Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

H Apple εργάζεται με την Quanta για ένα μεγαλύτερο iPad (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/09/2013 - 08:54

12_9_ipad_macbook_air-800x450.jpg


Μια νέα αναφορά κινέζικης ιστοσελίδας αναφέρει ότι η Apple εργάζεται μαζί με την Quanta για ένα μεγαλύτερο iPad. Η Quanta Computer είναι προμηθευτής της Apple για τη σειρά MacBook Air και ως εκ τούτου η αναφορά στο όνομά της προκαλεί το ενδιαφέρον αφού η παραγωγή των iOS συσκευών αναλαμβάνεται από προμηθευτές όπως η Foxconn και Pegatron.

Το δημοσίευμα τονίζει, ωστόσο, ότι η Quanta επιθυμεί να διαφοροποιήσει το επιχειρηματικό της μοντέλο και αν συνδυάσουμε τη φήμη αυτή με την πληροφορία της Wall Street Journal ότι η Apple δοκιμάζει iPad με οθόνη ελαφρώς μικρότερη από 13 ίντσες διαγώνια, τότε ίσως και υπάρχει νόημα. Σε κάθε περίπτωση δεν έχουν υπάρξει ακόμα διαρροές της συσκευής από τη γραμμή παραγωγής κάτι που υποδηλώνει ότι η κυκλοφορία της - εάν εγκριθεί - αργεί ακόμα.

[via MacRumors]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 25/09/2013 - 09:00

Αυτο μαλιστα !!! Μεγαλυτερο ipad θα ηθελα. Χρησιμοποιω το δικο μου παντα στο σπιτι, παντα καθισμενος αναπαυτικα με το ipad ακουμπισμενο πανω μου. Ενα μεγαλυτερο ipad δεν θα με δυσκολευε περισσοτερο, το αντιθετο μαλιστα, σε καποια task θα απολαμβανα τον περισσοτερο χωρο. 

 

Αλλα μεγαλυτερο iphone ?? Ποτε ! Δεν καταλαβαινω γιατι ο κοσμος εχει λυσσαξει με την μεγαλυτερη οθονη !!



#3   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 25/09/2013 - 09:20

Αυτο μαλιστα !!! Μεγαλυτερο ipad θα ηθελα. Χρησιμοποιω το δικο μου παντα στο σπιτι, παντα καθισμενος αναπαυτικα με το ipad ακουμπισμενο πανω μου. Ενα μεγαλυτερο ipad δεν θα με δυσκολευε περισσοτερο, το αντιθετο μαλιστα, σε καποια task θα απολαμβανα τον περισσοτερο χωρο. 

 

Αλλα μεγαλυτερο iphone ?? Ποτε ! Δεν καταλαβαινω γιατι ο κοσμος εχει λυσσαξει με την μεγαλυτερη οθονη !!

ειναι τις μοδας να εχεις 40" τηλεωραση και να βλεπεις ταινειες απο το κινητο


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#4 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 25/09/2013 - 09:21

Πιστεύω ότι σε μια 5ετία απο τώρα, laptosp και tablets θα είναι ένα, ιδίως αν προχωρήσει και εξελιχθεί η συνδεσιμότητα των 2ων!!



#5   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 25/09/2013 - 09:29

really-big-ipad.jpg

 

και η απόδειξη !!!



#6   tangoipad2

tangoipad2

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/09/2013 - 09:33

Υποτίθεται ότι οι νέες τεχνολογίες κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη ....ποιος ο λόγος ενός μεγαλύτερου ipad για το σπίτι ας πούμε αφού αν σκεφτείς ότι με τα ίδια χρήματα παίρνεις ενά απλά γ@ματο λαπτοπ και τα κάνεις και όλα .......η ταπεινή μου γνώμη !!! Και εγώ έχω ipad αλλά το μινι ναι γιατί όντως λόγω δουλειάς δε με βαραίνει ούτε με κουράζει να το έχω όλη ημέρα στο χέρι μου !!



#7   king2178

king2178

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Twitter:@athrigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:A_Greek

Δημοσίευση 25/09/2013 - 09:46

Πιστεύω, ότι ένα καινούριο και μεγαλύτερο ipad θα είναι ένα υβριδικό tablet, όπου θα συνδυάζεται το iOS με το MacOS. Εάν το κάνει αυτό και σε συνδυασμό με την ποιότητα κατασκευής της Apple τότε bye bye στα Windows tablets...



#8   siG0k

siG0k

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2013 - 11:35

Δεν θα τα σουπερ, tablet, μεγαλυτερο με mavericks πανω? ;)

Γιατι μην λεμε ψεματα, το ipad αυτη τη στιγμη ειναι ενα μεγαλο iphone.


Τελευταία επεξεργασία από: siG0k, 25/09/2013 - 11:36


#9   siG0k

siG0k

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2013 - 11:37

Πιστεύω, ότι ένα καινούριο και μεγαλύτερο ipad θα είναι ένα υβριδικό tablet, όπου θα συνδυάζεται το iOS με το MacOS. Εάν το κάνει αυτό και σε συνδυασμό με την ποιότητα κατασκευής της Apple τότε bye bye στα Windows tablets...

Σορρυ αλλα πριν απαντησω δεν ειδα το ποστ σου ενω λεμε το ιδιο .. χεχε :D



#10   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2013 - 12:11

4S 3.5", 5,5C,5S 4", φήμες για 4.9"iPad/iPhone, iPad mini 7.9", iPad 9.7", το εν λόγω iPad XL 11.6" (σαν ΜΒΑ).

Μάλιστα...Τελικά το μέγεθος ... μετράει!!!



#11   voxson

voxson

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/09/2013 - 12:16

Πιστεύω, ότι ένα καινούριο και μεγαλύτερο ipad θα είναι ένα υβριδικό tablet, όπου θα συνδυάζεται το iOS με το MacOS. Εάν το κάνει αυτό και σε συνδυασμό με την ποιότητα κατασκευής της Apple τότε bye bye στα Windows tablets...

Κι εγώ πιστεύω πως εκεί θα πάνε τα πράγματα απλά δεν είναι έτοιμη η τεχνολογία ακόμα ώστε να μην έχει σοβαρούς συμβιβασμούς.



#12   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 25/09/2013 - 19:34

Εγώ δεν θα έλεγα όχι σε ένα μεγαλύτερο iPad πάντως!Άμα έχει και περισσότερη ελέυθερια στο λειτουργικό! 



#13   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/09/2013 - 19:44

Ηδη το ipad που εχω ειναι δυσκολο να το εχω μαζι μου, με αποτελεσμα να το χρησιμοποιω μονο στο σπιτι. Τσαμπα πραγματικα τα λεφτα που το πηρα!

πιστευω πως ενα ακομα μεγαλυτερο θα μου ηταν τελειως αχρηστο ακομα και μεσα στο σπιτι! Γιατι να χρησιμοποιησω το ipad και να μην χρησιμοποιησω το laptop μου ας πουμε που μπορω να του βαλω τις πληρης εκδοσεις απο τα προγραματα μου;

Αλλο το photoshop cc στο ipad και αλλο στο pc...

#14   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 25/09/2013 - 20:01

Ηδη το ipad που εχω ειναι δυσκολο να το εχω μαζι μου, με αποτελεσμα να το χρησιμοποιω μονο στο σπιτι. Τσαμπα πραγματικα τα λεφτα που το πηρα!

πιστευω πως ενα ακομα μεγαλυτερο θα μου ηταν τελειως αχρηστο ακομα και μεσα στο σπιτι! Γιατι να χρησιμοποιησω το ipad και να μην χρησιμοποιησω το laptop μου ας πουμε που μπορω να του βαλω τις πληρης εκδοσεις απο τα προγραματα μου;

Αλλο το photoshop cc στο ipad και αλλο στο pc...

 

Εάν έχεις iMac/Macbook ναι ίσως να μην χρειάζεσαι μεγαλύτερο iPad για το σπίτι.

Εάν όμως έχεις PC στο σπίτι τότε ένα μεγαλύτερο iPad να ήταν πολύ καλύτερο (cpu,ram,vga,battery life, more advanced OS)

Στο μέλλον δεν νομίζω να περιορίζονται τα προγράμματα σε downgraded versions.  



#15   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/10/2013 - 16:13

Εάν έχεις iMac/Macbook ναι ίσως να μην χρειάζεσαι μεγαλύτερο iPad για το σπίτι.
Εάν όμως έχεις PC στο σπίτι τότε ένα μεγαλύτερο iPad να ήταν πολύ καλύτερο (cpu,ram,vga,battery life, more advanced OS)
Στο μέλλον δεν νομίζω να περιορίζονται τα προγράμματα σε downgraded versions.

Ένα μεγαλύτερο iPad έτσι όπως το φαντάζεσαι θα έχει πολύ μεγάλη κατανάλωση. Θέλει αρκετά μεγάλη μνήμη για να τρέξει desktop εφαρμογές και φυσικά μεγαλύτερο επεξεργαστή.

Χρησιμοποιώ ας πούμε το Photoshop CC γιατί μετατραπώ τις φωτογραφίες μου σε 3D side by side και με βολεύουν τα 3D features που έχει. Χρειάζομαι να διαβάζω από μεγάλο εξωτερικό δίσκο που έχω τις φωτογραφίες μου. Επειδή ασχολούμαι και με επεξεργασία εικόνας χρειάζομαι και καλή κάρτα γραφικών. Και αυτό είναι μόνο για επεξεργασία εικόνας. Επίσης δύσκολο είναι να κανείς επεξεργασία εικόνας με τα δάχτυλα και αυτό γιατί δεν υπάρχει κερσορας στην οθόνη. Έχω το Photoshop στο iPad και όταν θέλω να επιλέξω πολύ προσεχτικά κάποιο αντικείμενο στην εικόνα μου είναι αρκετά δύσκολο και χρονοβόρο.

εδώ είμαι επαγγελματίας φωτογράφος αλλά ακόμα και εγώ χρειάζομαι να κάνω focus stacking η blending στις εικόνες μου, και εγώ τραβάω 1000 φωτογραφίες και φτιάχνω timelapse videos πράγμα που χρειάζεται να έχεις τα ίδια exposure settings σε 1000 φωτογραφίες. Πρέπει επίσης να μπορώ να συνδέσω την κάμερα μου απευθείας πάνω στο PC και αν γίνεται να την ελέγχω και από εκεί. Αν θέλετε μπορείτε να δείτε την δουλειά μου εδώ: http://kmphotography.eu

Πραγματικά δεν νομίζω να υπάρξει iPad που να μπορεί να καλύψει τέτοιες ανάγκες αλλά ακόμα και να υπάρξει, θα είναι πολύ ακριβό και πάλι θα πέφτουμε στο δίλημμα του γιατί να πάρω το iPad και να μην πάρω MacBook;

Τελευταία επεξεργασία από: Kmphotographer, 05/10/2013 - 16:14


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες