 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 23/01/2015 - 15:26

Ενας πολυ πιο ευκολος τροπος ειναι αυτος(δοκιμασμενο με καρτοσυμβολαιο Cosmote):

1)Η συσκευη πρεπει να ειναι JB
2)Πηγαινουμε στο πρωτο post του θεματως και κατεβαζουμε το Cosmote 15.0: https://www.dropbox....ayload_TMO.ipcc,αφου το κατεβασουμε το κανουμε μετανομασια απο ipcc σε rar ωστε να μπορουμε να βγαλουμε τα αρχεια που εχει μεσα και αποθηκευμουμε τον φακελο TMobile_gr.bundle καπου στον υπολογιστη
3)Ανοιγουμε καποιο προγραμα οπως itool,winscp,ifunbox και πηγαινουμε στην διευθυνση /System/Library/Carrier Bundles/iPhone/TMobile_gr.bundle και διαγραφουμε τα παντα οτι εχει μεσα ο φακελος
4)παιρουμε τα αρχεια απο το φακελο (Βημα 2) και τα βαζουμε στη διευθυνση του (Βηματως 3)
5)κανουμε ενα hard reset(κουμπι Off+home) και αφου ανοιξει πηγαινουμε στα δεδομενα και βλεπουμε το αποτελεσμα attachicon.gifIMG_0002.PNG

 

κύριοι μια βοήθεια έκανα τον οδηγό αυτόν σε 5ς 8,12 κοσμοτε ολα οκ τον κανω σε βονταφον τίποτα πάλι με 5ς 8,12 μήπως δεν δουλεύει σε βονταφον και ποιος οδηγός δουλεύει?



#1875   meres

meres

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2015 - 17:42

Προσωπικά σε vodafone έκανα τις παρακάτω αλλαγές με ifile στο αρχείο device+carrier+20205+N61AP+18.0 και δουλεύει άψογα:

 

DissallowCarrierMenuAtHome off
Enable4GByDefault off
Show3GSwitchOnCat10HW on
ShowLTEWarningUnsopportedCarrier on
 
 
Πρόσθεσα:
AllowAttachAPNEditing ON
AllowEDGEEditing ON
OverrideCarrierMenuTo ON
Show3GSwitch ON
 
Δε ξέρω αν είναι όλα απαραίτητα, αλλά αφού δουλεύει, δεν επιχείρησα άλλες αλλαγές


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες