Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Δίλημμα , αγορά htc one? Πώληση iphone 5


  • Please log in to reply
55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   bouss

bouss

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/08/2013 - 11:41

Αυτό λέω κι εγώ. Την καταπίνει. Καλύτερα να πάει σε S4. Αν είναι να το δουλεύεις 5 λεπτά και να πέφτει 10% τότε κλάφτα Χαράλαμπε.

Υ.Γ Πριν που είπα ότι για τον ίδιο λόγο άλλαξα το 5άρι δεν εννοούσα την μπαταρία (αν και ήταν κι εκείνη ψιλοτραγική). Επειδή βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια.


Δε συνηθίζω να γράφω εδώ αφού δεν έχω iPhone αλλά μη λέμε κι ό,τι θέλουμε. Έχοντας τη συσκευή θα σου πω πως τα πάει η μπαταρία και εσύ κρίνε μόνος. Σε συνεχή χρήση (ανοιχτή οθόνη για browsing, tapatalk, YouTube και ειδήσεις ή οθόνη άνετα ξεπερνάει τις 5 ώρες και μπορεί να φτάσει μέχρι και 7. Στα παιχνίδια ανάλογα με το ποσό "βαρύ" είναι το παιχνίδι συνήθως διαιρούμε δια του 2.
Σε κλήσεις ή συσκευή χάνει περίπου 6% ανά μια ώρα κλήσης.
Σε αναμονή με gmail, viber, facebook, Twitter, hangouts, BlinkFeed και ό,τι άλλο μπορεί να τρέχει χάνει λιγότερο από 1% την ώρα. Αυτά με την μανίσια Rom, τις μανίσιες ρυθμίσεις και μόνο σε περιβάλλον με WiFi (αφού για το συμβόλαιο μου το ίντερνετ είναι ληστεία). Σου βάζω και μια φωτογραφία της τωρινής μου κατανάλωσης για να δεις που κινείται πάνω κάτω.

Attached Files



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 19/08/2013 - 11:50

Εγώ σου λέω τι γράφουν οι κάτοχοι, σαφώς και προσωπική εμπειρία δεν έχω. Τώρα όσον αφορά τη χρήση που ανέβασες χωρίς ενεργοποιημένο 3G άκρη δεν βγαίνει. Smartphone χωρίς ίντερνετ? Θέλω να πω ότι όλοι έχουν και δε βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα αν το έχεις μονίμως απενεργοποιημένο. Το 3G ρουφάει την μπαταρία σε όλα τα κινητά, σε άλλα περισσότερο και σε άλλα λιγότερο. Άνοιξέ το, κάνε χρήση ίντερνετ στο δρόμο και τότε δες την αυτονομία σου ;)


Τελευταία επεξεργασία από: fANis, 19/08/2013 - 11:52.


#18   bouss

bouss

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/08/2013 - 12:04

Εγώ σου λέω τι γράφουν οι κάτοχοι, σαφώς και προσωπική εμπειρία δεν έχω. Τώρα όσον αφορά τη χρήση που ανέβασες χωρίς ενεργοποιημένο 3G άκρη δεν βγαίνει. Smartphone χωρίς ίντερνετ? Θέλω να πω ότι όλοι έχουν και δε βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα αν το έχεις μονίμως απενεργοποιημένο. Το 3G ρουφάει την μπαταρία σε όλα τα κινητά, σε άλλα περισσότερο και σε άλλα λιγότερο. Άνοιξέ το, κάνε χρήση ίντερνετ στο δρόμο και τότε δες την αυτονομία σου ;)

Μακάρι να μπορούσα (χωρίς να νιώθω κορόιδο) αλλά ο ΟΤΕ κοστολογεί 5 ευρώ τα 100ΜΒ στο συμβόλαιο μου. Στο θέμα μας. Η συσκευή είτε έτσι είτε αλλιώς βγάζει τη μέρα. Σε μένα βγάζει 2 μέρες και να είσαι σίγουρος δεν το αφήνω σε ησυχία. Η διαφορά του με το S4 είναι στο 10-15% στη χειρότερη (από χρήστες που έκαναν το πέρασμα). S4 αγοράζουμε μόνο αν θέλουμε την SD, την αποσπώμενη μπαταρία και τη λεπτομέρεια στις πρωινές φωτογραφίες τοπίων. Για εμπειρία χρήσης, μηδενικό lag, άμεση απόκριση σε όλα, καλύτερο ήχο παντού (και σε κλήσεις) και φυσικά τη φυσική παρουσία της συσκευής η επιλογή είναι μονόδρομος. Και τα 32gb δώρο...

Τελευταία επεξεργασία από: bouss, 19/08/2013 - 12:11.


#19   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 19/08/2013 - 12:54

Μακάρι να μπορούσα (χωρίς να νιώθω κορόιδο) αλλά ο ΟΤΕ κοστολογεί 5 ευρώ τα 100ΜΒ στο συμβόλαιο μου. Στο θέμα μας. Η συσκευή είτε έτσι είτε αλλιώς βγάζει τη μέρα. Σε μένα βγάζει 2 μέρες και να είσαι σίγουρος δεν το αφήνω σε ησυχία. Η διαφορά του με το S4 είναι στο 10-15% στη χειρότερη (από χρήστες που έκαναν το πέρασμα). S4 αγοράζουμε μόνο αν θέλουμε την SD, την αποσπώμενη μπαταρία και τη λεπτομέρεια στις πρωινές φωτογραφίες τοπίων. Για εμπειρία χρήσης, μηδενικό lag, άμεση απόκριση σε όλα, καλύτερο ήχο παντού (και σε κλήσεις) και φυσικά τη φυσική παρουσία της συσκευής η επιλογή είναι μονόδρομος. Και τα 32gb δώρο...

 

Από όλα αυτά που έγραψες λαμβάνω υπόψιν μόνο αυτά που σημείωσα με bold. Τα άλλα απλά δεν ισχύουν.



#20   bouss

bouss

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/08/2013 - 13:30

Παιδια, προσωπικα μετα από δεκα μερες κατοχης του one μπορω να πω πως το sense 5 με εχει εντυπωσιασει με τη σταθεροτητα του και το σχεδιασμο του.Για πρωτη φορα αφηνω τη συσκευή μου αρουταριστη (και στο s4 ενώ στην αρχη δεν το πειραζα τελικα ενεδωσα καθως προσπαθουσα να διορθωσω τα κακως κειμενα) και το λειτουργικο μου εμπνεει εμπιστοσυνη αλα iphone, αλλα με την πληροτητα ενός ανδροειδους.Μπραβο στην HTC, με ξανακερδισε μετα από καιρο με μια εκπληκτικη συσκευή...


Άσε εγώ ακολούθησα την αντίθετη πορεία απο εσένα όντας προσωρινός χρηστης του S4 αλλά ετοιμάζομαι για επιστροφή.... Δεν συγκρίνεται το smoothness του One ούτε το minimal look του sense. Μόνο η κάμερα του ειναι κατώτερη και αυτή οχι πάντα....

Καλησπέρα!!! Ως κάτοχος HTC one εδώ και 1-2 μήνες (πρώην κάτοχος s4) έχω να αναφέρω ότι το τηλέφωνο φυσάει και σε σχέση με το s4 ύστερη μόνο στην κάμερα και αυτό μόνο σε μακρινές φωτο λόγο μικρότερης ανάλυσης.... Σε όλα τα άλλα (ακόμα και στην αυτονομία) είδα διάφορα προς το καλυτερο στο one, ίδιος σε κατάσταση αναμονής, με το s4 δεν μου έβγαζε με τίποτα μέρα ενώ με το one με τη ίδια χρηση δεν έχω αυτό το πρόβλημα!!!
Οι παραπάνω είναι χρήστες στο my phone.gr. Φέτος το S4 δεν είναι πια το καλύτερο. Ενα ψάξιμο στα reviews μπορεί να πείσει και τους πιο άπιστους...

Τελευταία επεξεργασία από: bouss, 19/08/2013 - 13:32.


#21   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 19/08/2013 - 13:46

Οι παραπάνω είναι χρήστες στο my phone.gr. Φέτος το S4 δεν είναι πια το καλύτερο. Ενα ψάξιμο στα reviews μπορεί να πείσει και τους πιο άπιστους...

 

Θέλεις να σου βρω άλλα 10 ποστς με χρήστες που απογοητεύτηκαν από το One και πήγαν στο s4? Αυτά πάντα υπάρχουν και δεν είναι πάντα αντιπροσωπευτικά. Τέσπα, τη λήγω εδώ τη συζήτηση, εγώ είπα για το θέμα που έχει με την μπαταρία και το παραδέχονται οι περισσότεροι. Το βλέπεις εξάλλου και μόνος σου στο βιντεάκι. Επίσης είναι άλλο να σου κρατάει μία μέρα (24 ώρες) και να το βάζεις να φορτίσει το βράδυ όσο κοιμάσαι και άλλο να κρατάει μία μέρα(όσο είσαι ξύπνιος) και να έχεις το άγχος μη σου σβήσει. Επειδή διάβασα και αυτό ότι ύτως ή άλλως θα το φορτίσεις. Γιατί να το φορτίσεις αν μπορείς να βγάλεις μισή μέρα ακόμα? Στις 2 φορτίσεις κερδίζεις μία. Με λίγα λόγια η μπαταρία του θα τα παίξει πιο γρήγορα.

 

Τέλος δεν προσπαθώ ν' αποδείξω και να βγάλω κανένα καλύτερο. Σε άλλα είναι καλύτερο το htc και σε άλλο το S4. Είπες για τον ήχο, έχεις δίκιο αλλά δεν μπορείς να το βγάζεις καλύτερο στην μπαταρία. Εκεί το s4 υπερτερεί. 


Τελευταία επεξεργασία από: fANis, 19/08/2013 - 13:49.


#22   bouss

bouss

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/08/2013 - 14:14

Ούτε κι εγώ. Απλά επειδή παντού μιλάνε για παρόμοια μπαταρία μεταξύ αυτών των δύο συσκευών εγώ γι αυτό έγραψα από την αρχή. Στη χειρότερη η διαφορά είναι μικρή και η ουσία είναι να βγάζει τη μέρα. Παντού λένε ότι με βαριά χρήση κανένα δε βγάζει τη μέρα και λένε ότι και τα δύο έχουν περίπου 8 ώρες λειτουργίας (συγκριτικό phone arena και των δύο με το Moto x). Το συμπέρασμα μου είναι ότι η μπαταρία δεν αποτελεί παράγοντα αφού η διαφορά είναι πολύ μικρή (και μπορεί να μην υπάρχει αν το browsing είναι πολύ λόγω amoled).

#23   kavroulis

kavroulis

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/08/2013 - 15:06

ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον . 

αλλα μου εχει κολλήσει το htc one γιατι μου αρεσει πολυ!

τωρα ελπιζω να μου κραταει μια μερα με νορμαλ χρηση η μπαταρια!



#24   bouss

bouss

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/08/2013 - 20:10

Αν είχες iPhone και σου έβγαζε τη μέρα τότε θα σου την βγάζει και το one. Το 5 έχει χειρότερη αυτονομία και από τα 2.

#25   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2,009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2013 - 20:37

Γεια σας παιδιά για άλλη μια φορα, εχω ενα πενταρι εξι μηνες τωρα το οποιο μου το αντικατέστησε το σερβις πριν κανα μηνα με καινούργιο

και τωρα εχω ενα iphone 5 ασπρο που ειναι τζαμι χωρις κανενα προβλημα  η χτυπηματα η γρατζουνιες γιατι το προσεχα και του ειναι θηκες tpu και ζελεατινες.

Μου εχει μπει αυτον τον καιρο να το πουλησω ... ποσο να το δωσω εσεις τι λετε?

και επειτα σκεφτομαι να αγορασω το htc one 32gb μαυρο αξιζει?? στο insomnia μου ειπαν με τα χιλια να το κανω!

λετε να περιμενω να βγει το 5s αλλα παλι θα ειναι τα ιδια και θα μου σπασουν τα νευρα! εχω απογοητευτει πολυ

απο πλευρας apple ( κατοχος iphone 4 και επειτα iphone 5) 

Σας ευχαριστω , θα με βοηθούσε παρα πολυ η γνωμη σας λογο οτι ειναι ενα φορουμ μονο για apple .

Και βεβαια να αγορασεις αυτο που σου αρεσει περισσοτερο.

Εμφανισιακα το HTC black τα ''σπαει''

 

Να εισαι ομως προετοιμασμενος για επιστροφη στο iPhone/iOS (90% +)


Τελευταία επεξεργασία από: jig, 19/08/2013 - 20:39.

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#26   bouss

bouss

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/08/2013 - 20:55

Και βεβαια να αγορασεις αυτο που σου αρεσει περισσοτερο.
Εμφανισιακα το HTC black τα ''σπαει''

Να εισαι ομως προετοιμασμενος για επιστροφη στο iPhone/iOS (90% +)


Αυτό πολύ θα ήθελα να το δω... Ό,τι κι αν πάρεις πες μας εντυπώσεις.

#27   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 19/08/2013 - 21:16

Και βεβαια να αγορασεις αυτο που σου αρεσει περισσοτερο.
Εμφανισιακα το HTC black τα ''σπαει''

Να εισαι ομως προετοιμασμενος για επιστροφη στο iPhone/iOS (90% +)


Οπως γυρισαν κ ολοι οι πρωην iphone users που πηγαν σε s4; που δεν θελουν να ακουν για iphone πλεον; χλωμο σε βλεπω λιγο... Μονο η ειρηνη βλεπω να γυρναει, οταν ανατιναχτει το s4 σε καποια φαση... :lol:

#28   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2,009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2013 - 21:23

Καλα περιμενε, δεν εχει περασει πολυ καιρος ;)


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#29   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1,046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 19/08/2013 - 21:23

Θα γυρίσεις σε iPhone μόνο εάν:

1. Αλλάζεις τα κινητά σαν πουκάμισο και θέλεις να κρατήσει μεταπωλητικη αξία
2. Έχεις πολλές αγορασμενες εφαρμογές στο App Store
3. Δεν σε βολεψει το μέγεθος του one.

#30   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 19/08/2013 - 21:27

Καλα περιμενε, δεν εχει περασει πολυ καιρος ;)

Στις 4 σεπτεμβριου παρουσιαζεται το πολυεργαλειο, οποτε ακομη πιο δυσκολα μετα.. Ξεχνα το κιολλας

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες