Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Σκοπεύετε να αγοράσετε το iPhone 5C;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
64 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Σκοπεύετε να αγοράσετε το iPhone 5C;

Θα αγοράσετε το iPhone 5C;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#46   thief7710

thief7710

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Twitter:@@naivethief
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:naivethief

Δημοσίευση 11/09/2013 - 19:29

Παιδια πραγματικα για μενα το 5C ηταν μια απογοητευση (να σημειωσω εδω οτι δεν ειχα σκοπο να το παρω. Εχω το 5 απο περσι και φετος δεν θα αλλαξω κινητο)

 

Οι τυποι θα πουλησουν φετος το 5C το οποιο ειναι το 5 με πλαστικο καλλυμα.

 

Αρα πιο φτηνο για αυτους στην κατασκευη.

 

Αλλα στην ιδια τιμη για εμας.

 

Πραγματικα απογοητευτικη κινηση. Τοσο καιρο που ακουγα για φθηνο iphone στην αρχη ελεγα οτι θα παιξει στα 350-400 που παιζει το ipad mini. Μετα σκεφτηκα οτι αν το βγαλει σε αυτα τα λεφτα θα σκοτωσει στην ουσια το ipod touch. οποτε ειπα καπου στα 500.

Το 640 που ακουμε πραγματικα δεν το περιμενα. Απαραδεκτο. Απλα μεγαλωσαν το κερδος τους στο περσινο μοντελο.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   chakabam

chakabam

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Twitter:@@ovvodesign
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 11/09/2013 - 19:33

αν δεν είχα 5αρι θα το έπαιρνα σε λευκό. μια χαρά είναι το πλαστικό, κινητό είναι δεν ειναι Macbook(αν και θα το ήθελα σε ματ και πιο λεπτό , σαν motox ) τωρα το λυπάμαι από τη μια το αλουμίνιο αλλά από την αλλη δε θελω να το θάβω μεσα σε θήκες. όσο για την τιμή λογική για apple αλλά μας κακοφαίνεται λόγω θεωρητικού πισωγυρίσματος προς το υλικό .



#48   ichbin

ichbin

    iPH Enthousiast

  • 398 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 13/09/2013 - 08:11

Αν το ειχαν σε καλυτερη τιμη, τοτε ναι θα ηταν μια ενδιαφερουσα αγορα. Κατ εμε ηταν οτι πιο ακυρο εχω δει στην apple. Χαλασαν προφανως ποσα χρηματα για την αναπτυξη ενος τηλεφωνου οπως το 5c-να υπενθυμισω οτι ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ 5 ΑΡΙ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΛΥΜΜΑ και σε τιμη απλα φωτια. 600 + ευρω... ειναι δυνατον;;; ουτως η αλλως και απο το poll του θεματος φαινεται η προθεση της πλειοψηφιας του φορουμ... και δικαιολογημενα. Κ για τον φιλο που ειπε οτι τωρα θα βρισκει 5αρι με 350 ευρω, απο που προκυπτει αυτο? επειδη καταργηθηκε απο τη σειρα παραγωγης τι σημαινει? οτι δεν θα παιζουν πια οι εφαρμογες?οτι ειναι υποδιεστερο του 5c? Συγνωμη που θα σε στεναχωρεσω αλλα κατω απο 400 ευρω φιλε μου δυσκολο και για πολυ καιρο καιρο ακομη, ιδιατερα για συσκευες εντος εγγυησης και αψεγαδιαστες. Αν τωρα ντε και καλα θελει καποιος  τσιλικο, ε ας δωσει τα 600+ ευρω και ας παρει το πλαστικο 5αρι και σε κεραμυδι. Επισης μπορει να το βαλει και σε 30 ατοκες δοσεις, λες και παιρνει αυτοκινητο...  Αγορα ελευθερη εχουμε. 



#49   chakabam

chakabam

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Twitter:@@ovvodesign
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 13/09/2013 - 10:43

δε μπορώ να καταλάβω το κόλλημα με το πλαστικό περίβλημα; ο πρωτος μου mac ήταν το τελευταιο imac g4 πλαστικό και δεν ήταν καθόλου φθηνό(αναλογικά με τον ανταγωνισμό). πότε η apple είχε "φθηνό" προϊόν ;



#50   Deavon

Deavon

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2013 - 11:16

Γελάει ο κόσμος όλος... με την κατάργηση του iphone 5 (μεγα γκάφα για μένα), το 5c θα το δεχόμουν βαριά βαριά στα 400 ευρώ.


#51   ichbin

ichbin

    iPH Enthousiast

  • 398 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 13/09/2013 - 11:17

δε μπορώ να καταλάβω το κόλλημα με το πλαστικό περίβλημα; ο πρωτος μου mac ήταν το τελευταιο imac g4 πλαστικό και δεν ήταν καθόλου φθηνό(αναλογικά με τον ανταγωνισμό). πότε η apple είχε "φθηνό" προϊόν ;

Tο πλαστικο  μια χαρα υλικο ειναι, απεναντιας. Και δεν σηματοδοτει το αν ενα προιον ειναι φτηνο ή ακριβο απαραιτητα. Ομως τοσο καιρο η apple με εξαιρεση το iphone 3g-3gs μας ειχε συνηθισει σε τηλεφωνα με ξεχωριστα, για τα δεδομενα καθε εποχης, υλικα κατασκευης. Υποτιθεται πια οτι ειχε υοθετησει ενα ξεχωριστο design με μεταλλο - γυαλι. Δες για παραδειγμα τα περιφημα computers της που αποτελουν αναμφισβητητα κορυφαιο ειδος σε design και ποιοτητα υλικων που εγω προσωπικα και εκατομμυρια αλλοι στον κοσμο ειναι λατρεις. Το να αποσυρει ομως μια συσκευη που μεχρι περυσι την εκθειαζε για την απαραμιλλη ποιοτητα της και την υπεροχη σχεδιαση της με unibody πλαισιο οπως τα macbook, με μια ιδια δυνατοτητων συσκευη αλλα με πλαστικο και σε τιμη φωτια ε ναι τρωω κολλημα και σκαλωμα μπορεις να πεις. Και για να προλαβω τις γρηγορες λεξεις ειμαι apple fan χρονια τωρα και εχω σχεδον ολες τιε συσκευες apple εκτος απο apple tv και apple pro. Να σε ρωτησω και κατι αλλο; αν εμφανισε τωρα μια σειρα απο imac ή macbook ξανα με πλαστικο περιβλημα με τιμη σχετικα υψηλη θετοντας εκτος παραγωγης την μεχρι προτεινως σειρα δε θα ξενερωνες? Θα το αγοραζες?


Τελευταία επεξεργασία από: ichbin, 13/09/2013 - 11:18


#52   froggy

froggy

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:kitsios.s

Δημοσίευση 13/09/2013 - 11:54

Το θεμα ειναι αν αξιζει να αγορασουμε iphone γενικα. Η apple εχει μεινει πολυ πισω σε θεμα specs στα τηλεφωνα της . Κατοχος 3gs . Το πλαστικο της apple εξακολουθει να ειναι premium .



#53   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/09/2013 - 11:59

εννοειτε πως θα το παρω... εχω ηδη αγορασει σκηνη να κατασκηνωσω εξω απο το πλαισιο! να το παρω και στην 'καλη' τιμη!


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#54   chakabam

chakabam

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Twitter:@@ovvodesign
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 13/09/2013 - 12:11

Tο πλαστικο μια χαρα υλικο ειναι, απεναντιας. Και δεν σηματοδοτει το αν ενα προιον ειναι φτηνο ή ακριβο απαραιτητα. Ομως τοσο καιρο η apple με εξαιρεση το iphone 3g-3gs μας ειχε συνηθισει σε τηλεφωνα με ξεχωριστα, για τα δεδομενα καθε εποχης, υλικα κατασκευης. Υποτιθεται πια οτι ειχε υοθετησει ενα ξεχωριστο design με μεταλλο - γυαλι. Δες για παραδειγμα τα περιφημα computers της που αποτελουν αναμφισβητητα κορυφαιο ειδος σε design και ποιοτητα υλικων που εγω προσωπικα και εκατομμυρια αλλοι στον κοσμο ειναι λατρεις. Το να αποσυρει ομως μια συσκευη που μεχρι περυσι την εκθειαζε για την απαραμιλλη ποιοτητα της και την υπεροχη σχεδιαση της με unibody πλαισιο οπως τα macbook, με μια ιδια δυνατοτητων συσκευη αλλα με πλαστικο και σε τιμη φωτια ε ναι τρωω κολλημα και σκαλωμα μπορεις να πεις. Και για να προλαβω τις γρηγορες λεξεις ειμαι apple fan χρονια τωρα και εχω σχεδον ολες τιε συσκευες apple εκτος απο apple tv και apple pro. Να σε ρωτησω και κατι αλλο; αν εμφανισε τωρα μια σειρα απο imac ή macbook ξανα με πλαστικο περιβλημα με τιμη σχετικα υψηλη θετοντας εκτος παραγωγης την μεχρι προτεινως σειρα δε θα ξενερωνες? Θα το αγοραζες?

Εξαρτάται από τις ανάγκες μου και τις δυνατότητες μου αν θα το αγόραζα ή όχι (και πλαστικό με πλαστικό έχει διαφορά) Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ και γω με το ξενέρωμα. Απλά δε μας βάζει κανείς το μαχαίρι στο λαιμό. Όποιος θέλει το αγοράζει ή όχι. Εγώ είπα σε κινητό το πλαστικό μου αρέσει από άποψη αντοχής. Και αντί να έχω το 5αρι μου σε θήκες θα ήθελα να είχα το 5c . Αποψη μου.

#55   ichbin

ichbin

    iPH Enthousiast

  • 398 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 13/09/2013 - 12:13

Εξαρτάται από τις ανάγκες μου και τις δυνατότητες μου αν θα το αγόραζα ή όχι (και πλαστικό με πλαστικό έχει διαφορά) Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ και γω με το ξενέρωμα. Απλά δε μας βάζει κανείς το μαχαίρι στο λαιμό. Όποιος θέλει το αγοράζει ή όχι. Εγώ είπα σε κινητό το πλαστικό μου αρέσει από άποψη αντοχής. Και αντί να έχω το 5αρι μου σε θήκες θα ήθελα να είχα το 5c . Αποψη μου.

Η αποψη σου φιλε μου εννοειται πως ειναι σεβαστη.

#56   chakabam

chakabam

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Twitter:@@ovvodesign
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 13/09/2013 - 12:25

Η αποψη σου φιλε μου εννοειται πως ειναι σεβαστη.

Εννοείται βέβαια πως ούτε εμένα θα με χάλαγε να το δω στα 400€ πάνω κάτω ... Αλλά δε νομίζω να το δούμε ποτέ.

#57   hellenicsun

hellenicsun

    iPH Enthousiast

  • 572 μηνύματα
  • Twitter:@FotisVNakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:hellenicsun

Δημοσίευση 13/09/2013 - 12:33

Όχι γιατί:

 

  1. Έχω το 5 που σημαίνει hardware 5C και case 5S. Μπορεί να μην έχω τη μεγαλύτερη μπαταρία αλλά αυτός δεν είναι λόγος αγοράς.
  2. Η τιμή του 5C από του 5S σε Ευρώπη και Ελλάδα θα έχει 100 ευρώ διαφορά περίπου. Καλύτερα λοιπόν θα ήταν η απευθείας αγορά του καλύτερου μοντέλου.
  3. To 5C είναι η προσπάθεια διαφοροποίησης του παλαιού μοντέλου από το νεότερο. Marketing trick στο οποίο δε θα ήθελα να ενδώσω.
  4. Μπορεί η 64bit αρχιτεκτονική να είναι άχρηστη αυτή τη στιγμή αλλά στο μέλλον θα δούμε τις εφαρμογές της. Το 5C ήδη δείχνει πως έχει μειωμένη διάρκεια ζωής.

Θα έλεγα ναι αν:

 

  1. Είχα ως και το 4/4S οπότε θα ήθελα να πάω σε κάτι εντελώς νέο όσο αφορά το hardware και το casing.
  2. Θα μετρούσα κάθε ευρωλεπτό αρα η διαφορά των 100 είχε σημασία.
  3. Δε θα με ενοχλούσε η περιορισμένη διάρκεια ζωής λόγο επεξεργαστή.


#58   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2013 - 12:38

Την τιμή για το C την είχα πει στις 11/7

http://www.iphonehel...13#entry1389102

 

απλά είχα ξεχάσει να προσθέσω  23% ΦΠΑ :P

520 +119 = 639€


Τελευταία επεξεργασία από: jig, 13/09/2013 - 12:39

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#59   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 13/09/2013 - 12:43

  stevobmw

iPH Elite Poster

  • photo-thumb-37876.jpg?_r=1371817028
  • badge_member.png
  • 2119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/07/2013 - 09:16

οσο για την τιμη...κατω απο 600 δεν θα το δειτε...αυτο εννοουμε φθηνο iphone... 

iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#60   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 13/09/2013 - 12:43

τα ειχα πει τοτε.....!!!


iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες