Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 12 ψήφοι

iOS 8: Όλα όσα πρέπει να ξέρεις για το νέο λειτουργικό


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3041 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3016   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 08/01/2015 - 22:49

για εμας με iphone 5 οχι επρεπε να το αγορασουμε απο το iphone 5s και μετα το εδωσαν δωρεαν οπως ολα τα app της apple!!!εμενα βγαζει ολο αυτο


Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1420750169.559841.jpg   162,96KB   34 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1420750187.773236.jpg   153,55KB   34 λήψεις
Rafael Nadal

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3017   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/01/2015 - 22:50

και μενα αυτο βγαζει

RF forever


#3018   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 08/01/2015 - 22:53

επειδη εχω το pages κι εχθες νομιζω εκανε αναβαθμιση μηπως ετοιμαζουν κι αυτο για αναβαθμιση σημερα και καναν οντως πατατα που το αφησαν τσαμπα και το καταλαβαν τι να πω
Rafael Nadal

#3019   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/01/2015 - 22:55

και το μπλοκάρουν ετσι

RF forever


#3020   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 08/01/2015 - 22:56

ξερω εγω μπορει απλα δεν μου εχει ξανατυχει κατι τετοιο και ειπα να το δοκιμασει και καποιος αλλος μπας κι εγω κανω καπου λαθος

Τελευταία επεξεργασία από: gismo301278, 08/01/2015 - 23:02

Rafael Nadal

#3021   pantelisn

pantelisn

    iPH Contributor

  • 1.438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 08/01/2015 - 23:48

Όσες συσκευές ενεργοποιήθηκαν από Σεπτέμβριο 2013 και μετά ειναι δωρεάν ανεξάρτητα το μοντέλο του κινητού

#3022   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2015 - 23:57

Το έκανε και σε εμένα, για την ακρίβεια δεν μπορούσε να κάνει update

Κάντε διαγραφή την εφαρμογή Numbers και εγκαταστήστε την ξανά.

Όλα ok!!


Τελευταία επεξεργασία από: jig, 09/01/2015 - 00:02

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#3023   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/03/2015 - 12:15

Μετά την αναβάθμιση όπου προστέθηκε το icloud sharing, είδα κι εγώ ότι έχει προστεθεί η δυνατότητα διαμοιρασμού με άτομα που επιλέγω, των φωτογραφιών, ημερολογίου, εφαρμογών, θέσης εντοπισμού, δεν ξέρω αν ξεχνώ κάποιο άλλο ή δεν το έχω προσέξει. Έχω μερικές απορίες και θα παρακαλούσα όποιον επιθυμεί και γνωρίζει να με βοηθήσει.

- Σχετικά με τις φωτογραφίες παρατήρησα το εξής, για να διαμοιραστεί το άλμπουμ φωτογραφιών family, θα πρέπει να ενεργοποιήσω στο συγκεκριμένο άλμπουμ το "public website" που βρίσκεται στην καρτέλα "people", ωστόσο σε ένα άλλο άλμπουμ που είχα δημιουργήσει για διαμοιρασμό με συγκεκριμένα άτομα, είχα δει στην καρτέλα people ότι κάνοντας το public website θα μπορεί ο καθένας που έχει πρόσβαση στο icloud να βλέπει το περιεχόμενο. Αυτό δεν συμβαίνει και στο family; Ελπίζω να το εξήγησα σωστά!

- Στο ημερολόγιο θα γίνεται διαμοιρασμός με άτομα που θα επιλέγω και στο συγκεκριμένο ημερολόγιο family; Πως κάνω την επιλογή;

- Στις εφαρμογές πως γίνεται ο διαμοιρασμός, χρειάζεται να βάζει ο άλλος το κωδικό πρόσβασης που χρησιμοποιώ στο appstore ή απλά κατεβάζει την εφαρμογή;

- Σχετικά με τις φωτογραφίες, τη θέση εντοπισμού και το ημερολόγιο υπάρχει η δυνατότητα με κάποιο τρόπο να χρησιμοποιεί και κάποιος που έχει android; Δηλαδή να στείλω το σύνδεσμο εγώ που έχω ios.

Ζητώ συγνώμη αν κούρασα με το μακροσκελές μήνυμα, αλλά όσο κι αν έχω ψάξει ειδικά για τις φωτογραφίες δεν μπορώ να βρω τι ακριβώς συμβαίνει. Ευχαριστώ.


Τελευταία επεξεργασία από: gousias, 08/03/2015 - 12:20


#3024   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/03/2015 - 17:32

Συγχωρέστε με αν γίνομαι κουραστικός, αλλά μπορεί κάποιος να βοηθήσει;



#3025   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 10/03/2015 - 00:54

Μετά την αναβάθμιση όπου προστέθηκε το icloud sharing, είδα κι εγώ ότι έχει προστεθεί η δυνατότητα διαμοιρασμού με άτομα που επιλέγω, των φωτογραφιών, ημερολογίου, εφαρμογών, θέσης εντοπισμού, δεν ξέρω αν ξεχνώ κάποιο άλλο ή δεν το έχω προσέξει. Έχω μερικές απορίες και θα παρακαλούσα όποιον επιθυμεί και γνωρίζει να με βοηθήσει.
- Σχετικά με τις φωτογραφίες παρατήρησα το εξής, για να διαμοιραστεί το άλμπουμ φωτογραφιών family, θα πρέπει να ενεργοποιήσω στο συγκεκριμένο άλμπουμ το "public website" που βρίσκεται στην καρτέλα "people", ωστόσο σε ένα άλλο άλμπουμ που είχα δημιουργήσει για διαμοιρασμό με συγκεκριμένα άτομα, είχα δει στην καρτέλα people ότι κάνοντας το public website θα μπορεί ο καθένας που έχει πρόσβαση στο icloud να βλέπει το περιεχόμενο. Αυτό δεν συμβαίνει και στο family; Ελπίζω να το εξήγησα σωστά!
- Στο ημερολόγιο θα γίνεται διαμοιρασμός με άτομα που θα επιλέγω και στο συγκεκριμένο ημερολόγιο family; Πως κάνω την επιλογή;
- Στις εφαρμογές πως γίνεται ο διαμοιρασμός, χρειάζεται να βάζει ο άλλος το κωδικό πρόσβασης που χρησιμοποιώ στο appstore ή απλά κατεβάζει την εφαρμογή;
- Σχετικά με τις φωτογραφίες, τη θέση εντοπισμού και το ημερολόγιο υπάρχει η δυνατότητα με κάποιο τρόπο να χρησιμοποιεί και κάποιος που έχει android; Δηλαδή να στείλω το σύνδεσμο εγώ που έχω ios.
Ζητώ συγνώμη αν κούρασα με το μακροσκελές μήνυμα, αλλά όσο κι αν έχω ψάξει ειδικά για τις φωτογραφίες δεν μπορώ να βρω τι ακριβώς συμβαίνει. Ευχαριστώ.

Αφου εχεις ενεργοποιησει το family sharing:
-Φωτο σε icloud(κοινες με αλλο μελος):φωτο---κοινοχρηστες---ταπ στο νεο κοινοχρηστο αλμπουμ---το ονομαζεις και μετα καλεις το μελος που θες (ή οποιον αλλο)---μετα ,αν θυμαμαι καλα διαλεγεις φωτο.δε χρειαζεται ναναι public website

-Ημερολογιο:ταπ στο προσθηκη ημερολογιου---επιλεγεις ονομα και χρωμα---δημιουργειται και μετα επιλεγεις ατομο και αν αυτο το ατομο θα μπορει μονο να βλεπει το ημερολογιο ή και να το τροποποιει.εχει και ρυθμισεις αν θες να ειδοποιεισαι για τροποποιηση ή οχι.μολις ενεργοποιησεις την οικογενειακη κοινη χρηση δημιουργειται και ενα ημερολογιο (family το λεει) που ειναι κοινο για ολα τα μελη.και αυτο αν θυμαμαι καλα επιδεχεται τροποποιησεων)

-Εφαρμογες:με επιφυλαξη:αν εισαι εσυ ο αρχηγος (οργανωτης νομιζω λεγεται) θα επιλεγει ο αλλος στη συσκευη του τι θελει να αγορασει και εσυ θα βαζεις στη συσκευη του τον κωδικο σου του appleid.(μια φορα τοκανα).
-οταν θασαι στο AppStore στις αγορασμενες εφαρμογες πανω αριστερα γραφει "οι αγορες μου".πατωντας εκει βγαζει το δικο σου ονομα και απο κατω ολα τα αλλα μελη που επιλεγοντας τα βλεπεις τι εφαρμογες εχουν κατεβασει.αντιστοιχα το ιδιο και εκεινα.προσοχη ομως:δεν υποστηριζουν ολες οι εφαρμογες οικογενειακη κοινη χρηση (το γραφει στην περιγραφη καθε εφαρμογης στο AppStore.
-οσο για το ερωτημα με το αντροιντ το μονο πουχω δει να δουλευει (μπορει να υπαρχουν και αλλα πραγματα) ειναι το ημερολογιο με το sunrise.πχ εχει ο ενας ios και ο αλλος android με εγκατεστημενο το sunrise calendar.βαζοντας τα απαραιτητα ημερολογια (απο icloud) μπορει ο ενας να γραφει ενα γεγονος και να εμφανιζονται και στις 2 συσκευες.απλα στο αντροιντ δεν ερχεται ειδοποιηση ουτε οταν προστιθεται ουτε οταν αφαιρειται ενα γεγονος.
discord.gg/ajkUM8J

#3026   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/03/2015 - 18:19

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που είχα ήδη διαπιστώσει στις φωτογραφίες, όταν δημιουργούσα ένα άλμπουμ με οποιοδήποτε όνομα και επέλεγα τα άτομα που θέλω να μοιραστώ μαζί, αποστέλλονταν σύνδεσμος που έπρεπε να κάνουν αποδοχή και μέχρι εκεί όλα OK. Όταν είδα όμως ότι με την τελευταία αναβάθμιση είχε ήδη φτιάξει ένα άλμπουμ η apple που το ονόμαζε family, για να μοιραστώ περιεχόμενο έπρεπε να το κάνω public website ώστε να μπορέσω να αποστείλω σύνδεσμο σε άλλον. Εμένα αυτή είναι η επιφύλαξη μου, αφού αναφέρει ότι μπορεί να έχει πρόσβαση οποιοσδήποτε στο icloud. Εκεί κολλάω και δεν ξέρω αν είναι ασφαλές και μάλιστα όταν το είχα ενεργοποιήσει αυτό και είχα στείλει σύνδεσμο για να συνδεθεί, έγινε η σύνδεση κανονικά, έβλεπε το περιεχόμενο και μόλις έκλεισα το public website, δεν μπορούσε να δει περιεχόμενο! Άρα τι μπορεί να γίνει εδώ;



#3027   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 11/03/2015 - 18:46

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που είχα ήδη διαπιστώσει στις φωτογραφίες, όταν δημιουργούσα ένα άλμπουμ με οποιοδήποτε όνομα και επέλεγα τα άτομα που θέλω να μοιραστώ μαζί, αποστέλλονταν σύνδεσμος που έπρεπε να κάνουν αποδοχή και μέχρι εκεί όλα OK. Όταν είδα όμως ότι με την τελευταία αναβάθμιση είχε ήδη φτιάξει ένα άλμπουμ η apple που το ονόμαζε family, για να μοιραστώ περιεχόμενο έπρεπε να το κάνω public website ώστε να μπορέσω να αποστείλω σύνδεσμο σε άλλον. Εμένα αυτή είναι η επιφύλαξη μου, αφού αναφέρει ότι μπορεί να έχει πρόσβαση οποιοσδήποτε στο icloud. Εκεί κολλάω και δεν ξέρω αν είναι ασφαλές και μάλιστα όταν το είχα ενεργοποιήσει αυτό και είχα στείλει σύνδεσμο για να συνδεθεί, έγινε η σύνδεση κανονικά, έβλεπε το περιεχόμενο και μόλις έκλεισα το public website, δεν μπορούσε να δει περιεχόμενο! Άρα τι μπορεί να γίνει εδώ;

Δε ξερω να σου απαντησω....
Οταν δημιουργησα το family share και φτιαχτηκε το αλμπουμ δε μου ζητησε ναναι public website.ας το αφησω αυτο μπας και δε θυμαμαι καλα....Τωρα μολις εφτιαξα ενα κοινοχρηστο icloud album στις φωτο κανοντας invite τη γυναικα μου (sto icloud account της) και δε μου ζητησε ναναι public website.μηπως "καλεις" ατομα χωρις ios συσκευη;και αρα για ναχουν προσβαση θα πρεπει ναναι οι φωτο σε public website???
Δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο....
discord.gg/ajkUM8J

#3028   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/03/2015 - 19:04

Όχι, τα άτομα που καλώ έχουν iOS συσκευές και αυτό που αναφερόμουν είναι στο εξ'ορισμού αλμπουμ family, το οποίο μόνο μέσω public website δίνει δυνατότητα διαμοιρασμού, για να μπορώ να στείλω invitation. Στα υπόλοιπα που δημιουργώ δεν εμφανίζεται κάτι τέτοιο, παρα μόνο κατευθείαν δυνατότητα αποστολής σύνδεσμου για αποδοχή και διαμοιρασμό.



#3029   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 19/03/2015 - 13:55

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Κατέβασα τρεις εφαρμογές σήμερα. Η μια περαστηκε και στο iPad Air που έχω ενώ οι άλλες δυο όχι. Γιατί; Συνήθως μέχρι σήμερα περνιόντουσαν όλες..

#3030   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3.140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 19/03/2015 - 14:16

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Κατέβασα τρεις εφαρμογές σήμερα. Η μια περαστηκε και στο iPad Air που έχω ενώ οι άλλες δυο όχι. Γιατί; Συνήθως μέχρι σήμερα περνιόντουσαν όλες..

Μήπως οι άλλες 2 δεν είναι φτιαγμένες για ipad? (universal)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες