Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

SSD + HDD σε iMac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
133 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 23/08/2013 - 10:32

Τι πήρες κι εσυ ;;;:)

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/08/2013 - 10:34

Τι πήρες κι εσυ ;;; :)

 

Το μηχάνημα ρε Mark :P 

 

http://www.info-worl...=SHOW_PROD57972


Once You Go Mac You Never Go Back

#63   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 23/08/2013 - 10:37

Χχαχαχχα NAS κι εσυ;;;:)
Εμένα μου έχει καρφωθεί ένα time capsule αλλα αντιστεκομαι σθεναρά ...:P

Αναρτημένη εικόνα


#64   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/08/2013 - 10:40

Χχαχαχχα NAS κι εσυ;;; :)
Εμένα μου έχει καρφωθεί ένα time capsule αλλα αντιστεκομαι σθεναρά ... :P

 

Φώτη μετά από ώρες διαβάσματος πείσθηκα ότι είναι η καλύτερη λύση. 

 

Έχει προοπτικές το μηχάνημα αρκετές. Μόνο και μόνο ότι κάποια στιγμή μπορείς να το φτάσεις 12TB μου αρκεί εμένα.

 

To freenas ήταν αρκετά εύκολο στο στήσιμο με λίγο διάβασμα. 

 

Σαν μηχάνημα όντως είναι αθόρυβο, με φόβιζε η αλήθεια είναι αν θα κάνει θόρυβο, αλλά πάλι καλά δεν ακούγεται καθόλου. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#65   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 23/08/2013 - 11:33

Φώτη μετά από ώρες διαβάσματος πείσθηκα ότι είναι η καλύτερη λύση.

Έχει προοπτικές το μηχάνημα αρκετές. Μόνο και μόνο ότι κάποια στιγμή μπορείς να το φτάσεις 12TB μου αρκεί εμένα.

To freenas ήταν αρκετά εύκολο στο στήσιμο με λίγο διάβασμα.

Σαν μηχάνημα όντως είναι αθόρυβο, με φόβιζε η αλήθεια είναι αν θα κάνει θόρυβο, αλλά πάλι καλά δεν ακούγεται καθόλου.

Έχεις ένα μικρό λάθος. Δεν φτάνει μέχρι τα 12 που διαφημίζεται. Μπορείς να του βάλεις μέχρι 6 σκληρούς των 4TB ο καθένας. Μέχρι 24TB φτάνει. Δέχεται κανονικά και δίσκους των 4TB.

Αν θες ακόμα καλύτερη ψύξη με λίγη δουλίτσα πρέπει να βγαίνει και ο ανεμιστήρας που έχει από πίσω και βάζεις ένα καλό. Πχ ένα noctua.

Το time machine το έβαλες στο server?

Τελευταία επεξεργασία από: zarzonis, 23/08/2013 - 11:34


#66   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 23/08/2013 - 12:30

Εγώ έκανα server με το παλιό μου PC :P

#67   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 23/08/2013 - 12:58

Εγώ έκανα server με το παλιό μου PC :P


Χαχα, ναι γίνεται, αλλά η ΔΕΗ θα σου στείλει ευχαριστήρια επιστολή μαζί με τους επόμενους λογαριασμούς.

#68   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 23/08/2013 - 13:05

Χαχα, ναι γίνεται, αλλά η ΔΕΗ θα σου στείλει ευχαριστήρια επιστολή μαζί με τους επόμενους λογαριασμούς.

χαχαχαχαχα ε καλα δεν το αφηνω ανοιχτο ρε συ. το ανοιγω μονο οταν ειμαι σπιτι ;) 



#69   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 24/08/2013 - 01:34

Κυριάκο μας κατέστρεψε ο zarzonis!! Πήγα εχθές και το πήρα κι εγώ από το κατάστημα στο Γαλάτσι. αχαχαχαχαχαχα.

Ωχχχ...και εσυ " θυμα " του Ζαρζονι χαχαχαχαχαχα....μασ κατεστρεψε....Ζαρζονια θυματα :D με τον καλυτερο τροπο παντα και φυσικα τον ευχαριστουμε που μας τα ειπε....με γεια σου Δημητρη...καλοδουλευτο...!!

Το μηχανακι ειναι απιστευτο...τερας πραγαμτικο σε δυνατοτητες και οσο εγω διαβασα στα πεταχτα...ολοι αυτο αναφεραν ως την καλυτερη λυση...!! Ειναι κατι περα απο το κλασσικο ΝΑΣ !! Ειναι σερβερ !!

Και παλι με γεια....και εγω απο Γαλατσι θα το παρω....ολοι απο εκει χαχαχαχα !!


Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 24/08/2013 - 01:36


#70   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 24/08/2013 - 01:41

Χχαχαχχα NAS κι εσυ;;; :)
Εμένα μου έχει καρφωθεί ένα time capsule αλλα αντιστεκομαι σθεναρά ... :P

Φωτη σερβερ ειναι...και οσο μου ειπαν τουλαχιστον οι πωλητες...ξεπουλανε τετοια εργαλεια σε εταιριες...δηλαδη καρα-τσεκαρισμενο σε εταιρικα και δυσκολα περιβαλλοντα !! Κυριως για μπακ-απ !!



#71   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 24/08/2013 - 01:49

Το μηχάνημα το πήρα από το skroutz από το κατάστημα με 199. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να σου βάλουν δωρεάν 4GB RAM, γιατί εκτός του ότι είναι ακριβότερη από την κανονική RAM, με τα 2GB έρχεται από την HP. Το ξέρω ότι έχει τροφοδοτικό 150. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι τόσο ενέργεια χρησιμοποιεί. Οταν είναι ανοιχτός, χρησιμοποιεί μέχρι 45Watt περίπου. Συνήθως κάτω από 40. Γι'αυτό και είχα πει ότι δεν μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο από άποψη κατανάλωσης. Αν θυμάμαι καλά υπάρχουν και βιντεάκια στο YouTube που μετράνε πόσο χρειάζεται. Είναι σαν τους σταθερούς υπολογιστές. Εχοντας πχ ένα τροφοδοτικό 600 watt, αυτό δεν σημαίνει ότι ο υπολογιστής χρειάζεται τόση ενέργεια. Το freeNAS είναι μια τροποποίηση του FreeBSD. Οπότε UNIX λειτουργικό που θες κιόλας. Με το που το εγκαταστήσεις, σου δίνει μια ip στη οποία μπαίνεις από μια απλή συσκευή μέσω του browser και το ρυθμίζεις μέσω ενός web interface σαν να ρυθμίζεις router. Πάτα στο YouTube FreeNAS tutorial και δες το βίντεο του χρήστη lifehacker. Θα σε βοηθήσει να δεις και τί ακριβώς είναι το λειτουργικό. Στο Mac για να συνδεθείς στο server, πατάς στο finder μετάβαση και μετά σύνδεση σε διαμομιστή. Μετά στον φανίζει σαν κανονικά δίσκο. Δεν μπλέκεις με browser μετά. Παρόμοια είναι και η σύνδεση και από windows. Το FreeNAS δέχεται και κάποια extensions. Ένα από αυτά είναι το iTransmission. Μπορείς να του βάλεις από οποιαδήποτε συσκευή θες εσύ, να κατεβάζει torrents μόνος τους. Τα torrents κατεβαίνουν αποκλειστικά από το server και αποθηκεύονται σε αυτόν. Αν θες όμως να τρέχεις και browser κτλ στο server νομίζω δεν γίνεται με το FreeNAS. Δες και τα Ubuntu server που λες. Μπορείς όντως να του βάλεις και κάρτα γραφικών πάνω αλλά και δεύτερη κάρτα δικτύου και να γίνει εντελώς αυτόνομο κυριολεκτικά. Η κάρτα γραφικών που έχει πάνω, είναι ίσα ίσα να δείχνει στην οθόνη. Τίποτα παραπάνω. Κάτι ακόμα. Αν θες τη γνώμη μου, μην αγοράζεις Apple TV εκτός κι αν στο νέο η Apple παρουσιάσει τίποτα το εξαιρετικό. Για την αγορά που απευθείνεται, έχει υπερβολικά πολλούς περιορισμούς. Πάρε αυτό που πρότεινα παραπάνω στο Σάκη. Εξαιρετικό μηχανήμα, άπειρες δυνατότητες και φθηνότερο από Apple TV. Καλή, χρυσή η Apple αλλά το Apple TV είναι λίγο κοροϊδία.

Ευχαριστω πολυ εισαι κατατοπιστικοτατος...!!

Αρα εσυ σαν εξωτερικο σκληρο δισκο τον βλεπεις-δυκτιακο-απο τον υπολογιστη σου....και αν θελεις να μπεις στο μενου του σερβερ μπαινεις οπως στα ρουτερ μεσω π.χ. σαφαρι γραφοντας την εσωτερικη ΙΡ του σερβερ , δηλαδη δυκτιακα και απο εκει κοιτας τις ρυθμισεις σε ενα απλο γραφικο περιβαλλον !!

Αν βαλω τα ουμπουντου , τοτε συνδεοντας και οθονη στον σερβερ θα εχω ενα περιβαλλον σαν υπολογιστη με μπροουζερ κτλ....που θα μπορω να κανω επιπλαιων πραματα καθαρα απο τον σερβερ στον σερβερ και οχι μεσω Μακ !! Τεσπα θα δω μερικα βιντεακια να επιλεξω...!!

Να σε καλα αγαπητε...!! :D  :P

Οσο για τα Βαττ δικιο εχεις...εγω αναφερομουν στην μεγιστη τιμη , φυσικα και δεν λειτουργει στα 150 συνεχεια....οπως και ενα τροφοδοτικο π.χ. 550 δεν δινει 550 συνεχεια...ειναι μεγιστη τιμη... !!

Τα εξτρα 2 Γιγα θα τα πληρωσω...οχι τσαμπα...τα δωρα πεθανανε  :D !!


Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 24/08/2013 - 01:58


#72   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/08/2013 - 02:00

Πάρε μερικές φωτό Κυριάκο και για τους άλλους ενδιαφερόμενους από το στήσιμο του. 

 

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2013-08-24 at 2.54.59 AM.png   451,26KB   20 λήψεις Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2013-08-24 at 2.55.25 AM.png   139,2KB   19 λήψεις

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2013-08-24 at 2.57.03 AM.png   171,69KB   21 λήψεις


Once You Go Mac You Never Go Back

#73   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 24/08/2013 - 04:16

´Ετσι ακριβώς Κυριάκο. Στις μικρές κυρίως εταιρίες κάνει πάταγο το συγκεκριμένο και δικαίως με τις δυνατότητες και προοπτικές που έχει.
Με το FreeNAS θα έχεις ένα εντελώς flat περιβάλλον και οι ρυθμίσεις του γίνονται μέσω της εσωτερικής IP από κάποια άλλη συσκευή
Με το Ubuntu Server, έχεις πρώτα από όλα ένα πλήρως λειτουργικό σύστημα, το Ubuntu, με επιπλέον τις δυνατότητες server που σου προσφέρει.
Αν βάλεις όμως Ubuntu, μιας και θα το χρησιμοποιείς και για άλλες δουλειές πέρα από NAS, να τα γράψεις στον 250αρι. Το Ubuntu πλέον δεν είναι και τόσο ελαφρύ και δεν νομίζω να αποδίδει καλά από USB.
Όπως είπε και ο Δημήτρης, αν μπορείς βάλε και μερικές φωτογραφίες από το σετάρισμα, ειδικά αν βάλεις Ubuntu, για να βοηθήσει μελλοντικούς χρήστες.

Καλοδούλευτα και στους δυο σας.

#74   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 24/08/2013 - 11:00

Εγώ πάντως με Ubuntu (όχι server έκδοση) streamαρω απίστευτα καλά ταινίες. Χωρίς κανένα πρόβλημα θα σας στείλω και εγώ μετά φωτό :)

#75   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 24/08/2013 - 23:14

Να σε καλα Δημητρη , ευχαριστω για τις φοτο...!! Ευχαριστω και εσενα Ζαρζονι για ολες τις πληροφοριες :D !!

Τελικα θα βαλω το ΦριΝΑΣ οπως και εσεις...ειναι ειναι ελαφρυ και φλατ....το εψαξα και εγω σε βιντεακια και φοτος...εχει ενα ωραιο αλλα απλο μενου που βλεπεις τα ΠΑΝΤΑ , επεξεργαστη , μνημες κτλ τκλ..με πολλα κολπα και δυνατοτητς , μου αρεσε...και οπως μπαινει απο τον σαφαρι στο ρουτερ με την ΙΡ του , ετσι και εδω το ιδιο γραφοντας την ΙΡ του σερβερ....οποτε ετσι τον ρυθμιζεις σε ολα - μεσω του Μακ ή του Πι-Σι !!

Εμφανιζονται δυκτιακοι δισκοι , δεξια στην οθονη....οταν απο τον φαιντερ - γκοου - κανουμε κονεκτ του σερβερ....βρισκουμε στην λιστα τους δισκους του σεβερ , οσους δηλδη εχει μεσα περασμενους...και οποιον θελουμε τον ανοιγουμε στην επιφανεια εργασιας ή και ολους μαζι παρεα...και μεσα απο εκει εχουμε αμμεση προσβαση στο περιεχομενο που κατεβασαμε στον σερβερ...απλα και ωραια και συμμαζεμενα !!

Δεν θα μπλεξω με λινουξ , αυτη η λυση που ακολουθησατε ειναι ωραια και απλη και ουσιαστικα ελεγχεις τον φαιλ σερβερ μεσω του τερματικου π.χ. Μακ....οτι θελεις να κανεις στον σερβερ το κανεις μεσω του Μακ...!!

Με φριΝας δεν εχω ασχοληθει αλλα ΟΚ...θα τα καταφερουμε χαχαχα !!

Διαβασα οτι ειναι ντιφολτ σεταρισμενος να κανει μπουτ απο φλασακι...απο την θυρα γιου-ες-μπι που ειναι πανω στην μητρικη...οποτε σκεγτομαι να κανω το φριΝας μπουτ απο ενα 16 Γιγα γιου-ες-μπι 3 φλασακι που εχω...πιστυω ειναι πολυ ελαφρι λειτουργικο τελειως φλατ...οποτε καλυτερα να μπουταρει απο το φλας !!

Σκεφτομαι τον 250αρι ντιφολτ δισκο που εχει στανταρ να τον χρησιμευσω αποκλειστικα για δυκτιακο ταιμ μασιν....οχι απλα φτανει αλλα Υπερ-φτανει , εγω μετα απο τοσο καιρο και εχω 10 φορες !! μικροτερο σε ογκο ταιμ μασιν απο τα 250 Γιγα του δισκου !!....και να βαλω εναν δευτερο δισκο 2Τερα - τελειως ανεξαρτητο δισκο δηλαδη - για περιεχομενο ψηφιακο και μονο !!

Το ερωτημα...τι δισκους περνει....περνει νομιζω ΣΑΤΑ 2 , οποτε και αν ειναι και ΣΑΤΑ 3 ο δισκος ο μηχανικος θα τον διαβασει ως ΣΑΤΑ 2 και τελος...οποτε ειμαι μεταξυ Καβιαρ Μπλου ή Γκριν...στις 7200 στροφες....απλα νομιζω ο πρασινος ειναι λιγοτερο ενεργοβορος και βγαζει μικροτερη θερμοκρασια αλλα ειναι ποιο αργος...ενω ο μπλε ειναι κατι ενδιαμεσω μεταξυ του οικολογικου πρασινου και του ακριβου αλλα ταχυτερου μαυρου...?? Μαλλον στον μπλε θα παω...!!

Τα 2 Γιγα τελικα φτανουν για την οικιακη χριση ή καλυτερα να παμε στα 4 Γιγα μνημης για σερβερ...δηλαδη να γεμισω και το αλλο ελευθερο σλοτ ή τσαμπα θα πεταξω χρηματα για την εξτρα μνημη του σερβερ ??

Σημαντικο οτι αυτες οι μνημες για σερβερς ειναι καπου 2 φορες ακριβοτερες απο τις νορμαλ !!


Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 24/08/2013 - 23:15


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες