Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Χρέωση itunes


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
51 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 19/08/2013 - 10:48

Ερώτηση: είναι λογικό για μία εφαρμογή που κοστίζει 0,99e και σας στέλνει απόδειξη το itunes store  0,99e, στην τράπεζα να εμφανίζεται 1,02e???



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 19/08/2013 - 12:00

μήπως είναι κάποια χρέωση της τράπεζας έξτρα ?


ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#3   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 19/08/2013 - 12:12

κανονικά δεν θα πρέπει να συμβαίνει οπότε επικοινώνησε με την τράπεζά σου



#4   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/08/2013 - 13:23

Το iTunes για να δει αν ισχύει η κάρτα σου δεσμεύει ένα μικρό ποσό το οποίο αποδεσμεύει αμέσως μετά την αγορα. Εγώ χρησιμοποιώ την enter visa της alpha bank και συμβαίνει το εξής παράδοξο, όταν κάνεις μια αγορα το πόσο δεσμεύεται μέχρι να το εισπράξει ο εκάστοτε πωλητής αν δεν το εισπράξει για κάποιο λόγο σου το επιστρέφεται μετά απο 25 ημέρες. Οταν λοιπόν το iTunes δεσμεύει το μικρό αυτό ποσό και δει ότι η κάρτα σου ισχύει η τράπεζα στο επιστρέφει μετά απο 25 ημέρες. Ολα αυτά στα λέω μετά απο επικοινωνία μου με την apple όπου μου εξήγησαν ότι η δέσμευση και η αποδέσμευση γίνεται σε ελάχιστα δευτερόλεπτα, απο κει και,πέρα είναι δυσλειτουργία της συγκεκριμένης κάρτας.

#5   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 19/08/2013 - 18:10

Το iTunes για να δει αν ισχύει η κάρτα σου δεσμεύει ένα μικρό ποσό το οποίο αποδεσμεύει αμέσως μετά την αγορα. Εγώ χρησιμοποιώ την enter visa της alpha bank και συμβαίνει το εξής παράδοξο, όταν κάνεις μια αγορα το πόσο δεσμεύεται μέχρι να το εισπράξει ο εκάστοτε πωλητής αν δεν το εισπράξει για κάποιο λόγο σου το επιστρέφεται μετά απο 25 ημέρες. Οταν λοιπόν το iTunes δεσμεύει το μικρό αυτό ποσό και δει ότι η κάρτα σου ισχύει η τράπεζα στο επιστρέφει μετά απο 25 ημέρες. Ολα αυτά στα λέω μετά απο επικοινωνία μου με την apple όπου μου εξήγησαν ότι η δέσμευση και η αποδέσμευση γίνεται σε ελάχιστα δευτερόλεπτα, απο κει και,πέρα είναι δυσλειτουργία της συγκεκριμένης κάρτας.

Έχω ακριβώς την ίδια κάρτα.Δεν χρεώνει το κλασικό 1,99 (περίπου) για τον έλεγχο της κάρτας.Αυτο το έκανε μια φορά στην αρχή.Τωρα χρεώνει σε κάθε εφαρμογή 2-4 λεπτά παραπάνω η τράπεζα και όχι η apple για δίνει απόδειξη με το ακριβές ποσό

#6   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/08/2013 - 22:52

Δεν υπάρχει αγορά απο το iTunes που να μη μου έχει κρατήσει παραπάνω τα οποία μου τα επιστρέφει μετά απο ένα μήνα, σε επικοινωνία με το iTunes μου είπαν ότι ΠΑΝΤΑ δεσμεύουν ένα μικρό ποσό το οποίο το αποδεσμεύουν σε δευτερόλεπτα, η τράπεζα όμως τα επιστρέφει μετά απο 25 εργάσιμες

#7   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 19/08/2013 - 22:56

Ερώτηση: είναι λογικό για μία εφαρμογή που κοστίζει 0,99e και σας στέλνει απόδειξη το itunes store  0,99e, στην τράπεζα να εμφανίζεται 1,02e???

 

Η κάρτα είναι της alpha bank?



#8   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 19/08/2013 - 22:58

Η κάρτα είναι της alpha bank?

Ναι

#9   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 19/08/2013 - 22:58

Δεν υπάρχει αγορά απο το iTunes που να μη μου έχει κρατήσει παραπάνω τα οποία μου τα επιστρέφει μετά απο ένα μήνα, σε επικοινωνία με το iTunes μου είπαν ότι ΠΑΝΤΑ δεσμεύουν ένα μικρό ποσό το οποίο το αποδεσμεύουν σε δευτερόλεπτα, η τράπεζα όμως τα επιστρέφει μετά απο 25 εργάσιμες

 

Δεν το δεσμεύουν πάντα... Η διαδικασία είναι η εξής... Όταν περνάς μια νέα κάρτα ή ακόμα και όταν έχεις μια παλιά κάρτα αλλά έχεις καιρό να αγοράσεις θα σου δεσμεύσουν 1,98 ευρώ + την κανονική αγορά. Η  αγορά χρεώνεται και λογιστικοποιείται μετά από 2 εργάσιμες, ενώ η δέσμευση αποδεσμεύεται μετά από λίγες μέρες.



#10   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 19/08/2013 - 22:58

Ναι

 

 

Η χρεωστική της alpha bank ??? Enter visa μήπως?



#11   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 19/08/2013 - 22:59

Η χρεωστική της alpha bank ??? Enter visa μήπως?

ακριβως ξέρεις τι μπορεί να συμβαίνει;

#12   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 19/08/2013 - 23:02

ακριβως ξέρεις τι μπορεί να συμβαίνει;

 

 

Ναι.. Η συγκεκριμένη κάρτα όταν κάνεις αγορές online σε χρεώνει την κανονική αγορά .. στην περίπτωση αυτή δηλαδή 0,99 ευρω και επιπλέον σου δεσμεύει ένα ποσό σαν ποσοστό της αγοράς.. πχ 5%.. οπότε όλο μαζί βγαίνει 1,10 ευρώ περίπου.

 

Σε 2 εργάσιμες που λογιστοκοποιείται , θα φανεί στις κινήσεις η χρέωση 0,99 ευρώ ενώ η παραπάνω δέσμευση στο παράδειγμα 10 λεπτά αποδεσμεύονται.

Αυτό ισχύει μόνο στην συγκεκριμένη κάρτα και μόνο για online αγορές. 

 

Αν έχεις πρόσβαση στο web banking της alpha .. θα δεις την παραπάνω δέσμευση στην κατηγορία "προβλέψεις"



#13   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 19/08/2013 - 23:06

Ναι.. Η συγκεκριμένη κάρτα όταν κάνεις αγορές online σε χρεώνει την κανονική αγορά .. στην περίπτωση αυτή δηλαδή 0,99 ευρω και επιπλέον σου δεσμεύει ένα ποσό σαν ποσοστό της αγοράς.. πχ 5%.. οπότε όλο μαζί βγαίνει 1,10 ευρώ περίπου.

Σε 2 εργάσιμες που λογιστοκοποιείται , θα φανεί στις κινήσεις η χρέωση 0,99 ευρώ ενώ η παραπάνω δέσμευση στο παράδειγμα 10 λεπτά αποδεσμεύονται.
Αυτό ισχύει μόνο στην συγκεκριμένη κάρτα και μόνο για online αγορές.

Αν έχεις πρόσβαση στο web banking της alpha .. θα δεις την παραπάνω δέσμευση στην κατηγορία "προβλέψεις"

Σε ευχαριστω θα το έχω στα υπόψη μου.Ειναι πάντως αρκετά περίεργη αυτή η μέθοδος που χρησιμοποιείται.Δε νομίζεις;Και για να έχουμε καλο ερώτημα,αποτελεί το 1τοις χιλίοις σαν προσωρινή προμήθεια;Και όχι μόνο για αγοράς iTunes αλλα γενικότερα ε;;;

#14   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 19/08/2013 - 23:08

Σε ευχαριστω θα το έχω στα υπόψη μου.Ειναι πάντως αρκετά περίεργη αυτή η μέθοδος που χρησιμοποιείται.Δε νομίζεις;Και για να έχουμε καλο ερώτημα,αποτελεί το 1τοις χιλίοις σαν προσωρινή προμήθεια;Και όχι μόνο για αγοράς iTunes αλλα γενικότερα ε;;;

 

 

Δεν είναι ακριβώς προμήθεια.. Απλά σου δεσμεύει ένα ποσό σαν ποσοστό.. Στο αποδεσμεύει μόλις λογιστικοποιηθεί και περάσει η χρέωση στις κινήσεις..  Δεν το χρεώνεσαι δηλαδή ποτέ αυτό το ποσό. Απλά αν έχεις υπόλοιπο 10 ευρώ στον λογαριασμό.. δεν μπορείς να κάνεις αγορές 10 ευρώ ακριβώς online.. θα πρέπει να έχει και ένα ποσό παραπάνω μέσα (πολύ μικρό).. που δεν "στο τρώει" όμως.

Ισχύει μόνο για online αγορές. Στο web banking  στο έχει όντως στις προβλέψεις αυτό το ποσό? Το επιβεβαίωσες?

 

 

Οι περισσότεροι δεν το ξέρουν καν... γιατί στον λογαριασμό περνάει κανονικά η χρέωση με το κανονικό ποσό.. Η προσωρινή δέσμευση θα φανεί μόνο αν μπεις στο web banking πριν χρεωθεί η αγορά που έκανες ή αν έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία sms alerts


Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 19/08/2013 - 23:10


#15   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/08/2013 - 23:14

Δεν είναι ακριβώς προμήθεια.. Απλά σου δεσμεύει ένα ποσό σαν ποσοστό.. Στο αποδεσμεύει μόλις λογιστικοποιηθεί και περάσει η χρέωση στις κινήσεις..  Δεν το χρεώνεσαι δηλαδή ποτέ αυτό το ποσό. Απλά αν έχεις υπόλοιπο 10 ευρώ στον λογαριασμό.. δεν μπορείς να κάνεις αγορές 10 ευρώ ακριβώς online.. θα πρέπει να έχει και ένα ποσό παραπάνω μέσα (πολύ μικρό).. που δεν "στο τρώει" όμως.
Ισχύει μόνο για online αγορές. Στο web banking  στο έχει όντως στις προβλέψεις αυτό το ποσό? Το επιβεβαίωσες?
 
 
Οι περισσότεροι δεν το ξέρουν καν... γιατί στον λογαριασμό περνάει κανονικά η χρέωση με το κανονικό ποσό.. Η προσωρινή δέσμευση θα φανεί μόνο αν μπεις στο web banking πριν χρεωθεί η αγορά που έκανες ή αν έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία sms alerts

Ακριβώς.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες