Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Το 8 μηνών iPhone 5S παραμένει μπροστά απ' το νέο Samsung Galaxy S5


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 17/07/2014 - 11:36

Νέο χτύπημα για την Samsung δίνει έρευνα της Counterpoint σε 35 χώρες που καλύπτουν το 90% της παγκόσμιας πίτας και βασίζεται σε πραγματικές πωλήσεις και όχι αποστολές (shipments).

 

Το iPhone 5S αν και κυκλοφόρησε πριν από 8 μήνες και σύντομα αναμένεται να το διαδεχθεί το επερχόμενο iPhone 6 κερδίζει την προτίμηση των καταναλωτών και αφήνει πίσω του τη νέα ναυαρχίδα της Samsung, Galaxy S5:
 

Την περασμένη εβδομάδα και με αφορμή το κλείσιμο του δεύτερου οικονομικού τριμήνου, η Samsung παραδέχτηκε ότι οι πωλήσεις των smartphones της δεν είναι οι αναμενόμενες με αποτέλεσμα τα έσοδα να παρουσιάζουν πτώση, κυρίως λόγω του κορεσμού της αγοράς από φθηνά μοντέλα. Σαν να μην έφτανε αυτό, έρχεται και η έρευνα της Counterpoint για να αποδείξει ότι η εταιρεία έχει πρόβλημα και στην αγορά των high-end συσκευών.
 
Συγκεκριμένα, το Samsung Galaxy S5 έμεινε 2 εκατ. πωλήσεις πίσω από το iPhone 5S για το μήνα Μάιο (5 εκατ. έναντι 7 εκατ.) παρότι ήταν μόλις ο δεύτερος μήνας κυκλοφορίας του.

 

iPhone_5S-vs-Galaxy_S5.png

 

Η έρευνα έγινε σε 35 αγορές που καλύπτουν περίπου το 90% της παγκόσμιας πίτας και αποδεικνύεται ότι το κοινό έδειξε μεγαλύτερη προτίμηση στο iPhone 5S, αψηφώντας το γεγονός ότι κυκλοφόρησε σχεδόν 8 μήνες πριν τη ναυαρχίδα της Samsung και ότι σε 3 μήνες θα παρουσιαστεί το iPhone 6.
 
Να σημειωθεί ότι η έρευνα της Counterpoint γίνεται με βάση τις πραγματικές πωλήσεις και όχι τις αποστολές (shipments).

 
via Techgear.gr


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/07/2014 - 11:42

φαντάσου το Σεπτέμβριο με το 6αρι  :D



#3   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 17/07/2014 - 12:03

Οι σφαλιάρες για την Samsung συνεχίζονται...


Behind the Scenes...

#4   SerJical

SerJical

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/07/2014 - 12:15

ε λογικό δεν ειναι ρε παιδια ? 

 

Οταν η μοναδικη διαφορα απο s4 σε s5 ειναι ο 801, και 0.1 ιντσα στην οθονη γιατι να μπει ο αλλος στη διαδικασια να σκασει 200 και 300 ευρώ ? 

 

Το S5 επρεπε να ειχε 805, 3 γιγα ραμ με Quad HD οθονη.  Αυτο που εκανε ηταν καμένο χαρτί. 100% θα βγαλει και αλλη συσκευη τωρα σεπτεμβρη για να ανταγωνιστει το iPhone 6, με αποτελεσμα για αλλη μια φορα να φάνε κτυπημα οι πελάτες της σαμσουνγκ. 

 

Apple και πάλι Apple. 100 Ευρώ δίνω τον χρόνο και αναβαθμίζω τη συσκευη μου και ειμαι παντα state of the art. 



#5   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 17/07/2014 - 12:18

Ενα το 5s απο 5 πουχει 0 ιντσες διαφορα ηταν τρομερη αναβαθμιση. Αλλα ειμαστε state of the art.

You'll Never Walk Alone


#6   jimRL

jimRL

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/07/2014 - 12:24

100 Ευρώ δίνω τον χρόνο και αναβαθμίζω τη συσκευη μου και ειμαι παντα state of the art. 

 

Πώς ακριβώς το κάνεις αυτό; Εγώ προσωπικά δε την πολυπιστεύω την είδηση. Το 5S έχει ελάχιστα πράγματα παραπάνω από το 5, έχει μικρή οθόνη, μη ικανοποιητική μπαταρία και είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. Είμαι με το 4 εδώ και 4 χρόνια σχεδόν και πιθανότατα θα πάρω το 6 αν δεν απογοητευτώ με τα χαρακτηριστικά του. Αν και εγώ δύσκολα θα το έκανα, έχω πολλούς γνωστούς πρώην φανατικούς του iPhone και της Apple που πήγαν σε Samsung Galaxy και δηλώνουν ευχαριστημένοι.



#7   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 17/07/2014 - 13:05

ε λογικό δεν ειναι ρε παιδια ? 

 

Οταν η μοναδικη διαφορα απο s4 σε s5 ειναι ο 801, και 0.1 ιντσα στην οθονη γιατι να μπει ο αλλος στη διαδικασια να σκασει 200 και 300 ευρώ ? 

 

Το S5 επρεπε να ειχε 805, 3 γιγα ραμ με Quad HD οθονη.  Αυτο που εκανε ηταν καμένο χαρτί. 100% θα βγαλει και αλλη συσκευη τωρα σεπτεμβρη για να ανταγωνιστει το iPhone 6, με αποτελεσμα για αλλη μια φορα να φάνε κτυπημα οι πελάτες της σαμσουνγκ. 

 

Apple και πάλι Apple. 100 Ευρώ δίνω τον χρόνο και αναβαθμίζω τη συσκευη μου και ειμαι παντα state of the art. 

Υπαρχουν και τηλεφωνα με αυτα τα specs στην ανδροιδοχωρα... Ολα μαζι εχουν πουλησει λιγοτερο απο το S5 και ολα αυτα μαζι λιγοτερο απο το 5S. Για αλλο λογο υστερουν σε πωλησεις σε σχεση με το 5S. Οχι επειδη ειναι underspecced ...



#8   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 17/07/2014 - 13:21

H Samsung επένδυσε πολλά εκατ. τα τελευταία χρόνια για να παρουσιαστεί ως η Apple του Android. Τα κατάφερε σε ένα μεγάλο βαθμό και δημιούργησε κοινό (βλ. Samsung sheeps) που την ακολουθούν πιστά και αγοράζουν τα προϊόντα της.

 

Το αστείο είναι πως αν κάποιος θέλει iOS, η Apple είναι μονόδρομος και πρέπει να πάρει iPhone.

 

Αν όμως θέλει Android, γιατί έτσι αποφάσισε πως τον βολεύει -και καλά έκανε, δικαίωμα του- τότε υπάρχουν καλύτερες επιλογές από τα flagships της Samsung (βλ. HTC One, Sony Xperia Z1, LG G3 τα οποία ακόμα και από το TheVerge που είναι βαμμένο Samsung λόγο παχηλών διαφημιστικών καμπανιών βαθμολογούνται υψηλότερα από το Galaxy S5).


Behind the Scenes...

#9   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 17/07/2014 - 13:33

Εχει και τέτοια πρόβατα ?? Εγώ ήξερα μόνο αυτά !!! Βαζω κι εμένα μέσα !!

 

think-different%3F-sheep-macfags-apple-i


Τελευταία επεξεργασία από: gas, 17/07/2014 - 13:34


#10   petrosdk

petrosdk

    iPH Member

  • 266 μηνύματα
  • Twitter:@petros_mast
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:petrosdk

Δημοσίευση 17/07/2014 - 14:55

Εγώ απτην άλλη λέω πως ότι πληρώνεις παίρνεις...Σε όλα!!

#11   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 17/07/2014 - 15:19

Πάντως άρχισαν τα όργανα... Ακόμη στη Samsung ψάχνουν να βρούνε τι φταίει...

 

Οι περισσότεροι καταλήγουν στην πλαστική κατασκευή!



#12   Thanasiskok

Thanasiskok

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Twitter:@thanasiskok
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:thanasiskok

Δημοσίευση 17/07/2014 - 18:27

Είναι που υπάρχει προτίμηση στις τεράστιες οθόνες! Τι να πω!

#13   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2014 - 21:59

Πωπω τετοιο χαλι ρε γαμωτο!!! 5 στα top 10 sale κινητα στον πλανητη ειναι samsung, και 8 στα 10 εχουν κυριως hardware samsung... Για κλεισιμο παει και αυτη!

Ρε σοβαρευτειτε ρε! Δεν μπορουν 32 συσκευες να συναγωνιστουν 2 συσκευες σε πωλησεις.


Τελευταία επεξεργασία από: eNeRGy, 17/07/2014 - 22:07


#14   Nerazzurro10

Nerazzurro10

    iPH Enthousiast

  • 423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 19/07/2014 - 00:57

Ποια Samsung? 5S!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες