Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Αγορά φορητού mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
47 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 30/07/2014 - 22:48

Αυτό το restart   δεν το καταλαβαίνω! 

 

Όταν θες να δουλέψεις σε καθαρό περιβάλλον windows τι άλλο να κάνεις δλδ με ένα μηχάνημα;;

 

Και με τον 120αρι μπορείς, ένα 35-45γιγα να δώσεις σε WD μια χαρα θα είσαι για τις ανάγκες σου. 

 

Αρκεί βεβαια να μην φορτώσεις τον Μακ στο OS X μετά. Θα σου μείνουν έξω το ΟS γύρω στα 60 με 70γιγα καθαρά. Αξιοποίησε τα έξυπνα. 

Πχ φωτό μουσική κτλ επιλογή. Όχι βουρ ότι έχουμε και δεν έχουμε από 5ετιας διακοπές στον Μακ!! 

Ταινίες μια δυο και μετά την προβολή σβήσιμο. 

Εννοείται ότι τις έχεις κρατημένες σε εξωτερικό η μέσω time-machine η ότι άλλο διαθέτεις τλπ.

 

Οι τιμές τώρα για 250αρι ssd  μαμισιο της Αππλ στο ebay, δεν κάνουν και καμια περιουσία. 

Μιλάμε για κάνα 300αρι μέχρι στιγμής, και θα πέσουν ακόμα οι τιμές ...

 

Εντάξει έξτρα έξοδο σίγουρα, αλλα μην μου συγκρίνεις τώρα με PC και ειδικά λενοβο, γιατί γελάνε όλες οι μητρικές και οι προσεσορες που είναι μαζεμένοι σε αυτό το νήμα. ;-)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/07/2014 - 23:02

Χαχαχα...θεος ρε Λουκα....απλα εχω τοσο πολυ συνηθισει τα μακ που κανωντας κατι σε excel και παραλληλα να δω κατι σε internet, θελω να ανοιγω safari και σε bootcamp δεν μπορω.....μιας και μιλαμε, ετοιμαζοντας τον imac για πουλημα: 1. Πως κανω clean install maverics και 2. Εαν παρω copy ολο τον φακελο των itunes θα ειμαι οκ σε sync στο νεο μηχανημα η θα πρεπει να κανω icloud back up στο iphone (το εχω σε back up to pc)? 3. Τα bookmarks του safari πως θα τα εχω ξανα;

Τελευταία επεξεργασία από: DrMacNamara, 30/07/2014 - 23:03


#18   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 30/07/2014 - 23:16

Έχει και safari για WD. Μια χαρα είναι ...!

 

1) λινκ

2) ναι, το παίρνεις όπως είναι, σβήνεις τον αντίστοιχο του νέου Μακ, και στην θεση του 'πετας' αυτόν.

3) Γίνονται αυτόματα συνκ μόλις 'υπογράψεις' με το αππλ id σου στον καινούργιο Μακ. (μέσω icloud)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#19   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 31/07/2014 - 00:04

Τρέξε με parallels τα WD και θα ανοίγουν τα office (excel, word κλπ) σαν εφαρμογές του Mac, σιγά το πρόβλημα.Μην κολλάς προχώρα 



#20   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 31/07/2014 - 00:21

Όντως αλλάζει ο σκληρός; Ο ssd τέλος πάντων! Δεν το ήξερα αυτό. Ενδιαφέρον πληροφορία. Νόμιζα πανε πλέον μαζί κολλημένος όπως οι μνήμες.

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#21   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/07/2014 - 08:11

και πειτε μου τωρα λογικη εσεις να μην υπαρχει στο νεο μακ προ θυρα ethernet......δηλαδη πρεπει ολο να εχω eifi, ανοιχτο στο σπιτι.......ελεος δηλαδη......τι να πω πια.....



#22   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 31/07/2014 - 08:13

και πειτε μου τωρα λογικη εσεις να μην υπαρχει στο νεο μακ προ θυρα ethernet......δηλαδη πρεπει ολο να εχω eifi, ανοιχτο στο σπιτι.......ελεος δηλαδη......τι να πω πια.....

Yπάρχει αντάπτορας lightning to ethernet.. 

 

Έτσι το έχω και εγώ :)

 

tbge.jpg


Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 31/07/2014 - 08:14

@CaLi@


#23   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/07/2014 - 08:17

 ακουσα προβληματα διακοπης συνδεσης με bootcamp......πως το εχεις δει εσυ?



#24   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 31/07/2014 - 08:22

 ακουσα προβληματα διακοπης συνδεσης με bootcamp......πως το εχεις δει εσυ?

Δεν έχω windows.. Δουλεύω μόνο στο Mac OSX.. Χρόνια τώρα. :P

 

Δεν έχω ακούσει τέτοια περίπτωση, καλό είναι να απαντήσει κάποιος που έχει παράλληλα Windows με Βοοtcamp..

 

Τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα..

 

Ένα laptop Asus με Win 8 έχω αν ποτέ χρειαστεί, που μέχρι τώρα έχει χρειαστεί κάνα 2 φορές. πιο πάνω από 2 το στέλνω από το παράθυρο.. :)


Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 31/07/2014 - 08:28

@CaLi@


#25   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 31/07/2014 - 09:33

Να η λογική ειναι να το κάνει πιο λεπτό για αυτό δεν εχει θύρα Ethernet κ optical drive. Αλλά ποιος δεν εχει wifi στο σπιτι κ γιατι!!!!! Πάντως επιλογή για να μπορείς να βάλεις μετά σου δίνει.

Τελευταία επεξεργασία από: sakis697, 31/07/2014 - 09:33

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#26   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 31/07/2014 - 11:01

Και μενα αυτα δεν μου αρεσουν αλλα το αγορασα :)
Οντως ολοι εχουμε wifi αλλα πως θα ρυθμισεις πχ το μοντεμ σου οταν θα το παρεις πρωτη φορα??
Αλλα οπως ειπαμε παιρνεις τον ανταπτορα οπως και για projectορα αν θες
Τα ιδια με σενα σχεφτομουν φιλε μου και τελικα με την δελεαστικη τιμη του electronic king το αγορασα
Για τα office που λες οπως και σε ολα ειναι απλα συνηθεια να μαθεις τις διαφορες που αναφερεις
Οπως δεχθηκα να μαθω τα mac σε αντιθεση με τα windows ετσι και με τα office :)
Τωρα για την χρηση που το θες εσυ ξες αν αξιζουν 1200€ για την αλλαγη

Τελευταία επεξεργασία από: Donsotiriou, 31/07/2014 - 11:01


#27   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/07/2014 - 11:19

Μαλιστα....αντε ξανα restart......και restart.....και extra λεφτα για 250αρι.....για αυτο καμια φορα περναει και στο μυαλο μου κανενας lenovo.....αλλα ξανα windows? μπλιαχ....

Ακου το καλυτερο τροπο για Μac + Windows

Tα βαζεις με Bootcamp και μετα κανεις εγκατασταση το VMware και του δηλωνεις να τα τρεχει μεσα απο το Bootcamp

Ετσι μπορεις και τρεχεις τα Win μεσα απο περiβαλλον OS X για ελαφριες εργασιες π.χ. Office και οταν θελεις π.χ. να παιξεις ενα παιχνιδι, Restart με πατημενο το ALT και το ξεκινας με ''καθαρα΄΄windows.


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#28   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/07/2014 - 11:39

Ακου το καλυτερο τροπο για Μac + Windows
Tα βαζεις με Bootcamp και μετα κανεις εγκατασταση το VMware και του δηλωνεις να τα τρεχει μεσα απο το Bootcamp
Ετσι μπορεις και τρεχεις τα Win μεσα απο περiβαλλον OS X για ελαφριες εργασιες π.χ. Office και οταν θελεις π.χ. να παιξεις ενα παιχνιδι, Restart με πατημενο το ALT και το ξεκινας με ''καθαρα΄΄windows.

μονο για office τα θελω φιλε μου, τιποτα αλλο απο wd πια

#29   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/07/2014 - 11:40

μονο για office τα θελω φιλε μου, τιποτα αλλο απο wd πια

VMware τότε και καθάρισες


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#30   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/07/2014 - 12:15

Παιδιά καλησπέρα. Διαβάζω καιρό το forum, υπάρχουν εδώ μέλη με πολύ μεγάλη εμπειρία σε θέματα mac και θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι. Λόγω χώρου θα αλλάξω τον imac late 2011 για να πάω σε κάτι πιο φορητό (είμαι λίγο της παλιάς σχολής και θέλω laptop κανονικό με ποντίκι κτλ). Προσανατολίζομαι λοιπόν σε mac book pro (σήμερα έτυχε να  δώ και την αναβάθμισή τους).....Θέλω οπωσδήποτε  ssd, 8 GB RAM και έναν καλό επεξεργαστή. dvd writer δεν με καίει (υπάρχει και εξωτερικό μηχάνημα).....Εφαρμογές δεν τρέχω βαριές (word, excel, music-picture editing και πολύ downloading.....).  Και δεν είμαι και κανένας γραφίστας να θέλω και το 15αρι.....και με 13αρι βολευομαι.....Θέλω κάτι γρήγορο, να μου κρατήσει καιρό με τα νέα λειτουργικά και με καλή μπαταρία....Για πείτε γνώμες απο τις εμπειρίες σας.....Τι θα με ενδιαφέρει, σε τι  να δώσω προτεραιότητα....Πείτε μου σας παρακαλώ να + / - μεταξύ air / pro και pro χωρίς dvd.

 

Βασικά είμαι ανάμεσα στα

 

1.pro 13.3 late 2013 retina (ME 864) και βασικά θα περιμένω την αναβάθμιση από i5 2.4 ghz / 4 ram / 128 ssd σε i5 2.6 ghz / 8 ram / 128 ssd 

2. air 13.3 mid 2014 (MD760GR / B)  με 1.4 ghz / 8 ram / 128 ssd BTO.

 

Ισως πρέπει να λάβεις υπόψην σου και την ανανέωση που ανακοινώθηκε προχτες και να περιμένεισ λίγο για να γλιτώσεις κάποια χρηματα.

Πλέον το basic model ξεκιναει με 8gb RAM στην ιδια τιμή με τα 4gb του προηγούμενου μοντέλου, έτσι τα χρηματα που θα έδινες για την μνήμη μπορεισ να τα διαθέσεις στον ssd.

http://retinamacbookpro.macrumors.com/



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)