Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

H Apple παρουσιάζει το CarPlay για την χρήση του iPhone στο αυτοκίνητο


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
290 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 11/06/2020 - 11:27

Καλησπέρα.

Στο CarPlay έχω το εξής πρόβλημα.

Στην εφαρμογή Spotify, στις λίστες, όταν είναι πολύ μεγάλες δεν εμφανίζει όλα τα τραγούδια αλλά από το πρώτο έως π.χ. το 100ο. Τα υπόλοιπα τα παίζει αλλά δεν τα εμφανίζει στη λίστα. Τα δείχνει μόνο στην οθόνη καθώς τα παίζει. 

Περίεργο πρόβλημα. Όταν έχω λίστα με π.χ. 150 τραγούδια από την οθόνη του CarPlay δεν μπορώ να βρω το 101, πρέπει να το βρω στην οθόνη του κινητού και να το βάλω να παίξει. Μετά με next ή και αυτόματα παίζει και τα υπόλοιπα αλλά δεν τα εμφανίζει στην λίστα που είναι όλα μαζί.

Καμία ιδέα;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/06/2020 - 09:12

Καλημέρα ..μια από τα ίδια για την μουσική από το Spotify.
Δεν έχω βρει λύση ούτε εγώ στο διαδίκτυο .
Επίσης σε όλες της εφαρμογές πλοήγησης είτε αυτό είναι Apple maps ,google maps ,here maps η Sygic to Πληκτολογιο στην οθόνη του αυτοκινήτου εμφανίζεται όποτε γουστάρει (Και αυτό μόνο στην αγγλική γλώσσα ). με αποτέλεσμα να χρησιμοποιώ τος περισσότερες φορές το πληκτολογιο του μήλου για να γράψω μια διεύθυνση προορισμού ;

#168   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/06/2020 - 13:09

Στις εφαρμογές πλοήγησης μέσω car play δεν εμφανίζει πληκτρολόγιο ούτε στο Apple map , Tom Tom , waze .

Νομίζω γίνεται για λόγους ασφαλείας έχεις την δυνατότητα να πατήσεις κατευθείαν αποθηκευμένες διευθύνσεις αλλά όχι να πληκτρολογήσεις.

Πληκτρολογείς μόνο από το κινητό , λογικά όταν είσαι σταματημένος.

Πχ για να φύγει η πλοήγηση του Tom Tom από το car play και να επιστρέψει στο κινητό (για να καταχωρησεις χειροκίνητα μια διεύθυνση) πρέπει να πατήσεις κουμπί ότι δεν οδηγάς.

Όλα αυτά δεν θα ήταν πρόβλημα αν δούλευε το Siri στα ελληνικά διότι όλα τα app για πλοήγηση δέχονται την φωνητική πληκτρολόγηση στο car play


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#169   UrBaN

UrBaN

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/06/2020 - 17:02

Στο google maps απο την οθονη του αυτ/του, πατας το μικροφωνο και λες τη διευθυνση στα Ελληνικα. Δουλευει αψογα. Δεν πας μεσω siri.

Τελευταία επεξεργασία από: UrBaN, 17/06/2020 - 17:02


#170   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/06/2020 - 05:52

Στο google maps απο την οθονη του αυτ/του, πατας το μικροφωνο και λες τη διευθυνση στα Ελληνικα. Δουλευει αψογα. Δεν πας μεσω siri.


Θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#171   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 18/06/2020 - 06:48

Στο google maps απο την οθονη του αυτ/του, πατας το μικροφωνο και λες τη διευθυνση στα Ελληνικα. Δουλευει αψογα. Δεν πας μεσω siri.

Σωστός. Μέχρι να δώσει αναβάθμιση η Google στην εφαρμογή και στο μικροφωνάκι να κάνει κουμάντο η Google Voice Assistant που δεν έχει ελληνική γλώσσα.

Και το λέω αυτό επειδή στο Android Auto πλέον, δεν μπορείς να μιλήσεις στην ελληνική στους χάρτες... καθώς η voice assistant όπως είπα, δεν υποστηρίζει ακόμη τα ελληνικά. 



#172   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2020 - 06:49

Κοιτάξτε αυτές τος φωτο στο δικό μου ηχοσύστημα.
Είναι από το sygic .στην πρώτη φωτο είναι σε αγγλική γλώσσα και στην δεύτερη είναι πατώντας το να γύρισε σε ελληνική ,απου και γυρνάει μόνο το πλήκτρο διάστημα στα ελληνικά .
Έχει την λογική αυτό που λες για το θέμα οδηγικής ασφαλείας αλλά θα μπορούσε να μην σε αφήνει εν κίνηση να γράψεις τίποτα η έστω να σου στέλνει το γνωστό μήνυμα της επικίνδυνοτητας που μου στέλνει το garmin gps που είναι προεγκαταστημένο στο Kenwood .
Όπως και να έχει η το πληκτρολόγιο του sygic δεν δουλεύει σωστά με το car play η το “stop “σε αυτήν την λειτουργία από την Apple υπολειτουργεί ...

Συνημμένα αρχεία



#173   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2020 - 06:55

Στο google maps απο την οθονη του αυτ/του, πατας το μικροφωνο και λες τη διευθυνση στα Ελληνικα. Δουλευει αψογα. Δεν πας μεσω siri.


Σωστός και είναι και πολύ πιο εύκολο και γρήγορο από την πληκτρολόγηση .
Δουλεύει σε όλα το gps apps πολύ καλά .

#174   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2020 - 06:58

Σωστός. Μέχρι να δώσει αναβάθμιση η Google στην εφαρμογή και στο μικροφωνάκι να κάνει κουμάντο η Google Voice Assistant που δεν έχει ελληνική γλώσσα.
Και το λέω αυτό επειδή στο Android Auto πλέον, δεν μπορείς να μιλήσεις στην ελληνική στους χάρτες... καθώς η voice assistant όπως είπα, δεν υποστηρίζει ακόμη τα ελληνικά.

Στα Μηλαρακια αντίθετος δουλεύει μια χαρά η ελληνική ..
Στο note 8 και 9 της γυναίκας μου ήταν παπαλα ανέκαθεν .

Τελευταία επεξεργασία από: tzigis, 18/06/2020 - 07:00


#175   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/06/2020 - 16:53

Κοιτάξτε αυτές τος φωτο στο δικό μου ηχοσύστημα.
Είναι από το sygic .στην πρώτη φωτο είναι σε αγγλική γλώσσα και στην δεύτερη είναι πατώντας το να γύρισε σε ελληνική ,απου και γυρνάει μόνο το πλήκτρο διάστημα στα ελληνικά .
Έχει την λογική αυτό που λες για το θέμα οδηγικής ασφαλείας αλλά θα μπορούσε να μην σε αφήνει εν κίνηση να γράψεις τίποτα η έστω να σου στέλνει το γνωστό μήνυμα της επικίνδυνοτητας που μου στέλνει το garmin gps που είναι προεγκαταστημένο στο Kenwood .
Όπως και να έχει η το πληκτρολόγιο του sygic δεν δουλεύει σωστά με το car play η το “stop “σε αυτήν την λειτουργία από την Apple υπολειτουργεί ...


Στα app που είναι εγκατεστημένα στη συσκευή του αυτοκινήτου (πχ το TomTom που είναι εγκατεστημένο στο Android multi media του αυτοκινήτου) εμφανίζει κανονικά πληκτρολόγιο και γράφεις ότι θες ελληνικά και ξένα.

Όταν ανοίγω στην ιδια συσκευή μέσω Apple car play την εφαρμογή tomtom του κινητού τότε στη συσκευή δεν εμφανίζει ελληνικό πληκτρολόγιο μόνο στο τηλέφωνο όταν δεν οδηγάς.

Παίζει ρόλο το app που τρέχεις σε ποια συσκευή είναι εγκατεστημένο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#176   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 18/06/2020 - 18:57

Έχετε καμια πρόταση για wireless σε aftermarket pioneer?

#177   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/06/2020 - 22:50

Έχω αυτό κανένα χρόνο :

https://www.amazon.d...1_t3_B07TXY297V

ΥΓ. Πρέπει πρώτα να κατεβάσεις την εφαρμογή να την τρέξεις στην συσκευή σου και μετά αν τρέχει , να παραγγείλεις τον ανταπτορα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 18/06/2020 - 22:52


#178   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/06/2020 - 06:43

Στα app που είναι εγκατεστημένα στη συσκευή του αυτοκινήτου (πχ το TomTom που είναι εγκατεστημένο στο Android multi media του αυτοκινήτου) εμφανίζει κανονικά πληκτρολόγιο και γράφεις ότι θες ελληνικά και ξένα.

Όταν ανοίγω στην ιδια συσκευή μέσω Apple car play την εφαρμογή tomtom του κινητού τότε στη συσκευή δεν εμφανίζει ελληνικό πληκτρολόγιο μόνο στο τηλέφωνο όταν δεν οδηγάς.

Παίζει ρόλο το app που τρέχεις σε ποια συσκευή είναι εγκατεστημένο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro



Καλημέρα .
Ναι εκεί είναι το θέμα ότι στο sygic και στο here maps τρέχοντας τα από το κινητό μέσω CarPlay εμφανίζει το πληκτολογιο κανονικά στην οθόνη του ηχοσυστήματος αλλά υπολειτουργεί η λειτουργεί όποτε γουστάρει ..
Η απορία μου είναι αν είναι δυσλειτουργία των apps η δυσλειτουργία του οικοσυστήματος της Apple .

#179   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 19/06/2020 - 13:48

Έχω αυτό κανένα χρόνο :

https://www.amazon.d...1_t3_B07TXY297V

ΥΓ. Πρέπει πρώτα να κατεβάσεις την εφαρμογή να την τρέξεις στην συσκευή σου και μετά αν τρέχει , να παραγγείλεις τον ανταπτορα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Το pioneer που έχω στο αμάξι υποστηρίζει carplay αλλά ενσύρματα. Αυτό που έστειλες από ότι κατάλαβα ουσιαστικά είναι για να υποστηρίζει γενικά. Το άλλο που έχει με τα 170 νομίζω είναι αυτό που θέλω αλλά φτάνει στο Θεό.

#180   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 19/05/2021 - 20:41

Μιας και περιμενω νεο αμαξι που θα εχει carplay αλλα ενσυρματα εχετε καποιο δοκιμασμενο gadget που να το κανει ασυρματα; Με λιγο ψαξιμο βρηκα αυτο.

https://cplay2air.com/

Θα εκτιμουσα απαντησεις απο καποιους που χρησιμοποιουν καποιο προιον και να εχει δοκιμαστει. Θενκς.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες