Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iOS 7: Πως να βελτιώσετε τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
135 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 19/09/2013 - 23:03

Ένας γρήγορος οδηγός για να απενεργοποιήσετε "περιττές" λειτουργίες της συσκευής στο iOS 7 και να βελτιώσετε τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

 

Εννοείται πως το αν είναι περιττή ή όχι η οποιαδήποτε λειτουργία παρουσιάζεται στον οδηγό, είναι κάτι που το αποφασίζει ο κάθε χρήστης ανάλογα με τις δικές του ανάγκες/χρήση.

 

Link
  
Οποιαδήποτε προσθήκη/παρατήρηση δεκτή :-)


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   niav

niav

    iPH Elite Poster

  • 2.997 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:GioAth

Δημοσίευση 19/09/2013 - 23:10

το Step12 of 15 που ειναι ?



#3   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 19/09/2013 - 23:13

το Step12 of 15 που ειναι ?

 

Settings > Privacy > Advertising


Behind the Scenes...

#4   niav

niav

    iPH Elite Poster

  • 2.997 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:GioAth

Δημοσίευση 19/09/2013 - 23:15

ευχαριστω



#5   navagos

navagos

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 20/09/2013 - 00:25

ρε παιδια σημερα μου εκλεισε το κινητο στο 8% μπαταρια! τι ειναι αυτο καινουργιο του ios7???



#6   ZeroTime

ZeroTime

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 20/09/2013 - 00:26

ρε παιδια σημερα μου εκλεισε το κινητο στο 8% μπαταρια! τι ειναι αυτο καινουργιο του ios7???

Αλλαγή μπαταρίας...



#7   navagos

navagos

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 20/09/2013 - 00:33

Μέχρι χτες έκλεινε στο 1% με το ios6

#8   apostolos_5

apostolos_5

    iPH User

  • 168 μηνύματα
  • Twitter:@Apoapostolidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 20/09/2013 - 00:34

ρε παιδια σημερα μου εκλεισε το κινητο στο 8% μπαταρια! τι ειναι αυτο καινουργιο του ios7???

εμενα τισ προαλλες στο 32%.μην αγχωνεσαι σκαλωμα ειναι!!



#9   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 20/09/2013 - 00:37

ερώτηση σχετικά με την ώθηση στα μηνύματα

πως γίνεται να γίνεται fetch σε λογαριασμούς πέραν του iCloud;



#10   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2013 - 00:38

Διπλοποστάρει και ο admin πλέον! (http://www.iphonehel...38732-ios-7-gm-και-μπαταρία/) 

 

Όλα θα τα δούμε!



#11   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/09/2013 - 01:04

το icloud  εχει push, δεν χρειαζεται fetch. και γενικα ειναι πολυ ανωτερο σε θεμα εξοικονομισης μπαταριας αλλα και αμεσοτητας το push σε σχεση με το fetch.


legit


#12   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 20/09/2013 - 02:43

Εγω παίδες έχω να πω περα απ τα υποκειμενικά που λεει ο οδηγος (που τα χω κανει ηδη τα περισσότερα) να κάτσετε ενα απογευμα να το κανετε Restore->Set Up As New. Τόσο μεγάλη αναβάθμιση καλο ειναι να την περασουμε "καθαρη" για να μην έχουμε θέματα.. Εγω μόνο επαφές επανέφερα και τίποτα άλλο και το κινητο έχει σχεδον ίδια απόδοση μπαταρίας σε σχέση με την 6αρα. Μηδαμινή πραγματικά η διαφορά στη χρήση της μπαταρίας..!! :)  

 

p.s. Υπ όψιν μου πηγαινε μια χαρα σε Beta 5/6, στη GM μου τα χαλαγε η μπαταρια.



#13   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 20/09/2013 - 02:50

Επόμενο βήμα απενεργοποιήστε τελείως την συσκευή για ακόμα μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας..  :rolleyes:

 

Συνεχώς βελτιώσεις, νέα χαρακτηριστικά και λειτουργίες τα οποία λίγο πολύ ψιλοάχρηστα είναι κιόλας, όλοι τους έχουν να παρουσιάσουν κάτι και καλά πρωτοποριακό και σε σημαντικά θέματα όπως αυτό της μπαταρίας εξέλιξη μηδέν, από κανέναν..

 

Λίγο πολύ όλοι μας συνεχώς ανοιγοκλείνουμε διακόπτες και ψάχνουμε ένα καλώδιο παντού μπας και βγάλουμε τη μέρα με το κινητό ανοικτό..

Ας αφήσουν λέω εγώ καλύτερα τους αισθητήρες κίνησης, τα δακτυλικά αποτυπώματα, τις κάμερες με τα 10,20,40 MP και δεν ξέρω εγώ τι άλλο και ας κοιτάξουν να βγάζει 2-3 μέρες η συσκευή ανοικτή τουλάχιστον και χωρίς να ανεβοκατεβάζουμε συνέχεια διακόπτες..

 

Υ.Γ. Φυσικά και αναφέρομαι σε όλες τις συγκεκριμένες συσκευές και όχι αποκλειστικά στο iphone.. ;-)

Υ.Γ. Κουράστηκα/βαρέθηκα να ψάχνω για φορτιστή όλα αυτά τα χρόνια..  -_-



#14   wolfmandim

wolfmandim

    iPH Member

  • 303 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/09/2013 - 07:39

Επόμενο βήμα απενεργοποιήστε τελείως την συσκευή για ακόμα μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας..  :rolleyes:

 

Συνεχώς βελτιώσεις, νέα χαρακτηριστικά και λειτουργίες τα οποία λίγο πολύ ψιλοάχρηστα είναι κιόλας, όλοι τους έχουν να παρουσιάσουν κάτι και καλά πρωτοποριακό και σε σημαντικά θέματα όπως αυτό της μπαταρίας εξέλιξη μηδέν, από κανέναν..

 

Λίγο πολύ όλοι μας συνεχώς ανοιγοκλείνουμε διακόπτες και ψάχνουμε ένα καλώδιο παντού μπας και βγάλουμε τη μέρα με το κινητό ανοικτό..

Ας αφήσουν λέω εγώ καλύτερα τους αισθητήρες κίνησης, τα δακτυλικά αποτυπώματα, τις κάμερες με τα 10,20,40 MP και δεν ξέρω εγώ τι άλλο και ας κοιτάξουν να βγάζει 2-3 μέρες η συσκευή ανοικτή τουλάχιστον και χωρίς να ανεβοκατεβάζουμε συνέχεια διακόπτες..

 

Υ.Γ. Φυσικά και αναφέρομαι σε όλες τις συγκεκριμένες συσκευές και όχι αποκλειστικά στο iphone.. ;-)

Υ.Γ. Κουράστηκα/βαρέθηκα να ψάχνω για φορτιστή όλα αυτά τα χρόνια..  -_-

 

Συμφωνώ!



#15   dj_aris

dj_aris

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/09/2013 - 08:57

Καλά τα λέτε παιδιά, συμφωνώ απόλυτα: όντως ωραία όλα τα features αλλά αυτό που πραγματικά χρειαζόμαστε είναι νέες τεχνολογίες στις μπαταρίες, αυτές είναι ίδιες εδώ και 10 χρόνια σχεδόν. Αλλά εδώ υπάρχει και ένα άλλο πρόβλημα, κλασικό Apple, δηλαδή κάτι που σου στερεί ξαφνικά και εντελώς ανεξήγητα... (σημείωση: τα παρακάτω που αφορούν στο iPhone 5 και μετά (και όχι στο iOS 7): 

 

1) Ας πούμε ότι το LTE δεν το χρησιμοποιούμε καν, πέρα από το ότι δεν πιάνει ποτέ σε εσωτερικούς χώρους, έχοντας το ανοιχτό για δέκα λεπτάκια βλέπεις την μπαταρία να πέφτει κατακόρυφα (έχω παρατηρήσει -10% μπαταρία σε 20 λεπτά της ώρας!), την ίδια ώρα που η πλάτη του κινητού ζεσταίνεται αισθητά. Βέβαια, τα 69 (!) Mbit που έχω πιάσει στο speedtest είναι πολύ εντυπωσιακά αλλά και -μεταξύ μας- μάλλον άχρηστα. Αυτές τις 10 ώρες σερφάρισμα LTE που ανακοινώνουν πραγματικά δεν ξέρω που τις βρήκαν. Ίσως εννοεί ότι αν το έχεις 10 ώρες να φορτίζει από κάποια γεννήτρια με πετρέλαιο, τα καύσιμα διαρκούν 10 ώρες; :-P

 

2) Φοβερή παράλειψη που δεν υπάρχει δυνατότητα 2G. Εξηγώ: Το 2G/Εdge είναι υπεραρκετό για να ανταλλάζει κανείς iMessages ή απλά e-mail κειμένου, ενώ ταυτόχρονα πολύ οικονομικό σε μπαταρία. Όσο είχα το 4S, είχα μόνιμα ανοιχτό το wifi (ώστε να έχω σύνδεση σε σπίτι / γραφείο που είμαι τις πειρισσότερες ώρες) και επίσης το 2G ώστε να λαμβάνω mail & μηνύματα όσο δεν είμαι. Αν χρειαζόμουν πιο γρήγορο internet απλά άνοιγα τότε (και μόνο τότε) το 3G.

 

3) Παράλληλα, αν δεν βρίσκεσαι σε περιοχή με καλό σήμα, ούτε καν το 3G δεν είναι αξιόπιστο. Όλως τυχαίως (; ) προσωπικά δεν έχω καλό σήμα ούτε στο σπίτι μου ούτε στη δουλειά μου. Το κινητό λοιπόν, προσπαθεί να παραμείνει συνδεμένο στο 3G με 1-2 μπάρες σήμα συνεχώς, προφανώς καταναλώνοντας περισσότερη μπαταρία από το αν ήταν μόνιμα στο 2G με ευκολία (4-5 μπάρες). (Ας μη μιλήσουμε και για την ακτινοβολία που μας ψήνει εγκεφαλικά κύτταρα για τον ίδιο ακριβώς λόγο.)

 

Με άλλα λόγια: με τις ρυθμίσεις που είχα βρει (και με βόλευαν), στο 4S είχα μπαταρία 1,5-2 ημερών παρότι η μπαταρία του ήταν σχεδόν 2 ετών (και προφανώς πεσμένη σε απόδοση). Με το 5 που πήρα πριν από 2 εβδομάδες (και έχει "φρέσκια" μπαταρία) βγάζω μια ημέρα πλέον. Και όλα αυτά γιατί λείπει ένα software διακοπτάκι...


Τελευταία επεξεργασία από: dj_aris, 20/09/2013 - 09:01


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες