Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εμβολιασμός Σκύλου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 11/05/2014 - 22:30

Το άρθρο 8 του νέου νομού. Οποίος θέλει κατεβάζει όλο τον νόμο από εδώ. http://tetrapodanea....gia-katoikidia/



Άρθρο 8
Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες
1. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συ− ντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέ− πεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βε− ράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος, γ) η παραμονή στα διαμερίσματα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωί− ας, των υγειονομικών διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί
ηλεκτρονικά, έχουν σημανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.
Δεν μπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συ− ντροφιάς με τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούμενου εδα− φίου. Με τον ίδιο κανονισμό μπορεί να περιορίζεται ο μέγιστος αριθμός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαμέρισμα.
2. Επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς, που έχουν σημανθεί και καταχωρισθεί νομίμως και φέρουν βιβλιάριο υγείας, στις μονοκατοικίες με την προϋπόθε− ση ότι τηρούνται οι κανόνες καλής μεταχείρισης και ευζωίας των ζώων, καθώς και οι ισχύουσες υγειονομι− κές διατάξεις και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.
3. Απαγορεύεται η διατήρηση και παραμονή ζώων συ− ντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. Επιτρέπεται όμως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η ομόφωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδι− οκτητών.
4. Οι ανωτέρω αριθμητικοί περιορισμοί ισχύουν μόνο για σκύλους και γάτες. Για τα λοιπά ζώα συντροφιάς, πρέπει να τηρούνται οι όροι της παραγράφου 2.
Άρθρο 9 Περισυλλογή και διαχείριση αδέσποτων ζώων συντροφιάς
1. Οι Δήμοι υποχρεούνται να μεριμνούν για την περι− συλλογή και τη διαχείριση των αδέσποτων ζώων συ− ντροφιάς, σύμφωνα με το παρόν άρθρο. Η αρμοδιότητα αυτή μπορεί να ασκείται και από συνδέσμους δήμων, καθώς και από φιλoζωικές ενώσεις και σωματεία σε συνεργασία με τον αρμόδιο Δήμο, εφόσον αυτά διαθέ− τουν υποδομή, συνιστάμενη στην ύπαρξη κατάλληλων σχετικών εγκαταστάσεων ή οχημάτων μεταφοράς ζώων και ανθρώπινο δυναμικό με εμπειρία στο χειρισμό των ζώων. Με απόφαση του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων καθορίζονται το είδος και ο αριθμός των εγκαταστάσεων και των οχημάτων, καθώς και η εμπει− ρία του ανθρώπινου δυναμικού, που πρέπει να διαθέτουν οι φιλοζωικές ενώσεις και τα σωματεία, για την άσκηση των αρμοδιοτήτων αυτής της παραγράφου.
2. Για τον παραπάνω σκοπό κάθε Δήμος ή όμοροι ή συνεργαζόμενοι Δήμοι ιδρύουν και λειτουργούν δημοτι− κά ή διαδημοτικά κτηνιατρεία και καταφύγια αδέσποτων ζώων συντροφιάς επιτρεπομένης της συνεργασίας με ενδιαφερόμενα φιλoζωικά σωματεία και ενώσεις ή και εθελοντές φιλόζωους σε ιδιόκτητους ή μισθωμένους ή παραχωρούμενους από το Δημόσιο, την Περιφέρεια ή από ιδιώτες χώρους. Στους Δήμους είναι δυνατόν να παρέχεται και οικονομική ενίσχυση από δημόσιους ή ιδιωτικούς φορείς για τη δημιουργία και λειτουργία κα− ταφυγίων. Τα καταφύγια αδέσποτων ζώων συντροφιάς αποτελούν χώρους προσωρινής παραμονής και περί− θαλψης και η ίδρυση και λειτουργία τους διέπεται από τις ισχύουσες διατάξεις για τα ενδιαιτήματα ζώων του ν. 604/1977 και του π.δ. 463/1978. Ο έλεγχος τήρησης των όρων λειτουργίας τους ασκείται από την αρμόδια Γενική Διεύθυνση Περιφερειακής Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής της Περιφέρειας, σύμφωνα με το άρθρο 12 του ν. 604/1977. Τα προβλεπόμενα από την παράγραφο 2 του ίδιου άρθρου διοικητικά πρόστιμα καθορίζονται από

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 11/05/2014 - 22:33


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/05/2014 - 22:34

Άρθρο 8
Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες
1. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συ− ντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέ− πεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βε− ράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος, γ) η παραμονή στα διαμερίσματα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωί− ας, των υγειονομικών διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί
ηλεκτρονικά, έχουν σημανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.
Δεν μπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συ− ντροφιάς με τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούμενου εδα− φίου. Με τον ίδιο κανονισμό μπορεί να περιορίζεται ο μέγιστος αριθμός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαμέρισμα.
2. Επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς, που έχουν σημανθεί και καταχωρισθεί νομίμως και φέρουν βιβλιάριο υγείας, στις μονοκατοικίες με την προϋπόθε− ση ότι τηρούνται οι κανόνες καλής μεταχείρισης και ευζωίας των ζώων, καθώς και οι ισχύουσες υγειονομι− κές διατάξεις και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.
3. Απαγορεύεται η διατήρηση και παραμονή ζώων συ− ντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. Επιτρέπεται όμως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η ομόφωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδι− οκτητών.
4. Οι ανωτέρω αριθμητικοί περιορισμοί ισχύουν μόνο για σκύλους και γάτες. Για τα λοιπά ζώα συντροφιάς, πρέπει να τηρούνται οι όροι της παραγράφου 2.
Άρθρο 9 Περισυλλογή και διαχείριση αδέσποτων ζώων συντροφιάς
1. Οι Δήμοι υποχρεούνται να μεριμνούν για την περι− συλλογή και τη διαχείριση των αδέσποτων ζώων συ− ντροφιάς, σύμφωνα με το παρόν άρθρο. Η αρμοδιότητα αυτή μπορεί να ασκείται και από συνδέσμους δήμων, καθώς και από φιλoζωικές ενώσεις και σωματεία σε συνεργασία με τον αρμόδιο Δήμο, εφόσον αυτά διαθέ− τουν υποδομή, συνιστάμενη στην ύπαρξη κατάλληλων σχετικών εγκαταστάσεων ή οχημάτων μεταφοράς ζώων και ανθρώπινο δυναμικό με εμπειρία στο χειρισμό των ζώων. Με απόφαση του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων καθορίζονται το είδος και ο αριθμός των εγκαταστάσεων και των οχημάτων, καθώς και η εμπει− ρία του ανθρώπινου δυναμικού, που πρέπει να διαθέτουν οι φιλοζωικές ενώσεις και τα σωματεία, για την άσκηση των αρμοδιοτήτων αυτής της παραγράφου.
2. Για τον παραπάνω σκοπό κάθε Δήμος ή όμοροι ή συνεργαζόμενοι Δήμοι ιδρύουν και λειτουργούν δημοτι− κά ή διαδημοτικά κτηνιατρεία και καταφύγια αδέσποτων ζώων συντροφιάς επιτρεπομένης της συνεργασίας με ενδιαφερόμενα φιλoζωικά σωματεία και ενώσεις ή και εθελοντές φιλόζωους σε ιδιόκτητους ή μισθωμένους ή παραχωρούμενους από το Δημόσιο, την Περιφέρεια ή από ιδιώτες χώρους. Στους Δήμους είναι δυνατόν να παρέχεται και οικονομική ενίσχυση από δημόσιους ή ιδιωτικούς φορείς για τη δημιουργία και λειτουργία κα− ταφυγίων. Τα καταφύγια αδέσποτων ζώων συντροφιάς αποτελούν χώρους προσωρινής παραμονής και περί− θαλψης και η ίδρυση και λειτουργία τους διέπεται από τις ισχύουσες διατάξεις για τα ενδιαιτήματα ζώων του ν. 604/1977 και του π.δ. 463/1978. Ο έλεγχος τήρησης των όρων λειτουργίας τους ασκείται από την αρμόδια Γενική Διεύθυνση Περιφερειακής Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής της Περιφέρειας, σύμφωνα με το άρθρο 12 του ν. 604/1977. Τα προβλεπόμενα από την παράγραφο 2 του ίδιου άρθρου διοικητικά πρόστιμα καθορίζονται από



Αν πιστεύεις ότι εφαρμόζεται κάτι τέτοιο ζεις σε άλλη χώρα ...
Εδώ ο καθένας πέρνει σκύλο για να παίζει το κολοπαιδο του και μετά το πετάνε στον δρόμο γιαυτους γιατι δεν έχουν βρει κάτι
Προσωπικά εχω 2 σκυλιά ένα siberian husky
Και ένα Pomeranian περισσότερο φροντίζω τα σκυλιά μου παρά αλλα πράγματα

#33   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 11/05/2014 - 22:39

Αν πιστεύεις ότι εφαρμόζεται κάτι τέτοιο ζεις σε άλλη χώρα ...
Εδώ ο καθένας πέρνει σκύλο για να παίζει το κολοπαιδο του και μετά το πετάνε στον δρόμο γιαυτους γιατι δεν έχουν βρει κάτι
Προσωπικά εχω 2 σκυλιά ένα siberian husky
Και ένα Pomeranian περισσότερο φροντίζω τα σκυλιά μου παρά αλλα πράγματα


Εγώ απλά το έγραψα γιατί ανέφερες οτι δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα εάν κλαίει συνέχεια το σκυλί. Όπως ανέφερα έχω σκυλί και πάντα είχα μεγάλα σκυλιά. Απλά ποτέ δεν τα άφηνα να ενοχλούν την γειτονιά προσπαθούσα να σέβομαι και τους άλλους. Δεν αναφέρουμε φυσικά σε κάποια γαβγισματα. Διάβασε μόνο την πρώτη παράγραφο. Απαγορεύεται η μόνιμη διαμονή στο μπαλκόνι.
Ευτυχώς εγώ είχα την τύχη να ειμαι σε μονοκατοικία με κήπο.

#34   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/05/2014 - 22:43

Και εμένα έκλαιγαν αλλα με την κατάλληλη προσοχή μάθανε
Και εγω πάλι καλά σε μονοκατοικία είμαι αλλα στην γειτονιά έχουν πολύ σκοιλια τα οποία τα βγάζουν έξω 1 φορά την εβδομάδα και αν.
Και όσες φορές τους εχω ρωτήσει γιατι δεν τα βγάζουν μασάνε τα λόγια τους
Υπάρχει νόμος που να υπερασπίζεται τα ζώα η μόνο τα 2 ποδα ζώα εμάς που και στους νόμος για τα σκυλιά το συμφέρον μας βάζουμε

#35   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 11/05/2014 - 22:48

Έχεις Απόλυτο δίκιο. Εάν διαβάσεις αυτός ο νόμος ουσιαστικά βγήκε για να καλύψει τα τετράποδο απο κάτι ανίδεους οι οποίοι νομίζουν οτι το κάθε τετράποδο είναι απλά ένα παιχνίδι το οποίο θα μεγαλώσει μόνο του και εάν το βαρεθούν μπορούν να το διώξουν.

#36   jimisv

jimisv

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 12/05/2014 - 06:07

Επειδή έχω σκύλο (γερμανικό ποιμενικό) και το είχα ψάξει το θέμα σαφώς και μπορεί να σου δημιουργήσει θέμα εφόσον είσαι σε πολυκατοικία ή σε διαμέρισμα που συνορεύει με αλλά σπίτια ( μεσοτοιχία). Ο νόμος επιβάλει να έχεις το σκύλο μέσα στην οικία. Εκτός απο 1 ώρα που το επιτρέπει στο μπαλκόνι. Οπότε προσοχή. Το οτι έχουμε και αγαπάμε ένα ζώο δεν σημαίνει οτι μπορούμε να κάνουμε οτι θελουμε


Δεν είμαι σε πολυκατοικία αλλά σε μονοκατοικία κ επίσης μας χωρίζει ένα χωράφι. Επιπλέον τ πρόβλημα της δεν ειναι ότι κάνει φασαρία αλλά ότι τον έχω έξω κ δεν τον λυπαμε λέει και κάθε φορά που παίζω μαζί του με βρίζει και έχει κ δίκιο;

#37   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 12/05/2014 - 07:07

Εάν δεις ο νόμος αναφέρεται σε ζώα που μένουν σε πολυκατοικία άνω των 2 διαμερισμάτων. Εσύ που είσαι σε μονοκατοικία δεν σε πιάνει. Δεν είπα οτι ο γείτονας έχει δίκιο. Μην παρεξηγηθώ. Μάλλον το πρόβλημα το έχει εκείνη.

#38   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/05/2014 - 09:28

Να της πεις να πάρει Xanax

#39   jimisv

jimisv

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 12/05/2014 - 15:23

Αφήστε παιδιά αφού την έχω βάλει στο προγραμμα σχολείο φαί σκύλος μαλωμα με τον γείτονα σκύλος -.-

#40   jimisv

jimisv

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 12/05/2014 - 17:08

Παίδες τα έχετε τσιπαρισμένα τα ζωάκια σας; και τι γνώμη έχετε για αυτό;



#41   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/05/2014 - 17:12

Στο ένα σκυλί εχω chip το αλλο ήταν απο δικιά μου γενα και δεν αξίζει να το πονεσω για μια βλακεία

Τελευταία επεξεργασία από: dominator, 12/05/2014 - 17:12


#42   jimisv

jimisv

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 12/05/2014 - 17:16

Διάβασα ότι είναι υποχρεωτικό για ταξίδια ή για ελέγχους γιατί θα έχω πρόστιμα κτλ και δεν ξέρω τι να κάνω (τον εμβολίασα πλήρως τον σκύλο μου!!!)



#43   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/05/2014 - 17:46

Αν θες όπου πας να τον παίρνεις μαζί σου να του βάλεις

#44   jimisv

jimisv

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 12/05/2014 - 17:48

Αν θες όπου πας να τον παίρνεις μαζί σου να του βάλεις

Παιδιά να είστε καλά για όλες τις απαντήσεις! Επειδή μετά το καλοκαίρι θέλω να το παίρνω παντού το κολλητάρι μου θα του βάλω αν είναι και ελπίζω να μην επηρεάσει την υγεία του!



#45   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/05/2014 - 17:50

Τότε να του βάλεις διότι ειναι ταυτότητα για τον σκύλο το chip με όνομα ιδιοκτήτη και παει λέγοντας

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες