Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Πρόγραμμα αντικατάστασης iPhone 5 με ελαττωματικό Sleep/Wake button


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
588 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#256   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 12/05/2014 - 00:58

Εδώ δεν τους αφήνει να κάνουν τίποτα άλλο πέρα απο έλεγχο στους αισθητήρες υγρασίας και νομίζετε ότι θα τους αφήσει να αλλάξουν flex;;ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#257   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 12/05/2014 - 01:45

Και πέρα από αυτό, τι εγγύηση θα έχει το επισκευασμένο?

#258   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 12/05/2014 - 02:46

Και πέρα από αυτό, τι εγγύηση θα έχει το επισκευασμένο?

Ότι είχε και πριν,ακόμα και τα ανακατασκευασμένα δεν παίρνουν επέκταση εκτός αν είναι στα όρια να λήξει οπότε δίνουν 3 μήνες επιπλέον.



#259   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 12/05/2014 - 06:32

Ναι αλλά ποτέ δεν έχει δώσει επισκευασμένα ώστε να υπάρχει προηγούμενο.

 

Ας πούμε ότι το τηλέφωνο είναι στον 14ο μήνα, μετά την επισκευή του Sleep θα έχει 3 μήνες όπως κάνει η Apple στα ανακατασκευασμένα ή θα έχει εγγύηση μόνο το ανταλλακτικό?

 

Είναι περίεργο και δεν ξέρω αν θέλει να μπλέξει σε τέτοια χωράφια...



#260   alexkok

alexkok

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 12/05/2014 - 12:39

Επικοινωνησε κανενας με iStorm σημερα? Εχει κανεις κανα νεο?



#261   grim_gr

grim_gr

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/05/2014 - 12:51

Μόλις γύρισα από το collection point της InfoQuest στον Κηφισό όπου με ενημέρωσαν ότι τα iphone 5 με serial εντός ανάκλησης, φεύγουν Ολλανδία όπου γίνονται serviced και επιστρέφονται σε "10-12 εργάσιμες ημέρες". Η οδηγία δόθηκε λίγο μετά την ανακοίνωση της ανάκλησης από την Apple και σύμφωνα με το ERP της InfoQuest, κανένα iphone εκτός εγγύησης με serial εντός ανάκλησης, δεν αλλάχτηκε με refurbished.

Το δικό μου (αγορασμένο Δεκέμβριο του 2012) δεν παρουσιάζει κανένα θέμα με το sleep/wake button, αλλά προφανώς ψηνόμουν για refurbished λόγο χτυπημάτων και γρατζουνιών. 

 

Next time (;



#262   DTse

DTse

    iPH Member

  • 221 μηνύματα
  • Twitter:@Tse_Dim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Tse_Dim

Δημοσίευση 12/05/2014 - 14:21

Εμενα στο ιδιο σημειο μου ειπαν για ανακατασκευασμενο παντως...... Επισης 10-12 απο ποτε ?? Απο την μερα που το πας η απο την μερα που το στελνουν ? Δλδ κανα μην συνολο ???????? Ντροπη......


Τελευταία επεξεργασία από: DTse, 12/05/2014 - 14:21


#263   Dimacos

Dimacos

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 12/05/2014 - 15:44

Πιστεύω εφόσον έχει γίνει ανάκληση σε συγκεκριμένες σειρές iphone5 τότε έχει δεν έχει πρόβλημα, το αλλάζουν το κουμπί ή δινουν refurbished (αυτο θα το μάθουμε σύντομα απο κάποιον που το έστειλε)

#264   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 12/05/2014 - 16:01

UPDATE! To post με της οδηγίες για το πρόγραμμα ενημερώθηκε!

 

Οι αλλαγές έχουν να κάνουν με το αν το τηλέφωνο θα αντικατασταθεί ή θα επισκευαστεί.

 

ΤΟ νέο κομμάτι που προστέθηκε είναι αυτό:

 

 

Τι συσκευή θα πάρω? Καινούρια? Ανακατασκευασμένη? Μήπως θα επισκευάσουν απλά τη δικιά μου?

 

Η κοπέλα με την οποία μίλησα στην Infoquest ήταν ξεκάθαρη και απόλυτη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Όποιος πάει το τηλέφωνό του για το συγκεκριμένο πρόβλημα θα πάρει πίσω Ανακατασκευασμένο τηλέφωνο. Μου το είπε ακριβώς έτσι.

 

UPDATE: Μετά από νεότερη επικοινωνία με την Infoquest τα δεδομένα αλλάζουν σχετικά με την πορεία αντικατάστασης/επισκευής. Αυτά που ισχύουν είναι τα εξής:

  • Εάν το τηλέφωνο βρίσκεται στον πρώτο χρόνο της εγγύησης τότε θα γίνει κανονικά αντικατάσταση με ανακατασκευασμένο. Τι σημαίνει αυτό? Σημαίνει ότι θα λάβετε ένα τηλέφωνο που έχει καινούρια μπαταρία, καινούριο εξωτερικό, καινούρια οθόνη. Είναι μία συσκευή που για τον Α ή Β λόγο επέστρεψε στο εργοστάσιο, λύθηκε το όποιο πρόβλημα είχε και στη συνέχεια αφού άλλαξαν τα όσα ανέφερα παραπάνω, ήρθε στα χέρια σας. Με δεδομένο ότι τα 5άρια είχαν θέμα τόσο με την μπαταρία όσο και με την εξωτερική βαφή, δε νομίζω ότι είναι καθόλου κακό deal το να πάρετε καινούρια μπαταρία και σασί μετά από 1 (το πολύ) χρόνο χρήσης!
  • Εάν το τηλέφωνο βρίσκεται στον δεύτερο χρόνο της εγγύησης τότε θα γίνει απλά επισκευή του Home/Sleep Button. Θα πάρετε δηλαδή πίσω το τηλέφωνό σας στο οποίο απλά θα έχει αλλάξει το Home/Sleep Button (σχετικά με το αν η επισκευή θα γίνει στην Ελλάδα ή στην Ολλανδία όπως ακούστηκε, δεν δόθηκε σαφής απάντηση).

Σχετικά με τα τηλέφωνα που βρίσκονται στον δεύτερο χρόνο, προκύπτουν κάποιες εύλογες απορίες που για να είμαστε ειλικρινείς δεν μας έλυσε η Infoquest. Η κύρια είναι σχετικά με το τι εγγύηση θα έχει το τηλέφωνο με το επισκευασμένο πλήκτρο? Ξέρουμε ότι τα ανακατασκευασμένα εκτός πρώτου χρόνου εγγύησης έχουν 3 μήνες. Εδώ που μιλάμε για επισκευή?

 

Όταν επίσης ρώτησα τον υπάλληλο της Infoquest τι θα γίνει εάν το τηλέφωνο με το επισκευασμένο πλήκτρο χρειαστεί να ξαναπάει στο Service εντός της διετούς εγγύησης η απάντηση που πήρα ήταν ότι με δεδομένο ότι θα έχει γίνει ήδη μία επισκευή δεν γνωρίζει το αν θα θεωρείται το τηλέφωνο εντός εγγύησης! Λες και την επισκευή δεν την κάνει η Apple!

 

Το τελευταίο κομμάτι μένει να εξακριβωθεί στην πράξη, όταν θα έρθουν τα πρώτα επισκευασμένα τηλέφωνα. Προφανώς υπάρχει μία σύγχυση και ένα κενό στην ενημέρωση από την Apple για το συγκεκριμένο κομμάτι ακόμα και στην ίδια την (τίμια κατά τα άλλα) Infoquest. Τα κακά του να μην έχεις Service της Apple στην Ελλάδα...



#265   DTse

DTse

    iPH Member

  • 221 μηνύματα
  • Twitter:@Tse_Dim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Tse_Dim

Δημοσίευση 12/05/2014 - 16:08

Δηλαδη ειναι σιγουρο 100% οτι σε μας περα του πρωτου χρονου δεν θα γινει αντικατασταση ?????

 

Και δεν το πηγαινα στην homeservice να μην χασω το jb και τον χρονο μου ..........



#266   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 12/05/2014 - 16:20

Δηλαδη ειναι σιγουρο 100% οτι σε μας περα του πρωτου χρονου δεν θα γινει αντικατασταση :huh:??

 

Και δεν το πηγαινα στην homeservice να μην χασω το jb και τον χρονο μου ..........

Τι να σου πω, και την Παρασκευή για 100% ανακατασκευή μου είπαν και τα πράγματα άλλαξαν. Μιλάμε ότι παίζουν σπασμένο τηλέφωνο με την Apple από ότι κατάλαβα. Άλλωστε αποφάσεις μόνοι τους δεν το βλέπω να παίρνουν.

 

Σε τρίτο τεχνικό θα έχανες και τη διετή όμως...

 

Εγώ με το που μίλησα με Infoquest και μου είπε τα παραπάνω της είπα και ακύρωσε το κινητό που είχα στείλει και ήταν σε δεύτερο χρόνο. Πέρα από το κουμπί είχε και θέμα με μπαταρία και wifi. Εφόσον δεν θα γίνει αντικατάσταση της είπα να μην το παραλάβει (είναι στο δρόμο για αυτούς από iStorm Θεσσαλονίκης) και θα το πάω να κάνω χρήση διετίας κανονικά στο Public.



#267   lookito

lookito

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Twitter:@lsakkatos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:lookitoJCW

Δημοσίευση 12/05/2014 - 17:37

Δηλαδη ειναι σιγουρο 100% οτι σε μας περα του πρωτου χρονου δεν θα γινει αντικατασταση ?????

Και δεν το πηγαινα στην homeservice να μην χασω το jb και τον χρονο μου ..........


Εγω παντως το πήγα ihomeservice ( της κοπέλας μου )
Άλλαξα και μια μπαταρία επειδη ειχε φουσκώσει και ολα οκ

#268   sakis007

sakis007

    iPH Contributor

  • 1.899 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:sakis007

Δημοσίευση 12/05/2014 - 18:10

Εγω παντως το πήγα ihomeservice ( της κοπέλας μου )
Άλλαξα και μια μπαταρία επειδη ειχε φουσκώσει και ολα οκ


Πόσο πήγε η μπαταρία φίλε μου?

#269   iThanos

iThanos

    iPH Enthousiast

  • 474 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 12/05/2014 - 18:19

το καινουργιο προγραμμα αντικαταστασης iphone 4/4s το ειδατε?ξερει κανενασ λεπτομερειες?αποτι ειδα δεν ισχυει ελλαδα ακομα...



#270   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 12/05/2014 - 19:07

Έχεις κάποιο λινκ? Γιατί εγώ ούτε στην κεντρική σελίδα της Apple βλέπω κάτι: http://www.apple.com...xchange_repair/



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες