Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 10 ψήφοι

Apple's event: This should brighten everyone’s day


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1296 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#826   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2013 - 08:23

Πάντως για μένα η αίσθησή μου είναι ότι η Apple φέτος λάνσαρε αισθητική gay-kitsch και παιδικής χαράς για προϊόντα πολυ ακριβά εν καιρώ παγκόσμιας οικονομικής ύφεσης καθιστώντας πολύ γρήγορα αναχρονιστικό κάτι που δεν έχει κλείσει στην παγκόσμια αγορά ενεργό πάνω απο 8 μήνες (εννοώ απο τότε που μπορούσε κάποιος χωρίς ουρές και πανικο να το προμηθευτεί ). Ο αισθητήρας touch ID με τις αποκαλύψεις για τις παρακολουθήσεις της NSA το καθιστά δε, συγκυριακά epic fail. Πολύς κόσμος θα νιώθει ότι δε χρησιμοποιεί το κινητό του αλλά, περνάει αυτόφωρο !!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#827   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/09/2013 - 08:36

Ένα από τα μεγαλύτερα χαρακτηριστικά του iPhone 5S είναι ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων Touch ID που είναι ενσωματωμένος στο home button της συσκευής και θα χρησιμοποιείται για να ξεκλειδώνετε το iPhone αλλά και να επιβεβαιώνετε την ταυτότητά σας στο iTunes Store για αγορές εφαρμογών, μουσικής κτλπ. Οι καταναλωτές έχουν εγείρει πολλά ερωτήματα σχετικά με την ασφάλεια και τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας με την Apple να προσφέρει σήμερα ορισμένες απαντήσεις μέσω της Wall Street Journal.
 

iphone_5s_event_14.jpg


Συγκεκριμένα, η Apple σημειώνει ότι οι χρήστες που θα επιλέξουν το Touch ID θα πρέπει να δημιουργήσουν, επίσης, ένα passcode ως backup. Μόνο αυτό το passcode θα μπορεί να ξεκλειδώσει τη συσκευή εάν γίνει επανεκκίνηση του iPhone ή αν δεν έχει ξεκλειδωθεί για 48 ώρες. Η λειτουργία αυτή έχει δημιουργηθεί έτσι ώστε να εμποδίσει πιθανούς χάκερς να κερδίσουν χρόνο ενώ προσπαθούν να βρουν τρόπο να παρακάμψουν τον Touch ID. Ακόμα, η Apple υποστηρίζει ότι ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων του iPhone 5S είναι σημαντικά βελτιωμένος από αυτούς που εμφανίζονται συχνά σε notebooks της αγοράς.

Από την άλλη, η εταιρεία αναγνωρίζει ότι ο αισθητήρας δεν είναι τέλειος και ενδέχεται να μην λειτουργήσει με δάκτυλα καλυμμένα σε ιδρώτα ή άλλα υγρά. Μπορεί, ωστόσο, να διαβάσει το αποτύπωμά σας σε 360 μοίρες με οποιονδήποτε τρόπο τοποθετήσετε το δάκτυλό σας αλλά και να καταγράψει πολλαπλά αποτυπώματα ώστε το iPhone να αναγνωρίζει άτομα που εμπιστεύεστε.

Να υπενθυμίσουμε ότι το Touch ID είναι απολύτως ασφαλές καθώς τα δεδομένα αποθηκεύονται με κρυπτογράφηση στον Α7 και δεν μοιράζονται με άλλες εφαρμογές αλλά ούτε με τους servers της Apple!


[via WSJ]

Follow me on twitter


#828   syngi

syngi

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2013 - 08:39

Ρε παιδιά κάποιος μπορεί να μου απαντήσει γιατί γυρνάει την πλάτη τόσο επιδεικτικά στην NFC τεχνολογία; Θα γίνει εμμονή όπως με το ραδιόφωνο και flash player γιατί σχεδιάζει κάτι άλλο στον αντίποδα; Ή για να το χτίσει όπως το κουτσουρεμένο BT που παρέχει; Εχει ιδέα κάνεις ;


ibeacon και airdrop η απαντηση στο μελλον της apple. Το nfc αμα δεν αλλαξει η αποσταση δραματικα δεν προκειται να το υιοθετησει η apple.
http://gigaom.com/20...rnet-of-things/
http://readwrite.com...remote-for-life

#829   JOVI7826

JOVI7826

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Twitter:@JOVI7826
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/09/2013 - 08:53

αυτο το +40 ευρω στην ελλαδα σε σχεση με την ευρωπη δε το καταλαβαινω...για τοσο θυματα μας περνανε??



#830   cbpiaa

cbpiaa

    iPH Addict

  • 666 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:ΚΩΣΤΑΣ ST200

Δημοσίευση 12/09/2013 - 08:58

αυτο το +40 ευρω στην ελλαδα σε σχεση με την ευρωπη δε το καταλαβαινω...για τοσο θυματα μας περνανε??

Αλλο το φπα σε αλλες χωρες της ευρωπης...
Ισως γι'αυτο και η διαφορα.

#831   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/09/2013 - 09:06

Επίσης αγοράζεις 40 σετ σκάκι. Ή ένα μεταχειρισμένο σκούτερ. Βενζίνες στο αμάξι σου για μισό χρόνο. Ασφάλειες για 1,5 χρόνο. Ή 30 μπλουζάκια. Ή 15 τζιν παντελόνια. Ή 130 κιλά ρίγανη συσκευασμένη. Ή 4,5 τόνους εμφιαλωμένο νερό. Ή πληρώνεις μέρος της εγχείρησης του πατέρα μου (κοίλη).

 

Το νόημα του post σου; Διότι εγώ δε καταλαβαίνω σε τι εξυπηρετεί να λες ότι με τόσα που έχει το iPhone παίρνεις... δε ξέρω κι εγώ τι (άσχετα είδη).

Μου βγηκε ο καφες απο τη μυτη


Τελευταία επεξεργασία από: valsamis, 12/09/2013 - 09:06

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#832   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/09/2013 - 09:12

 

να σου πωε εγω? πρωτα απο ολα την λεξη καινοτομια την εχουμε κανει ψομοτυρι.... καινοτομια ερχετε μια στο τοσο τα αλλα λεγονται προσθηκες-βελτιωσεις

 μεχρι και το wallpaper μου χρησημοποιει το gyroscope αλλα θεμα ειναι να χρησημοποιεις το γυροσκοπιο να να εισαι καινοτομος?

το siri το χρησημοποιω ελαχιστα μιας και δεν εχει ελληνικα, οταν εχει το συζηταμε στο εξωτερικο εχει

το passbook καμια γιατι στην ελλαδα δεν εχει να το χρησημοποιησεις στο εξωτερικο εχει

η μεγαλυτερη οθονη ειναι καινοτομια? το να κανεις κατι πιο γρηγορο σε μικροτερο μεγεθος ειναι καινοτομια, γιατι να ωγαλει η αππλε μεγαλυετερη οθονη? για να καταστρεψει την χρησημοτητα ενος φωρητου προιοντος?

 

η αππλε εδωσε 64βιτ πρωτη καλα εκανε μαγκια της! εχεις τοσο καιρο καυχιοσαστε για τους πολλους πυρηνες που εχετε ασχετα αν δεν την ισχυ δεν την χρησημοποιεις

εδωμε μικρη δωση ui στο multitask

εχεις κανει τρομερη δουλεια στα physics

εχει τελεια διαχειρηση μνημης

εχει τελειο οικοσυστημα

εχει core audio,video,midi

εχει το καλυτερο framework το cocoa

οι εφαρμογες δεν ειναι γραμενες σε java δλδ δεν ειναι κατι σαν simulator αλλα κατευθειαν πανω στο συστημα

εχει ασφαλεια (μην με βαζεις να σου λεω)

 

εσενα το ανδροιδ τι καινοτομια εχει? πες μου μια.... 

 

 

 

Εγώ πετάγομαι απ το πουθενά και θα σου απαντήσω με το άρθρο ενός developer Με επιχειρηματολογίες...

 

http://www.greeceand...ay-vs-app-store

 

με εκανες και γελασα....

ουτε καν καταλαβες τι εγραψα ουτε καν καταλαβες τι ποσταρες...


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#833   kinezaki

kinezaki

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 12/09/2013 - 09:12

να γινω λιγο αισχρος?.... αν βαλω τον....ανδρισμο μου.... θα το αναγνωριζει?? 

 

καλημερα...μια χαζομαρα να πουμε να σπασει ο παγος...... (εγω ειδη αρχισα οικονομιες)



#834   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/09/2013 - 09:15

Δε ντρεπονται οι ξεφτιλες!!??

Οταν λες φθηνο εννοεις κατω απο 500$

Υπαρχει λιγο δυναμη αδρανειας που τους σπρωχνει ακομα αλλα οπου ναναι σταματαει και μετα δε τους περιμενει απλα κατηφορα αλλα γκρεμος..

Τα ζωα εχουν δει ποτε smartphone των 300$ τι μπορει να κανει και ποσο γρηγορο ειναι?

δυστηχος για εμας τη λεξη ΄φθηνο' την ελεγαν τα καναλια οι διαφημησες και οι φημες

η αππλε ποτε δεν ειπε οτι θα βγαλει φθηνο

εμεις ακουγαμε ολες τις φημες και πιστεψαμε πως θα ειναι ετσι

η αππλε ποτε δεν ειχε σκοπο να ωγαλει φθηνο ιπηονε

 

βεβαια για μενα το 5c το εχω διαγραψει απο την μνημη μου και το θεωρω ενα fail προιν χωρις target group! καλυτερα να μην το εβγαζε και να συνεχηζε το 5αρι που ειναι πολυ πιο ομορφο

 

οσο για την κινα... πηγε να τους πουλησει 600 τηλεφωνο?   γιαυτο και δυσαρεστηθηκαν

για μενα θελει απολυση ο συμβουλος που συμβλουλεψε στο θεμα 5c


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#835   miltosz

miltosz

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Twitter:@miltosz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/09/2013 - 09:15




 

 

Στο 1:08 λεπτό στο παραπάνω video σαν να φαίνεται στο βάθος το καινούριο κουτί του 5S !



#836   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/09/2013 - 09:18

Στο 1:08 λεπτό στο παραπάνω video σαν να φαίνεται στο βάθος το καινούριο κουτί του 5S !

http://www.apple.com/iphone-5s/specs/

 

το κουτι φενετε κατω κατω


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#837   KAVATZAS

KAVATZAS

    iPH Member

  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 12/09/2013 - 09:23

Τι ακριβως εννοεις μαλλον καπου εχεις μπερδευτει οταν η sega εβγαλε το dreamcast η sony εβγαλε το ps2 που και εκεινο ηταν 128 bit εχεις μπερδεψει τις γενιες φιλε μου

απλα για να βαζουμε τα πραγματα στην θεση τους το dreamcast και τα αλλα που λεσ ειναι καθαρα θεμα υποστηριξης οταν η μια εχει pro,tekken kai τα λοιπα ......και οι αλλοι απλα σονικ και ζελντα....ε δεν γινεται ,,,.....ολα ειναι θεμα υποστηριξεισ και το ιφον εχει την καλυτερη .......



#838   miltosz

miltosz

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Twitter:@miltosz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/09/2013 - 09:30

http://www.apple.com/iphone-5s/specs/

 

το κουτι φενετε κατω κατω

Σωστά και εκει!



#839   impressedguy

impressedguy

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2013 - 09:32

Κάθε χρόνο η ίδια ιστορία. Γκρίνια ότι το νέο μοντέλο ειναι χάλια, ότι μας κοροϊδεύουν, οτι ειναι ακριβό, ότι η Apple πάει για κλεισιμο κλπ. Και κάθε χρόνο τα ρεκόρ πώλησης πέφτουν το ένα μετά το άλλο, ουρές στα καταστήματα και εδώ στην Ελλάδα αγωνία πότε θα βγεί και μέσον στο κατάστημα Vodafone να μας κρατήσει συσκευή τη πρώτη μέρα. 

 

Το 5 αφού πέρυσι το σταυρώσατε, φέτος βλέπω όλους να το προσκυνάτε. Αστείο.

 

Για τη μάχη Samsung - Apple θα πω μόνο το εξής: Είναι σαν να συγκρίνεις το top μοντέλο της Seat με ένα entry model της Audi.

 

Και κάτι άλλο... από τη χθεσινή εκδήλωση ένα μου έμεινε...

 

ΔΕΡΜΑΤΙΝΕΣ ΘΗΚΕΣ! Που ταιριαζουν και στο 5!!!!!!!



#840   Korbas

Korbas

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2013 - 09:55

Γενικά για όσους λένε για το πλαστικό παραπέμπω στο παρακάτω άρθρο:

 

http://www.engadget....ne-5c-hands-on/

 

Αξίζει να αναφέρω ότι το engadget είναι ως επί το πλήστον android friendly site. Η Myriam Joire που ακούγεται στο video, ως δημοσιογράφος, αν και έχει δηλώσει ότι συμπαθεί την Apple (είναι mac user), στη κινητή υποστηρίζει android 100%. Έχει κράξει απίστευτα τη Samsung για τη ποιότητα των υλικών της στα flagship κινητά (a.k.a. Galaxy) και είναι απίστευτή ψείρα όσον αφορά αυτά τα θέματα.

 

Ο πρόλογος έλαβε τέλος.


Τελευταία επεξεργασία από: Korbas, 12/09/2013 - 09:57


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες