Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με την γραμματοσειρά του συστήματος


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   inick

inick

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/01/2009 - 21:52

Καλή χρονιά αρχικά :)

Έκανα επιτυχώς την αναβάθμιση σε 2.2. Αλλά όπως και στο 2.1 όταν έγινε η αναβάθμιση του cydia μου άλλαξε τη γραμματοσειρά του συστήματος, χωρίς να πειράξω κάτι. Σας παραθέτω τις εικόνες.... 1,2,3

Άλλαξα την default με την Dejavu μπας και γίνει τπτ, αλλά δεν άλλαξε κάτι.
Σε άλλα μέρη όπως το Cydia άλλαξε μια χαρά η γραμματοσειρά (εικόνα 4)


Any help?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 04/01/2009 - 22:42

Δλδ έκανες update σε v2.2 μέσω iTunes και σου άλλαξε μόνο του την γραμματοσειρά;

Μάλλον δεν έκανες set up το iPhone σαν νέα συσκευή στο iTunes και πέρασες κάποιο backup...

#3   inick

inick

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/01/2009 - 22:50

το upgrade έγινε κανονικά.  Μέσω iTunes, το έβαλα σαν νέα συσκευή.. έβαλε το backup που είχα πάρει, τηλέφωνα κλπ.

Μέχρι εδώ καλά. Αφού του έκανα jailbrake και πέρασε το cydia, πάλι ήταν μια χαρά.

Όταν μπήκα μέσα στο cydia ήθελε αναβάθμιση και με το που έγινε μου άλλαξε τη γραμματοσειρά στο σύστημα....παράξενο :S

#4   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/01/2009 - 12:28

Το προβλημα σου δεν οφειλετε στο upgrade αλλα στο νεο winterboard + saurik Theme. Επειδη και εγω χρησιμοποιω το απλο/μικρο saurik theme μου το γύρισε και σε μενα το font σε 'Courier New' σήμερα που εκανα upgrade το winterboard.

Η λύση είναι η εξης: πήγαινε στον φάκελο /var/stash/Themes.ΧΧΧΧΧ/Saurik.theme [βαλε στα XXXXΧ τα δικά σου]. Εκει κανε edit το αρχειο Info.plist.

Στην αρχη περίπου του αρχείου θα έχει τα εξής:

<key>FontName-Helvetica</key>
<string>Courier New</string>

Aν εχω καταλάβει καλα, με την παραπανω εγγραφή οπου εχει Helvetica font sto theme, το αντικαθιστά με το courier new. Καλή μαγγιά - αλλαζει με την μια το default font σε ολα τα σημεια - menu, lockscreen, mail, sms κλπ.

Anyway, ή σβήνεις αυτες τις δύο γραμμες και επανερχεται το default font [helvetica] ή εκει που γραφει Courier New βάζεις καποιο αλλο font. Προσωπικα προτιμώ το Verdana. Δες ονοματα των fonts απο το /System/Library/Fonts/Cache.

Για να ενεργοποιηθει η αλλαγή θελει restart του sprinboard που γίνεται ειτε απο bossprefs και τετοια συναφή εργαλεία ή απο το shell με την εντολη killall SpringBoard [προσοχη - ειναι case sensitive].

Επίσης να θυμίσω οτι το ενοχλητικό 'slide to saurik' αλλάζει απο το /var/stash/Themes.ΧΧΧΧΧ/Saurik.theme/Bundles/com.apple.springboard/en.lproj/SpringBoard.strings





#5   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 05/01/2009 - 14:08

το ιδιο επαθα κ εγω μολις ανανεωσα το winterboard.καμια αλι λυσι?δεν με χαλανε κιολας αλλα μου κριβει τα ψιφεια στα δευτερολεπτα οταν κοιταω ενα βιντεω πχ .

#6   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/01/2009 - 14:17

Αλλος τρόπος εννοεις εκτος απο αλλαγή στα αρχεία που περιγράφω? Λογικα αν κανεις disable (untick) το saurik theme απο το winterboard θα σταματήσει να τα φορμαρει με Courier New. Αλλιώς ψαξε στο forum για themes/εφαρμογες που αλλαζουν το font του συστήματος...  :)



#7   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 05/01/2009 - 14:23

Τοσο απλα ηταν?thanks dpap

#8   inick

inick

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/01/2009 - 21:02

Σ' ευχαριστώ dpap... αυτό ήταν τελικά το πρόβλημα :)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες