Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 12 ψήφοι

iOS 8: Όλα όσα πρέπει να ξέρεις για το νέο λειτουργικό


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3041 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#286   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 21/06/2014 - 01:05

Ρε παιδια κουμπι για να κλεινουν ολα τα ανοιχτα προγραμματα αμεσως ποτε θα βαλουν; Ελεος πια...



Γιατι να κλείνουν;

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#287   dedalos

dedalos

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2014 - 08:56

Για την ιστορία και μόνο.

Ο λόγος που το iPad 3 δεν πήρε AirDrop και ενδέχεται να μην πάρει και πλήρως λειτουργικό Continuity.

Είναι γνωστό ότι όποια συσκευή δεν έχει dual band wifi δέν έχει airdrop αν και στα παλιά Mac μπορείς να το ενεργοποιήσεις μέσω Ethernet καλωδίου.

WlMOl10.jpg

Βάζεις instashare και ξενιάζεις.

Όπως και το battery percentage χάνετε μερικές φορές. Για να επανέλθει θελει ενα reboot ή απο τα setting off και on ξανά την επιλογή για τον ποσοστό μπαταρίας.


Μερικές φορές όταν η μπάρα της μπαταρίας γεμίσει από διάφορα εικονίδια και δεν έχει χώρο το πρώτο που κλείνει είναι η ποσοστιαία ένδειξη για να δείξει πιο σημαντικά πράγματα και επανέρχεται όταν βρεθεί κενός χώρος.

Είσαι σίγουρος ότι δεν έγινε κάτι τέτοιο;

Τελευταία επεξεργασία από: dedalos, 21/06/2014 - 09:05


#288   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 21/06/2014 - 09:16

Ρε παιδια κουμπι για να κλεινουν ολα τα ανοιχτα προγραμματα αμεσως ποτε θα βαλουν; Ελεος πια...


Αν δεν έκλεινες όλα τα προγράμματα, ίσως να έκανες και καλύτερη χρήση. Με μεγαλύτερη αυτονομία.
Τώρα που μπήκε και η ένδειξη κατανάλωσης ενέργεια ξεχωριστά για κάθε εφαρμογη, μπορείς να βρεις και αυτή που σου τρώει την περισσότερη.
Αν θες τέτοιες λειτουργίες, ή βάλε jailbreak όταν βγει, ή πάρε Android.
Το iPhone δουλεύει για σένα και το multitasking (και ας είναι ψεύτικο) δουλεύει με τον τρόπο του ώστε να εξοικονομείται χρόνος και ενέργεια. Για όλες τις υπόλοιπες συμπεριφορές ευθύνονται τόσα χρόνια τα windows. Και λίγο ψυχαναγκασμός.


  

Γιατι να κλείνουν;

Όλες δεν χρειάζεται να κλείνουν. Μόνο αυτές που κολλάνε και αυτές που ειναι άθλια γραμμένες.

#289   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 21/06/2014 - 09:24

Είναι γνωστό ότι όποια συσκευή δεν έχει dual band wifi δέν έχει airdrop αν και στα παλιά Mac μπορείς να το ενεργοποιήσεις μέσω Ethernet καλωδίου.

WlMOl10.jpg

Βάζεις instashare και ξενιάζεις.


Μερικές φορές όταν η μπάρα της μπαταρίας γεμίσει από διάφορα εικονίδια και δεν έχει χώρο το πρώτο που κλείνει είναι η ποσοστιαία ένδειξη για να δείξει πιο σημαντικά πράγματα και επανέρχεται όταν βρεθεί κενός χώρος.

Είσαι σίγουρος ότι δεν έγινε κάτι τέτοιο;


Ναι σίγουρος δεν γεμίζει... Συμβαίνει οταν μπαίνω σε καποιο app συνήθως. Για να επανέλθει θελει αυτο ακριβώς που έγραψα. Ή reboot ή off και on ξανά την επιλογή μέσα απο το settings.

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  image.jpg   79,45KB   28 λήψεις


#290   Georgered

Georgered

    iPH Addict

  • 600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 22/06/2014 - 00:24

Ξέρουμε πόσο θα είναι η χωρητικότητα του iCloud Drive?



#291   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 22/06/2014 - 06:42

Ξέρουμε πόσο θα είναι η χωρητικότητα του iCloud Drive?



"With the launch of iOS 8 and OS X Yosemite, the base storage allocation will remain at 5 gigabytes. Upgrading to 20 gigabytes will cost just $0.99 per month, though, with 200 gigabytes coming in at only $3.99 per month. Additional tiers of up to 1 terabyte will be available, but their pricing hasn't been announced."

#292   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/06/2014 - 10:00

Καλημέρα σας και καλή Κυριακή!

 

Δοκίμασα να κρατήσω την beta 2 για μερικές μέρες, αφού την εγκατέστησα σε καθαρό τηλέφωνο με ελάχιστες βασικές εφαρμογές, για να εξασφαλίσω όσο το δυνατόν καλύτερη απόδοση.

 

Δυστυχώς όμως, η beta είναι beta και σήμερα το πρωί, ξύπνησα με το τηλέφωνο μου να ψήνεται, χωρίς να τρέχει τίποτα στο backround (apps με location services ανοιχτά κλπ).

Οπότε μου την έδωσε και ξαναπέρασα την 7.1.1.

 

Μετά απ'αυτό, αν και όσο είχα την beta προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι έχει ικανοποιητική απόδοση για να την κρατήσω μόνιμα, μόλις άρχισα να δουλεύω λίγο τη συσκευή, αντιλήφθηκα πόσο σταθερό και γρήγορο έχει γίνει το iOS 7 και το εκτίμησα πολύ περισσότερο. 

Ειδικά φέτος, έχω μια αίσθηση ότι πήρε πολύ περισσότερο να έρθει στα ίσα του το επίσημο firmware και δεν έχω προλάβει ακόμα να χορτάσω σταθερότητα.

Προσωπικά, ένας απ'τους λόγους που προτιμώ iOS είναι η αξιοπιστία, αν είναι τους μισούς και βάλε μήνες του χρόνου να έχω τόσο ασταθές λειτουργικό, πάω και σε Android :P

 

Νομίζω ότι στην προκειμένη φάση, το iOS 7 είναι στα καλύτερά του, ενώ το iOS 8, στην τωρινή του μορφή, δεν αξίζει κατά την άποψή μου σε καμία περίπτωση να θυσιάσει κάποιος την σταθερότητα και την αξιοπιστία που κερδίζει τρέχοντας το επίσημο λειτουργικό, για να το έχει εγκατεστημένο.

Πέρσι που είχα σκυλοβαρεθεί το look του iOS 6, προτίμησα να υπομείνω όλες τις beta του 7 για να έχω το πιο φρέσκο look, αλλά φέτος το iOS 8 δεν έχει αυτό το κάτι παραπάνω (μέχρι τώρα που τα πιο σημαντικά features δε μπορούν να αξιοποιηθούν και για άλλα υπάρχουν ήδη apps διαθέσιμα στο App Store που κάνουν καλύτερη δουλειά).

 

Αυτά τα σχόλια είχα να κάνω, για όσους τυχόν ακόμα το σκέφτονται να περάσουν το iOS 8 και θέλουν να μάθουν εμπειρίες και απόψεις :)


Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 22/06/2014 - 10:03


#293   BatChickenZ

BatChickenZ

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:BatChickenZ

Δημοσίευση 22/06/2014 - 10:04

παιδια το ios 8 θα ειναι χαλια μαυρα πιστευω(πειτε την γνωμη σας)



#294   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 22/06/2014 - 10:08

Εγώ δυστυχώς θα διαφωνήσω με τη Σονια. Την εχω εδω και μια εβδομάδα και βλέπω οτι ειναι πιο σταθερή απο την 7.1.1 τουλάχιστον στο κινητό μου.

Και στις 2 με καθαρή εγκατάσταση και με το ίδιο setup. Στην 7.1.1 ειχα ένα respring την ημέρα, ενώ τωρα τιποτα!

Σε όλα τα υπόλοιπα δεν εχω παρατηρήσει κάτι να με απομακρύνει, εκτός απο μικρά bugs που έχουν όλες οι beta έτσι και αλλιώς.

Θα επανέλθω με πιο πολλές εντυπώσεις όσο το χρησιμοποιώ.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#295   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/06/2014 - 10:17

Εγώ δυστυχώς θα διαφωνήσω με τη Σονια. Την εχω εδω και μια εβδομάδα και βλέπω οτι ειναι πιο σταθερή απο την 7.1.1 τουλάχιστον στο κινητό μου.

Και στις 2 με καθαρή εγκατάσταση και με το ίδιο setup. Στην 7.1.1 ειχα ένα respring την ημέρα, ενώ τωρα τιποτα!

Σε όλα τα υπόλοιπα δεν εχω παρατηρήσει κάτι να με απομακρύνει, εκτός απο μικρά bugs που έχουν όλες οι beta έτσι και αλλιώς.

Θα επανέλθω με πιο πολλές εντυπώσεις όσο το χρησιμοποιώ.

Απίστευτο το πόσο διαφορετική συμπεριφορά μπορεί να έχει μια beta σε δύο φρεσκοσεταρισμένα κινητά :P

Εμένα μου έκανε πολύ συχνά resprings και παγώματα, αντίθετα στο iOS 7 τους τελευταίους δύο μήνες έχω διαπιστώσει υποδειγματική συμπεριφορά λειτουργικού (φτου φτου)  :P



#296   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 22/06/2014 - 10:23

Απίστευτο το πόσο διαφορετική συμπεριφορά μπορεί να έχει μια beta σε δύο φρεσκοσεταρισμένα κινητά :P

Εμένα μου έκανε πολύ συχνά resprings και παγώματα, αντίθετα στο iOS 7 τους τελευταίους δύο μήνες έχω διαπιστώσει υποδειγματική συμπεριφορά λειτουργικού (φτου φτου)   :P

Nαι ισχύει ότι έχει τεράστια διαφορά απο συσκευή σε συσκευή! :P 

 

Το βλέπω και σε φίλο που το έχει και είναι απίστευτη η διαφορά.

 

Εμένα (να μην το ματιάσω) δεν εχει πρόβλημα (ακόμα).

 

Αν δω οτιδήποτε , θα το σουτάρω στο λεπτό :P 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#297   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 22/06/2014 - 10:23

παιδια το ios 8 θα ειναι χαλια μαυρα πιστευω(πειτε την γνωμη σας)

το ιός 8 ειναι ενα major update με πολλές προσθήκες. Χάλια για πιο λόγο;

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#298   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 22/06/2014 - 10:34

Πάντως κ εγώ πιστεύω ότι το iOS 8 είναι το πρώτο πραγματικά MAJOR update μετά το iOS 5. 

 

iOS 6 - iOS 7 δεν μας έδωσαν πολλά ουσιαστικά πράγματα.

 

Το 8 φαίνεται ότι για πρώτη φορά μετά από καιρό κάνει τη διαφορά.

 

Το έχω ξαναπεί , με iOS 8 και OS X 10.10 η apple θα κάνει τεράστια διαφορά και θα ξεχωρίσει ακόμα πιο πολύ από τον ανταγωνισμό.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#299   georginos2

georginos2

    iPH Member

  • 260 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 22/06/2014 - 11:13

Γιατι στις φωτό δεν τις εμφανίζει όλες και εμφανιζει μόνο τις πρόσφατες προσθήκες ;

#300   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 22/06/2014 - 13:30

Εγω παντως στο iPhone χρησιμοποιώ για καθημερινή χρήση το iOS 8 πλέον. Δεν έχω δει κανένα τρομερό lag ούτε λειτουργικά ουτε στα apps (όπως πέρσι με τις beta του 7). Μπαταρία ειναι μια χαρά (εχω ποστάρει print screen πιο πάνω). Απο θερμοκρασία δεν ειχα θεμα καθόλου. Ακόμα και παραλια που το πήρα το κιν μαζί όλα καλα. Πιστεύω πως καλα κάνουν και παίρνουν features απο το Android πλεον. Πιστεύω πως η σύγκριση laggy android με smooth iOS ειναι άστοχη. Το iOS σαφώς εχει πολυ καλύτερες βάσεις αλλα τα περισσότερα feautes που θελουμε σήμερα προέρχονται απο το android! Και τα δυο ειναι πολυ καλα λειτουργικά και καλα κάνει η apple και φέρνει με τον δικό της τροπο πολλά features απο την απέναντι μεριά!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες