Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Κάθε αισθητήρας Touch ID αντιστοιχεί σε συγκεκριμένο Α7


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 02/11/2013 - 19:32

Στο secure enclave αποθηκεύεται μια μαθηματική απεικόνιση του δακτυλικού σου αποτυπώματος. Όχι η εικόνα του. Αυτά τα δεδομένα είναι προσβάσιμα μόνο από τον αισθητήρα Touch ID (hardware) και όχι από το iOS (προς το παρόν τουλάχιστον). Άρα, τι διάολο θα στείλει στην NSA η Apple; Ξεστραβωθείτε λίγο πριν αναπτύξετε θεωρίες συνωμοσίας.

"Ρώτα και τον παππού μου τον ψεύτη" που λένε στο χωριό μου. Αν είναι κάποιος να ξεστραβωθει απο αυτά που γράφει η Apple στην σελίδα της...τα λόγια είναι περιττά νομίζω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/11/2013 - 19:40

Ότι και να πούμε χρονια τώρα ετοιμάζουν τα σχεδια..Μην αναπτυξουμε και ΠΑΛΙ τις Θεωρίες..



#18   lazlo

lazlo

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/11/2013 - 12:51

Κοιταξτε οτι ολους μας εχουν σε φακελο κανεις δεν λεει το αντιθετο αλλα για ΠΙΟ λογο βγηκε ο λαλακας της apple και το πρωτοπραγμα που ειπε ειναι οτι ΔΕΝ αποθηκευεται εικονα αλλα μαθηματικη αναλυση?????

Τον ρωτησε καποιος ή οποιος εχει τη μυγα .......

Ασε γιατι η apple και καθε apple με αυτα τα "συννεφα" (λεγε cloud και καθε cloud) ποτε δεν ξερεις ποιος τα βλεπει και μην μου πειτε ρε παιδια οτι και αυτα ειναι στην φαντασια γιατι τοτε σκατα προγραμματιστες ειστε!!!!

Οτι κλειδωνει, ξεκλειδωνει....  οποτε ΜΗΝ νομιζετε οτι δεν τα βλεπει τα αρχεια σας κανεις!!

instagramm, cloud, facebook και πολλα "αθωα" πραγραμματακια δεν ειναι για το καλο σας!!

 

Εγω δεν ανεβαζω φωτο και αλλα τετοια προσωπικα.....

Ο καθενας με τον τροπο του! Εαν νομιζεται οτι η ΜΑΜΑ apple θελει το καλο σας ....Ε!! τοτε φιληστε την και αγκαλιαστε την !!



#19   Spirusd

Spirusd

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 03/11/2013 - 19:54

Ορισμένοι γκρινιάζετε για να γκρινιάζετε....Το κράτος έχει τα αποτυπώματα ΟΛΩΝ μας. Όσοι έχουν πάει Αμερική κάθε φορά δίνουν αποτύπωμα και για τα 5 δάκτυλα του χεριού...και κάθεστε και αναπτύσετε θεωρίες συνομωσίας ότι θα σας κλέψει η NSA το αποτύπωμα απο το κινητό?Πιο εύκολο είναι να το ζητήσει από το ίδιο το Ελληνικό κράτος, αν δεν το έχει κάνει ήδη...



#20   Helix

Helix

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 03/11/2013 - 20:41

Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να γραφτεί ένα SW το οποίο να καταφέρει να αποθηκεύει το δαχτυλικο αποτύπωμα σαν εικόνα;

Ρωτάω σαν απλός χρήστης γιατί προγραμματιστής δεν είμαι. Έχω δει όμως ένα Bluetooth να στέλνει αρχεία ενώ η apple το εχει κλειδώσει.

Αυτό εξαρτάται από το ίδιο το Touch ID. Μπορεί ο αισθητήρας να παράγει κατευθείαν την αλλοιωμένη μορφή του αποτυπώματος και η κανονική να μην έρχεται και σε επαφή με το software (οπότε να είναι απλά αδύνατο να βρεθεί η κανονική). Μπορεί πάλι, το Touch ID να δίνει την "εικόνα", κι η δουλειά να γίνεται μέσα στον Α7 με το iOS να μεσολαβεί, οπότε σε μια jailbroken συσκευή να 'ναι πανεύκολο.



#21   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 03/11/2013 - 20:44

To θέμα είναι ότι εμπιστοσύνη στην Apple (και στην κάθε Apple) που απλά με μια δήλωση αποποιείται των ευθυνών της δεν μπορεί να υπάρχει..

Όμως πλέον δεν έχει ανάγκη κανείς ένα απλό αποτύπωμα(πλέον τα αποτυπώματα λίγα λένε) γιατί πολύ απλά μας έχουν δεμένους από 1002. Ηλεκτρονικό αποτύπωμα, DNA κτλ κτλ..Τα άτομα που τους ενδιαφέρουν είναι ζήτημα λεπτών να μάθουν τα πάντα...οπότε το touchid το μόνο που τους κάνει είναι να τους δυσκολεύει τη ζωή..(αν θελήσουν να το χρησιμοποιήσουν που δεν θα θελήσουν)..


Αναρτημένη εικόνα


#22   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/11/2013 - 20:51

Κοιταξτε οτι ολους μας εχουν σε φακελο κανεις δεν λεει το αντιθετο αλλα για ΠΙΟ λογο βγηκε ο λαλακας της apple και το πρωτοπραγμα που ειπε ειναι οτι ΔΕΝ αποθηκευεται εικονα αλλα μαθηματικη αναλυση :huh:??
Τον ρωτησε καποιος ή οποιος εχει τη μυγα .......
Ασε γιατι η apple και καθε apple με αυτα τα "συννεφα" (λεγε cloud και καθε cloud) ποτε δεν ξερεις ποιος τα βλεπει και μην μου πειτε ρε παιδια οτι και αυτα ειναι στην φαντασια γιατι τοτε σκατα προγραμματιστες ειστε!!!!
Οτι κλειδωνει, ξεκλειδωνει....  οποτε ΜΗΝ νομιζετε οτι δεν τα βλεπει τα αρχεια σας κανεις!!
instagramm, cloud, facebook και πολλα "αθωα" πραγραμματακια δεν ειναι για το καλο σας!!
 
Εγω δεν ανεβαζω φωτο και αλλα τετοια προσωπικα.....
Ο καθενας με τον τροπο του! Εαν νομιζεται οτι η ΜΑΜΑ apple θελει το καλο σας ....Ε!! τοτε φιληστε την και αγκαλιαστε την !!


Παραλήρημα...

Follow me on twitter


#23   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/11/2013 - 21:56

Ρε παιδιά το touch id μας πείραξε?? Όταν πάμε και δημοσιεύουμε όλα τα προσωπικά μας στοιχεία στο facebook και λέμε ότι σε μισή ώρα θα είμαι για καφέ εκεί αυτό τι είναι??Απο μόνοι μας προδίδουμε τη τοποθεσία και τα προσωπικά μας στοιχεία σε κοινή θέα αλλα ξέχασα με το αποτύπωμα μας θα ανοίξουν το θησαυροφυλάκιο στο σπίτι και πάει το παραδάκι...



#24   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/11/2013 - 22:20

Ρε παιδιά το touch id μας πείραξε?? Όταν πάμε και δημοσιεύουμε όλα τα προσωπικά μας στοιχεία στο facebook και λέμε ότι σε μισή ώρα θα είμαι για καφέ εκεί αυτό τι είναι??Απο μόνοι μας προδίδουμε τη τοποθεσία και τα προσωπικά μας στοιχεία σε κοινή θέα αλλα ξέχασα με το αποτύπωμα μας θα ανοίξουν το θησαυροφυλάκιο στο σπίτι και πάει το παραδάκι...

Φιλε άνοιξες μεγάλο θέμα..






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες