Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

iOS 7 Activation Lock, η απάντηση της Apple στην κλοπή iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
62 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/09/2013 - 12:27

ios_activation_guide_4.jpg


To iOS 7 που κυκλοφόρησε χθες για iPhone, iPad και iPod touch πρόσθεσε μία εξαιρετικά σημαντική λειτουργία στην οποία αξίζει να αναφερθούμε με λεπτομέρεια! Ο λόγος για το Activation Lock, η απάντηση της Apple στο φαινόμενο της κλοπής iOS συσκευών που αχρηστεύει ουσιαστικά το iPhone ή iPad ενός χρήστη κάνοντας με αυτόν τον τρόπο δύσκολη έως αδύνατη την πώλησή τους.

Με το iOS 7 και το Find my iPhone [iTunes link] τα πράγματα έχουν αλλάξει αρκεί να έχετε λογαριασμό στο iCloud και να έχετε ενεργοποιήσει την υπηρεσία μέσα από τις Ρυθμίσεις->iCloud->Εύρεση iPhone. Μέχρι και το iOS 6 εάν το iPhone σας «χανόταν» ο εντοπισμός του ήταν αρκετά δύσκολος καθώς ο δράστης μπορούσε να απενεργοποιήσει τη συσκευή άμεσα και να κάνει restore ή να απενεργοποιήσει την υπηρεσία απευθείας από τη συσκευή σε περίπτωση που δεν είχατε καν Συνθηματικό Ασφαλείας (μπορείτε να θέσετε συνθηματικό μέσα από τις Ρυθμίσεις->Γενικά->Κλείδωμα με συνθηματικό).

Στο iOS 7 προστατεύεστε με δύο δικλείδες ασφαλείας:

- εάν κάποιος προσπαθήσει να κλείσει την Εύρεση iPhone θα πρέπει να εισαγάγει τον κωδικό του Apple ID που είναι συσχετισμένος με τη συσκευή:
 

ios_activation_lock_guide_6.jpg


- εάν κάποιος προσπαθήσει να διαγράψει το περιεχόμενο της συσκευής θα πρέπει και πάλι να εισαγάγει τον κωδικό του Apple ID που είναι συσχετισμένος με τη συσκευή. Ακόμα και σε περίπτωση που διαγράψετε απομακρυσμένα το περιεχόμενο της συσκευή σας το Activation Lock θα αποτρέψει τον οποιονδήποτε από το να την ενεργοποιήσει ξανά χωρίς την άδειά σας.
 

ios_activation_lock_guide_2.jpg




Πώς λειτουργεί το Activation Lock;

Όταν ενεργοποιείτε την Εύρεση iPhone σε συσκευή με το iOS 7 το Apple ID και ο κωδικός που χρησιμοποιείτε για το iCloud αποθηκεύονται με ασφάλεια στους servers ενεργοποίησης της Apple. Από αυτό το σημείο και μετά ο κωδικός σας θα απαιτείται κάθε φορά που κάποιος θα θέλει να απενεργοποιήσει την Εύρεση iPhone στη συσκευή σας, να διαγράψει το περιεχόμενό της ή να την ενεργοποιήσει και να την χρησιμοποιήσει.

Εάν μου κλέψουν το iPhone τι πρέπει να κάνω;

Εάν σας κλέψουν ή χάσετε τη συσκευή σας πρέπει να την θέσετε σε λειτουργία 'Απώλεια' άμεσα μέσα από την Εύρεση iPhone. Έτσι, κλειδώνεται η οθόνη της συσκευής με τετραψήφιο κωδικό δίνοντάς σας τη δυνατότητα να εμφανίσετε ένα μήνυμα με το τηλέφωνό σας για παράδειγμα για να σας επιστραφεί. Μπορείτε, επίσης, να διαγράψετε απομακρυσμένα το περιεχόμενο της συσκευής σας και το μήνυμα που είχατε θέσει θα συνεχίσει να εμφανίζεται ακόμα και τότε.

Για να θέσετε μια συσκευή σε λειτουργία 'Απώλεια' χρησιμοποιήστε το iCloud.com ή την εφαρμογή Εύρεση iPhone.

Χρειάζεται να κλείσω την Εύρεση iPhone πριν πουλήσω τη συσκευή μου;

Ναι. Πριν δώσετε τη συσκευή σας στον οποιονδήποτε (πχ να την πουλήσετε) πρέπει να απενεργοποιήσετε την Εύρεση iPhone ώστε να μπορεί το άλλο άτομο να την χρησιμοποιήσει κανονικά χωρίς προβλήματα. Ο καλύτερος τρόπος για να το κάνετε είναι να κλείσετε την Εύρεση iPhone από τις Ρυθμίσεις και να την διαγράψετε από το λογαριασμό σας στο iCloud. Έπειτα πηγαίνετε στις Ρυθμίσεις->Γενικά->Επαναφορά->Όλες οι ρυθμίσεις. Θα πρέπει να κλείσετε την Εύρεση iPhone και σε περίπτωση που στείλετε τη συσκευή σας για service.

Αν ξεχάσω τον κωδικό μου τι γίνεται;

Εάν ξεχάσετε τον κωδικό σας μπορείτε να αποκτήσετε καινούργιο μέσα από την ιστοσελίδα της Apple εδώ.

Αν αγοράσω μια συσκευή που έχει ενεργοποιημένη την Εύρεση iPhone από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη τι κάνω;

Θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη όσο το δυνατόν γρηγορότερα και να του ζητήσετε να διαγράψει το περιεχόμενο της συσκευής και να την απομακρύνει από τον λογαριασμό του. Παραπέμψτε τον σε αυτό το άρθρο.

Πως θα ελέγξω εάν η Εύρεση iPhone είναι ενεργοποιημένη πριν αγοράσω μια μεταχειρισμένη συσκευή;

Καταρχάς ανοίξτε τη συσκευή και εάν εμφανιστεί συνθηματικό ασφαλείας ή η οθόνη αφετηρίας αυτό σημαίνει ότι το περιεχόμενο δεν έχει διαγραφεί. Ζητήστε από τον πωλητή να διαγράψει το περιεχόμενο μέσα από τις Ρυθμίσεις->Γενικά->Επαναφορά->Όλες οι ρυθμίσεις. Μετά τη διαγραφή και αφού ολοκληρώσετε το αρχικό σετάρισμα ζητήστε από τον πωλητή να πληκτρολογήσει τον κωδικό του ή αν δεν είναι παρών να την διαγράψει από το iCloud.com/find. Θα ξέρετε ότι η συσκευή είναι έτοιμη όταν σας εμφανιστεί το 'Set up your iPhone/iPad/iPod' κατά την αρχική εκκίνηση.

To Find my Mac περιλαμβάνει το Activation Lock;

Προς το παρόν όχι. Το Activation Lock λειτουργεί μόνο με iPhone, iPad και iPod touch με εγκατεστημένο το iOS 7.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   airbus

airbus

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/09/2013 - 12:33

να υποθεσω οτι αυτο ισχυει και αν γινει dfu restore? μετα την επαναφορα θα ζητηση παλιο apple id?

το δοκιμασε κανεις?


Τελευταία επεξεργασία από: airbus, 19/09/2013 - 12:34


#3   kospankavv98

kospankavv98

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Twitter:@kospankavv
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 19/09/2013 - 12:55

Ναι μετά για να ενεργοποιηθεί το κινητό θέλει τον κωδικό του apple id

#4   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 19/09/2013 - 13:02

παιδια αν το χασω δεν προκειται να γυρισει πισω.οποτε μου φαινεται αχρηστο ολο αυτο.γνωμη μου παντα.


iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#5   hellspawn

hellspawn

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:hellspawn81

Δημοσίευση 19/09/2013 - 13:05

παιδια αν το χασω δεν προκειται να γυρισει πισω.οποτε μου φαινεται αχρηστο ολο αυτο.γνωμη μου παντα.

Τουλάχιστον δεν θα έχει την ικανοποίηση αυτός που το έκλεψε ή το βρήκε να το χρησιμοποιήσει. Κάτι είναι και αυτό...



#6   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 19/09/2013 - 13:07

καλα μην παιρνετε ορκο.ολα γινονται.παντα.καποιος χακερ θα βγαλει ενα προγραμματακι που θα το ανοιγει στα μπαμ.


iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#7   airbus

airbus

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/09/2013 - 13:07

όχι φίλε μου δεν είναι έτσι, απλά πιστεύω ότι αν δίνει κάποιος μια αμοιβή π.χ 50ε η 100ε σε οποίον το βρει δίνεις λόγο να επιστραφεί!!!

μέσα από το find my iphone μπορείς να στείλεις μήνυμα στο τηλέφωνο σου πχ "όποιος το βρήκε θα αμειφθεί, παρακαλώ να επιστραφεί"

έτσι αν ο άλλος δε μπορεί να το δουλέψει σου λέει δε τσεπώνω την αμοιβή.

και μη γινόμαστε τσιγκούνηδες. 700ε έχει καινούργιο. τι είναι 50ε για αμοιβή.



#8   oatz

oatz

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:zer0t0nine

Δημοσίευση 19/09/2013 - 13:30

καλα μην παιρνετε ορκο.ολα γινονται.παντα.καποιος χακερ θα βγαλει ενα προγραμματακι που θα το ανοιγει στα μπαμ.

ή ενα προγραμμα που θα το επαναφέρει σε factory default.

Υποψιάζομαι οτι θα δουμε κάτι τέτοιο στις επόμενες εβδομάδες. Μακάρι να διαψευσθώ και οι δικλείδες να έχουν να κάνουν με id της συσκευής εκτός του icloud account.



#9   Finder

Finder

    iPH Member

  • 211 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/09/2013 - 13:34

Πες πως στο κλεβουν... αυτος που στο πηρε (αν δεν εχει passcode lock) ενεργοποιει το Airplane Mode και απλα δεν το βλεπεις πια..

Μετα βαζει και καποιο προγραμμα που στο κανει force DFU... και παπαλα...



#10   ilionmelegos21

ilionmelegos21

    iPH Elite Poster

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 19/09/2013 - 13:41

Με dfu και restore ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙΙΙΙ να σου ζηταει apple id...



#11   asmilon

asmilon

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Twitter:@asmilon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:asmilon

Δημοσίευση 19/09/2013 - 13:41

Οταν βγει jailbreak για το iOS 7 που να παρακαμπτει τους activation server της Apple τοτε το συγκεκριμενο feature ναι θα ειναι αχρηστο. Μεχρι τοτε ομως ειναι ενα καλο μετρο προστασιας ή εστω αχρηστευσης της κλεμμενης συσκευης.



#12   StavrosA

StavrosA

    iPH Enthousiast

  • 396 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/09/2013 - 13:42

Πες πως στο κλεβουν... αυτος που στο πηρε (αν δεν εχει passcode lock) ενεργοποιει το Airplane Mode και απλα δεν το βλεπεις πια..
Μετα βαλει και καποιο προγραμμα που στο κανει force DFU... και παπαλα...



αυτο λεμε

οτι και να το κανει ετσι οπως το λες μολις τελειωσει το restore θα ζητησει apple id pass

#13   oatz

oatz

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:zer0t0nine

Δημοσίευση 19/09/2013 - 13:43

Λιγο ασχετο αλλα πριν λιγες μέρες βοηθησα το ξαδερφακι μου και βρηκε αυτον που του το εκλεψε... ολα εξελίχθηκαν σε εξωτερικο περιβαλον και για καλη μας τυχη ο κλεφτης ηταν ασχετος. Ηταν μεγάλη ικανοποιηση και για μενα που ήμουν πανω στο PC μου και ειχα λογκάρει μεσα στο iCloud του και τον ενημέρωνα που ειναι καθε λεπτο το κινητο του και φυσικα για τον ξαδερφό μου που το ξαναπηρε στα χερια του.

Το κινητό του 3GS με iOS 5.



#14   StavrosA

StavrosA

    iPH Enthousiast

  • 396 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/09/2013 - 13:43

Με dfu και restore ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙΙΙΙ να σου ζηταει apple id...

το εχω κανει και ζηταει

μονο αν βγαλουν κανα αλλο tool που να παρακαμπτεις την διαδικασια activate



#15   StavrosA

StavrosA

    iPH Enthousiast

  • 396 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/09/2013 - 13:44

Λιγο ασχετο αλλα πριν λιγες μέρες βοηθησα το ξαδερφακι μου και βρηκε αυτον που του το εκλεψε... ολα εξεληχθηκαν σε εξωτερικο περιβαλον και για καλη μας τυχη ο κλεφτης ηταν ασχετος. Ηταν μεγάλη ικανοποιηση και για μενα που είμουν πανω στο PC μου και ειχα λογκάρει με στο iCloud του και τον ενημέρωνα που ειναι καθε λεπτο το κινητο του και φυσικα για τον ξαδερφό μου που το ξαναπηρε στα χερια του.
Το κινητό του 3GS με iOS 5.

και εγω εχω βοηθησει 2 φιλους (χαμενα κινητα οχι κλεμμενα ) να τα βρουν

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες