Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iOS 7: Πως να βελτιώσετε τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
135 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   niav

niav

    iPH Elite Poster

  • 2.997 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:GioAth

Δημοσίευση 20/09/2013 - 08:59

Σε 5-αρι με τα LOCATIONS στο ON απο χτες το βραδυ στις 23.00 μεχρι σημερα στις 10.00 απο 100% πηγε στο 89%



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   biz

biz

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Twitter:@giobizetas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iBizetas

Δημοσίευση 20/09/2013 - 09:27

Χωρίς να θέλω να μειώσω την καταπληκτική αυτή τοποθέτηση, έχω ένα ερώτημα, ποιός ο λόγος να έχει κάποιος iphone, έχοντας κλειστές όλες αυτές τις λειτουργίες??



#18   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 20/09/2013 - 09:33

Καλά τα λέτε παιδιά, συμφωνώ απόλυτα: όντως ωραία όλα τα features αλλά αυτό που πραγματικά χρειαζόμαστε είναι νέες τεχνολογίες στις μπαταρίες, αυτές είναι ίδιες εδώ και 10 χρόνια σχεδόν. Αλλά εδώ υπάρχει και ένα άλλο πρόβλημα, κλασικό Apple, δηλαδή κάτι που σου στερεί ξαφνικά και εντελώς ανεξήγητα... (σημείωση: τα παρακάτω που αφορούν στο iPhone 5 και μετά (και όχι στο iOS 7):

1) Ας πούμε ότι το LTE δεν το χρησιμοποιούμε καν, πέρα από το ότι δεν πιάνει ποτέ σε εσωτερικούς χώρους, έχοντας το ανοιχτό για δέκα λεπτάκια βλέπεις την μπαταρία να πέφτει κατακόρυφα (έχω παρατηρήσει -10% μπαταρία σε 20 λεπτά της ώρας!), την ίδια ώρα που η πλάτη του κινητού ζεσταίνεται αισθητά. Βέβαια, τα 69 (!) Mbit που έχω πιάσει στο speedtest είναι πολύ εντυπωσιακά αλλά και -μεταξύ μας- μάλλον άχρηστα. Αυτές τις 10 ώρες σερφάρισμα LTE που ανακοινώνουν πραγματικά δεν ξέρω που τις βρήκαν. Ίσως εννοεί ότι αν το έχεις 10 ώρες να φορτίζει από κάποια γεννήτρια με πετρέλαιο, τα καύσιμα διαρκούν 10 ώρες; :-P

2) Φοβερή παράλειψη που δεν υπάρχει δυνατότητα 2G. Εξηγώ: Το 2G/Εdge είναι υπεραρκετό για να ανταλλάζει κανείς iMessages ή απλά e-mail κειμένου, ενώ ταυτόχρονα πολύ οικονομικό σε μπαταρία. Όσο είχα το 4S, είχα μόνιμα ανοιχτό το wifi (ώστε να έχω σύνδεση σε σπίτι / γραφείο που είμαι τις πειρισσότερες ώρες) και επίσης το 2G ώστε να λαμβάνω mail & μηνύματα όσο δεν είμαι. Αν χρειαζόμουν πιο γρήγορο internet απλά άνοιγα τότε (και μόνο τότε) το 3G.

3) Παράλληλα, αν δεν βρίσκεσαι σε περιοχή με καλό σήμα, ούτε καν το 3G δεν είναι αξιόπιστο. Όλως τυχαίως (; ) προσωπικά δεν έχω καλό σήμα ούτε στο σπίτι μου ούτε στη δουλειά μου. Το κινητό λοιπόν, προσπαθεί να παραμείνει συνδεμένο στο 3G με 1-2 μπάρες σήμα συνεχώς, προφανώς καταναλώνοντας περισσότερη μπαταρία από το αν ήταν μόνιμα στο 2G με ευκολία (4-5 μπάρες). (Ας μη μιλήσουμε και για την ακτινοβολία που μας ψήνει εγκεφαλικά κύτταρα για τον ίδιο ακριβώς λόγο.)

Με άλλα λόγια: με τις ρυθμίσεις που είχα βρει (και με βόλευαν), στο 4S είχα μπαταρία 1,5-2 ημερών παρότι η μπαταρία του ήταν σχεδόν 2 ετών (και προφανώς πεσμένη σε απόδοση). Με το 5 που πήρα πριν από 2 εβδομάδες (και έχει "φρέσκια" μπαταρία) βγάζω μια ημέρα πλέον. Και όλα αυτά γιατί λείπει ένα software διακοπτάκι...

Απλα η Apple -γνώμη μου ειναι- σχεδίασε τους διακόπτες 3G-LTE με βάσει την Αμερική την Κίνα την Αγγλία κλπ δηλαδη σε αυτές τις χώρες φαντάζομαι ότι 3G & LTE θα πιάνει για πλάκα 4-5 γραμμές δεν θα έχουν ποτε πρόβλημα συν ότι τα πακέτα δεδομένων αλλα και γενικά ολα τα συμβόλαια talk&text&data ειναι και πολυ πιο φθηνά απο μας και κυρίως σου δεινουν αρκετά απο την κάθε κατηγορία ώστε να μην δεν νοιάζει.

Knowledge Is Power


#19   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/09/2013 - 10:55

εγω παντος εχω διακοπτη για 3g -lte

Τελευταία επεξεργασία από: PoluxGreece, 20/09/2013 - 10:55


#20   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 20/09/2013 - 11:09

poluxGreece, εχεις για 3g /4G αλλα στην ουσια το κιντο οταν κλεισεις τα δεδομενα συνεχιζει να ψαχνει και για 3g σημα?

 

Σωστα daskalaki pavlo???

 

http://www.iphonehel...-σήμα-σε-ios-7/

 

Εδω παραθετω το προβλημα που εχω με την ios7 final με το σημα να ειναι 1-2 γραμμες, οταν με την ios7 beta6 ειχα παντου 5 γραμμες!!!! (παντα gia GSM).

 

Τι αλλαξανε παλι δεν ξερω μιας και στην 6.1.3 / 6.1.4 που το ειχα παρει αρχικα επαιξε και εκει σκα....α....

 

 

Καμια ιδεα πως γινεται να το παρακαμψουμε.

 

Εχω δοκιμασει πολλαααα!!! Επαναφορα εργοστασιακων. hard reset, fly mode, set up as new, set up from backup, κλεισιμο ανοιγμα toggles......

 

 

Λοιπον.... Τα πηρα!

 

Το στορυ...

 

Πηρα το πενταρι με την 6.1.3. Παρατηρησα (Cosmote) οτι το προηγουμενο μου 4S με την 6.0.1 στο σπιτι οτι ειχε παντα 4-5 γραμμες.

 

Παιρνω που λετε το πενταρι με την 6.1.3 και πως παρατηρω βλεπω το σημα 1-2 γραμμες το πολυ. Απογοητευτηκα, αρχισα να διαβαζω διαφορα ωσπου φιλος που εβαλε την ios7 beta6 με update οτι ειχε με cosmote σημα 5 τελειες!

Του ειπα οτι ελεγε ψεματα ωσπου μου εστειλε snapshot!

Λεω μεσα μου δεν κανεις και εσυ ενα update στην beta6. Και το εκανα.

 

Το σημα εκτιναχτηκε μονιμα και σταθερα στις 5 τελειες και πολυ λιγες φορες στις 4. Παντου. Σπιτι, δουλεια, εξω... Ημουν χαρουμενος.

 

Μεχρι που σημερα πηγα να βαλω την ντεμεκ final. Ηθελα ο αθεοφοβος να την βαλω και καθαρη οποτε κλασικα Restore...

 

Ολα καλα τελειωνει, μου ζηταει PIN το βαζω και τι να δω: Σημα 1-2 σταθερα!!!!!!!

 

Σκ.......ααα!!!! Ενιωσα αηδια...

 

Φυσικα μιλαω για το σημα του GSM, μιας και αυτο με ενδιαφερει. ΜΟΝΟ.

 

Το περασα ηδη δευτερη φορα απο πανω, Set up as new και παλι τα ιδια.

 

Εχω κανει HARD RESET. τα ιδια.

 

Εχω σβησει το κινητο. Το ξανανανοιξα. Τα ιδια...

 

Τι σκ....ααα εχει περαχτει και αλλαξε ετσι το σημα. Το 3G/4G ειναι στα 2 τελειες. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ. Με ενδιαφερει το σημα που χρησιμοποιω.

 

 

Καμια ιδεα μαγκες :huh:?

 



#21   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/09/2013 - 11:35

poluxGreece, εχεις για 3g /4G αλλα στην ουσια το κιντο οταν κλεισεις τα δεδομενα συνεχιζει να ψαχνει και για 3g σημα?
 
Σωστα daskalaki pavlo???
 
http://www.iphonehel...-σήμα-σε-ios-7/
 
Εδω παραθετω το προβλημα που εχω με την ios7 final με το σημα να ειναι 1-2 γραμμες, οταν με την ios7 beta6 ειχα παντου 5 γραμμες!!!! (παντα gia GSM).
 
Τι αλλαξανε παλι δεν ξερω μιας και στην 6.1.3 / 6.1.4 που το ειχα παρει αρχικα επαιξε και εκει σκα....α....
 
 
Καμια ιδεα πως γινεται να το παρακαμψουμε.
 
Εχω δοκιμασει πολλαααα!!! Επαναφορα εργοστασιακων. hard reset, fly mode, set up as new, set up from backup, κλεισιμο ανοιγμα toggles......


οχι δεν ψαχνει σημα.δεν ξερω αν παιζει ρολο που το κινητο το εχω απο το εξωτερικο οπως επισης ειμαι σε ξενο παροχο

#22   Chester21

Chester21

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 20/09/2013 - 13:44

Υπαρχει τροπος να βαλουμε τους διακοπτες δεδομενων και 3g στο control center ?



#23   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/09/2013 - 13:49

Υπαρχει τροπος να βαλουμε τους διακοπτες δεδομενων και 3g στο control center ?


οχι φιλε μου

legit


#24   gigadas

gigadas

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/09/2013 - 15:25

Μέχρι χτες έκλεινε στο 1% με το ios6

εμενα παλι μου εσβησε στο ios 6 στο 20% και μετα δεν αναβε ελεγε σινδεστε φορτηστη 1 μερα πριν το update se ios 7 και στο ios 7 μου εσβησε παλι στο 10% τι βορει να ειναι σκαλομα του κινητου η να θελη αλαγη βαταριας ??



#25   tsompa

tsompa

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/09/2013 - 15:37

Σε 2 4s μόλις φορέθηκε η 7 φόρτιζαν όλη νύχτα και δεν πήγε 100% ενώ με την 6 πήγαινε. Τι παίζει;



#26   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 21/09/2013 - 12:20

Μια χαρά είναι :)Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1379758832.348493.jpg   91,26KB   82 λήψεις

#27   giannise77

giannise77

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 21/09/2013 - 22:45

Η μπαταριας δεν κραταει καθολου σε σχεση με πριν και εβγαλα και αυτα που αναρτησαν μιπως ξερεται κατι?

 



#28   souzana

souzana

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Twitter:@soyz__
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:souzi13

Δημοσίευση 21/09/2013 - 22:50

σε μένα είναι χάλια 



#29   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 22/09/2013 - 00:34

Ο χρήστης dj_aris, στις 20 Sept 2013 - 09:57, έγραψε:snapback.png

Καλά τα λέτε παιδιά, συμφωνώ απόλυτα: όντως ωραία όλα τα features αλλά αυτό που πραγματικά χρειαζόμαστε είναι νέες τεχνολογίες στις μπαταρίες, αυτές είναι ίδιες εδώ και 10 χρόνια σχεδόν. Αλλά εδώ υπάρχει και ένα άλλο πρόβλημα, κλασικό Apple, δηλαδή κάτι που σου στερεί ξαφνικά και εντελώς ανεξήγητα... (σημείωση: τα παρακάτω που αφορούν στο iPhone 5 και μετά (και όχι στο iOS 7):

1) Ας πούμε ότι το LTE δεν το χρησιμοποιούμε καν, πέρα από το ότι δεν πιάνει ποτέ σε εσωτερικούς χώρους, έχοντας το ανοιχτό για δέκα λεπτάκια βλέπεις την μπαταρία να πέφτει κατακόρυφα (έχω παρατηρήσει -10% μπαταρία σε 20 λεπτά της ώρας!), την ίδια ώρα που η πλάτη του κινητού ζεσταίνεται αισθητά. Βέβαια, τα 69 (!) Mbit που έχω πιάσει στο speedtest είναι πολύ εντυπωσιακά αλλά και -μεταξύ μας- μάλλον άχρηστα. Αυτές τις 10 ώρες σερφάρισμα LTE που ανακοινώνουν πραγματικά δεν ξέρω που τις βρήκαν. Ίσως εννοεί ότι αν το έχεις 10 ώρες να φορτίζει από κάποια γεννήτρια με πετρέλαιο, τα καύσιμα διαρκούν 10 ώρες; :-P

2) Φοβερή παράλειψη που δεν υπάρχει δυνατότητα 2G. Εξηγώ: Το 2G/Εdge είναι υπεραρκετό για να ανταλλάζει κανείς iMessages ή απλά e-mail κειμένου, ενώ ταυτόχρονα πολύ οικονομικό σε μπαταρία. Όσο είχα το 4S, είχα μόνιμα ανοιχτό το wifi (ώστε να έχω σύνδεση σε σπίτι / γραφείο που είμαι τις πειρισσότερες ώρες) και επίσης το 2G ώστε να λαμβάνω mail & μηνύματα όσο δεν είμαι. Αν χρειαζόμουν πιο γρήγορο internet απλά άνοιγα τότε (και μόνο τότε) το 3G.

3) Παράλληλα, αν δεν βρίσκεσαι σε περιοχή με καλό σήμα, ούτε καν το 3G δεν είναι αξιόπιστο. Όλως τυχαίως (; ) προσωπικά δεν έχω καλό σήμα ούτε στο σπίτι μου ούτε στη δουλειά μου. Το κινητό λοιπόν, προσπαθεί να παραμείνει συνδεμένο στο 3G με 1-2 μπάρες σήμα συνεχώς, προφανώς καταναλώνοντας περισσότερη μπαταρία από το αν ήταν μόνιμα στο 2G με ευκολία (4-5 μπάρες). (Ας μη μιλήσουμε και για την ακτινοβολία που μας ψήνει εγκεφαλικά κύτταρα για τον ίδιο ακριβώς λόγο.)

Με άλλα λόγια: με τις ρυθμίσεις που είχα βρει (και με βόλευαν), στο 4S είχα μπαταρία 1,5-2 ημερών παρότι η μπαταρία του ήταν σχεδόν 2 ετών (και προφανώς πεσμένη σε απόδοση). Με το 5 που πήρα πριν από 2 εβδομάδες (και έχει "φρέσκια" μπαταρία) βγάζω μια ημέρα πλέον. Και όλα αυτά γιατί λείπει ένα software διακοπτάκι...

Απλα η Apple -γνώμη μου ειναι- σχεδίασε τους διακόπτες 3G-LTE με βάσει την Αμερική την Κίνα την Αγγλία κλπ δηλαδη σε αυτές τις χώρες φαντάζομαι ότι 3G & LTE θα πιάνει για πλάκα 4-5 γραμμές δεν θα έχουν ποτε πρόβλημα συν ότι τα πακέτα δεδομένων αλλα και γενικά ολα τα συμβόλαια talk&text&data ειναι και πολυ πιο φθηνά απο μας και κυρίως σου δεινουν αρκετά απο την κάθε κατηγορία ώστε να μην δεν νοιάζει.

 

 

 

Συμφωνω απολυτα. H ηλιθια εναλλαγη 3G σε 2G σε χωρες οπως η δικη μας σκιζει την μπαταρια...

 

Ενα toggle 3G ειναι αμεσα απαραιτητο για ολες τις χωρες που εχουν προβλημα. Θα πρεπει αμεσα να ενημερωθει η Apple...



#30   Manousos1994

Manousos1994

    iPH Contributor

  • 1.596 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 22/09/2013 - 04:06

Συμφωνω απολυτα. H ηλιθια εναλλαγη 3G σε 2G σε χωρες οπως η δικη μας σκιζει την μπαταρια...

Ενα toggle 3G ειναι αμεσα απαραιτητο για ολες τις χωρες που εχουν προβλημα. Θα πρεπει αμεσα να ενημερωθει η Apple...

Η apple δεν εχει σχεση με αυτο...οι παροχοι λογικα θα πρεπει να δωσουν carrier update που θα το επιτρεπει...Σε συννενοηση με την apple παντως....Αν κανω λαθος να με συγχωρεσετε παιδια αλλα νομιζω πως εξαρταται περισσοτερο απο τον παροχο...
Το πτυχίο μου αντί για βαθμό θα γράφει "Επιτέλους" !!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες