Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

SO TRUE!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
177 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 13/09/2013 - 02:21

Πολλες οι επιφυλαξεις και δικαιως, ολοι θελουμε ελευθερια στη ζωη μας

Επεσε στα χερια μου ενα αρθρο σχετικο, οποιος εχει λιγο χρονο (δεν ειναι πολυ μεγαλο ουτε πολυ δυσκολο), το διαβαζει

 

Washington post για Facebook, Yahoo & nsa

Μα σε ενα 2013 που ανεβαζεις φωτογραφιες της καθημερινοτητας σου στο Facebook, κανεις check in στο Foursquare, η Google ξερει ανα πασα στιγμη τι ψαχνεις στον υπολογιστη σου, το δαχτυλικο σου αποτυπωμα σε μια συσκευη που ισως και να μην το στειλει πουθενα θα σου στερησει την ελευθερια?

 

Αυτο δεν καταλαβαινω εγω απο το πρωι.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 13/09/2013 - 02:22


Πως θα ελέγξει ο οποιοσδήποτε τι ανεβαίνει και που; Πολύ δύσκολο αυτό που λες.

Ελα ρε συ Φωτη δυσκολο ειναι δηλαδη να κανεις monitor τις outgoing πληροφοριες σε ενα δικτυο που θα ειναι συνδεδεμενο το τηλεφωνο?

 

Πως ανακαλυψαν τοτε το σκανδαλο με το οτι κρατουσε location data?



#153   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.728 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 13/09/2013 - 02:27

Δεν ξερω ποσο αληθευει ο ισχυρισμος της απειλης της κατηγοριας για προδοσια, ισως κ να μην με αφορα κιολας (δεν ζω στη Αμερικη, δεν υποχρεουμαι να δεχτω τους νομους τους)

Γεγονος ειναι παντως, πως τα νεα τηλεφωνα θα εχουν μια εξελιγμενη τεχνολογια που θα την πληρωσουμε οσοι τα παρουμε και δεν θα θελουμε να την χρησιμοποιησουμε, κ αυτο περιλαμβανει ολους (δεν νομιζω πως ο Cook ή ο Ive θα εχουν καποιο διαφορετικο μοντελο)

 

 

@nsxbass γιαυτο δεν τα χρησιμοποιω

ναι μ ενοχλει να μπορουν να με παρακολουθησουν σαν τρομοκρατη (αφου δεν ειμαι) (ξερω, ολες τα ιδια λεμε :rolleyes: )

 

και επισης θα ηθελα μια απαντηση (σιγα μην την βρω ποτε) αν ηθελα να πουλησω το τηλεφωνο αυτο, διαγραφεται το αποτυπωμα ;;; (οντως ή λεμε ναι γτ δεν μπορουμε να πουμε τιποτα αλλο)



#154   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/09/2013 - 02:32

Ελα ρε συ Φωτη δυσκολο ειναι δηλαδη να κανεις monitor τις outgoing πληροφοριες σε ενα δικτυο που θα ειναι συνδεδεμενο το τηλεφωνο?

 

Πως ανακαλυψαν τοτε το σκανδαλο με το οτι κρατουσε location data?

Δεν είναι δύσκολο να κάνεις monitor της outgoing πληροφορίες αλλά δεν είναι χαζοί στην Apple να στείλουν έτσι απλά έναν αλγόριθμό αποτυπώματος...

1002 τρόποι να τον στείλουν υπάρχει.

iCloud backup

μέσω κάποιου app

κτλ κτλ


Αναρτημένη εικόνα


#155   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.692 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2013 - 02:33

Δυστυχως το ποταμι δεν γυριζει πισω και σε αυτο εχουν συνυπογραψει αρκετοι τεχνολογικοι κολοσσοι.Βiometrics technology και συναφεις οροι θα γινουν συντομα καθημερινοτητα για λογους πολυ περα απο αυτον του απλου φακελωματος.



#156   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 13/09/2013 - 02:35

nsxbass απλά πρέπει κάπου να υπάρχει μια κόκκινη γραμμή. Επίσης είναι αυτό που λέει κ η azaleea... Αν θέλουμε να το πουλήσουμε;



#157   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 13/09/2013 - 02:37

Καμία απολύτως διάθεση για κάτι τέτοιο.

 

Υπάρχουν σαφώς βάσιμες υποψίες ότι η NSA μπορεί να μην "έσπασε" κρυπτογραφήσεις αλλά να πήρε τα κλειδιά από τις ίδιες τις εταιρείες.

 

Απαράδεκτη η Apple και η Microsoft και η Google και η Yahoo και, και, και...

 

Ορθώς ίσως βέβαια κάποιος πει ότι ακόμα και στο άρθρο αναφέρεται ότι υποχρεώθηκαν βάση νόμων και δικαστικών αποφάσεων.

 

Ο αντίλογος σε αυτό πάλι ορθώς θα είναι ότι λέει ότι "they are claimed to have joined the program".

 

Και ένας ακόμα αντίλογος στο από πάνω το ότι η Apple επίσημα αρνήθηκε εμπλοκή της στο Prism και παραδέχτηκε μόνο την παραχώρηση στοιχείων όπου υπήρχαν δικαστικές αποφάσεις.

 

Καμία εταιρεία δεν είναι ηθική σε αυτά τα μεγέθη. Δεδομένο αυτό.

Και όπως ξαναέγραψα, το αποτύπωμα του χεριού μου είναι το τελευταίο κομμάτι ταυτοποίησης που θα χρειαστεί η οποιαδήποτε υπηρεσία.

Το ηλεκτρονικό μας αποτύπωμα είναι πλέον αυτό που μας χαρακτηρίζει.

Σκεφτείτε μόνο σε πόσες διαφορετικές εταιρείες έχετε λογαριασμούς, έχετε δώσει στοιχεία και παρακολουθείται η κάθε σας κίνηση (Facebook, Google, Apple, Yahoo, Hotmail, Instagram, Foursquare και αυτά είναι αυτά που μου ήρθαν απλά αμέσως).

 

Τελευταίο παράδειγμα με καμία δόση εμπάθειας προς τη Google.

Έχει το ΚΑΛΥΤΕΡΟ search engine. Δεδομένο. Πόσοι από εσάς στον προσωπικό σας υπολογιστή έχετε κάνει log in στο google ώστε να έχετε άμεση πρόσβαση σε gmail Κλπ?

Προτιμάτε δηλαδή να ξέρει η Google (και κατά συνέπεια η κάθε NSA) το τι αναζητάτε στο internet αλλά στο δακτυλικό σας αποτύπωμα τραβάτε τη γραμμή?

 

 

Γενικότερα τώρα που τα γράφω αυτά δύο επιλογές έχω.

Ή να τρέξω να βγάλω το ρούτερ από την πρίζα και να μην ξανασυνδεθώ στο διαδίκτυο ή να κρίνω το τι μπορώ και πρέπει να διατηρώ σε συσκευές που έχουν πρόσβαση σε αυτό.

 

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ θα επιλέξω το δεύτερο. Το πρώτο μου φαίνεται λίγο δύσκολο.

 

@iLuxus Λουκά προφανώς όλο το κατεβατό δεν είναι προσωπικό απέναντί σου, πέντε απόψεις έγραψα επί τη ευκαιρία της απάντησης σε εσένα.

 

Αν και σου απάντησε ηδη ο Φώτης, να το επαναλάβω για πολλοστή φορά.

 

Ειναι ο τροπος που το κάνει. 

 

Πρώτον το αρνείται, και μας εφησυχάζει λέγοντας μας οτι αυτη δεν κανει τέτοια πραγματα! Δεν ειναι Google και καλα..!

Κατόπιν μαθαίνουμε οτι οχι μονο κάνει, αλλα ειναι και μερος του προγράμματος αυτού, οπου εθελοντικά η οχι, προσχώρησε το 2012.

 

Δλδ τι..;; Περιμένεις να γινεις βούκινο, και μετα μολις δεις οτι δεν μπορείς να κανεις αλλιώς, να βρεις χίλιες δυο δικαιολογίες για την 'αναγκαιότητα' του προγράμματος περι εθνικής ασφάλειας, και το πως 'αναγκάστηκες' να προσχωρήσεις!

 

Και αν θες να το δουμε και αλλιώς, την ασφάλεια ποιανών;; Της Αμερικής;; Δεν με νοιάζει ρε φιλε...να πανε να πνιγούνε.

Εγω ειμαι ευρωπαίος, με σεβασμό στην προσωπική ζωη του αλλου. Και δεν μπαίνω σπίτι του να τον κατασκοπεύω το τι τρώει, τι λεει με την γυναικα του, τα παιδιά του, τι ωρα κάνει ερωτα, τι ωρα χεζει, που πήγε κτλ.

 

Οπως και να το κανουμε δεν ειμαστε ίδιοι. 

 

Και στην τελική ενα γ@μωτηλέφωνο αγοράζω. Γιατι με βαζεις σε τέτοια μπρίζα! Γιατι καταπας τα δικαιώματα που μου έχει δώσει η χωρα μου; Γιατί δεν γραφεις καθαρά εκει καπου σε μια γωνια οτι συνεργάζεσαι με την NSA, και οτι ανά πασα στιγμη σου ζητηθεί, μπορεί να δωσεις όλα τα στοιχειά που συνέλεξες μεσω του τηλεφωνου σου. 

 

Απλα και αντρικια. Και ασε με εμενα να αποφασίσω μετα αν θα το παρω η όχι. 

 

Στην μπινια δλδ;;  

 

Και δεν με ενδιαφέρει τι κανουν οι αλλες επιχειρήσεις. Εγω Αππλ αγοράζω, και θέλω να με σέβεται σαν πελάτη. Οπως εγω δεν τις κανω παζάρια για το πόσο κανει το τηλέφωνο της, και τα σκάω απλόχερα, ετσι θελω να είναι και αυτή  απέναντι μου. 

 

Τόσο απλα, τοσο λογικα.


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 13/09/2013 - 02:40

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#158   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 13/09/2013 - 02:38

Οπως λέει και ο Δημήτρης εφόσον τα biometrics μπαίνουν στη ζωή μας και το Ίντερνετ είναι ήδη εδώ, τα πράγματα καλώς η κακώς εχουν πάρει το δρόμο τους.

Αν θέλεις να το πουλησεις δεν μπορω να ξέρω τι θα γίνεται, αλά σε καμία περίπτωση δεν προδικάζω χωρίς να ξέρω. Wait and see.

#159   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.728 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 13/09/2013 - 02:46

Δυστυχως Νικο, θα ακουσουμε την απαντηση που θα επρεπε να παρουμε "Η συσκευη σας καθαριζει μ ενα restore", μπορουμε να ξερουμε αν ισχυει οντως ;

Και εν παση περιπτωση, οκ σε υποχρεωσαν να το βαλεις, γιατι μου το περνας πανω στο κουμπι ξεκλειδωματος κι οχι μεσα στο iOS ; touch screen δεν εχουμε ; δεν μπορουσε να μπει εκει με ενεργοποιηση μεσω των settings ;



#160   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/09/2013 - 03:07

Αναφέρετε όλοι τα FB, Instagram και δε ξέρω και 'γω τι άλλο, όταν ξέρεις στα συγκεκριμένα πως το κάνεις εν γνώση σου και υπάρχουν στου όρους χρήσης για χρησιμοποίηση των στοιχείων.

 

Social Media είναι αυτά.

 

Το θέμα λοιπόν δεν είναι αυτό, αλλά ο τιμημένος ο τρόπος με τον οποίο πλασάρετε όλο αυτό απο την Apple (περι αυτού ο λόγος) όπως είπε και πιο πάνω ο Λουκάς.

 

Η καλή Apple που δε γνωρίζει τίποτα και όλα γίνονται για το κοινό μας καλό. Που όταν σφίξουν ξανά οι κ..λοι θα αρκεστεί να πει πως ήταν αναγκαίο. Ξέρω, στην NSA όχι δε λές.

 

Ύπουλα, με απλές ανεπίσημες τοποθετήσεις πως, "δε κρατάμε στοιχεία και φωτογραφίες απο τα δαχτ. αποτυπώματα". Τα ίδια ισχυρίζονταν με πιο επίσημο τρόπο και στο iMessage.

 

Τα αποτελέσματα τα είδαμε πριν λίγες μέρες.

 

Κάτι τελευταίο. Δε χρειάζεται να εν/ποιήσω TouchiD για να αρχίζω να ανησυχώ. Μου αρκεί πως γίνεται..

 

http://www.spiegel.d...71.html#ref=rss

 

 

In the internal documents, experts boast about successful access to iPhone data in instances where the NSA is able to infiltrate the computer a person uses to sync their iPhone. Mini-programs, so-called "scripts," then enable additional access to at least 38 iPhone features.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#161   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 13/09/2013 - 06:41

Καλά έκανε και τα έδωσε η Apple αλλά η apple έλεγε ότι τα μηνύματα δεν κρατιώνται σε server και δεν κρυπτογραφούνται, άρα πως τα έδωσε αφού δεν είχε πρόσβαση; 

Δεν το πίστευε κανείς αλλά λέμε.

 

Όλες αυτές οι εταιρίες είναι στο Prism με τον έναν ή τον άλλο ρόλο. Αποδείξεις δεν θα βρεις εύκολα.

 

 

Τα μυνηματα ΔΕΝ κρατουνται στον server ΜΕΧΡΙ να υπαρξει αιτηση απο τι αρχες για παρακολουθηση . Απο το σημειαο αυτο και μετα ολα τα εισερχομενα και εξερχομενα μυνηματα του χρηστη που εχει τεθει υπο παρακολουθηση κρατουνται και ειναι αμεσα διαθεσιμα σε clear text (οχι κρυπτογραφημενα) σε αυτες. Μεχρι να αρθει η παρακολουθηση του χρηστη. Ειναι τοσο απλο ... 

 

Ετσι γινεται απο την αναλογικη εποχη (με το wire tapping) μεχρι τωρα. Δεν κρατιεται τιποτε μεχρι καποιος να το ζητησει. Και υπαρχουν νομοι στους οποιους ειναι υποχρεωμενοι η καθε Apple, Google, ΑΤ&Τ, Verizon και τα λοιπα να συμμορφωθει και θα ηταν ανηθικο (και παρανομο) για αυτες να μην το κανει.  Ψαχτε βρειτε ποιος και γιατι ζηταει την παρακολουθηση και οχι γιατι η καθε εταιρεια συμμορφωνεται. Ψαξτε βρειτε γιατι ολα αυτα νομοθετουνται στο ονομα της εθνικης ασφαλειας και μετα χρησιμοποιουνται για οποιοδηποτε σκοπο. Αφηστε την Apple κατα μερος. Δεν ειναι ο κακος της υποθεσης. Ανοιξτε τα ματια !!



#162   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 13/09/2013 - 07:09

....

 

Κάτι τελευταίο. Δε χρειάζεται να εν/ποιήσω TouchiD για να αρχίζω να ανησυχώ. Μου αρκεί πως γίνεται..

 

http://www.spiegel.d...71.html#ref=rss

 

Παράθεση

 

In the internal documents, experts boast about successful access to iPhone data in instances where the NSA is able to infiltrate the computer a person uses to sync their iPhone. Mini-programs, so-called "scripts," then enable additional access to at least 38 iPhone features.

 

 

Μα και βεβαια γινεται !! Δεν το ξερες ??? Αυτο που περιγραφεις στην παραθεση ειναι ακριβως ο τροπος που δουλευει το JB !! Συνδεεις το τηλ. στο PC σου και μετα καποια προγραμματα αναλαμβανουν να το ξεκλειδωσουν. Μονο που αντι να ξεκινας εσυ αυτα τα προγραμματα απο το GUI του evasi0n τα ξεκιναει η NSA κρυφα αφου σου εχει χακεψει το PC... Ξυπνα !!



#163   Tziko18

Tziko18

    iPH Contributor

  • 1.169 μηνύματα
  • Twitter:@Tziko18
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Tziko18

Δημοσίευση 13/09/2013 - 15:32

...... την Appleeeeeeeeeeeee :P

χαχαχαχαχα!!!! :lol:  :lol:


We all in the same game, just different levels. Dealing with the same hell, just different devils.  User

 


#164   tamtakos

tamtakos

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/09/2013 - 18:45

Ρε παιδια ολοι εχουμε γινει υπερευαισθητοι με τα προσωπικα δεδομενα οταν ολοι βαζουν μεχρι και που χεζουν στο fb και τι σκατα θα φανε και ποτε θα κοιμηθουνε στο twitter. Ακουω απο κατι χαζογκομενες ¨μου εκλεψαν φωτο απο το fb", οταν η ιδια εχει 500+ φωτογραφιες και 5000 φιλους.
Ο αλλος μου διαβαζει λεει η apple τα imessage. Και λοιπον? τι διαβασε δηλαδη? ¨ελα ρε ερχομαι σε δεκα λεπτα¨?

ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ 2013. ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ 200 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ.
ΧΕΣΤΗΚΑ ΑΝ ΘΑ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΤΑ MAIL, ΤΑ IMESSAGES Ή ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΠΟΤΥΠΩΜΑ.

Εγω ξερω οτι καποιος που δεν εχει κατι να κρυψει (παρανομο) δεν εχει να φοβαται τιποτα. Κανεις δεν θα ασχοληθει μαζι του. Δεν προκειται να ασχοληθει καμια apple και καμια nsa για μυστικο ραντεβουδακι του ουτε για τον καφε που θα πιει με τον κολλητο του.

Τωρα αν ειναι να οργανωσει καμια τρομοκρατικη ενεργεια, θα ειναι και πολυ μλκς να χρησιμοποιησει τετοιες τεχνολογιες για την επικοινωνια του χωρις την παραμικρη, εστω φραστικη, κωδικοποιηση.

Τωρα για τους αλλους που θελουν να μοιραζονται πολυ προσωπικες στιγμες μεσω imessage ας προσεχουν

#165   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 01/11/2013 - 13:58

Το παρον topic παντως μουρθε στο μυαλο οταν μπαινοντας στην Αμερικη, στο αεροδρομιο μου πηραν δακτυλικα αποτυπωματα και απο τα 10 δακτυλα των χεριων!

Δε ξεπαρθενιαστηκα απλως...

You'll Never Walk Alone


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες