Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Next Stop -> Πληροφορίες για λεωφορεία στη Θεσσαλονίκη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   ktsak

ktsak

    iPH Enthousiast

  • 545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/03/2014 - 23:23

Eιναι ευκολο να διορθωθει το link του 1ου post για το iTunes ?

Ποιο ειναι το ονομα της εφαρμογης ? 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   chakabam

chakabam

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Twitter:@@ovvodesign
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 15/03/2014 - 11:31

σε άλλο φόρουμ διάβασα πως η εφαρμογή κατέβηκε λόγω μηνύματος προς τον δημιουργό για ένδειξη παρανομίας. αν συμβαίνει αυτό είναι τραγικό...στο android δηλαδή πως υπάρχουν αντίστοιχες εδώ και καιρό;



#33   chakabam

chakabam

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Twitter:@@ovvodesign
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 16/04/2014 - 10:39

Κανένα νέο έχουμε;

#34   billp

billp

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Twitter:@vasilakispan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 18/06/2014 - 11:27

Μετά από 3 μήνες περίπου πήρα απάντηση, αλλά δυστυχώς δεν ήταν θετική. Τα συμπεράσματα δικά σας

 

https://www.dropbox....ey8f0/oasth.png



#35   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 18/06/2014 - 16:27

Μετά από 3 μήνες περίπου πήρα απάντηση, αλλά δυστυχώς δεν ήταν θετική. Τα συμπεράσματα δικά σας

https://www.dropbox....ey8f0/oasth.png

Κρίμα ρε φιλε, και η εφαρμογη σου ειναι πραγματικά καλοφτιαγμένη. Εννοείται πολλα επίπεδα ανώτερη απο τη web εφαρμογη του οασθ. Νομιζω πως το καλύτερο πλεον που θα μπορούσες να κανεις θα ήταν να τους την πουλήσεις!!!

#36   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/06/2014 - 18:02

Μετά από 3 μήνες περίπου πήρα απάντηση, αλλά δυστυχώς δεν ήταν θετική. Τα συμπεράσματα δικά σας

https://www.dropbox....ey8f0/oasth.png

Πλακα κανουνε??
Τι τους πειραζει που καποιος θελει να αναβαθμισει τις υπηρεσιες τους ΤΖΑΜΠΑ?

#37   apostolosap

apostolosap

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Twitter:@apostolosapo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/06/2014 - 19:34

Πλακα κανουνε??
Τι τους πειραζει που καποιος θελει να αναβαθμισει τις υπηρεσιες τους ΤΖΑΜΠΑ?

Βασικά. η λογική λέει ότι μια ιδιωτική εταιρία δεν θα σου δώσει το δικαίωμα να χρησιμοποιείς στοιχεία της εταιρίας τους προς όφελός σου, ακόμα κι αν αυτό δεν είναι χρήματα, αλλά αναγνωρισιμότητα, δόξα ή οτιδήποτε άλλο. 

Η εφαρμογή ήταν πάντως πολύ καλύτερη από μια άλλη που έχω υπ' όψιν μου στο κινητό android της κοπέλας μου. Κάποια στιγμή είδα στο iphone τη συγκεκριμένη και τη κατέβασα. Σήμερα έμαθα δυστυχώς και το λόγο που σταμάτησε να λειτουργεί.

Ίσως σε επικοινωνία μαζί τους θα μπορούσες να βρεις μια άκρη και να τους την πουλήσεις όπως προαναφέρθηκες, αν και δεν ξέρω τις διαδικασίες τους.



#38   A1332

A1332

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/06/2014 - 08:45

Όπως πάντα στην Ελλάδα κάθε βήμα μπροστά "πονάει" τους οπισθοδρομικούς και βρίσκει ένα σωρό προβλήματα . Γι'αυτο οι developers δεν ασχολούνται με τίποτα που να αφορά τα ελληνικά δεδομένα



#39   apostolosap

apostolosap

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Twitter:@apostolosapo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 20/06/2014 - 12:04

Χωρίς να θέλω να τρολάρω άλλο το θέμα, λειτουργεί το m.oasth.gr το οποίο είναι εύχρηστο για iphone 5. Επίσης τονίζω το Ιδιωτική στο προηγούμενο post μου. 



#40   jimaras17

jimaras17

    iPH Addict

  • 737 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:jimaras17

Δημοσίευση 22/06/2014 - 13:55

Χωρίς να θέλω να τρολάρω άλλο το θέμα, λειτουργεί το m.oasth.gr το οποίο είναι εύχρηστο για iphone 5. Επίσης τονίζω το Ιδιωτική στο προηγούμενο post μου.


Προφανως και λειτουργεί...αλλά δεν βρισκω τον λογο να μην δώσουν άδεια. Από την στιγμή που υπαρχουν αντίστοιχα πραγματα σε android. Επισης εδωσαν τα δεδομένα στην Google για το maps. Αντίστοιχα μπορουν και σε καποιον developer.

#41   apostolosap

apostolosap

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Twitter:@apostolosapo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 22/06/2014 - 19:13

Χα χα το ξέρω ότι τρολάρω, αλλά νομίζω δεν γίνομαι κατανοητός. Ο λόγος είναι ότι είναι ιδιωτική εταιρία και κάνει ό,τι θέλει. Δεν είναι υποχρεωμένη να μοιράζει δωρεάν κάτι που κόστισε πολλά λεφτά σε υλικό και εργατοώρες να στηθεί.

Η εφαρμογή που έχω υπ' όψιν μου στα android τρέχει το m.oasth.gr με μια μπάρα πλοήγησης κάτω, επίσης δεν είναι επίσημη, αμφιβάλλω αν έχει άδεια χρήσης.

Οι άλλες δύο που βγαίνουν στην αναζήτηση απλά χρησιμοποιούν δεδομένα του ΟΑΣΘ, επίσης δεν πιστεύω να έχουν άδεια.

Απλά πιστεύω είναι διαφορά google play και itunes. Στο δεύτερο είναι σοβαρά ευαίσθητοι με πνευματικά δικαιώματα κλπ. 

To m.oasth.gr δεν τρέχει αν αποθηκευτεί σαν εικονίδιο στην οθόνη αφετηρίας. Λείπουν τα κουμπιά πλοήγησης. Πρέπει αναγκαστικά να το έχουμε μόνο στους σελιδοδείκτες μας.

Λίγο δύσχρηστο, αλλά μαθαίνεται.



#42   jimaras17

jimaras17

    iPH Addict

  • 737 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:jimaras17

Δημοσίευση 22/06/2014 - 20:16

Φιλε μου ετσι το λειτουργούσα και το λειτουργώ...η μονη φορα που το ειχα σβήσει ήταν οταν βρηκα αυτήν την εφαρμογη. Πλεον επέστρεψα στο ιδιο...προφανως μαθαίνεται,αλλά δεν εχει καμία σχεση με την εφαρμογη. 1000 φορες καλυτερη η εφαρμογή.

Και επισης,αυτό που λες για ιδιωτική εταιρία...δεν νμζ να υπαρχει ιδιωτική εταιρία που να μην θελει να προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες από τις ήδη υπάρχουσες.
Αν δεν θέλει να χρησιμοποιούνται τα δεδομένα της,ας κάτσει να φτιάξει κάτι αντίστοιχο ή να αγοράσει το ήδη υπάρχον προϊόν.
Η λογική οτι ειμαι ιδιωτική και δεν με ενδιαφέρει δεν μου λεει κάτι. Δηλαδή ο ΟΑΣΘ είδε ας πούμε την εφαρμογη και τον τροπο λειτουργίας της(αμφιβάλω), και είπαν...σιγα τι προσφέρει αυτό. Καλυτερο ειναι το m.oasth.gr. Γιατί να το αγοράσουμε ή να του δωσουμε την άδεια να διευκολυνθεί τόσος κόσμος;

#43   apostolosap

apostolosap

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Twitter:@apostolosapo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 22/06/2014 - 20:47

δεν νομίζω ότι είναι η μόνη εταιρία που δε δίνει δεδομένα. ούτε τα ειδησεογραφικά site δε δίνουν δωρεάν feed, ούτε το ίδιο πρακτορείο ειδήσεων, γιατί να δώσει μια εταιρία που ήδη πλήρωσε κάποιον για mobile site? εδώ κι αυτό και δεν το χει επικοινωνήσει σωστά στο κοινό, πολλοί δεν ξέρουν την ιστοσελίδα. τι να την κάνει την εφαρμογή;

και από επιχειρηματική σκοπιά, να σου αναλύσω την αγορά; πόσοι στη Θεσσαλονίκη έχουν και iphone και μπαίνουν σε λεωφορείο και χρειάζονται και την εφαρμογή; και πόσα χρήματα θα κερδίσει περισσότερα η εταιρία αν έχει και συντηρεί με το ανάλογο κόστος μια τέτοια εφαρμογή; Τι κόστος έχει αυτή η εφαρμογή και πότε θα γίνει απόσβεση; Τι οφέλη μπορεί να έχει κάποιος τρίτος αν διαχειρίζεται τέτοια δεδομένα; Μπορεί να βλάψει την εικόνα της εταιρίας αν το επιθυμεί;

Τι κάνει ο ανταγωνισμός; Ο ΟΑΣΘ είναι μονοπώλιο, άρα δεν υπάρχει ανταγωνισμός, αρα δεν υπάρχει και σοβαρός λόγος για διαφήμιση. Και που έχει στις στάσεις τις οθόνες και το mobile site είναι ήδη υπέρβαση.



#44   jimaras17

jimaras17

    iPH Addict

  • 737 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:jimaras17

Δημοσίευση 23/06/2014 - 09:33

Δικαιο εχεις στο οτι το "αγοραστικό" κοινό καθώς και ο ανταγωνισμός δεν υφίστανται. Καταλαβαινω τι λες,απλά νμζ οτι θα διευκολυνθεί πολυ ο κοσμος καθώς και οι τουρίστες,και επισης δεν νμζ να χαλάσει τον ΟΑΣΘ να εχει μια καλή φήμη.
Να εκσυγχρονίσει τις υπηρεσίες του δηλαδη...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες