Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPad Air: Αξίζει να το αγοράσεις;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
65 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   billakosss777

billakosss777

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 28/03/2014 - 22:29

είμαι της άποψης ότι δίνω που δίνω χρήματα ας δώσω και για τα δύο...έτσι το σκέφτομαι 627 32gb με wifi kai cellular και 622 64gb μόνο με wifi...


Τελευταία επεξεργασία από: billakosss777, 28/03/2014 - 22:30


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 28/03/2014 - 22:59

Πρέπει να βάζω τη σιμ του κινητού μου (iphone έχω) ή μπορώ να πάρω δεύτερη; Γίνεται κάτι τέτοιο;

κανεις ενα προγραμμα μονο για δεδομένα και χρησιμοποιείς εκείνη την σιμ...αν πάλι δε θέλεις τοτε μπορείς να βάζεις την σιμ του κινητού σου

#33   Kwnstantinos1988

Kwnstantinos1988

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:Kostad13

Δημοσίευση 29/03/2014 - 13:34

Πρέπει να βάζω τη σιμ του κινητού μου (iphone έχω) ή μπορώ να πάρω δεύτερη; Γίνεται κάτι τέτοιο;

Πρέπει να βάζω τη σιμ του κινητού μου (iphone έχω) ή μπορώ να πάρω δεύτερη; Γίνεται κάτι τέτοιο;


Καλύτερα νομίζω είναι να πας σε ένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας της αρεσκείας σου και να κάνεις ένα πρόγραμμα δεδομένων που θα μπορείς να χρησιμοποιείς τα mb είτε στο κινητό είτε στο τάμπλετ είτε στον υπολογιστή(θα σου δώσουνε και usb μαζί).

Τελευταία επεξεργασία από: Kwnstantinos1988, 29/03/2014 - 13:36


#34   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 30/03/2014 - 22:24

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. παιδιά. Επομένως θεωρώ δεδομένο πώς εφόσον έχω πρόγραμμα στο κινητό με αρκετά δωρεάν mB δεν υπάρχει λόγος να μην πάρω cellular σωστά;



#35   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 30/03/2014 - 22:33

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. παιδιά. Επομένως θεωρώ δεδομένο πώς εφόσον έχω πρόγραμμα στο κινητό με αρκετά δωρεάν mB δεν υπάρχει λόγος να μην πάρω cellular σωστά;


Ναι μόνο που πρεπει να σκεφτείς και το δεδομένο ανάλογα την χρήση που θα κάνεις θα τρως την μπαταρία του iPhone.. Το hotspot δεν αστειεύεται ..

Τώρα αν δεν το χρησιμοποιείς πολύ εξω τότε πάρε το wifi που πάλι να ξέρεις δεν έχει gps..

Και την κάρτα όχι δεν μπορείς να την μπαινοβγάζεις τα iPad έχουν δική τους κάρτα με δικά τους προγράμματα ..

@CaLi@


#36   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 30/03/2014 - 22:36

Μα υποτίθεται ότι δε θα βγάζω βάζω την κάρτα του κινητού. Όπως είπε κάποιος και αν κατάλαβα καλά θα βγάλω μία δεύτερη κάρτα σιμ την οποία θα βάλω μόνιμα στο ipad για να μπαίνω ίντερνετ με 3g και όχι με το κινητό σαν hotspot



#37   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 30/03/2014 - 22:40

Μα υποτίθεται ότι δε θα βγάζω βάζω την κάρτα του κινητού. Όπως είπε κάποιος και αν κατάλαβα καλά θα βγάλω μία δεύτερη κάρτα σιμ την οποία θα βάλω μόνιμα στο ipad για να μπαίνω ίντερνετ με 3g και όχι με το κινητό σαν hotspot


Ναι αν τελικά αποφασίσεις να πάρεις αυτό, έτσι πρεπει να γίνει!!

@CaLi@


#38   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/03/2014 - 15:44

Που για μένα δεν αξίζει να το κάνεις.

Δώστα (τα έξτρα λεφτά) για διπλάσιο χώρο που ΣΙΓΟΥΡΑ θα χρειαστείς.



#39   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/04/2014 - 13:15

Καλησπέρα παιδιά,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω και εγω το Air το 32gb wifi, αλλα όσους έχω ρωτήσει επειδη είμαι κάτοχος iPhone 5 μου λένε πως είναι περιττό. Στο skroutz το βρίσκω 500 ευρω και με τιμολογιο μου βγαίνει στα 385. Αξίζει λέτε?? 


Τελευταία επεξεργασία από: giolnts, 09/04/2014 - 13:19


#40   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/04/2014 - 13:39

Θα απαντήσω τελείως υποκειμενικά, γιατί εξαρτάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας. 

 

Και οι δύο συσκευές είναι εξαιρετικές γι'αυτό που είναι και καμία δεν πρέπει για λόγους χρηστικότητας, να αντικαταστήσει εξ'ολοκλήρου την άλλη... Πιστεύω ότι αφού αποκτήσεις το iPad, θα καταλάβεις πόσο χρήσιμο είναι, ακόμη κι αν έχεις και κάποιο laptop, όλα γίνονται πολύ πιο άνετα στο iPad. Κάποιοι θεωρούν ότι είναι σπατάλη η αγορά ενός tablet ενώ όσα κάνει και ακόμα πιο πολλά γίνονται με ένα φθηνό laptop. Για μένα η εμπειρία χρήσης του iPad είναι αναντικατάστατη και δε θα μπορούσα να γυρίσω σε αποκλειστική χρήση laptop.

 

Προσωπικά, χρησιμοποιώ το 5c μόνο για chat, κλήσεις και mail on the go, σαν mp3 player και ατζέντα και τέλος, σαν gps (directions, εύρεση poi κλπ). Όλα αυτά είναι κάπως δύσκολο να τα κάνεις στο δρόμο με ένα iPad λόγω μεγέθους.

 

Με το που μπω σπίτι μου, το iPhone μπαίνει στην άκρη και τη θέση του παίρνει το iPad για ανάγνωση νέων στο Flipboard, άπειρων γνωστών περιοδικών και βιβλίων που κατεβάζω από διάφορα sites σε μορφή PDF, μπόλικο social networking και browsing στο internet και χιλιάδες άλλα πράγματα που στην οθονούλα του 5, πρέπει να είσαι μαζόχας για να τα κάνεις. Άσε που με τη μπαταρία-τέρας που έχει το iPad και την εξαντλητική χρήση που του κάνω, δε χρειάζεται καν κάθε μέρα φόρτιση, ενώ αν επιχειρούσες να κάνεις τα ίδια σε ένα iPhone θα ήθελε επαναφόρτιση τουλάχιστον 2-3 φορές σε 24 ώρες.


Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 09/04/2014 - 13:40


#41   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/04/2014 - 13:45

Θα απαντήσω τελείως υποκειμενικά, γιατί εξαρτάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας. 

 

Και οι δύο συσκευές είναι εξαιρετικές γι'αυτό που είναι και καμία δεν πρέπει για λόγους χρηστικότητας, να αντικαταστήσει εξ'ολοκλήρου την άλλη... Πιστεύω ότι αφού αποκτήσεις το iPad, θα καταλάβεις πόσο χρήσιμο είναι, ακόμη κι αν έχεις και κάποιο laptop, όλα γίνονται πολύ πιο άνετα στο iPad. Κάποιοι θεωρούν ότι είναι σπατάλη η αγορά ενός tablet ενώ όσα κάνει και ακόμα πιο πολλά γίνονται με ένα φθηνό laptop. Για μένα η εμπειρία χρήσης του iPad είναι αναντικατάστατη και δε θα μπορούσα να γυρίσω σε αποκλειστική χρήση laptop.

 

Προσωπικά, χρησιμοποιώ το 5c μόνο για chat, κλήσεις και mail on the go, σαν mp3 player και ατζέντα και τέλος, σαν gps (directions, εύρεση poi κλπ). Όλα αυτά είναι κάπως δύσκολο να τα κάνεις στο δρόμο με ένα iPad λόγω μεγέθους.

 

Με το που μπω σπίτι μου, το iPhone μπαίνει στην άκρη και τη θέση του παίρνει το iPad για ανάγνωση νέων στο Flipboard, άπειρων γνωστών περιοδικών και βιβλίων που κατεβάζω από διάφορα sites σε μορφή PDF, μπόλικο social networking και browsing στο internet και χιλιάδες άλλα πράγματα που στην οθονούλα του 5, πρέπει να είσαι μαζόχας για να τα κάνεις. Άσε που με τη μπαταρία-τέρας που έχει το iPad και την εξαντλητική χρήση που του κάνω, δε χρειάζεται καν κάθε μέρα φόρτιση, ενώ αν επιχειρούσες να κάνεις τα ίδια σε ένα iPhone θα ήθελε επαναφόρτιση τουλάχιστον 2-3 φορές σε 24 ώρες.

Πραγματι τα επιχειρηματα σου με καλυψαν και σ'ευχαριστω για τη γρηγορη απάντηση. Απλώς επειδη είμαι μόλις 23 και σπουδάζω ακόμη οι περισσότεροι που τους λέω πως θέλω ενα ipad για το σπιτι μου λένε πως είναι περιττό... Γι αυτο αμφιταλαντευομαι και μόνο... Οτι θα το χρησιμοποιησω και θα το χαρω είναι το μόνο σιγουρο πιστευω.... Σημαντικός παραγοντας η μπαταρία που στο laptop καθε 2 ωρες θέλει ρευμα....



#42   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/04/2014 - 14:03

Πραγματι τα επιχειρηματα σου με καλυψαν και σ'ευχαριστω για τη γρηγορη απάντηση. Απλώς επειδη είμαι μόλις 23 και σπουδάζω ακόμη οι περισσότεροι που τους λέω πως θέλω ενα ipad για το σπιτι μου λένε πως είναι περιττό... Γι αυτο αμφιταλαντευομαι και μόνο... Οτι θα το χρησιμοποιησω και θα το χαρω είναι το μόνο σιγουρο πιστευω.... Σημαντικός παραγοντας η μπαταρία που στο laptop καθε 2 ωρες θέλει ρευμα....

Θα σου έλεγα πως αξίζει να προχωρήσεις και τολμώ να πω τη μεγάλη κουβέντα -μιλώντας για μένα πάντα- ότι απ'όταν μπήκε το iPad στην καθημερινότητά μου, την άλλαξε προς το καλύτερο. Κάποιοι θα ισχυριστούν ότι είναι υπερβολή να το λέει κάποιος αυτό για ένα gadget, αλλά όταν η ζωή μας περιστρέφεται τόσο πολύ γύρω από την τεχνολογία και το internet, τελικά, ίσως να μην είναι και τόσο παράλογο. 

 

Παρ'όλα αυτά, αν εντέλει προχωρήσεις σε αγορά και διαπιστώσεις στην πράξη ότι δεν άξιζε τον κόπο και δεν το αξιοποιείς όσο φανταζόσουν, με την τεράστια μεταπωλητική αξία που έχουν οι συσκευές της Apple, θα καταφέρεις να το πουλήσεις με ελάχιστη χασούρα...


Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 09/04/2014 - 14:04


#43   tomster

tomster

    iPH Addict

  • 612 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/04/2014 - 14:14

Συμφωνώ και γω απόλυτα με τη soniasim.

#44   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 09/04/2014 - 14:43

Να σου πω και εγώ πως το σκέφτομαι , λοιπόν έχω λάπτοπ που πρέπει να είναι συνέχεια στο ρεύμα οπότε οχι τοσο φορητό και αρκετά βαρύ , έχω smartphone και το χρησιμοποιώ για Ίντερνετ και γενικά τα πάντα εκτός απο ταινίες και skype .
Τον Γενάρη πήρα το air γιατι γενικα μου αρέσουν τα gadget και ήθελα να το δοκιμάσω , λοιπόν πλέον ανοίγω τον υπολογιστή μόνο αν θέλω να κατεβάσω ταινίες ή σειρές , το iPad με βολεύει πολύ αλλα το πλήρωσα 749€ γιατι ήθελα και το Iplus οπότε έπρεπε να το πάρω στην επίσημη τιμή για ελλαδα , τα χρήματα δεν τα κλαίω και δεν σκέφτομαι να το δώσω αλλα θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς αυτο .
Επίσης είναι και αρκετά μεγάλο και δεν βολεύει για να παίζεις , καλα να το κρατάς πολύ ωρα δεν το συζητώ καν , κουράζει .
Αν θα τα πάρεις πιο φθηνά καντο με χίλια και επίσης πάρε την cellular έκδοση , είναι περιορισμός να μην εχει για εμένα .
Ελπίζω να βοήθησα .

#45   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/04/2014 - 15:10

Είναι κουραστικό απο άποψη μεγεθους και βάρους?? Γιατι έχω ακούσει οτι ειναι αρκετα ελαφρυ. Πάντως απο το ipad 3 που εχει ο πατερας θα ειναι πιο ελαφρυ γτ για πολυ ωρα πιάνεται το χερι σου. Λέτε να πάω για το mini??



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες