Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Update Winterboard και κρασάρισμα Springboard


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2009 - 15:33

Μόλις σήμερα το πρωί άνοιξα το Cydia και μου ζήτησε να του κάνω 4 update. Τα δύο αφορούσαν το Winterboard και το Mobile Substrate και τα άλλα δύο αφορούσαν κάποιες εσωτερικές διεργασίες του Cydia. Tο ένα ήταν το libxslt (GNOME's XSLT /T library over libxml2) και το άλλο (αν δεν κάνω λάθος) ήταν το inetutils. Μετά την εγκατάσταση των δύο τελευταίων προστέθηκε στο Cydia η επιλογή Change Package Settings.

Το πρόβλημα είναι πλέον το εξής : Κάθε φορά που επιλέγω κάποιο modification (update, reinstall ή remove) σε οποιαδήποτε εφαρμογή, ολοκληρώνεται η διεργασία αλλά στο τέλος της (όταν βγάζει την επιλογή "Return to Cydia) κρασάρει το springoboard, και το κινητό μπαίνει σε safemode. Μου ζητάει να κάνω επανεκκίνηση το springboard, το κάνω και μετά όλα καλά, σα να μη συμβαίνει τίποτα μέχρι την επόμενη φορά που θα κάνω κάτι στο Cydia.

Φυσικά και μπόλικα reboot έκανα και δοκίμασα να κάνω απεγκατάσταση των "ύποπτων" εφαρμογών αλλά μου βγάζει προειδοποιητικό μήνυμα ότι σε περίπτωση που προχωρήσω σε απεγκατάσταση μπορεί να μη λειτουργήσει το Cydia ή το Iphone OS κάτι που φυσικά δεν το θέλουμε με τίποτα.  Επίσης δοκίμασα να αλλάξω τη ρύθμιση του Change Package Settings από OFF που είναι default σε ON, αλλά και πάλι δίχως αποτέλεσμα.

Καμιά ιδέα;

Edit : Το ίδιο συμβαίνει και στον Installer.

Update : Τελικά το πρόβλημα είναι στο Winterboard. Έφταιγε η αναβάθμισή του. Μόλις το απεγκατέστησα, έκανα μια εγκατάσταση από το Cydia και κανένα πρόβλημα. Αλλά αυτό δεν είναι λύση παναθέμά το! Ποιος δε θέλει το Winterboard; Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να απεγκαταστήσω το τελευταίο update του Winterboard;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   virQ

virQ

    Advanced Member

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2009 - 17:28

Λογικά περίμενε για κάποιο update του Winterboard, σύντομα .. :)

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ..
τα updates που βγάζει στο cydia , πρέπει να γίνονται install ? .. δεν εννοώ για τα updates προγραμμάτων αλλά για τα updates του τύπου .. libxslt, inetutils κτλπ.


#3   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2009 - 17:36

Τελικό update : Σϋμφωνα με τη σελίδα http://www.xsellize....read.php?t=4665 η εισαγωγή του κινητού σε safe mode είναι "δουλειά" του winterboard και όχι εξαιτίας του firmware της Apple. Κανείς δεν ξέρει τη χρησιμότητα του αλλά και κανείς δεν ξέρει τον τρόπο (εκτός της απεγκατάστασης του Winterboard) για να παρακαμφθεί. Μου κάνει εντύπωση πάντως που κανένας άλλος χρήστης δεν το έχει ξανασυναντήσει... ??? ???

Μία πιθανή εξήγηση του φαινομενου είναι η εξής : its a feature from mobilesubstrate the library that is used to modify code in apps dynamicly. If you XXX around modifing code in springboard as winterboard or intelliscreen do, it can happen very fast that something goes wrong and the app (f.e. springboard) crashes and when springboard crashes its pretty bad because what you get is the apple logo of death. How many of you had to restore because of it? How often was it intelliscreens fault?

Καμιά ιδέα πώς να το εξαφανίσουμε ή τελικά πρόκειται για μια δικλείδα ασφαλείας ώστε να μη μας κρασάρει τελείως το iphone?

Κατά την άποψη μου πρέπει να γίνονται update ώστε να δουλεύει απρόσκοπτα τόσο ο Cydia όσο και ο Installer

#4   drakumel

drakumel

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2009 - 22:53

Και εγώ απο σήμερα αυτό το πρόβλημα
Μπαίνει safe mode
Λύση γρήγορα...

#5   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/01/2009 - 03:55

Problem solved. Αναβαθμίστε το Winterboard με την καινούρια έκδοση του (0.9.2693-1) και όλα θα δουλέψουν όπως δούλευαν. Δηλαδή ρολόι. Και να φανταστείτε ότι έστειλα e-mail στον Saurik και το e-mail μου απαντήθηκε μέσα σε 2,5 ώρες. Μου ζήτησε το log της βλάβης αλλά μέχρι να έρθω σπίτι να εγκαταστήσω το "syslogd to /var/log/syslog" 'ηδη το πρόβλημα είχε λυθεί με την καινούρια έκδοση του Winterboard. Ένα τεράστιο ευχαριστώ στο Saurik για όσα έχει κάνει και συνεχίζει να κάνει για πάρτη μας!

#6   maximos

maximos

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/01/2009 - 03:57

Και εγω μια απο τα ιδια, μου ζητησε upgrade στο winterboard και στο τελος το εβγαλα κατα λαθος και τωρα δεν μπορω πλεων να το κανω εγκατασταση, δεν το κατεβαζει καν..

Μου γραφει: http://apt.saurik.com "NetDB:cache.saurik.com nodename nor servname provided, or not known"  Restart SpringBoard.

Τι πρεπει να κανω?

#7   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/01/2009 - 12:08

Φίλε maxime δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις άμεσα για να φτιάξεις το πρόβλημα. Όμως ξέρω ότι το support του Saurik είναι πολύ μπροστά. Αν δε βρεις λύση μέσα από αυτό το site τότε εγκατέστησε το "syslogd to /var/log/syslog", αναπαρήγαγε το πρόβλημα και SSH στο iphone σου, βρες και στείλε το αρχείο syslog στο e-mail saurik@saurik.com. Το αρχείο syslog θα το βρεις στη διεύθυνση syslogd to /var/log/syslog (ίδιο με το όνομα της εφαρμογής). Ελπίζω να σε βοήθησα...



#8   maximos

maximos

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/01/2009 - 12:12

Ευχαριστω πολυ, λυθηκε το προβλημα!

#9   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/01/2009 - 13:01

Quote

Ευχαριστω πολυ, λυθηκε το προβλημα!


Πώς?

#10   giannis42

giannis42

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/01/2009 - 13:04

Quote

Quote

Ευχαριστω πολυ, λυθηκε το προβλημα!




Πώς?


εβγαλε update

#11   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/01/2009 - 13:08

Καντε update και τελος!!!!!!!
Εχει βγει εδω  και ωρες!!!!!!!

#12   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/01/2009 - 16:21

Βέβαια, μετά την αναβάθμιση του Winterboard βλέπω μια instabitlity στο Cydia.

Πατώντας το Home Button το iPhone επανέρχεται στο springboard λίγο "βίαια" αν το θέτω σωστά. Δηλαδή δεν έχουμε την κλασσική έξοδο από μια εφαρμογή όπως συμβαίνει με όλες τις υπόλοιπες αλλά κλείνει το Cydia και μένει το κινητό για 2-3'' μόνο με το background χωρίς εικονίδια και μετά επανέρχονται και τα εικονίδια.

Δε θυμάμαι να συνέβαινε αυτό πριν από τα 2 τελευταία updates του Winterboard. Επίσης ήδη είχα το πρώτο κρασάρισμα του iPhone. Ελπίζω να έφταιγε το γεγονός ότι ενώ φόρτωνε μια σελίδα στο Cydia εγώ πάτησα ένα άλλο πλήκτρο αλλά λογικά θα έπρεπε να κρασάρει το Cydia και όχι όλο το iPhone OS.

Δώστε και εσείς καμιά πληροφορία και τις παρατηρήσεις σας.

#13   virQ

virQ

    Advanced Member

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/01/2009 - 19:54

Quote

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ..

τα updates που βγάζει στο cydia , πρέπει να γίνονται install ? .. δεν εννοώ για τα updates προγραμμάτων αλλά για τα updates του τύπου .. libxslt, inetutils κτλπ.


Καμία απάντηση ???????

#14   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 04/01/2009 - 20:05

Ναι! όλα τα updates του Cydia καλό είναι να γίνονται...

#15   virQ

virQ

    Advanced Member

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/01/2009 - 02:33

Μήπως και καποια απο αυτα τα updates Kολλάνε το iphone και μπαινει σε safe mode ? γιατι τα εγκατεστησα και τα δύο Winterboard και το Mobile Substrate.. τελευταιες εκδοσεις και δεν μου βγαζουν κανενα προβλημαα ..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες