Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

nexus 5 vs note 3 vs LG g2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
53 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thomasko7

thomasko7

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 14/01/2014 - 18:38

Όπως λέει και ο τίτλος σαν δεύτερο κινητό ποιο θα επιλέγατε και γιατί
Αφήνοντας στην άκρη το οικονομικό κριτήριο
Το ιφονε μας είναι το πρώτο κινητό...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/01/2014 - 18:43

το nexus 5 ειναι εντελως γυμνο, δεν εχει καμια σχεση με τα αλλα 2 που περιγραφεις ειναι εντελως  "αδειο", δεν εχει τα  widgets των αλλων 2, θελει στησιμο απ την αρχη...;)



#3   thomasko7

thomasko7

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 14/01/2014 - 21:09

Το ξέρω αλλά αυτή η γύμνια το κάνει πιο ελαφρύ και γρήγορο? Ρωτώ απλώςεπειδή είχα το σ4 πριν αυτά που έχει το κινητό δε τα χρησιμοποίησα και πολύ πάντως

#4   gsma2426

gsma2426

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 15/01/2014 - 10:15

Nexus 5 καλυτερα γυμνο παρα να ειναι γεματο με χαζα πραγματα και να πηγαινει πιο αργα και απο την χελωνα στα συν οτι ειναι ενα τηλεφωνο που και να μην το rootareis παει αεροπλανο αντιθετα με τα αλλα.Καλυτερα να το στησεις οπως θελεις εσυ παρα οπως θελουν αυτοι.


Τελευταία επεξεργασία από: gsma2426, 15/01/2014 - 10:16


#5   thomasko7

thomasko7

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 15/01/2014 - 18:18

Έχει μεγάλη διαφορά στην απόκριση λόγω του ότι δεν έχει προ εγκατεστημενες εφαρμογές?

#6   gsma2426

gsma2426

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 15/01/2014 - 19:33

Τεραστια διαφορα φιλε μου ειναι σφεντονα και πανω απο ολα βαζεις εσυ οτι θελεις δεν εχεις οτι θελει η καθε εταιρεια οπως η σαμμυ που κρασαρει ολη την ωρα 



#7   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 15/01/2014 - 20:11

Nexus 5, pure android τρέχει πολύ καλά αλλά σχετικά "γυμνό" κάτι το οποίο έχει τα καλά & τα κακά του. Στα καλά ότι τρέχει πολύ καλά όπως είπα και ότι είναι εύχρηστο, στα κακά ότι δεν έχεις να "παίζεις" & πιθανόν να το βαρεθείς κατά μια έννοια πιο γρήγορα από τα άλλα. Στα αρνητικά η μπαταρία που δεν συγκρίνεται με τα άλλα δυο, το ηχείο (αν και απ'ότι ακούγεται οι επόμενες παρτίδες απ'τις πρώτες είναι σε καλύτερο επίπεδο) & απ'ότι έχω δει και η κάμερα που δεν είναι κακή, αλλά όχι στο επίπεδο των άλλων. Εμφανισιακά προσωπικά μου αρέσει πολύ αλλά και ως κατασκευή φαίνεται πολύ καλό.

 

G2, όμορφη οθόνη με μικρά bezels που κάθεται όμορφα στο μάτι, πολύ καλή κάμερα με OIS, γενικά συσκευή που τα πάντα πάνω της φαίνεται να είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Ίσως το καλύτερο smartphone αυτή την στιγμή στο θέμα μπαταρίας επίσης, όπου και αν διαβάσεις μόνο τα καλύτερα θα δεις να λένε, μάλλον καλύτερη και απ'το note & ας έχει μικρότερη από αυτό. Προσωπικό τελείως γούστο (αν και το έχω ακούσει και από άλλους) αλλά γενικά η εμφάνιση του skin της lg δεν μου αρέσει καθόλου, βέβαια android είμαστε οπότε αλλάζουν τα περισσότερα πράγματα εύκολα.

 

Note 3, μπορώ να πω περισσότερα γιατί ενώ ήμουν ανάμεσα σε αυτά τα 3 (+iphone 5S), επέλεξα αυτό και έχω απ'την προηγούμενη εβδομάδα. Οθονάρα που ήταν και αυτό που με κέρδισε απ'την πρώτη ματιά, καλή κατασκευή για samsung (αρκετά καλύτερη από προηγούμενα μοντέλα), πολύ δυνατό αφού τρέχει απροβλημάτιστα και κάνει οτιδήποτε του ζητήσεις πολύ εύκολα και γρήγορα (φυσικά δεν υπάρχουν κολλήματα ή κρασαρίσματα που αναφέρει ο φίλος πάνω και πιθανόν αναφέρεται σε πιο φτηνά μοντέλα της εταιρίας ή παλιότερες συσκευές) και ένα πενάκι που είναι σίγουρο ότι όταν φύγει η συσκευή απ'τα χέρια σου θα σου λείψει πολύ περισσότερο απ'όσο πίστευες.

Μπαταρία σίγουρα αρκετά πάνω από iphone, nexus & τα περισσότερα που κυκλοφορούν, ένα επίπεδο κάτω όμως μάλλον από αυτή του G2. Ηχείο καλό & δυνατό αλλά όχι κάτι το συγκλονιστικό, φωτογραφίες/βίντεο σε πάρα πολύ καλό επίπεδο φυσικά.

Στα αρνητικά το μέγεθος, είναι να το συνηθίσεις και να σε βολέψει βασικά, αν γίνει αυτό μάλλον δύσκολα γυρνάς σε μικρότερες οθόνες. Επίσης λένε για τις φωτογραφίες σε μέρη με χαμηλό φωτισμό, αλλά δεν έχω σχηματίσει γνώμη ακόμα για αυτό, βέβαια λίγο που το είδα δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσο είχα ακούσει. Δύσκολα να βρω κάτι άλλο, άντε να πω και για το touchwiz της samsung όπου ίσως να μπορούσε να τρέχει ακόμα λίγο καλύτερα. Βέβαια σε πολύ καλύτερο επίπεδο από άλλες samsung συσκευές που είχα/έχω δει, συν ότι κάποια πράγματα αλλάζουν εύκολα σε αυτό πχ με έναν launcher.

 

Προσωπικά θα σου έλεγα αν είναι η πρώτη σου εμπειρία android να κοιτάξεις το nexus 5. Πιο φτηνό (θα πέσει κι άλλο η τιμή του & σχετικά σύντομα μάλλον), πιο εύχρηστο & γενικά θα έχεις μια ωραία και ομαλή εμπειρία android μαζί του.

Αν πάλι έχεις ήδη εμπειρία του android ή αν θες περισσότερα πράγματα, τότε note χωρίς συζήτηση. Ακόμα και το μέγεθος που θεωρείται απαγορευτικό από πολλούς, μια ιδέα είναι, θα το συνηθίσεις πιθανόν πιο γρήγορα απ'όσο νομίζεις και απλά θα σου φαίνονται τα υπόλοιπα μικροσκοπικά μετά..



#8   gsma2426

gsma2426

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 15/01/2014 - 21:28

Εγω παντως που ειμαι με νεξους 5 και ειμαι με την πιο τελευταια εκδοση ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Εχουν γινει διορθωσεις και στα ηχεια και στην καμερα που η πρωτη σειρα ειχε προβλημα. Οσο αφορα τα κολληματα μιλαω για πιο μικρες συσκευες παραδειγμα s4 εκνευριζεσαι χωρις τελειωμο το νοτε ειναι οντως πολυ καλο αν δεν υπαρχει θεμα με το μεγεθος.Θεωρω πως αναμεσα στα 3 τηλεφωνα το νοτε οσο καλο και να ειναι θα το κοιταγα τελευταιο.

Τελευταία επεξεργασία από: gsma2426, 15/01/2014 - 21:30


#9   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 15/01/2014 - 21:47

Όπως λέει και ο τίτλος σαν δεύτερο κινητό ποιο θα επιλέγατε και γιατί
Αφήνοντας στην άκρη το οικονομικό κριτήριο
Το ιφονε μας είναι το πρώτο κινητό...

Και τα 3 ειναι απιστευτες συσκευες.. διαλεγεις αυτο που ταιριαζει σε εσενα συμφωνα με τις αναγκες σου κ τα χρηματα που θελεις να διαθεσεις.. δεν εχουν διαφορα σε ταχυτητα κ αποκριση, ο snapdragon 800 ειναι απιστευτα δυνατος κ το sw και των 3 παρα πολυ καλα υλοποιημενο, οποτε και τα 3 ειναξ σφαιρα.... η διαφορα τους ειναι στα features. Το note3 εχει το πιο μεγαλο πακετο απο τα 3, ειναι πολυεργαλειο αλλα μονο αν τα χρειαζεσαι ολα αυτα που εχει το επιλεγεις, αλλιως πας σε g2.. αν σε ενδιαφερει μονο κ μονο η εμπειρια με το pure android πας σε nexus 5...

#10   thomasko7

thomasko7

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 15/01/2014 - 23:16

Έχω το ιφονε 5 και το νοτε 2 για δεύτερη συσκευήαυτή είναι και που θα αλλάξω
Το μέγεθος πια δεν με πειράζει καθόλου
Γιαυτό σκέφτομαι και το τρία λόγω της οθόνηςτο LG το έχει φίλους μου και είναι πολύ καλό
Απλά θέλω αρκετά μεγάλη οθόνη
Το νεχυς μ'αρέσει το επειδή νομίζω θα είναι ελαφρύ επειδή δεν έχει στο λειτουργικό του περιττά πράγματα
Επεξεργαστή και τα τρία έχουν τον ίδιο?

#11   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 15/01/2014 - 23:45

Έχω το ιφονε 5 και το νοτε 2 για δεύτερη συσκευήαυτή είναι και που θα αλλάξω
Το μέγεθος πια δεν με πειράζει καθόλου
Γιαυτό σκέφτομαι και το τρία λόγω της οθόνηςτο LG το έχει φίλους μου και είναι πολύ καλό
Απλά θέλω αρκετά μεγάλη οθόνη
Το νεχυς μ'αρέσει το επειδή νομίζω θα είναι ελαφρύ επειδή δεν έχει στο λειτουργικό του περιττά πράγματα
Επεξεργαστή και τα τρία έχουν τον ίδιο?

Ναι τον ίδιο έχουν και οι 3 συσκευές.

Τρέχει καλά το nexus, αλλά και τα άλλα δυο δεν πάνε πίσω.. Βασικά το note δεν περίμενα ότι θα τρέχει τόσο πολύ καλά & θα είχε την διαφορά που έχει με το S4 που είχα πριν, αλλά έχοντας δοκιμάσει αρκετές rom σε προηγούμενες συσκευές πολύ κοντά σε αυτή του nexus (google edition, cm κτλ) συν ένα nexus 7 που έχω, θα σου πω ότι τρέχει καλύτερα από οτιδήποτε. Χάνεις πολλά σε χαρακτηριστικά & λειτουργίες όμως σε σχέση με άλλες συσκευές, κάποια μπορεί να μην είναι και τόσο χρήσιμα όμως άλλα είναι. Αυτό συν την μπαταρία του (που φαίνεται να είναι αρκετά κάτω από g2 και note) με έσπρωξαν ακόμα περισσότερο στο note. Κρίμα για το nexus γιατί αδικείται κατά κάποιον τρόπο αφού είναι πολύ καλή & όμορφη συσκευή σε πάρα πολύ καλή τιμή, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχει το note μπροστά του..

Αν όπως λες θες αρκετά μεγάλη οθόνη & δεν έχεις και πρόβλημα με το μέγεθος, δεν θέλει και πολύ σκέψη παραπάνω νομίζω  :)



#12   gsma2426

gsma2426

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 16/01/2014 - 14:23

Ναι τον ίδιο έχουν και οι 3 συσκευές.

Τρέχει καλά το nexus, αλλά και τα άλλα δυο δεν πάνε πίσω.. Βασικά το note δεν περίμενα ότι θα τρέχει τόσο πολύ καλά & θα είχε την διαφορά που έχει με το S4 που είχα πριν, αλλά έχοντας δοκιμάσει αρκετές rom σε προηγούμενες συσκευές πολύ κοντά σε αυτή του nexus (google edition, cm κτλ) συν ένα nexus 7 που έχω, θα σου πω ότι τρέχει καλύτερα από οτιδήποτε. Χάνεις πολλά σε χαρακτηριστικά & λειτουργίες όμως σε σχέση με άλλες συσκευές, κάποια μπορεί να μην είναι και τόσο χρήσιμα όμως άλλα είναι. Αυτό συν την μπαταρία του (που φαίνεται να είναι αρκετά κάτω από g2 και note) με έσπρωξαν ακόμα περισσότερο στο note. Κρίμα για το nexus γιατί αδικείται κατά κάποιον τρόπο αφού είναι πολύ καλή & όμορφη συσκευή σε πάρα πολύ καλή τιμή, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχει το note μπροστά του..

Αν όπως λες θες αρκετά μεγάλη οθόνη & δεν έχεις και πρόβλημα με το μέγεθος, δεν θέλει και πολύ σκέψη παραπάνω νομίζω  :)

 

Σπυρο το νοτε δεν σου κολλαει καθολου ? το εχεις μαμα η με αλλη ρομ γιατι εγω που δουλεψα ενα για λιγο με την ρομ της σαμμυ ειχε ενα θεματακι.



#13   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 16/01/2014 - 15:07

Σπυρο το νοτε δεν σου κολλαει καθολου ? το εχεις μαμα η με αλλη ρομ γιατι εγω που δουλεψα ενα για λιγο με την ρομ της σαμμυ ειχε ενα θεματακι.

Όχι μαμά είμαι ούτε καν root & στο συγκεκριμένο δεν πρόκειται μάλλον και να ασχοληθώ..

Η αλήθεια είναι ότι όσο καλό & γρήγορο αν είναι, πάντα θες παραπάνω.. Και η αλήθεια είναι ότι στο android πιο καλά απ'όλα τρέχει το pure android, σε αυτό δεν διαφωνώ. Ότι rom είχα δοκιμάσει σε προηγούμενα αλλά & το nexus 7 2ης γενιάς που έχω, τρέχει πάρα πολύ καλά.

Το touchwiz είναι βαρύ όπως και να το κάνουμε, ακόμα και στο note δεν τρέχει τόσο καλά όσο θα ήθελα, αλλά είναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο από προηγούμενα samsung που είχα. Πως να μην είναι κιόλας δηλαδή με τέτοια χαρακτηριστικά.

Απλά συγκρίνεις, κοιτάς τι σου δίνει το ένα & τι το άλλο και κάνεις την επιλογή σου.. Χαρακτηριστικά, οθόνη, πενάκι & μπαταρία αλλά πιο "βαρύ" συν άβολο μέγεθος vs πιο βολικό μέγεθος, pure android που τρέχει όμορφα αλλά "φτωχότερο" σε χαρακτηριστικά & ένα επίπεδο κάτω σε μπαταρία/κάμερα. Ειδικά για την μπαταρία το φοβήθηκα αρκετά είναι η αλήθεια..



#14   gsma2426

gsma2426

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 16/01/2014 - 15:20

Όχι μαμά είμαι ούτε καν root & στο συγκεκριμένο δεν πρόκειται μάλλον και να ασχοληθώ..
Η αλήθεια είναι ότι όσο καλό & γρήγορο αν είναι, πάντα θες παραπάνω.. Και η αλήθεια είναι ότι στο android πιο καλά απ'όλα τρέχει το pure android, σε αυτό δεν διαφωνώ. Ότι rom είχα δοκιμάσει σε προηγούμενα αλλά & το nexus 7 2ης γενιάς που έχω, τρέχει πάρα πολύ καλά.
Το touchwiz είναι βαρύ όπως και να το κάνουμε, ακόμα και στο note δεν τρέχει τόσο καλά όσο θα ήθελα, αλλά είναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο από προηγούμενα samsung που είχα. Πως να μην είναι κιόλας δηλαδή με τέτοια χαρακτηριστικά.
Απλά συγκρίνεις, κοιτάς τι σου δίνει το ένα & τι το άλλο και κάνεις την επιλογή σου.. Χαρακτηριστικά, οθόνη, πενάκι & μπαταρία αλλά πιο "βαρύ" συν άβολο μέγεθος vs πιο βολικό μέγεθος, pure android που τρέχει όμορφα αλλά "φτωχότερο" σε χαρακτηριστικά & ένα επίπεδο κάτω σε μπαταρία/κάμερα. Ειδικά για την μπαταρία το φοβήθηκα αρκετά είναι η αλήθεια..


Εγω παντως το εκανα ροοτ και του αλλαξα ενα κερνελ και με παει τρεις μερες η μπαταρια με αρκετη χρηση.Για μενα το μεγεθος του νοτε ειναι απλησιαστο οπως και το πενακι θεωρω οτι σε παει πολυ πολυ πισω το πενακι τεχνολογικα.

#15   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 16/01/2014 - 15:28

Εγω παντως το εκανα ροοτ και του αλλαξα ενα κερνελ και με παει τρεις μερες η μπαταρια με αρκετη χρηση.Για μενα το μεγεθος του νοτε ειναι απλησιαστο οπως και το πενακι θεωρω οτι σε παει πολυ πολυ πισω το πενακι τεχνολογικα.

Και ο Steve Jobs κάποτε τα ίδια έλεγε..  :P

Αλλά δεν έχει καμία σχέση με τα πενάκια που χρησιμοποιούσαν παλιά, δεν είναι δηλαδή ένα πενάκι που το μόνο που χρησιμεύει είναι να αντικαθιστά το δάκτυλο σου, αλλά δουλεμένο πολύ πάνω στο λειτουργικό με πολλές λειτουργίες που απλά αν του δώσεις χρόνο για να το μάθεις βασικά γιατί είναι πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις με αυτό, δύσκολα το αποχωρίζεσαι μετά.

Για το μέγεθος συμφωνώ, όσο και αν το συνήθισεις δεν είναι και ότι πιο βολικό..



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες