Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

11 σχολεία μόνο με iPad ανοίγουν τον Αύγουστο στην Ολλανδία


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/07/2013 - 10:20

Αναρτημένη εικόνα


Η εφημερίδα Spiegel κάνει μια αναφορά στην πρόθεση του Ολλανδού ερευνητή Maurice de Hond και των αρμόδιων αρχών της χώρας για το άνοιγμα έντεκα σχολείων "Steve Jobs" τον Αύγουστο προωθώντας την υιοθέτηση iPads στις αίθουσες στα πλαίσια μιας γενικότερης αναμόρφωσης της εκπαίδευσης. Περίπου χίλιοι μαθητές ηλικίας τεσσάρων έως 12 ετών θα παρακολουθούν μαθήματα χωρίς τετράδια, βιβλία και υπέρβαρες σχολικές τσάντες μόνο με το iPad τους! Δεν θα υπάρχουν πίνακες, κιμωλίες, χρονοδιαγράμματα, «παραδοσιακοί» καθηγητές, προγράμματα, βαθμοί, διαλείμματα ή διακοπές. Εάν ένα παιδί προτιμά να παίξει στο iPad του αντί να μάθει ...θα είναι εντάξει. Και τα παιδιά θα μπορούν να επιλέξουν αυτά που θέλουν να μάθουν με βάση αυτά που τους ενδιαφέρουν!

Ένα από αυτά τα σχολεία ετοιμάζεται στην πόλη της Breda. Το κτήριο θα είναι ανοιχτό καθημερινά εκτός Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς από τις 7.30πμ μέχρι τις 6.30μμ ενώ τα παιδιά θα είναι ελεύθερα να έρχονται και να φεύγουν όποτε θέλουν αρκεί να είναι παρόντα στον «βασικό κορμό» από τις 10.30πμ μέχρι τις 3μμ. Η ευελιξία του προγράμματος επιτρέπει στους μαθητές να μαθαίνουν μέσα από ειδικές εφαρμογές στον δικό τους ρυθμό με τους καθηγητές να αναλαμβάνουν περισσότερο το ρόλο του προπονητή βοηθώντας τα να πετύχουν συγκεκριμένους στόχους. Οι καθηγητές και οι γονείς παραμένουν διαρκώς ενημερωμένοι για αυτά που έχουν μάθει τα παιδιά αλλά και για την πρόοδό τους.

Ο Maurice de Hond θεωρεί ότι ο αριθμός αυτών των σχολείων πρέπει να αυξηθεί σε τουλάχιστον σαράντα τον επόμενο χρόνο λαμβάνοντας δημόσια χρηματοδότηση και επιδότηση σε όσες οικογένειες δεν μπορούν να προμηθευτούν οικονομικά ένα iPad.

[via Spiegel]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 03/07/2013 - 11:20

εν ελλαδι δεν ξερουμε καν ποια θα ανοιξουν αλλα πες πως γινοταν κατι αναλογο θα ακουγαμε για μιζες που πηρε ο χι ψι και δεν συμμαζευεται. θα ηθελα να δω σε ενα χρονο δυο τα αποτελεσματα αυτου του "πειραματος". αρκετα πρωτοτυπο μιας και προφανως καταργουνται τα βιβλια. αααααα ρεεεε εκεινη η υπουργαρα που αφησε χωρις βιβλια τους μαθητες σχεδον ενα εξαμηνο ποσο μπροστα ηταν.

#3   nikosR1

nikosR1

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/07/2013 - 11:26

μιας κ ζω εδω κ ενα χρονο αμστερνταμ, μπορω να πω οτι τα αποτελεσματα θα μας εκπληξουν. γτ το λεω αυτο..οπου κ να γυρισεισ το κεφαλι σου θα δεις οτι ολα τα πιτσιρικια ειναι στα καροτσια κ παιζουν παιχνιδια στο ipad, οποτε ειναι ηδη εξοικειωμενα...

#4   gordito

gordito

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 03/07/2013 - 11:47

εν ελλαδι δεν ξερουμε καν ποια θα ανοιξουν αλλα πες πως γινοταν κατι αναλογο θα ακουγαμε για μιζες που πηρε ο χι ψι και δεν συμμαζευεται. θα ηθελα να δω σε ενα χρονο δυο τα αποτελεσματα αυτου του "πειραματος". αρκετα πρωτοτυπο μιας και προφανως καταργουνται τα βιβλια. αααααα ρεεεε εκεινη η υπουργαρα που αφησε χωρις βιβλια τους μαθητες σχεδον ενα εξαμηνο ποσο μπροστα ηταν.


Και που ξερεις οτι δεν εχουν πεσει μιζες και εκει;

Γενικα, το να παρεις μικρα παιδια, και να τους πεις χρησιμοποιησε ΑΥΤΟ (android ή apple) ειναι ανηθικο.

#5   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2013 - 11:53

έπρεπε να τα αφήσουν να επιλέξουν ε; πλάκα έχετε ορισμένοι

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#6   tttsakalos

tttsakalos

    iPH Enthousiast

  • 384 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tttsakalos

Δημοσίευση 03/07/2013 - 11:55

έπρεπε να τα αφήσουν να επιλέξουν ε; πλάκα έχετε ορισμένοι

χαχα σωστος

#7   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/07/2013 - 12:15

Εγώ πάντος διαφωνώ με την εκμάθηση μέσω τέτοιων συσκευών... Κατα την γνώμη μου δεν κάνει καλό σε ένα παιδάκι να είναι 3-4-5 ώρες πάνω απο μια οθόνη (για τα μάτια του, για να μην μιλήσω για τον τρόπο που θα κάθονται πάνω από την συσκευή. Όλοι ξέρουμε ότι η σωστή στάση όταν χρησιμοποιείς υπολογιστή είναι πολύ σημαντικό πράγμα και αυτό το λένε για τους ενήλικες. Φανταστείτε για ένα παιδάκι που αναπτήσεται).

Εκτός λοιπόν απο τα παραπάνω, η αίσθηση του να γράφεις με μολύβι και να ζωγραφίζεις με χρώμματα και νερο-μπογιές σιγά σιγά θα χαθεί. Ακόμα και σήμερα υπάρχουν άνθρωποι που κάθε φορά που βάζουν την υπογραφή τους δείχνει διαφορετική. Σε τράπεζες του εξωτερικού κοιτάνε την υπογραφή πάρα πολύ. Μου έχει τύχει να είναι ο άλλος μπροστά μου και να έχει δώσει ταυτότητα και ο ταμείας να του λέει οτι η υπογραφή σου δεν είναι ίδια με αυτή που έχουμε στο σύστημά μας, υπόγραψε ξανά...

Η έννοια του τετραδίου χάνεται με αυτή την κίνηση... Και για να θυμηθώ τα νιάτα μου... Δεν σας έτυχε ποτέ να κάνετε σκονάκι για κάποιο διαγώνισμα και τελικά να μην το χρειάζεστε γιατί το γράψατε και το θυμάστε; Εγώ έκανα σκονάκια και στο τέλος δεν τα έπαιρνα καν μαζί μου γιατί στο τέλος τα θυμόμουν...

Και για να γελάσουμε, όταν κάποιο παιδάκι κάνει κάτι κακό και του πει ο καθηγητής: Γραψε 100 φορές "θα είμαι καλός στην τάξη", απαγορεύεται το copy - paste...

#8   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 03/07/2013 - 12:26

οταν ωγαινεισ για διαλημα το ipad το αφηνεις πανω στο γραφιο????? :P

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#9   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/07/2013 - 12:30

Και για να γελάσουμε, όταν κάποιο παιδάκι κάνει κάτι κακό και του πει ο καθηγητής: Γραψε 100 φορές "θα είμαι καλός στην τάξη", απαγορεύεται το copy - paste...

Υπηρχε copy-paste και πριν την εποχη των PC.
Θυμαμαι την κατσαδα που μου ειχε ριξει ο δασκαλος των αγγλικων οταν με εβαλε να γραψω 100 φορες " δεν ξαναμιλαω την ωρα του μαθηματος" κι εγω το εγραψα μια φορα σε καθε σελιδα και μετα απο κατω ειχα βαλει "ομοιωματικα" :D

Τελευταία επεξεργασία από: omilitis1987, 03/07/2013 - 12:31


#10   gordito

gordito

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 03/07/2013 - 13:10

έπρεπε να τα αφήσουν να επιλέξουν ε; πλάκα έχετε ορισμένοι


Aν αυτο καταλαβες απο το μηνυμα μου, εμενα μου περισσευει.

#11   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 03/07/2013 - 13:44

Aν αυτο καταλαβες απο το μηνυμα μου, εμενα μου περισσευει.


Εγω ρε gordito απο τα μηνυματα σου καταλαβαινω οτι εκτος απο το 'Μου αρέσει' το forum χρειαζεται επιγοντως και ενα ακομη κουμπι ... ;)

#12   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2013 - 13:46

Aν αυτο καταλαβες απο το μηνυμα μου, εμενα μου περισσευει.


αν εσύ θέλεις κάτι άλλο να πεις τότε πρέπει να μάθεις εσύ να εκφράζεσαι και όχι εγώ να μαντεύω τι θα ήθελες να πεις.

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#13   gordito

gordito

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 03/07/2013 - 14:21

Αλλα εχω πλακα, ε;

.......

#14   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 03/07/2013 - 14:24

Αλλα εχω πλακα, ε;

.......

AGREED!

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#15   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 03/07/2013 - 14:44

Gordito νομίζω πως έχεις μπει στο μάτι του κυκλώνα (ή μάλλον κάπου χείροτερα) και ότι και να γράψεις πλέον πάντα θα υπάρχει κάποιος για να σου την "πει".

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες