Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Google Maps: Η Google χάνει εκατομμύρια χρήστες στους χάρτες της Apple


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/11/2013 - 14:04

εγω παντος πιστευω οτι το site ειναι αντικειμενικο! αν κανει πατατα η αππλε την κραζουν ολοι! αν κανει κατι καλο λενε μπραβο...


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Leftr

Leftr

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 12/11/2013 - 14:29

προς το τέλος της σελίδας μπορεί να δει κανείς ότι γενικότερα σε ότι αφορά τα smartphones τα google maps έχουν πολύ μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών αφού κατέχουν ποσοστό 43% έναντι των Apple maps που έχουν ποσοστό 25.6%. Δηλαδή ανεξαρτήτου πλατφόρμας πολλοί περισσότεροι χρήστες smartphone χρησιμοποιούν google maps έναντι των χρηστών Apple maps. Ακριβώς το αντίθετο δηλαδή με αυτό που γράψατε.[/quote]

Ακομα και ετσι να ναι, θα πρεπει να ειναι ανησυχητικα καλοι για την Google οι Apple Maps. Ποσο μαλλον για μια εταιρεια που δεν ειχε μεχρι προτεινος δικους της χαρτες..;)

#18   xalientre

xalientre

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 12/11/2013 - 14:34

Προτού γράψεις ανοησίες κάνε ένα κόπο και διάβασε ολόκληρο το άρθρο μου και μην παραθέτεις μόνο την πρώτη παράγραφο.


Προφανώς και αναφέρομαι μόνο στο iOS (μιας και το site ονομάζεται iphonehellas.gr). Δέχομαι την παρανόηση, βέβαια, και καλά κάνεις και το επισημαίνεις. Δεν πρόκειται, όμως, για παραπλάνηση γιατί πολύ απλά παρακάτω διευκρινίζονται οι αριθμοί.


Μήπως έγραψα " Το γεγονός ότι η εφαρμογή έρχεται πλέον προ-εγκατεστημένη στο λειτουργικό είναι ένα τεράστιο πλεονέκτημα καθώς ο μέσος χρήστης δεν θα μπει καν στη διαδικασία να κατεβάσει άλλη εφαρμογή από το App Store για αυτόν τον λόγο.";

Μήπως;


Μήπως έγραψα "Συγκεκριμένα, 35 εκατομμύρια χρήστες στις ΗΠΑ χρησιμοποίησαν τους χάρτες της Apple τον Σεπτέμβριο του 2013 συγκριτικά με τους 58.7 εκατομμύρια χρήστες των χαρτών της Google σε iOS και Android.";

Μήπως;
 

Το ξέρω ότι δεν χάνετε ευκαιρία να θάψετε το iPhoneHellas.gr για τον α,β,γ λόγο αλλά τουλάχιστον μην γράφετε ανοησίες.

 

Εντάξει νομίζω ότι όσοι διαβάζουν καταλαβαίνουν. Δεν χρειάζεται να χάνεις την ψυχραιμία σου ούτε να με προσβάλλεις. Εγώ με επιχειρήματα και όχι με προσβολές έκανα την παρατήρηση ότι μπορεί κάποιοι να παραπλανηθούν έτσι όπως διατυπώθηκε η πρόταση, κάτι στο οποίο συμφωνείς όπως βλέπω. Αν λέω ανοησίες ζητώ συγγνώμη από τους φίλους του forum αλλά έχω διαφορετική άποψη. Άσχετα αν συμφωνεί κανείς η όχι με τον συνομιλητή του νομίζω ότι πρέπει να του δίνει το δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα χωρίς χαρακτηρισμούς.



#19   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 12/11/2013 - 15:04

Νομιζω οτι ξεφυγατε απο το Post...! Λεω γω τωρα.....



#20   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 12/11/2013 - 15:06

Επισης η google ειναι πολυ δυνατη στους χαρτες πιστευω...! 

 

http://www.techgear....ountries-80243/



#21   Lotte

Lotte

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2013 - 16:34

Εγώ πάντως γενικά προτιμώ τους χάρτες της google αλλά δεν θα είχα πρόβλημα να συμβουλευτώ και τους χάρτες τις Apple, είναι απλά θέμα συνήθειας



#22   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 12/11/2013 - 16:40

ρε apple καιξερο ψωμι μαυρο χαβιαρι κρασι βουργουνδιας και τυρι ροκφορ.

καταραμενη φτωχειααααααααα



#23   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/11/2013 - 16:57

Έχει ακόμα κάποια κενά η apple να καλύψει και θα μπει για τα καλα στον ανταγωνισμό!



#24   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2013 - 17:01

Εντάξει νομίζω ότι όσοι διαβάζουν καταλαβαίνουν. Δεν χρειάζεται να χάνεις την ψυχραιμία σου ούτε να με προσβάλλεις. Εγώ με επιχειρήματα και όχι με προσβολές έκανα την παρατήρηση ότι μπορεί κάποιοι να παραπλανηθούν έτσι όπως διατυπώθηκε η πρόταση, κάτι στο οποίο συμφωνείς όπως βλέπω. Αν λέω ανοησίες ζητώ συγγνώμη από τους φίλους του forum αλλά έχω διαφορετική άποψη. Άσχετα αν συμφωνεί κανείς η όχι με τον συνομιλητή του νομίζω ότι πρέπει να του δίνει το δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα χωρίς χαρακτηρισμούς.

ε οχι και χωρις προσβολες...οταν γραφεις σαν επιλογο αυτα που γραφεις δεν ειναι προσβολη?

 

Ξέρω ότι το iphonehellas απέχει πολύ από την αντικειμενικότητα, οκ είναι ένα funclub επί της ουσίας αλλά ακόμη και έτσι θεωρώ ότι η αναπαραγωγή ειδήσεων - posts με τέτοιες ανακρίβειες εκθέτει την ομάδα σας (που φαίνεται ότι κάνει γενικώς πολύ καλή δουλειά).

Για τα υπολοιπα που λες και προσπαθεις να μας εξηγησεις να ξερεις οτι οποιος κανει το κοπο και διαβασει ολο το ποστ καταλαβαινει μια χαρα το νοημα και δεν παραπλαναται :)  απο τον λαοπλανο Sepsis.

 

Eπι του θεματος τωρα...εγω για Ελλαδα εξακολουθω και εμπιστευομαι τους χαρτες της google.Aν δω καποια βελτιωση σε συγκεκριμενα σημεια στους χαρτες της Apple ισως τους χρησιμοποιησω.Στην Αγγλια ισως να τους προτιμουσα αλλα Ελλαδα οχι ακομα



#25   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 12/11/2013 - 17:05

εγω παντως δεν καταλαβα αν του/της xalientre φταει η apple η το φορουμ ;

μια και κατά δηλωσης του/της διαθετει και iPhone αλλα και ipad !!!

Τελος ένα φορουμ που υποψιαζόμαστε ότι μεροληπτεί ..... το αποφευγουμε με την εννοια της ελιπους πληροφορησης.

Με το να το κραξεις δεν επανέρχεται στον "ισιο" δρομο.

Εξαλλου ο τιτλος του μονο σε ανεπηρεαστο κριτη δεν παραπεμπει.

Αλλα το λεει.......και οποιος θελει το διαβαζει, και βγαζει τα συμπερασματα του.



#26   dedalos

dedalos

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2013 - 17:12

Ο τρόπος που λειτουργούν οι χάρτες της apple είναι 100 χρόνια μπροστά από της google διότι είναι ενσωματωμένοι στο λειτουργικό κάτι που δεν πρόκειται πιθανόν ποτέ να καταφέρει η google.

Βέβαια η google έχει έναν "άσο" που την φέρνει πιο μπροστά από την apple και αυτό είναι το search engine που διαθέτει και το οποίο λειτουργεί και στους χάρτες τις.

Ότι και να κάνεις search στην google και στο google maps θα σου φέρει κάποιο αποτέλεσμα σχετικό με αυτό που αναζήτησες είτε το γράψεις λάθος ορθογραφικά είτε το γράψεις greeklish. (http://www.google.co...ools/cloud/try/  δοκιμάστε greeklish)

 Στο apple maps ακόμα και ένα τόνο να κάνεις λάθος τις περισσότερες φορές θα πάρεις τα @@ σου.



#27   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/11/2013 - 17:16

Ο τρόπος που λειτουργούν οι χάρτες της apple είναι 100 χρόνια μπροστά από της google διότι είναι ενσωματωμένοι στο λειτουργικό κάτι που δεν πρόκειται πιθανόν ποτέ να καταφέρει η google.

Βέβαια η google έχει έναν "άσο" που την φέρνει πιο μπροστά από την apple και αυτό είναι το search engine που διαθέτει και το οποίο λειτουργεί και στους χάρτες τις.

Ότι και να κάνεις search στην google και στο google maps θα σου φέρει κάποιο αποτέλεσμα σχετικό με αυτό που αναζήτησες είτε το γράψεις λάθος ορθογραφικά είτε το γράψεις greeklish. (http://www.google.co...ools/cloud/try/  δοκιμάστε greeklish)

 Στο apple maps ακόμα και ένα τόνο να κάνεις λάθος τις περισσότερες φορές θα πάρεις τα @@ σου.

Επίσης η apple δεν έχει επιλογή για Λεωφορεία εκτος από περπάτημα και αυτοκίνητο..Η google σου βγάζει επιλογή ακόμη και πιο λεωφορείο να πάρεις και τι ώρα φεύγει,,



#28   KonstantinosFotos

KonstantinosFotos

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Twitter:@kostas_fotos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 12/11/2013 - 17:36

Προσωπικά οτι αφορά την πλοήγηση με το αυτοκίνητο με τους χάρτες της apple είμαι αρκετά ευχαριστημένος στα ίδια επίπεδα με της Google ένα θέμα όντως είναι η αναζήτησή αλλά ξεπερνιέται!! Αλλά οτι αφορά τα μμμ η google ειναι μόνο δρόμος με ακριβεστατη ενημέρωση μιας και παίρνει απευθείας τα δεδομένα από τον ΟΑΣΑ! Έν κατακλείδι και προς όφελος μας ο κατάλληλος συνδυασμός απλά σκοτώνει!

#29   IPL

IPL

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/11/2013 - 17:55

Προσωπικά προτιμώ της Google και αυτούς χρησιμοποιώ. Το πλεονέκτημά τους είναι ότι μπορείς να κατεβάσεις κάποια περιοχή και να το χρησιμοποιήσεις μετά χωρίς να τρως 4G data στον δρόμο. Το μοναδικό θέμα που έχω είναι η βραδινή χρήση στο αυτοκίνητο που δεν αλλάζουν τα χρώματα όπως κάνουν όλα τα προγράμματα πλοήγησης που ξέρω και έτσι πρέπει να μειώνω την φωτεινότητα του iphone κάθε φορά που τους χρησιμοποιώ για να μην στραβώνομαι. 



#30   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 12/11/2013 - 19:41

Το καλοκαίρι που μας πέρασε χρησιμοποίησα για GPS εξίσου και Google Maps και Apple Maps στα Χανιά/Ρέθυμνο/Ηράκλειο. 

 

Σε UI δε το συζητω, πολύ μπροστά της Apple. Σε γενικές πληροφορίες και χαρτογράφηση της Google λιγο καλύτερα.

Γενικα 50-50 μου χρησιμευσαν και τα 2 σα χρηση. Γενική παρατήρηση τα Apple Maps βελτιώνονται δραματικά όσο περνάει ο καιρός με πολύ γρήγορους ρυθμούς! 

Απ την αλλη δε θα λεγα και όχι να μου βγάζει διαδρομες για ΟΣΕ που εχουν της Google.

 

Αυτό που με ξένισε τώρα τελευταία ήταν που πήγα στη γιορτή ενός φίλου στο Αιγαλεω και την διευθυνση δε την εβρισκαν με τιποτα ομως τα Google Maps, εν αντιθέσει με τα Apple που μου την εβγαλε απ ευθειας (και με τον σωστο δρομο παρακαλω).

 

Εν τέλει τίποτα δεν ειναι τέλειο, κερδίζουν σε διαφορετικά σημεία το καθένα :)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες