Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εμβολιασμός Σκύλου


  • Please log in to reply
55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   jimisv

jimisv

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/05/2014 - 14:47

Καλησπέρα παιδιά! Αν και τεχνολογικό forum θέλω τα φώτα σας σε αυτό το θέμα, γιατί δεν θέλω να γράφομαι απο δω και απο εκεί!

Ευελπιστώ να υπάρχουν φιλόζωοι :D Ελπίζω να μην ενοχλήσει το θέμα!

Λοιπόν έχω ένα σκυλάκι (ημίαιμο) μικρής ράτσας και χρονών 5! Έχει κάνει μόνο το πρώτο εμβόλιο και θα ήθελα να με βοηθήσετε αν μπορείτε να μου πείτε πια εμβόλια πρέπει να του κάνω τώρα (με την σειρά) και αν μπορώ να τα κάνω μόνος μου (και πως δηλαδή αν πρέπει να το βάλω σε συγκεκριμένο σημείο κτλ)... Λόγο οικονομικού γιατί ο κτηνίατρος τσιμπάει λίγο!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9,378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 06/05/2014 - 14:57

Χωρίς να θέλω να φανώ γραφικός και υπερβολικά φιλόζωος, είμαι κάθετος στο να τα κάνει κτηνίατρος.

 

Και γιατί αυτός ξέρει καλύτερα από τον κάθε "κτηνίατρο του πληκτρολογίου" το τι πρέπει να γίνει, αλλά και γιατί είναι κρίμα να μάθεις να κάνεις εμβόλια πάνω στο ζωντανό με μεγάλη πιθανότητα να το ταλαιπωρήσεις.



#3   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3,533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/05/2014 - 15:00

Το πας στον γιατρό σου εσύ το μόνο που θα δίνεις ειναι τα χαπάκια για τα παράσιτα Τπτ αλλο

#4   jimisv

jimisv

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/05/2014 - 15:01

Χωρίς να θέλω να φανώ γραφικός και υπερβολικά φιλόζωος, είμαι κάθετος στο να τα κάνει κτηνίατρος.

 

Και γιατί αυτός ξέρει καλύτερα από τον κάθε "κτηνίατρο του πληκτρολογίου" το τι πρέπει να γίνει, αλλά και γιατί είναι κρίμα να μάθεις να κάνεις εμβόλια πάνω στο ζωντανό με μεγάλη πιθανότητα να το ταλαιπωρήσεις.

Δέχτη η κάθε γνώμη :)



#5   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1,599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/05/2014 - 15:03

Κανένα πρόβλημα δεν εχεις και αυτο γιατί δεν ειναι ενδοβλεβια αλλά στο δέρμα οποτε σηκωνεις λιγο δέρμα και τα κανεις ειναι πολυ απλο αλλά στο πια πρεπει να κανεις πρεπει να ξερω πια εχει κάνει σαν κουταβι γιατί κανονικά ειναι 3 τα οποια γίνονται ή ολα μαζι με την μια ή 3 διαφορετικά και μετα ενα ετήσιο

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#6   jimisv

jimisv

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/05/2014 - 15:04

Κανένα πρόβλημα δεν εχεις και αυτο γιατί δεν ειναι ενδοβλεβια αλλά στο δέρμα οποτε σηκωνεις λιγο δέρμα και τα κανεις ειναι πολυ απλο αλλά στο πια πρεπει να κανεις πρεπει να ξερω πια εχει κάνει σαν κουταβι γιατί κανονικά ειναι 3 τα οποια γίνονται ή ολα μαζι με την μια ή 3 διαφορετικά και μετα ενα ετήσιο

Να σου στείλω Pm να με ενημερώσεις λίγο? :)



#7   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2,743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 06/05/2014 - 15:06

Μου θύμησες μια ταινία με τον Ηλιόπουλο που έλεγε "θα σου κάνω την εγχείρηση επιτόπου, πάνω από τα ρούχα" χαχα

 

Κοίταξε συνήθως ο γιατρός "τσιμπάει" στο φάρμακο και όχι στην ένεση. Μπορείς να μάθεις από κάποιον τα εμβόλια (έχω γάτα δεν μπορώ να σε βοηθήσω), να τα αγοράσεις και να πας σε έναν κτηνίατρο να του τα κάνει. Δεν θα στο αρνηθεί κάποιος. Θα γλιτώσεις ένα μέρος των χρημάτων σίγουρα. Επίσης ισχύει και αυτό που είπε ο vanni ότι ο μεγαλύτερος αριθμός εμβολίων δεν είναι ενδοφλέβιος. Αλλά όπως και να έχει αν δεν το έχεις κάνει ποτέ τρέμει το χεράκι



#8   jimisv

jimisv

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/05/2014 - 15:09

Μου θύμησες μια ταινία με τον Ηλιόπουλο που έλεγε "θα σου κάνω την εγχείρηση επιτόπου, πάνω από τα ρούχα" χαχα

 

Κοίταξε συνήθως ο γιατρός "τσιμπάει" στο φάρμακο και όχι στην ένεση. Μπορείς να μάθεις από κάποιον τα εμβόλια (έχω γάτα δεν μπορώ να σε βοηθήσω), να τα αγοράσεις και να πας σε έναν κτηνίατρο να του τα κάνει. Δεν θα στο αρνηθεί κάποιος. Θα γλιτώσεις ένα μέρος των χρημάτων σίγουρα. Επίσης ισχύει και αυτό που είπε ο vanni ότι ο μεγαλύτερος αριθμός εμβολίων δεν είναι ενδοφλέβιος. Αλλά όπως και να έχει αν δεν το έχεις κάνει ποτέ τρέμει το χεράκι

Είναι και αυτό μια λύση!



#9   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1,599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/05/2014 - 15:16

Ναι στείλε μου

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#10   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2,743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 06/05/2014 - 15:16

πάντως είναι γεγονός ότι υπάρχουν κτηνίατροι που το έχουν... χέσει... για να μην το πω αλλιώς.

 

Για το πρώτο εμβόλιο της γάτας μου Θεσσαλονίκη πλήρωσα 20 ευρώ. Ε λέω οκ μάλλον τόσο κοστίζει. Έρχομαι Αθήνα και για το επαναληπτικό ένας κτηνίατρος μου ζήτησε 50. Όταν απόρησα και του είπα ότι το πρώτο το πλήρωσα 20 και του έδειξα και την απόδειξη γύρισε το κάθαρμα, συγνώμη για την έκφραση αλλά περί καθάρματος πρόκειται, και μου είπε με ύφος "εε καλά δώσε 20"....

 

Λόγο άγνοιας αν το έκανα το πρώτο Αθήνα τελικά 50 θα το πλήρωνα


Τελευταία επεξεργασία από: linuxfighter, 06/05/2014 - 15:17.


#11   jimisv

jimisv

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/05/2014 - 15:18

πάντως είναι γεγονός ότι υπάρχουν κτηνίατροι που το έχουν... χέσει... για να μην το πω αλλιώς.

 

Για το πρώτο εμβόλιο της γάτας μου Θεσσαλονίκη πλήρωσα 20 ευρώ. Ε λέω οκ μάλλον τόσο κοστίζει. Έρχομαι Αθήνα και για το επαναληπτικό ένας κτηνίατρος μου ζήτησε 50. Όταν απόρησα και του είπα ότι το πρώτο το πλήρωσα 20 και του έδειξα και την απόδειξη γύρισε το κάθαρμα, συγνώμη για την έκφραση αλλά περί καθάρματος πρόκειται, και μου είπε με ύφος "εε καλά δώσε 20"....

 

Λόγο άγνοιας αν το έκανα το πρώτο Αθήνα τελικά 50 θα το πλήρωνα

Ελπίζω να το έδωσες 20 και όχι 50 :P  Σε μια τέτοια κατάσταση βρίσκονται όλοι κάποια στιγμή και εμένα 50 + πάει


Τελευταία επεξεργασία από: jimisv, 06/05/2014 - 15:19.


#12   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2,743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 06/05/2014 - 15:20

Μα μου είπε δώσε 20 με ύφος σαν να μου έλεγε "οκ δώσε 20 και να μην σε ξαναδώ". Του χάλασα την πιάτσα.

 

edit: το εμβόλιο μου πάνω κάνω κοστίζει περίπου 9 ευρώ (το βρήκα στο net). Θεωρώ ότι για 3 sec που διαρκεί η ένεση ότι τα 11 ευρώ κέρδος (-ΦΠΑ) είναι πολύ καλή τιμή. ENNOEITAI ότι όλοι πρέπει να πληρώνονται... ΑΛΛΑ όχι 50


Τελευταία επεξεργασία από: linuxfighter, 06/05/2014 - 15:22.


#13   jimisv

jimisv

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/05/2014 - 15:22

Κρίμα τα ζωάκια που πάνε εκεί!



#14   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1,599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/05/2014 - 15:26

Μετά απο 5 χρόνια που ασχολήθηκα με την εκπαίδευση σκύλων μπορώ να πω οτι ο χώρος ειναι πολύ βρώμικος και με πολλούς κομπογιανίτες που οχι κτηνίατροι έπρεπε να ειναι αλλα να τους απαγορευτεί η οποιαδήποτε επαφή με ζώα

Τελευταία επεξεργασία από: vanni, 06/05/2014 - 15:26.

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#15   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2,944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/05/2014 - 15:55

Θα σου πρότεινα να πας σε κτηνίατρο για να δεις και πως να το κανείς , εντάξει σηκώνεις το δέρμα αλλα θα αισθανθείς καλύτερα αν το δεις live .
Όσο για τους κομπογιανιτες τα ξερω και έχεις δίκιο vanni, τα πέρασα με την γάτα μου που ήταν μωρό και γέμισε μύκητες με έναν άχρηστο .. 3 μήνες την είχαμε μονη της και 3 μπάνια την εβδομάδα + φάρμακα και σκόνες ..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες