Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Ψάχνεις το tablet με τη μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας; Το iPad Air κυριαρχεί με 11 έως 13 ώρες χρήσης


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/02/2014 - 14:06

tablet_battery_test_which.jpg


Το iPad Air κυριαρχεί στη διάρκεια της μπαταρίας σε νέα συγκριτική δοκιμή που πραγματοποιήθηκε μεταξύ των Retina iPad mini, iPad 2, Tesco Hudl, Galaxy Note 10.1 (2014), Kindle Fire HDX 8.9, Kindle Fire HD και Nexus 7 (2). Μάλιστα, τα iPad Air, Retina iPad mini και iPad 2 είχαν την καλύτερη επίδοση από όλα τα Android tablets στην περιήγηση στο Διαδίκτυο και στην προβολή βίντεο.

Το iPad Air συμπλήρωσε περίπου 11 ώρες στην χρήση Internet και περίπου 13 ώρες στην αναπαραγωγή βίντεο. Δεύτερη καλύτερη επιλογή στην χρήση Internet αναδείχθηκε το Retina iPad mini με περίπου 10 ώρες και τρίτο το iPad 2 με περίπου 10 ώρες. Στην αναπαραγωγή βίντεο το Kindle Fire HDX 8.9 καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση με περίπου 12 ώρες και το Nexus 7 (2) την τρίτη θέση με περίπου 11 ώρες.

Συνήθως όσο πιο μεγάλα τα tablets τόσο μεγαλύτερη μπαταρία μπορούν να ενσωματώσουν και να προσφέρουν ως αποτέλεσμα μεγαλύτερη διάρκεια χρήσης. Αλλά αυτό δεν είναι κανόνας. Για παράδειγμα, η μπαταρία 6930mAh του iPad 2 προσφέρει μικρότερους χρόνους από την μπαταρία 3950mAh του Nexus 7 στην αναπαραγωγή βίντεο.

Στην τελική, η επιλογή είναι αποτέλεσμα μιας πληθώρας παραμέτρων ανάλογα με τις ανάγκες, τις προτιμήσεις και τους συμβιβασμούς που είναι διατεθειμένος να κάνει ο τελικός χρήστης.

[via Which?]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2014 - 14:59

Αχχχχχ................ μακάρι να μπορούσαμε να πούμε το ίδιο και για........................ Iphone



#3   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 13/02/2014 - 15:40

iPad = απίστευτη διάρκεια μπαταρίας



#4   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 13/02/2014 - 16:00

Μια ερώτηση,έχω το air και πραγματικά το λιώνω κάθε μέρα οπότε το φορτιζω κάθε μέρα,υπάρχει περίπτωση η συνεχής φόρτιση να επηρεάζει την απόδοση η την διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

#5   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2014 - 17:14

Μια ερώτηση,έχω το air και πραγματικά το λιώνω κάθε μέρα οπότε το φορτιζω κάθε μέρα,υπάρχει περίπτωση η συνεχής φόρτιση να επηρεάζει την απόδοση η την διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

<br />Η μπαταρία έχει φυσιολογική φθορά με τούς κύκλους φόρτισης (ένας κύκλος είναι μιά πλήρης φόρτιση και αποφόρτιση).<br />Οι κύκλοι είναι σάν τα "χιλιόμετρα" που έχει κάνει ένα αυτοκίνητο αυτοκινήτου.<br /><br />Παρ'όλα αυτά, η φθορά είναι πολύ σταδιακή και αργή, οπότε μάλλον θα αλλάξεις τάπμλετ προτού η μπαταρία χάσει π.χ. Το 20% τής χωρητικότητάς της, γιατί αυτό θα πάρει 3-4 χρόνια, μπορεί και παραπάνω.<br /><br />Για παράδειγμα έχω ένα iPhone 4 σχεδόν 4 χρόνια, με σκίσιμο καθημερινά (τίς περισσότερες μέρες το φορτίζω 2 φορές), και μετά από τόσα χρόνια, η μπαταρία του είναι στό 80%.<br /><br />Το ίδιο και στό MacBook Pro μου τού 2009, και μάλιστα μέ πολύ και κακή χρήση (μερικές φορές συνδεδεμένο στήν πρίζα για μέρες, άλλες φορές ξεφορτισμένο εντελώς για εβδομάδες όταν έλειπα, κτλ.).<br /><br />Γενικά, άν θές να διατηρήσεις λίγο καλύτερα τήν μπαταρία, 2 πράγματα που είναι καλό να απόφεύγεις είναι να μένει η συσκευή στην πρίζα για πολύ καιρό (μιλάμε για εβδομάδες-μήνες) - αυτό αφορά κυρίως laptops, γιατί δέν παίζει να αφήνει κανείς το τηλέφωνο τόσο καιρό σέ πρίζα - και δεύτερον, να απόφεύγεις να μένει η συσκευή πολύ καιρό (εβδομάδες-μήνες) σέ κατάσταση βαθειάς (πλήρους) αποφόρτισης, κάτι που μάλλον δέν συμβαίνει σέ τηλέφωνα έτσι κι'αλλιώς.<br /><br />Τέλος, ένα σέτ μπαταρίας + εργαλειάκια να την αλλάξεις, έχει κάτω από 10€ με μεταφορικά από ebay.<br /><br /><br />Long story short, μήν ανησυχείς καθόλου και για τίποτα!<br /><br />

#6   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/02/2014 - 18:08

Μια ερώτηση,έχω το air και πραγματικά το λιώνω κάθε μέρα οπότε το φορτιζω κάθε μέρα,υπάρχει περίπτωση η συνεχής φόρτιση να επηρεάζει την απόδοση η την διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

Στο iPad απλά δε σε απασχολεί η μπαταρία.

 

Και εδώ αυτό που λέμε γενικότερα.. Αποφεύγεις τις συχνές αποφορτίσεις, όπως και να φορτίζεις "χαμηλά" κάτω απο 20%.

 

Επίσης μίκρες φορτίσεις προτιμώνται. Π.χ.. απο 30-70%. Με αυτό το τρόπο προσθέτεις όχι τόσο συχνά ποσοστιαίες μονάδες στη μπαταρία για τη συμπλήρωση ενός κύκλου.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#7   eski

eski

    iPH Junior

  • 371 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/02/2014 - 07:26

Αυτό που είπες το σπουδασες η σου κατέβηκε έτσι ?!!
Αν το φορτίζεις απο τα ψηλά η μπαταρία τελειώνει χωρίς να το καταλάβεις
Αντίθετα όσο πιο χαμηλά τόσο καλύτερα
Ισχύει για όλες τις συσκευές
Μπορεί να λένε ότι οι μπαταρίες δεν έχουν πια το φαινόμενο "μνήμης"
στη πράξη όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο

Αυτός που δεν ξέρει ότι δεν ξέρει, νομίζει ότι ξέρει.

#8   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 14/02/2014 - 09:51

Εγώ φορτίζω πάντως ανα 4-5 μέρες με χρήση 1-2 ώρες την ημέρα....Νομίζω οτι είναι πολύ καλά !!!



#9   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1.139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2014 - 11:43

Η αλήθεια είναι ότι έχει τέλεια αυτονομία!

 


Τελευταία επεξεργασία από: ipacbros, 14/02/2014 - 11:45


#10   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/02/2014 - 12:09

Αυτό που είπες το σπουδασες η σου κατέβηκε έτσι ?!!
Αν το φορτίζεις απο τα ψηλά η μπαταρία τελειώνει χωρίς να το καταλάβεις
Αντίθετα όσο πιο χαμηλά τόσο καλύτερα
Ισχύει για όλες τις συσκευές
Μπορεί να λένε ότι οι μπαταρίες δεν έχουν πια το φαινόμενο "μνήμης"
στη πράξη όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο

Αυτός που δεν ξέρει ότι δεν ξέρει, νομίζει ότι ξέρει.

Όταν φορτίζεις χαμηλά "ρίχνεις" τα στοιχεία της μπαταρίας. Είναι ο,τι χειρότερο μπορείς να κάνεις μαζί με συχνές αποφορτίσεις.

 

Μονο κακό στη κάνεις γι' αυτό και τα χαμηλα στατιστιστικά μετά. Το να φορτίζεις "ψηλά" λοιπόν, δεν είναι κακό. Σε συγκεκριμένες πρίπτωσεις, τονώνεις τη μπαταρία.

 

Όσο για το γνωστό "Memory Effect" που αναφέρεις υπήρχε στη μπαταρίες βασισμένες στο νικέλιο. Κάτι χρόνια πίσω..

 

Πλέον έχουμε να κάνουμε με μπαταρίες Li-ion Polymer και αν η τάση πέσει κάτω από 2.50V/cell, βάσει των "χαμηλών" που αναφέρεις, τότε η βλάβη είναι μόνιμη και αλλαγή δεδομένη.

 

Αυτά τα ολίγα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#11   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 14/02/2014 - 12:41

νικο για πες μου και κατι αλλο.

 

καμια φορα το βαζω να φορτιση το βραδυ και το ξεχναω και το βγαζω απο την πριζα το πρωι

 

τι γινεται σε αυτη την περιπτωση



#12   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/02/2014 - 12:50

Καλό είναι να το αποφεύγεις αυτό..

 

Μπορεί να διακόπτεται η φόρτιση στο 100%, αλλά ταυτόχρονα μένει μόνιμα για πολύ ώρα σε ένα σημείο χωρίς να ξεφορτίζεται.

 

Την αποσταθεροποιείς με αυτό το τρόπο, και η φθορά της πιο έντονη.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#13   crisk

crisk

    iPH Enthousiast

  • 453 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/02/2014 - 14:15

Και πλην του αιρ και το νεο μινι!
Μου κραταει με συνεχομενο gaming ασταματητα, περι τις 11.5 ωρες περιπου.



νικο για πες μου και κατι αλλο.

καμια φορα το βαζω να φορτιση το βραδυ και το ξεχναω και το βγαζω απο την πριζα το πρωι

τι γινεται σε αυτη την περιπτωση

Κατεβασε το app (οχι τo tweak) Battery Doctor, που σου δινει με αρκετη ακριβεια το χρονο φορτισης.
Θα δεις οτι πχ. στα 20% αν πας να ξεκινησεις να φορτιζεις, σου λεει κανα 7αρι-8αρι ωρες. Αρα..; Αν πχ ξυπνας στις 10 το πρωι, αφαιρεσε 8 ωριτσες και τοτε βαλτο το βραδυ (ξημερωματα) να φορτισει.
Ετσι κανω κι εγω, ποτε δεν μου κανει υπερφορτιση.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 14/02/2014 - 14:19
Merge


#14   Tziko18

Tziko18

    iPH Contributor

  • 1.169 μηνύματα
  • Twitter:@Tziko18
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Tziko18

Δημοσίευση 14/02/2014 - 14:32

Καλό είναι να το αποφεύγεις αυτό..
 
Μπορεί να διακόπτεται η φόρτιση στο 100%, αλλά ταυτόχρονα μένει μόνιμα για πολύ ώρα σε ένα σημείο χωρίς να ξεφορτίζεται.
 
Την αποσταθεροποιείς με αυτό το τρόπο, και η φθορά της πιο έντονη.


Αυτό το κάνω και εγώ καθημερινά και στις 2 συσκευές μου..δεν προλαβαίνω αλλιώς!
We all in the same game, just different levels. Dealing with the same hell, just different devils.  User

 


#15   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/02/2014 - 14:38

Αυτό το κάνω και εγώ καθημερινά και στις 2 συσκευές μου..δεν προλαβαίνω αλλιώς!

Δε κάνεις καλό στη μπαταρία με αυτό το τρόπο όμως.

 

Η σταδιακή φθορά πιο έντονη..


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες