Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iPhone 6: Διέρρευσε φωτογραφία του μεταλλικού πλαισίου (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 25/01/2014 - 19:27

Ξεκινάμε απο το οτι παίρνεις πίσω τον όρο φασιστάκια για να μην γίνουμε απο 2 χωριά.

 

Τώρα , ο καθένας εχω πει επιλέγει οτι του αρέσει .

 

Αλλά όχι να λέμε και οτι οι μικρές οθόνες είναι καλύτερες για 1002 λόγους....

 

Ας βγάλει και 2 ιντσες οθόνη .

 

Ο λόγος που υπογράμμισα το "marketing term" ήταν για να δείξω στον Valsamis οτι δεν είναι τεχνολογία αλλά απλά ΟΡΟΣ που χρησιμοποιεί η apple.

το ξερω οτι δεν ειναι τεχνολογια, ειμαι trademark ΑΛΛΑ στις retina οθονε οταν φτιαχνεις ενα image το ονομαζεις myImage@2x.png     @2x ειναι αυτο που πρεπει να βαλεις ωστε η ρετινα οθονη με την τεχνολογια της να σου παρουσιασει το image σε high resolution! δεν ειναι σκετο ενας ορος! εχει τον τροπο του για να γινει

 

απο το πρωι στο photoshop φτιαχνω εικονια ασε με εχω λιωσει χαχαχα ολη την ωρα αυτα διαβαζω σημερα χαχα


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 25/01/2014 - 19:28

ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΘΕΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ!

 

ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ.

 

/caps

 

Eπιλέγω high contrast για τα παιχνίδια μου , επιλέγεις φυσικό χρώμα για τις φωτογραφίες σου. Απλό.

μαζι σου!!!!! δεν ειπα τι ειναι καλυτερο απλα εδειξα στον φιλο οτι η αναλυση δεν κανει καλη μια οθονη αλλα πραγματα την κανουν


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#198   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/01/2014 - 19:29

το ξερω οτι δεν ειναι τεχνολογια, ειμαι trademark ΑΛΛΑ στις retina οθονε οταν φτιαχνεις ενα image το ονομαζεις myImage@2x.png     @2x ειναι αυτο που πρεπει να βαλεις ωστε η ρετινα οθονη με την τεχνολογια της να σου παρουσιασει το image σε high resolution! δεν ειναι σκετο ενας ορος! εχει τον τροπο του για να γινει

 

απο το πρωι στο photoshop φτιαχνω εικονια ασε με εχω λιωσει χαχαχα ολη την ωρα αυτα διαβαζω σημερα χαχα

Ναι, βάζεις το 2x γιατι έτσι απαιτεί λόγω των διπλάσιων pixel που εχει (θεωρητικά).

 

Τα θυμάμαι απο εποχές που έφτιαχνα εικονίδια που μου λείπανε.

 

Παραμένει όρος , και το 2x ήταν επιλογή της apple για να διαβάζεται η ανάλυση (μιας και δεν γνωρίζω άλλο με retina οθονες).

 

Aν κάνω λάθος διορθώστε με


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#199   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/01/2014 - 19:30

μαζι σου!!!!! δεν ειπα τι ειναι καλυτερο απλα εδειξα στον φιλο οτι η αναλυση δεν κανει καλη μια οθονη αλλα πραγματα την κανουν

Παμε παρέα σε γιατρό ή εξορκιστή. 

 

Συμφωνήσαμε σε κάτι! χαχαχαχα


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#200   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 25/01/2014 - 19:41

...

 

Ο λόγος που υπογράμμισα το "marketing term" ήταν για να δείξω στον Valsamis οτι δεν είναι τεχνολογία αλλά απλά ΟΡΟΣ που χρησιμοποιεί η apple.

Πιστευα οτι τοσα χρονια μετα την πρωτοεμφανιση της retina στο iphone 4 ο κοσμος θα ειχε μπει στον κοπο να καταλαβει οτι η αναλυση δεν εχει τιποτε να κανει με τον ορο. Αυτο που εχει σημασια ειναι η πυκνοτητα και των μεγεθος των pixels. Οταν βγηκε το ip4 ειχα 2 monitor με διπλασια αναλυση απο το ip4. Αλλα οπως καταλαβαινει ευκολα κανεις αυτο δεν τα εκανε retina !!! Η retina ειναι μια σχεδιαστικη επιλογη (που πρώτη εκανε η Apple) που συνοδευεται απο πολλη, παρα πολλη τεχνολογια  !! 

 

http://www.anandtech...isplay-review/6

http://www.anandtech...isplay-review/7

 

Καλό διάβασμα !!



#201   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 25/01/2014 - 19:46

'marketing term' ΔΕΝ σημαινει απαραιτητα ψεμα η παραπλανηση !!!

Τα ταγματα εφοδου των παντοφλαδων ας καταλαβουν οτι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν το δικαιωμα να μην θελουν και να μην τους αρεσουν οι μεγαλες οθονες !!! Μην ειστε φασιστακια !!


Εσυ tnt μη χαθεις τον Σεπτεμβρη! Θελω μια κωλοτουμπα δυναμιτηηηη!! Χαχαχα

You'll Never Walk Alone


#202   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 25/01/2014 - 19:51

Εσυ tnt μη χαθεις τον Σεπτεμβρη! Θελω μια κωλοτουμπα δυναμιτηηηη!! Χαχαχα

Εγω απλως να σου θυμίσω οτι το 5ιντσο iphone καποιοι εδω το ειχανε σιγουρο για τον Σεπτέμβρη που περασε !!! Χαχαχα !!!



#203   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 25/01/2014 - 21:20

Εσυ tnt μη χαθεις τον Σεπτεμβρη! Θελω μια κωλοτουμπα δυναμιτηηηη!! Χαχαχα

 

 

Να το δω και ας πεθάνω :D 

 

Κρατάμε μικρό καλάθι γιατί όντως και πέρυσι έτσι έλεγαν όλα τα sites και μετά τον ήπιαν.



#204   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2014 - 21:39

 

Ας ήταν 1080p έστω. Τα MP ας μην τα αναλύσουμε. Συμφωνούμε οτι ο φακός και οχι τα MP κάνουν τη διαφορά.

 

Και κακά τα ψέματα , η εμπειρία του iOS θα ήταν σίγουρα καλύτερη σε μια μεγαλύτερη οθόνη.

 

P.S. Η αποψή μου είναι οτι : "Tο ονομάσαμε Retina και μιλήσαμε για ppi και πόσα βλέπει το μάτι , για να ξεχωρίσουμε από τον ανταγωνισμό και να μην παραδεχτούμε οτι η οθόνη μας δεν ειναι ουτε καν HD"

Το θέμα της ανάλυσης είναι άλλο.

Π.χ. με τα 2k, άμα ήταν να βάλουν οθόνη 2k και να μην αλλάξει τίποτα, τότε εννοείται, γιατί όχι?

 

Αν όμως μειωθεί η αυτονομί σε κάτω από μέρα? Άν κάνει 4 ώρες να φορτίσει? Αν οι εφαρμογές κάνουν 2-3 μήνες να προσαρμοστούν στην νέα ανάλυση? Άν μερικές από τις αγαπημένες σου είναι από indies και δεν ανανεωθούν ποτέ? Άν αυξηθεί η τιμή της συσκευής 100$? Αν όλα τα παραπάνω?

Πάλι θα θέλεις 2k?

 

Δεν υπάρχει free meal, κατά την άποψή μου. Ότι επιλογή κάνεις έχει κόστος. Και πρέπει να επιλέξεισ έναν βολικό "συμβιβασμό", τί θές να θυσιάσεις και τί θές να κρατήσεις.



#205   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/01/2014 - 22:00

Το θέμα της ανάλυσης είναι άλλο.
Π.χ. με τα 2k, άμα ήταν να βάλουν οθόνη 2k και να μην αλλάξει τίποτα, τότε εννοείται, γιατί όχι?

Αν όμως μειωθεί η αυτονομί σε κάτω από μέρα? Άν κάνει 4 ώρες να φορτίσει? Αν οι εφαρμογές κάνουν 2-3 μήνες να προσαρμοστούν στην νέα ανάλυση? Άν μερικές από τις αγαπημένες σου είναι από indies και δεν ανανεωθούν ποτέ? Άν αυξηθεί η τιμή της συσκευής 100$? Αν όλα τα παραπάνω?
Πάλι θα θέλεις 2k?

Δεν υπάρχει free meal, κατά την άποψή μου. Ότι επιλογή κάνεις έχει κόστος. Και πρέπει να επιλέξεισ έναν βολικό "συμβιβασμό", τί θές να θυσιάσεις και τί θές να κρατήσεις.


Ειναι απλο. Θελω μια πραγματικα Premium συσκευη απο ολες τις απόψεις.

Η τιμη δεν παίζει ρολο οταν αυτό που θα εχω σαν καταναλωτης θα αξιζει τα χρηματα του.

Οι βολικοι συμβιβασμοι ειναι για αυτους που θελουν να βλεπουν απλα το μηλο στη συσκευη τους.
(Π.χ. να πας να παρεις το 2014 iphone 4 με iOS 7 ενω στην ιδια τιμη υπαρχουν άπειρες καλυτερες εναλλακτικες).
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#206   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2014 - 01:08

Ειναι απλο. Θελω μια πραγματικα Premium συσκευη απο ολες τις απόψεις.

 

Και εγώ το ίδιο!

Απλά έχουμε διαφορετικές απόψεις για το "premium".

 

Για παράδειγμα, για 'μένα πίο premium είναι ένα τηλεφωνο που στην κάμερα έχει μεγαλύτερο αισθητήρα (που όσοι ασχολούνται με φωτογραφία, ξέρουν ότι το μέγεθος αισθητήρα είναι ο σημαντικότερος παράγοντας, γιατί καθορίζει δυναμικό εύρος και θόρυβο), παρά πολλά megapixels.

 

Πιο premium είναι ένα τηλέφωνο που η οθόνη του καλύπτει μεγαλύτερο φάσμα από sRGB ή ακόμη και AdobeRGB, παρά που έχει 2k ανάλυση.

 

Πιο premium είναι ένα τηλέφωνο που χρησιμοποιεί υλικά κατασκευής που είναι πιό ευχάριστα στην αφή, παρά κάποιο που έχει λίγο πιο γρήγορο επεξεργαστή.

 

Και δεν αναφέρομαι στο iPhone, γιατί δεν πληροί όλες τις προϋποθέσεις (όπως κανένα κινητό άλλωστε).

 

Απλά θέλω να σου πώ ότι είναι διαφορετικά τα κριτήρια "premium" για τον καθένα.

Για άλλον είναι η μαγάλη οθόνη και η περισσότερη RAM.

Για άλλον η μπαταρία και η ποιότητα κατασκευής.

Για άλλον το επιχρυσωμένο περίβλημα, κ.ο.κ. .



#207   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 26/01/2014 - 01:13

Και εγώ το ίδιο!
Απλά έχουμε διαφορετικές απόψεις για το "premium".

Για παράδειγμα, για 'μένα πίο premium είναι ένα τηλεφωνο που στην κάμερα έχει μεγαλύτερο αισθητήρα (που όσοι ασχολούνται με φωτογραφία, ξέρουν ότι το μέγεθος αισθητήρα είναι ο σημαντικότερος παράγοντας, γιατί καθορίζει δυναμικό εύρος και θόρυβο), παρά πολλά megapixels.

Πιο premium είναι ένα τηλέφωνο που η οθόνη του καλύπτει μεγαλύτερο φάσμα από sRGB ή ακόμη και AdobeRGB, παρά που έχει 2k ανάλυση.

Πιο premium είναι ένα τηλέφωνο που χρησιμοποιεί υλικά κατασκευής που είναι πιό ευχάριστα στην αφή, παρά κάποιο που έχει λίγο πιο γρήγορο επεξεργαστή.

Και δεν αναφέρομαι στο iPhone, γιατί δεν πληροί όλες τις προϋποθέσεις (όπως κανένα κινητό άλλωστε).

Απλά θέλω να σου πώ ότι είναι διαφορετικά τα κριτήρια "premium" για τον καθένα.
Για άλλον είναι η μαγάλη οθόνη και η περισσότερη RAM.
Για άλλον η μπαταρία και η ποιότητα κατασκευής.
Για άλλον το επιχρυσωμένο περίβλημα, κ.ο.κ. .


Διαφωνω.

Το πραγματικα premium τηλ για εμενα ειναι αυτο που τα συνδιαζει ολα στο μεγιστο βαθμο. (Εκτος της καμερας που οντως κ εγω θεωρω οτι παιζει ρολο ο φακος - αισθητηρας κ οχι τα MP).

Τα αλλα ολα πιστευω οτι ειναι εφικτα σε μια mobile συσκευη .
(Μεγαλη οθονη, υψηλη αναλυση , καλη ευκρινεια, ομορφη απεικονιση).

Νομιζω οτι ενα premium τηλ θα το πουν ολοι premium. Δεν ειναι αυτο που μας καλυπτει, αλλα αυτο που ξεχωριζει απο τους ανταγωνιστες. (Οπως ηταν το πρωτο iPhone , οπως ηταν το iphone 4 -για την εποχη τους. Αντιθετα , δεν θεωρω premium τα τηλ 4s εως 5s οπως και τους πιο πολλους ανταγωνιστες τους).

Τελευταία επεξεργασία από: PanosMouz, 26/01/2014 - 01:15

| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#208   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2014 - 01:39

Διαφωνω. Το πραγματικα premium τηλ για εμενα ειναι αυτο που τα συνδιαζει ολα στο μεγιστο βαθμο. 

Ότι είναι εφικτό να φτιαχτεί τέτοιο τηλέφωνο, ναι είναι.

Τί στο διαόλο, εδω στείλαμε rover στον Άρη, ένα υπερ-τηλέφωνο δεν μπορούμε να φτιάξουμε?  :P

 

Αλλά όσο και αν μας αρέσει να κάνουμε υποθέσεις του τύπου "αν τα λεφτά δεν ήταν θέμα", δυστυχώς πάντα είναι.

 

Ναι μπορείς να φτιάξεις κινητό με 5" 2k οθόνη με 100% sRGB κάλυψη, περίβλημα τιτανίου (που είναι και ελαφρύ και ανθεκτικό), τον γρηγορότερο επεξεργαστή και RAM, και την καλύτερη δυνατή (πειραματική) μπαταρία που να σηκώνει όλα αυτά.

Αλλά με πόσο? 1000€? 1500€?

 

Σάν concept μπορεί να γίνει, ή π.χ. σε περιορισμένη παραγωγή. Όπως και με τους φακούς στις κάμερες. Μπορείς να έχεις 50άρη f/0.95, αλλά με 10 χιλιάρικα για Leica, η 5 για SLR Magic.

 

H πραγματικότητα είναι ότι μέχρι 800€ μπορεί να σηκώσει η αγορά αν θές μαζική παραγωγή (και όχι κάτι σαν τα Vertu).

Και με αυτά τα 800€ (ή μάλλον τα 250$ για την εταιρεία), πρέπει να βάλεις προτεραιότητες στο τί θεωρείς premium.

Tα πάντα είναι ένας συμβιβασμός, απλά διαλέγεις αυτόν που σε βολεύει.



#209   BSB

BSB

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 27/01/2014 - 01:29

4.5 - 5.4

Ζαφείρι ή όχι

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα δούμε ένα νέο εμφανισιακά iphone :)

 

Εγώ προσωπικά θέλω να δώ πώς θα είναι με νέο Look B)

 

@giannisg2004  Νομίζω φίλε μου το Premium αναφέρεται μόνο στα υλικά κατασκευής.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες