Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

H Apple ξεπερνά την Coca-Cola ως το πολυτιμότερο brand για το 2013


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 30/09/2013 - 09:42

best_global_brands_2013.jpg

 

 

Σύμφωνα με νέα έκθεση της Interbrand που δημοσιεύουν οι New York Times η Apple βρίσκεται στην κορυφή της λίστας με τα πολυτιμότερα brands στον κόσμο ρίχνοντας από την πρώτη θέση την Coca-Cola.

 

«Ήταν θέμα χρόνου», αναφέρει ο Jez Frampton, στέλεχος της Interbrand. «Φέτος βασιλιάς είναι η Apple». Να σημειώσουμε ότι πρόκειται για την πρώτη φορά που η Coca-Cola δεν βρίσκεται στην κορυφή της λίστας μετά από 13 ολόκληρα χρόνια καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση. Η Interbrand εκτιμά την αξία του brand της Apple στα $98.3 δις (αύξηση 28 τοις εκατό από την περσινή έκθεση) ενώ το brand της Coca-Cola παρόλο που σημείωσε και αυτό αύξηση δύο τοις εκατό παρέμεινε στα $79.2 δις.

 

Στην δεύτερη θέση της κατάταξης έρχεται η Google ανερχόμενη από την τέταρτη θέση πέρσι. Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι στο Top 10 οι πέντε θέσεις καλύπτονται από εταιρείες τεχνολογίας: Apple, Google, Microsoft (5η), Samsung (8η) και Intel (9η) – η IBM (4η) κατηγοριοποιείται ως εταιρεία επαγγελματικών υπηρεσιών.

 

«Εταιρείες όπως η Apple και η Google και η Samsung αλλάζουν τη συμπεριφορά μας: πως αγοράζουμε, πως επικοινωνούμε μεταξύ μας, ακόμα και το αν μιλάμε μεταξύ μας», αναφέρει ο Frampton. «Έχουν κυριολεκτικά αλλάξει τον τρόπο που ζούμε».

 

via Macuser.gr

 


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   gaara17

gaara17

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/09/2013 - 10:32

γεια σου samsuuuung. Τι καιρό έχει εκει κάτω? 



#3   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/09/2013 - 10:35

ρε παιδια εχω μια απορια... η αππλε δεν ηταν καταδικασμενη και πηγαινε για φουντο?


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#4   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 30/09/2013 - 10:42

ρε παιδια εχω μια απορια... η αππλε δεν ηταν καταδικασμενη και πηγαινε για φουντο?

 

Πηγαίνει αλλά εκεί στην Αμερική δεν το γνωρίζουν ακόμη. Εμείς στην Ελλάδα όμως έχουμε γνώση της υπέρτατης ΑΛΗΘΕΙΑΣ: Apple is doomed


Behind the Scenes...

#5   dpapae

dpapae

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 30/09/2013 - 11:00

Αφου ειναι γνωστο οτι οι Ελληνες ειμαστε προπονητες,πολιτικοι,οικονομικοι αναλυτες,ποδοσφαιριστες,μπασκετμπολιστες κτλ κτλ κτλ



#6   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 30/09/2013 - 12:34

Βάσει τις βιογραφίας του Job απείχε απο την χρεοκοπία μόλις 4 μήνες πριν επιστρέψει ο Jobs αλλα οχι τωρα κάπου στην δεκαετία του 90'...Γιατι τωρα στην "σύγχρονη" ιστορία το 2012 εγινε η πιο κερδοφόρα εταιρεία.....

Knowledge Is Power


#7   tyrekidiskos

tyrekidiskos

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 30/09/2013 - 14:26

Οντως ειναι που η Apple πηγαινε κατα διαολου...Αθανατη ΕΛΛΑΔΑΡΑ με τους ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ σου...



#8   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/09/2013 - 16:10

Εγώ βλέπω ότι η google έχει μεγαλύτερο ρυθμό αύξησης όμως . Αν είναι του χρόνου πρώτη τι θα λέμε ;

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 30/09/2013 - 16:12

Αναρτημένη εικόνα


#9   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/09/2013 - 16:26

Εγώ βλέπω ότι η google έχει μεγαλύτερο ρυθμό αύξησης όμως . Αν είναι του χρόνου πρώτη τι θα λέμε ;

Μεχρι του χρονου ας γιορτασουμε ολοι μαζι την φετεινη νικη της Apple .. Eεε ? Τι λετε ?



#10   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 30/09/2013 - 16:36

Μεχρι του χρονου ας γιορτασουμε ολοι μαζι την φετεινη νικη της Apple .. Eεε ? Τι λετε ?


Κερνας;

You'll Never Walk Alone


#11   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 30/09/2013 - 17:02

Εγώ βλέπω ότι η google έχει μεγαλύτερο ρυθμό αύξησης όμως . Αν είναι του χρόνου πρώτη τι θα λέμε ;

 

Θα λέμε μπράβο στην Google. Σίγουρα αυτό που δεν θα λέμε φέτος, είναι Google is doomed :)


Behind the Scenes...

#12   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/09/2013 - 18:12

Εγώ δεν το κατάλαβα ποτε αυτο...

 

Και από την μία πλευρά και από την άλλη. Οκ εδώ οι administrators το καταλαβαίνω να τους αρέσουν τέτοιες έρευνες μιας και ουσιαστικά το φόρουμ ασχολείται κυρίως με συσκευές Apple και βγάζει λεφτά απο διαφημίσεις όπως κάθε φόρουμ.

 

Για τον υπόλοιπο κόσμο όμως δεν το καταλαβαίνω... Οι μεν που λενε οτι η Apple καταστρέφεται, σβήνει, χάνεται, έπιασε πάτω κτλ κτλ... Οκ είτε είναι αλήθεια είτε όχι δεν καταλαβαίνω γιατί το λένε, είναι ζήλεια; Ειναι χαιρεκακία; Πραγματικά δεν ξέρω...

 

Και πείτε οτι οκ αυτοί ζηλεύουν επειδή πιθανών δεν έχουν κάποια Apple συσκευή και θα ήθελαν να έχουν (που ίσως να μην ήθελαν τελικα ή τουλάχιστον αν τους ρωτήσεις θα πουν σίγουρα ότι δεν θέλουν), εσείς οι υπόλοιποι που έχετε γιατί χαίρεστε?

 

Επειδή η εταιρία που παράγει το τηλέφωνο που κρατάτε στα χέρια σας είναι πρώτη; Εξηγήστε μου σας παρακαλώ που σας εσάς προσωπικά;

 

Όλοι είδαμε το τόπικ πριν απο λίγες μέρες με το κόστος παραγωγής ενώς iPhone 5s και 5C και οι περισσότεροι έλεγαν ότι η τιμή κόστους σε σχέση με την τιμή αγοράς είναι τεράστια. Πάλι κάποιοι moderators έτρεξαν να γράψουν στον κόσμο ότι αυτή είναι η τιμή γιατί θεωρεί η Apple πως πρέπει να είναι...

 

Σε αυτό το τόπικ νομίζω πως είναι ξεκάθαρο, οτι μέρος (ισως πολύ μεγάλο μέρος) της τιμής πώλησης, είναι για το brand που αυτή τη στιγμή βγαίνει πρώτο. Και συννεισφέραμε όλοι μας σε αυτό. Όλοι όσοι έχουμε και κρατάμε iPhone, iPad ή οτιδείποτε άλλο i κυκλοφορεί...

 

Με λίγα λόγια, και πληρώνουμε και χαιρόμαστε... :)

 

Η κατάσταση στην Ελλάδα παει κατα διαόλου και αυτό το βλέπουμε και εδώ μέσα στις αγγελίες αλλά και διάσπαρτα σε τοπικ. Παρόλα αυτά χαιρόμαστε που η εταιρία είναι πρώτη...

 

Δεν ξέρω τι είναι πιο λυπηρό... Ελπίζω να μην πειράζει κανέναν που λέω τα πράγματα με το όνομα τους. Ισως αυτό το ποστ να "πειραξει" πολύ κόσμο και να γυρίσουν και να μου πουν "εσένα τι σε νοιάζει" κτλ κτλ. Δεν το γράφω για να πειράξω κανέναν πραγματικά... Απλά γράφω τις σκέψεις μου ως χρήστης iPhone για 5 συνεχόμενα χρόνια (2 μοντέλα μονο έχω αλλάξει).



#13   Ihateandroid

Ihateandroid

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 30/09/2013 - 18:34

Πολύ χαρά διακρίνω!
Έχετε μετοχές της apple?
Στείλτε pm ενδιαφέρομαι να αγοράσω κι εγώ!

#14   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/09/2013 - 18:48

Πολύ χαρά διακρίνω!Έχετε μετοχές της apple?Στείλτε pm ενδιαφέρομαι να αγοράσω κι εγώ!

απο εμας θα αγορασεις; Απο την χρηματηστηριακη σου αγορασε. Και οχι δεν εχουμε μετοχες αλλα το να βγαινει μια εταιρει πρωτη καλο κανει και στον καταναλωτη διοτι θα πρωσπΘησει να κρατησει αυτη τη θεση

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#15   Ihateandroid

Ihateandroid

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 30/09/2013 - 18:55

απο εμας θα αγορασεις; Απο την χρηματηστηριακη σου αγορασε. Και οχι δεν εχουμε μετοχες αλλα το να βγαινει μια εταιρει πρωτη καλο κανει και στον καταναλωτη διοτι θα πρωσπΘησει να κρατησει αυτη τη θεση


Περιμένεις να απαντήσω σοβαρά σε αυτά που έγραψες; ΛΟΛ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες