Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

Αγορά μεταχειρισμένου iPhone ή iPad; Πως να ελέγξετε το Activation Lock και να σιγουρευτείτε πως η συσκευή δεν είναι κλεμμένη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
68 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   mariannakap

mariannakap

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 09/06/2016 - 11:20

Αρα πρέπει οπωσδήποτε να μιλήσω με apple. Και ο λόγος που έχουν αυτοματοποιημένο μήνυμα που σου λέει να μιλήσεις με τον πάροχο? Αν καταφέρω ποτέ να μιλήσω δλδ.....Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση όπως και να'χει

ρίξε μια ματιά εδώ http://www.iphonehel...γοποίηση-ios-7/

 

ρίξε μια ματιά εδώ http://www.iphonehel...γοποίηση-ios-7/

 

ρίξε μια ματιά εδώ http://www.iphonehel...γοποίηση-ios-7/



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/06/2016 - 12:13

Καλημέρα σας. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει....θα ήμουν ευγνώμων. Μου παραχώρησε ο εργοδότης μου το iphone 5s που είχε μέχρι πρόσφατα, το οποίο έχει φυσικά και την απόδειξη αγοράς στο όνομα της εταιρίας φυσικά. Καθότι έχω ήδη iphone παλαιότερο μοντέλο προσπάθησα να καταχωρήσω τα δικά μου στοιχεία και διαπίστωσα πως στο icloud ο εργοδότης μου έχει καταχωρήσει e-mail ανύπαρκτο και συγκεκριμένα μου εμφανίζει μήνυμα πως δε μπορεί να επιβεβαιωθεί η διεύθυνση. Όλες οι επιλογές είναι αχνές, όπως και η εύρεση iphone και φυσικά δεν μπορώ να καταχωρήσω τα δικά μου στοιχεία και να χρησιμοποιήσω τη συσκευή όπως θέλω. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να καταχωρήσω το apple id μου για ορισμένες εφαρμογές μόνο. Καλώντας το support της apple βγαίνει αυτοματοποιημένο μήνυμα πως πρέπει να επικοινωνήσω με τον πάροχο και φυσικά ο πάροχος με παραπέμπει στην apple. Γνωρίζει κάποιος κάτι? Να μην μπλέξω μήπως και να του το επιστρέψω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

To Mail δεν υπάρχει πλέον? Να μιλήσεις μαζί του να περάσει το κωδικό του iD για να κλείσει τo Find My iPhone.

 

Θα κάνεις Restore μετά και τέλος.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#48   mariannakap

mariannakap

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 09/06/2016 - 12:48

To Mail δεν υπάρχει πλέον? Να μιλήσεις μαζί του να περάσει το κωδικό του iD για να κλείσει τo Find My iPhone.

 

Θα κάνεις Restore μετά και τέλος.

 

To Mail δεν υπάρχει πλέον? Να μιλήσεις μαζί του να περάσει το κωδικό του iD για να κλείσει τo Find My iPhone.

 

Θα κάνεις Restore μετά και τέλος.

 

To Mail δεν υπάρχει πλέον? Να μιλήσεις μαζί του να περάσει το κωδικό του iD για να κλείσει τo Find My iPhone.

 

Θα κάνεις Restore μετά και τέλος.

Δυστυχώς από την αρχή καταχώρησε στο icloud λάθος το e-mail του. Αντί για .....gmail.com έβαλε ....gmail.gr. Όλες οι επιλογές είναι αχνές και δεν σε αφήνει να κάνεις τίποτα.Ουσιαστικά έκανε εγγραφή με λάθος e-mail που δεν επιβεβαιώθηκε ποτέ από την apple, κωδικό δεν θυμάται, αλλά και να θυμόταν δεν μπορείς να μπεις σε αυτό το e-mail καθότι δεν δημιουργήθηκε ποτέ (gmail με καταλήξεις gr δεν υπάρχουν) κι έτσι δεν μπορώ κι εγώ να προχωρήσω



#49   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/06/2016 - 13:25

Πιθανόν με Restore να διορθωθεί μιας και το Mail δεν υπάρχει ώσετ να έχει γίνει Register η συσκευή.

 

Αν πάλι εκεί συνεχίσει να σου ζητάει iD και Pass, απο τη στιγμή που έχεις την απόδειξη θα μιλήσεις με το Support να στο αφαιρέσουν.

 

00800 4414 5417


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#50   mariannakap

mariannakap

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 09/06/2016 - 13:31

Πιθανόν με Restore να διορθωθεί μιας και το Mail δεν υπάρχει ώσετ να έχει γίνει Register η συσκευή.

 

Αν πάλι εκεί συνεχίσει να σου ζητάει iD και Pass, απο τη στιγμή που έχεις την απόδειξη θα μιλήσεις με το Support να στο αφαιρέσουν.

 

00800 4414 5417

Το δοκίμασα ήδη και ζητά id και password. Προσπαθώ να επικοινωνήσω από χτες σε αυτό το νούμερο αλλά δυστυχώς δεν μπορώ, δεν ξέρω αν φταίει το δίκτυο σταθερής από το οποίο τηλεφωνώ. Κάτι σα να διάβασα πως δέχεται κλήσεις από ορισμένους παρόχους μόνο. Ευχαριστώ για την απάντηση 



#51   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/06/2016 - 14:01

Μπορείς και μέσω Skype, η κλήση απο εκεί είναι δωρεάν.

 

Απο σταθερό γενικότερα δεν υπάρχει περιορισμός παρά μόνο σε κλήσεις απο κιν.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#52   ddd13

ddd13

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2016 - 00:56

Αν η απόδειξη είναι απόδειξη αγοράς απο κατάστημα ευρωπαικό apple store, ισχύει κανονικά ο 2ος χρόνος εγγύηησης εδώ? Π.χ μέσω infoquest? 

 

Δηλαδή η απόδειξη πρέπει να είναι απο Ελλάδα μόνο η απο ΕΕ?

 

Ευχαριστώ!



#53   ddd13

ddd13

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2016 - 01:07

Αν η απόδειξη είναι απόδειξη αγοράς απο κατάστημα ευρωπαικό apple store, ισχύει κανονικά ο 2ος χρόνος εγγύηησης εδώ? Π.χ μέσω infoquest? 

 

Δηλαδή η απόδειξη πρέπει να είναι απο Ελλάδα μόνο η απο ΕΕ?

 

Ευχαριστώ!

 

EDIT:

 

Επειδή ψάχνομαι για μεταχειρισμένο iphone και όσες καλές περιπτώσεις μου έχουν τύχει δεν έχουν διαθέσιμες αποδείξεις: 

 

1. Αν η απόδειξη είναι απόδειξη αγοράς απο κατάστημα ευρωπαικό apple store, ισχύει κανονικά ο 2ος χρόνος εγγύηησης εδώ? Π.χ μέσω infoquest? 

 

Δηλαδή η απόδειξη πρέπει να είναι απο Ελλάδα μόνο η απο ΕΕ?

 

Αν ναι φαντάζομαι αν την ζητήσει απο το ευρωπαικό apple store που το πήρε θα του την στείλουν αραγε? Επειδη δεν την εχει διαθεσιμη.

 

2. Απο vodafone καταστημα που εχει αγοραστει αρχικα το κινητο αν παει με το κινητο θα του δωσουν αποδεικτικο αγορας μεσω του IMEI? Το θεμα ειναι οτι και αυτος το κινητο το πηρε πριν απο αλλον χωρις αποδειξη επειδη ηταν εταιρικο.

 

Kαι στις 2 πειρπτώσεις το κινητό είναι 2 μηνών αγορασμένο.


Τελευταία επεξεργασία από: ddd13, 19/06/2016 - 01:08


#54   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/06/2016 - 01:10

Η 2ετία καλύπτει συσκευές αγορασμένες εντός Ε.Ε.

 

Για συσκευές που είναι αγορασμένες απο Apple Store, η απόδειξη αγοράς για τον 2ο χρόνο δεν είναι απαραίτητη.

 

Τώρα γι' αυτό που είναι απο Voda, μπορεί να ζητήσει επανεκτύπωση.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#55   ddd13

ddd13

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2016 - 14:59

Η 2ετία καλύπτει συσκευές αγορασμένες εντός Ε.Ε.

 

Για συσκευές που είναι αγορασμένες απο Apple Store, η απόδειξη αγοράς για τον 2ο χρόνο δεν είναι απαραίτητη.

 

Τώρα γι' αυτό που είναι απο Voda, μπορεί να ζητήσει επανεκτύπωση.

 

Σε ευχαριστώ.

 

1. Για vodafone απο την στιγμή που αγοράστηκε ως εταιρικό σε κάποιου άλλου το όνομα, θα γίνει επανεκτύπωση φαντάζομαι όχι κανονικής απόδειξης αλλά κάποιου άλλου χαρτιού για την εγγύηση?

 

2. Εγώ πως μπορώ να επιβεβαιώσω οτι όντως είναι απο Apple Store πριν την αγοράσω, αφού δεν θα έχει απόδειξη?


Τελευταία επεξεργασία από: ddd13, 19/06/2016 - 14:59


#56   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/06/2016 - 15:32

Γι' αυτό της Voda μπορούν να εκτυπώσουν μόνο με τα στοιχεία της συσκευής.

 

Διαφορετικά θα πρέπει να πάει ο αρχικός κάτοχος που είναι στο όνομα του.

 

Γι' αυτή απο Apple Store τώρα ίσως αν μιλήσεις με το Support να σου πουν αν όντως είναι απο εκεί αγορασμένη.

 

00800 4414 5417


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#57   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 19/06/2016 - 15:43

Γι' αυτό της Voda μπορούν να εκτυπώσουν μόνο με τα στοιχεία της συσκευής.

 

Διαφορετικά θα πρέπει να πάει ο αρχικός κάτοχος που είναι στο όνομα του.

 

Γι' αυτή απο Apple Store τώρα ίσως αν μιλήσεις με το Support να σου πουν αν όντως είναι απο εκεί αγορασμένη.

 

00800 4414 5417

H Vodafone επίσης δεν τυπώνει γενικά αποδείξεις.

 

Θα πρέπει να πάει στο κατάστημα όπου αγοράστηκε η συσκευή αφού δεν έχουν online σύστημα αποδείξεων.

 

Έχω βρεθεί σε ανάλογη περίπτωση και δεν μπορούσαν να μου εκτυπώσουν την απόδειξη οπουδήποτε, παρά μόνο αν ήξερα σε ποιο κατάστημα έγινε η αγορά, και πήγαινα εκεί.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#58   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 19/06/2016 - 17:16

Μαλλον να αποφυγουν την εξυπηρετηση προσπαθουν, γιατι ειναι πραγματικα απιστευτο να μην εχουν συστημα μηχανογραφησης οκοκληρη vodafone

#59   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 19/06/2016 - 18:32

 "πο

Μαλλον να αποφυγουν την εξυπηρετηση προσπαθουν, γιατι ειναι πραγματικα απιστευτο να μην εχουν συστημα μηχανογραφησης οκοκληρη vodafone

Δεν έχουν και όμως. Τους είχα καλέσει στο τηλέφωνο εξυπηρέτησης.

 

Όταν ζήτησα την απόδειξη, μου είπαν πως δεν μπορούν να την τυπώσουν γιατί η απόδειξη υπάρχει μόνο τοπικά στο κατάστημα που εκτυπώθηκε.

 

Τους έκανα την ερώτηση για σύστημα μηχανογράφησης κλπ, αλλά χρησιμοποιήθηκε η γνωστή φράση "αυτή είναι η πολιτική της εταιρείας".


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#60   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 19/06/2016 - 18:52

Ε αυτο λεω, πολιτικη της εταιριας ειναι, οχι οτι αν ηθελαν δε μπορουσαν

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες