Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Αυτό το panel 5.5” QHD (2560 x 1440, 538ppi) της Japan Display ενδέχεται να χρησιμοποιηθεί στο iPhone 6


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
50 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 01/04/2014 - 16:07

Δεν σας άρεσε δηλαδή..;

Νομίζω ότι θα ήταν η καλύτερη λύση, 4,5in διαγώνιος οθόνης χωρίς να μεγαλώσει το μήκος/ύψος καθόλου, μόνο - ελάχιστα - το πλάτος κατά 4mm !!!

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/04/2014 - 17:05

Καλησπέρα και απο εμένα,

ήμουν κάτοχος iPhone για πολλάααα χρόνια 5+ και φέτος πούλησα το iPhone 4 και πήγα σε LG Nexus 5 για να δοκιμάσω τι λέει και το Αndroid. Δεν θα επεκταθώ παραπάνω καθώς το εν λόγω topic δεν έχει θέμα σύκριση iOS VS Android. Απλά έκανα την εισαγωγή για να πώ την άποψή μου επάνω στο μέγεθος της οθόνης και της ανάλυσης. 

 

Όπως προείπα πλέον από 3.5" πήγα σε 5" (4,95") οθόνη. Όντως το μεγαλύτερο μέγεθός βοηθάει πολύ σε διάφορα πράγματα. ΑΛΛΑ το κινητό είναι μεγάλο αρκετά. Θα προτιμούσα ίσως 4.5"-4.7".Αν στο νέο iPhone κάνουν πολύ μικρότερα τα περιθώρια γύρω γύρω στη συσκευή, με αποτέλεσμα να μην μεγαλώσει πολύ παραπάνω από το iPhone 5S και πάνε την οθόνη σε 4.5"-4.7" σε αναλογία ως έχει 16.9, θα είναι το ιδανικό για εμένα για κινητό.

 

Εκεί που θέλω να σταθώ όμως είναι σε τι χρειάζεται τόσο μεγάλη ανάλυση σε τόσες λίγες inches στο κινητό? Στην 5άρα έχω τώρα με την ανάλυση 1920x1080 δεν βλέπεις φυσικά κάν τα pixels όπως γινότανε με τις πολύ χαμηλότερες αναλύσεις στα κινητά μέχρι που ήρθαν οι μεγάλες αναλύσεις σε αυτά (π.χ. Retina).

 

Αυτά απο εμένα,

Κώστας

Φίλε μου αν το iphone 5/5s θεωρείται retina ( marketing της apple είναι όχι κάτι φοβερό) και έχει "πυκνότητα" pixel περι τα 326 ppi

Η πεντάρα σου οθόνη με ανάλυση 1920χ1080 θα έχει πάνω απο 400 ppi.

Άρα όταν όταν συγκρίνουμε οθόνες με apple το retina δεν οδηγεί σε κάτι ουσιώδες. 

Τώρα εκτός από τα ppi παίζουν και πολλά άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά σημασία . Οι guru ξέρουν καλά 



#33   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/04/2014 - 17:13

Δεν σας άρεσε δηλαδή..;

Νομίζω ότι θα ήταν η καλύτερη λύση, 4,5in διαγώνιος οθόνης χωρίς να μεγαλώσει το μήκος/ύψος καθόλου, μόνο - ελάχιστα - το πλάτος κατά 4mm !!!

Δεν αντεχουμε αλλο τηλεκοντρόλ. με αυτή την λογική μπορει να προσθέτει καθε χρόνο 1εκ σε ύψος και να τα βαπτίζει σαν 5-6-7 ιντζες. Αυτό το αίσχος που έκανε με το 5 δηλαδή 



#34   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/04/2014 - 17:41

Φίλε μου αν το iphone 5/5s θεωρείται retina ( marketing της apple είναι όχι κάτι φοβερό) και έχει "πυκνότητα" pixel περι τα 326 ppi

Η πεντάρα σου οθόνη με ανάλυση 1920χ1080 θα έχει πάνω απο 400 ppi.

Άρα όταν όταν συγκρίνουμε οθόνες με apple το retina δεν οδηγεί σε κάτι ουσιώδες. 

Τώρα εκτός από τα ppi παίζουν και πολλά άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά σημασία . Οι guru ξέρουν καλά 

η retina δεν ειναι μονο trademark εχει μια τεχνολογια απο πισω οπου ενα point ειναι οχι ενα αλλα δυο pixel, και τα ppi εχουν να κανουν με την συσκευη και την γωνια και αποσταση θεασης απο τα ματια


Τελευταία επεξεργασία από: valsamis, 01/04/2014 - 17:41

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#35   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 01/04/2014 - 17:48

Retina δεν λεγεται τυχαια εχει να κανει με τον αμφιβληστροειδη του ματιου ψαξτε λιγο την ορολογια
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#36   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 01/04/2014 - 17:51

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Retina
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#37   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 01/04/2014 - 19:30

Τεσπα άρχισε το κυνήγι οθονων!!!😜😁
Αν δεν ειναι qHd δεν λεει!!
Άσχετο πήρατε μάτι την φωτογραφία απευθείας απο την παραγωγή. Ωραιο θα ειναι όλο απο αλουμίνιο όπως το καινουργιο Htc one και σχεδόν ίδιο με το 5/5s απλά πιο μεγαλο.
Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1396373437.616513.jpg   207,96KB   31 λήψεις

#38   h8breed

h8breed

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/04/2014 - 23:09

Αν ειναι σαν την φωτογραφια απ την " παραγωγη" θα ειναι τελειο
Ελπιζω να μην μας μεγαλωσουν τους αντιχειρες πολυ :)

Τελευταία επεξεργασία από: h8breed, 01/04/2014 - 23:13


#39   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 01/04/2014 - 23:13

Τεσπα άρχισε το κυνήγι οθονων!!!
Αν δεν ειναι qHd δεν λεει!!
Άσχετο πήρατε μάτι την φωτογραφία απευθείας απο την παραγωγή. Ωραιο θα ειναι όλο απο αλουμίνιο όπως το καινουργιο Htc one και σχεδόν ίδιο με το 5/5s απλά πιο μεγαλο.
attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1396373437.616513.jpg

Σε μεγεθος όπως το βλέπω γιατι μου κάνει ίδιο με το 5/5s??

 

Είδωμεν....



#40   SaFiS

SaFiS

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 01/04/2014 - 23:14

Off Topic, αλλά το συγκεκριμένο Panel ήδη έχει μπει στο νέο Oppo Find 7....
http://en.oppo.com/products/find7/

http://en.oppo.com/p...d7/#find7-specs


Τελευταία επεξεργασία από: SaFiS, 01/04/2014 - 23:15


#41   GiannisAsi

GiannisAsi

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/04/2014 - 23:17

Αν απλά πάρουν το 5s και το τραβηξουν απο πάνω κ απο κάτω όπως κάνανε με το 4 -> 5 τότε θα έχουν αποτήχει για μένα.

 

Θέλω να μεγαλώσει ομοιόμορφα, να μικρύνουν τα bezel και τότε θα πάω απο το 4 στο καινούριο :)

 

 

Απο σχέδιο όμορφο φαίνεται αυτό πάντως.

 

Άντε να δουμε!!



#42   kdiamant

kdiamant

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/04/2014 - 23:18

Φίλε μου αν το iphone 5/5s θεωρείται retina ( marketing της apple είναι όχι κάτι φοβερό) και έχει "πυκνότητα" pixel περι τα 326 ppi

Η πεντάρα σου οθόνη με ανάλυση 1920χ1080 θα έχει πάνω απο 400 ppi.

Άρα όταν όταν συγκρίνουμε οθόνες με apple το retina δεν οδηγεί σε κάτι ουσιώδες. 

Τώρα εκτός από τα ppi παίζουν και πολλά άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά σημασία . Οι guru ξέρουν καλά 

Γειά σου φίλε,

εγώ δεν στέκομαι στο πότε λέγεται Retina μια οθόνη. Στέκομαι στην απλή ερώτηση τι χρειάζεται μια τέτοια ανάλυση σε κινητό, όταν τα  pixels δεν φαίνονται ούτε καν με το μάτι όταν η ανάλυση είναι FHD μα και HD θα έλεγα. Θεωρώ ότι περισσότερα αρνητικά έχει παρά θετικά μια τόσο μεγάλη ανάλυση σε κινητό. 


Τελευταία επεξεργασία από: kdiamant, 01/04/2014 - 23:18


#43   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 02/04/2014 - 05:54

Retina δεν λεγεται τυχαια εχει να κανει με τον αμφιβληστροειδη του ματιου ψαξτε λιγο την ορολογια

Retina είναι οτιδηποτε προσφέρει ανάλυση παραπάνω απο 170 ppi (νομίζω). Δεν έχει να κάνει τίποτα με την ορολογία της οφθαλμιατρικής πέρα του ότι είναι πιασάρικος τίτλος για όθόνη.


Τελευταία επεξεργασία από: Antiresias, 02/04/2014 - 05:57


#44   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 02/04/2014 - 08:55

Γουστάρω!

 

Πότε αναμένεται ρε παιδιά να υπάρξει η πρώτη επίσημη παρουσίαση του 6; Να δούμε δηλαδή πραγματικη εικόνα και να ξέρουμε ότι θα είναι αυτό... Σεπτέμβριο ή παίζει να ξέρουμε και πιο πριν;



#45   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 02/04/2014 - 09:31

Γουστάρω!

 

Πότε αναμένεται ρε παιδιά να υπάρξει η πρώτη επίσημη παρουσίαση του 6; Να δούμε δηλαδή πραγματικη εικόνα και να ξέρουμε ότι θα είναι αυτό... Σεπτέμβριο ή παίζει να ξέρουμε και πιο πριν;

Έτσι όπως τα έχουν καταφέρει πια ξέρουμε κάπως λίγους μήνες πριν από φήμες πως θα είναι και τι έχουν σκοπό να μας παρουσιάσουν.. Αλλά πάντα όλες οι απορίες λύνονται στη παρουσίαση του καθιερωμένου Σεπτεμβρίου.. Άρα αναμονή για την επίσημη πάντα παρουσίαση.. Αν και πια ξανά λέω, τίποτα δεν μένει κρυφό..


@CaLi@


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες